Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud Evropská unie zakáže dovoz drůbeže z Chorvatska, Česká republika se připojí. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Další zpřísňující opatření ČR zavede, jestliže se v některé členské zemi EU vyskytne vysoce patogenní kmen ptačí chřipky, což se dosud nestalo, dodal. Pokud by byla některá oblast v Česku vyhodnocena jako riziková, veterináři by v ní zvážili zavedení některých doporučení EU; například uzavřít vodní drůbež "pod střechu". "Určitě bychom ale neudělali to, co udělali v Německu a Rakousku, kde šmahem všechno uzavřeli," řekl Malena. Zákaz chovu drůbeže na volném prostranství platí v obou zemích od soboty. Malena uvedl, že podle zpráv českých ornitologů jsou největší shromaždiště vodní drůbeže, a tudíž jedna z případných rizikových oblastí například kolem Mušovských jezer na jižní Moravě. Vyskytuje se tam podle něj jen asi jedna farma, která by mohla být eventuálně ohrožena. Zabránit přenesení nákazy ze zvířat ve volné přírodě na chovnou drůbež by podle Maleny mohl nejen případný zákaz chovu na volném prostranství, ale například natažení sítí na farmami či to, že by se drůbež krmila výhradně v budovách.

V ČR jsou vzorky u drůbeže odebírány již od roku 2003, kdy se virus ptačí chřipky objevil v Asii. "Zatím jsem neměli ani jeden pozitivní nález," uvedl Malena. ČR do 5. listopadu pošle EU zprávu, jak bude dále proti ptačí chřipce postupovat.

První kniha o nejmladší dceři Tomáše Garrigua Masaryka Olze se nyní dostává na knihkupecké pulty. O jejím životě se v Česku mnoho neví - do exilu odjela se svým otcem v roce 1914, do vlasti se krátce vrátila po vyhlášení samostatného státu, ale příští rok opět odjela. Knihu V exilu s Olgou Masarykovou-Revilliodovou vydává nakladatelství Akropolis u příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to řekl nakladatel Jiří Tomáš. Knihu napsala Libuše Paukertová-Leharová, vnučka Františka Udržala, prvorepublikového předsedy vlády a dlouholetého ministra národní obrany. S Olgou Masarykovou-Revilliodovou byla až do konce jejího života v písemném styku, ve Švýcarsku, Francii a ve Velké Británii se s přítelkyní své matky setkala i osobně.

Olga Masaryková (1891 až 1978) znovu odešla z Československa v roce 1919 a zanedlouho se ve Švýcarsku vdala za ženevského lékaře Henri Revillioda. Na počátku druhé světové války, kdy Švýcarsku a zejména Ženevě hrozilo obsazení nacistickým Německem, odjela i se svými syny Herbertem a Leonardem do Velké Británie. Odtud se již ani jeden z nich nevrátil; Leonard se jako pilot britského královského letectva zřítil 16. srpna 1944 při hlídkovém letu nad Skotskem, Herbert zemřel 13. února 1945, když se jako člen záchranářské čety, zasahující při náletech, nakazil infekční chorobou, jíž nakonec podlehl. Po válce Olga Masaryková Československo ještě několikrát krátce navštívila, po smrti svého bratra Jana však již do rodné země nikdy nezavítala.

Premiér Jiří Paroubek očekává, že prezident Václav Klaus pozve jeho a Davida Ratha v pondělí na Hrad na konzultaci. Chtějí mu vysvětlit, jak je zajištěno, aby se prezident České lékařské komory Rath nedostal ve funkci ministra zdravotnictví do střetu zájmů. Klaus by měl postupovat standardně a neměl by "hledět na to, jestli se někdy v minulosti s panem Rathem střetl", řekl v neděli novinářům Paroubek.

První návrh na jmenování Ratha ministrem zdravotnictví prezident ve čtvrtek odmítl s poukazem na střet zájmů. Rath je jednak prezidentem ČLK a jednak podniká. Komora už ale změnila stanovy tak, aby mu umožnily výkon této funkce pozastavit. Rath také potvrdil, že do měsíce ukončí podnikatelské aktivity. Paroubek v pátek odpoledne návrh na jeho jmenování zopakoval. Prezidentská kancelář oznámila, že se jí bude Klaus zabývat v pondělí.

Premiér obvinil prezidenta, že postupoval protiústavně, a ministr práce Zdeněk Škromach, dočasně pověřený řízením zdravotnictví, jmenoval Ratha prvním náměstkem. Klaus ale prohlásil, že pověření vést ministerstvo nelze na nikoho dalšího přenášet. Premiér na jmenování Ratha ministrem trvá a je v případě pokračujících sporů s prezidentem připraven řízení ministerstva převzít sám a Ratha na ministerstvu ponechat. "Prioritní je rozhodnutí premiéra, prezident je podle ústavy neodpovědný," zdůraznil Paroubek. "Já si myslím, že panu prezidentovi nezbývá nic jiného než tohle akceptovat," dodal.

Paroubek vnímá, že může být jeho rozhodnutí Klausovi nepříjemné. Podle ústavy prý ale má premiér "jasnou prioritu". "Já jsem premiér, premiér se nejmenujme v této zemi Václav Klaus, ale Jiří Paroubek," prohlásil. V takovýchto sporech se podle něho musí přihlížet k ústavě, nikoli ke stranické příslušnosti nebo k něčemu podobnému.

"Je to kozel zahradníkem, řadu let destabilizoval zdravotnictví a nyní by měl chyby, které sám udělal, napravovat," charakterizoval Ratha předseda ODS Mirek Topolánek. Rath je podle něj člověk, který zastupuje jen některé zaměstnance zdravotních zařízení a nyní by měl zastupovat pacienty. "Myslím si, že doktoru Rathovi o to nikdy nešlo," dodal.