Zprávy | Z archivu rubriky


Příští rok poroste česká ekonomika o pět procent a inflace se bude držet pod třemi procenty, řekl v rozhovoru pro ČTK vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle svých slov je sice optimističtější než většina ekonomů, ale k optimismu ho vedou údajně velmi dobré základy celého hospodářství. Ministerstvo financí odhaduje pro příští rok růst ekonomiky o 4,4 procenta a inflaci kolem 2,5 procenta. Jahn se rovněž domnívá, že průměrná měsíční mzda v roce 2006 překročí 20.000 korun, nezaměstnanost by se naopak měla mírně snížit. Dobré vyhlídky v příštím roce podle něj potvrzuje i vývoj v letošním roce. Investice proudí do Česka velmi rychle, daří se exportérům a mzdy rostou v souladu s produktivitou práce. "Letošní rok byl pro českou ekonomiku skvělý. Z hlediska vývoje hospodářství to byl jeden z nejlepších roků vůbec. Všechno bylo pozitivní," uvedl a dodal, že zná jen velmi málo firem, kterým by nerostl jak obrat, tak zisk.

Úspěch v dalších letech podle Martina Jahna závisí i na legislativě a na úspěšném čerpání peněz z evropských fondů, především po roce 2007. Období od roku 2004 do roku 2006 bylo údajně spíše tréninkové. "Pomalejší čerpání není tragédie. Ale ukázalo se, že je lepší dávat peníze do menšího počtu větších projektů," řekl Jahn.

Podle expertů v letošním roce ekonomika vzroste o zhruba pět procent. Ministerstvo financí odhaduje, že růst HDP dosáhne 4,8 procenta v letošním roce a 4,4 procenta v roce 2006. Inflace by měla podle ministerstva letos činit v průměru za celý rok necelá dvě procenta a v příštích letech by se měla pohybovat kolem 2,5 procenta.

Budoucí důchodový systém v Česku nemá ani po středě jasně stanovené obrysy. Lídři pětice parlamentních stran s premiérem Jiřím Paroubkem ani napotřetí nepodepsali dohodu o zásadách penzijní soustavy. Schůzku zrušili. Po 80 minutách se totiž stále k jednání nesešli, nedostavil se zástupce ODS. Dosud podpis vázl na tom, že se politici nedokázali shodnout na prodlužování důchodového věku. "Je to škoda, že se to zrušilo (jednání), protože teď už se to bude těžko dávat dohromady," uvedl Paroubek. Nepřítomnost ODS i postoj komunistů ho podle jeho slov zklamaly. Jestli bude podle něj "ochota partnerů", mohli by lídři o důchodech jednat v lednu.

KSČM totiž trvá na tom, aby penzijní věk nerostl. Politici se dosud nedokázali shodnout na tom, zda a od kterého roku by lidé měli chodit do důchodu v 65 letech. Podle koalice by to mělo být v roce 2031. Komunisté původně mluvili o roce 2036. Kompromisní znění dohody, které navrhl ministr práce Zdeněk Škromach, počítalo se zvýšením věku na 65 let do roku 2036. "Zásadně nepodporujeme prodloužení věku odchodu do důchodu. Ani tu kompromisní variantu v tuto chvíli," řekl šéf komunistů Vojtěch Filip. Myslí si, že KSČM "bude konzistentní" a názor nezmění.

Úspory ve výdajích na léky bude hledat komise

Lékárníci se ve středu dohodli s premiérem Jiřím Paroubkem a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem na vzniku pracovní skupiny, která do měsíce navrhne, jak uspořit výdaje zdravotního pojištění na léky. Ročně za ně pojišťovny dají 40 miliard korun. Lékárníci odmítají jako jedinou cestu úspor snížení obchodní přirážky na léky o tři procenta, jež od ledna prosadil Rath. "Rozumíme nespokojenosti lékáren i distributorů, protože celková lékárenská marže se tím sníží o 700 až 750 milionů. Na druhou stranu tu bude mít pozitivní dopad na peněženky pacientů," řekl po jednání Rath. Dodal, že od snížení marže očekává snížení cen léků v lékárnách, a tedy doplatků pro pacienty, nebo alespoň zachování jejich současné výše. Skupina by podle něj nejpozději do konce ledna měla přijít s jasnějším a komplexnějším návrhem, aby "nynější snížení marže bylo bráno jenom jako přechodné, a klidně od února, března mohlo být nalezeno definitivnější opatření".

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba ocenil, že Paroubek pochopil argumenty lékárníků, že pouhé snížení marže zásadní změnu nepřinese. "Proto velmi vítám nabízenou ruku v tom, že bude ustavena do konce týdne pracovní komise," řekl. Pokud by se Chudoba s politiky nedohodl na řešení, byli lékárníci odhodláni vyhlásit stávku a zavřít ve čtvrtek na celý den lékárny. Představenstvo lékárnické komory se po jednání s premiérem usneslo, že se plánovaná stávka neuskuteční, zároveň ale s okamžitou platností vyhlásilo stávkovou pohotovost lékáren do 31. ledna 2006. "Těmito kroky vyjadřujeme vstřícnost k jednání komise," stojí v prohlášení, jež komora zaslala ČTK.