Zprávy | Z archivu rubriky


Návrhy politiků na útraty v příštích letech jsou velmi nedisciplinované a řada návrhů jde proti zdravému rozumu. Na tiskové konferenci to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Růst povinných výdajů státu v dalších letech by podle něj mohl ohrozit plán přijetí eura v roce 2010. Premiér Jiří Paroubek i ministr financí Bohuslav Sobotka to odmítli a poukázali na to, že vláda rychle snižuje schodky rozpočtů.

"Nemůžeme neregistrovat buď schválení nebo návrhy na zvyšování mandatorních výdajů. Vidíme to jako velmi nedisciplinované," řekl Tůma. "Řada těch návrhů jde podle našeho názoru proti zdravému rozumu. Pokud by všechny tyto návrhy měly být schváleny, tak to prakticky neguje plánované přijetí eura v roce 2010, nebo by to mohlo minimálně ohrozit," dodal. Odmítl zároveň konkretizovat, které vládní či poslanecké návrhy má konkrétně na mysli.

České ekonomice se podle Tůmy nyní daří. Politici se však prý chovají, jako by tento příznivý stav měl vydržet "na věčné časy", a vláda tak mohla příští rok něco rozdat. Dobrý vývoj hospodářství je podle Tůmy potřeba využít ke stabilizaci veřejných financí. Plány vlády či některé návrhy poslanců však údajně míří opačnou cestou.

Premiér Paroubek tvrdí, že se daří snižovat deficity veřejných financí ještě rychleji, než se ČR zavázala Evropské unii. "I ČNB si musí být vědoma faktu, že konvergenční program, který je naším jízdním řádem pro zavedení eura, plníme už nyní s obrovským předstihem," uvedl v tiskovém prohlášení. Také schodek na příští rok je podle předsedy vlády v souladu s konvergenčním programem. "Vyjadřuji pevné přesvědčení, že formulace pana guvernéra neznamenají zapojení bankovní rady do nastávající volební kampaně, ke kterému tato instituce nemá žádný ústavní mandát," dodal.

Rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka s názorem Tůmy nesouhlasí a pokládá jej za zavádějící. "Domnívám se, že tyto výroky jsou zcela v rozporu s realitou a vynikajícími výsledky hospodaření veřejných rozpočtů, které očekáváme v letošním roce," řekl. Vládě se podle něj podařilo stabilizovat veřejné rozpočty v situaci, kdy se rozsáhle měnily daně. Deficit veřejných financí prý bude "minimálně tak dobrý" jako v loňském roce, kdy činil tři procenta HDP. Letos vláda původně počítala s téměř pětiprocentním schodkem, hospodaření státu se však vyvíjí lépe. Letošní rok označil Sobotka za nejlepší pro českou ekonomiku za posledních deset let.

Rozsáhlý požár, který letos v dubnu zničil část hradu Pernštejn, nebyl podle policie založen úmyslně. Jeho příčinou bylo samovznícení nátěrových hmot, vyplývá ze šetření kriminalistů. Policejní inspektor proto začátkem týdne případ odložil. ČTK to oznámil Jaromír Míčka z Národního památkového ústavu. Plameny zachvátily sýpku a s ní propojenou bránu v noci na 15. dubna. Více než deset hodin s nimi bojovalo 20 hasičských jednotek. Objekty přišly o střechu, oheň zničil také 700 historických předmětů v sýpce, kterou využívali památkáři jako depozitář. Celkové škody se odhadují na 50 milionů korun.

Policie chtěla případ uzavřít nejpozději do poloviny ledna. Kriminalisté čekali především na doručení některých revizních posudků. Potřebovali například zjistit technický stav elektrického nářadí, s nímž dělníci krátce před požárem pracovali v sýpce. Policie také vyslýchá svědky neštěstí. Experti předložili kriminalistům tři verze příčin požáru. Oheň mohl vyšlehnout kvůli závadě na elektroinstalaci, druhou variantou bylo právě samovznícení od výparů z chemických látek, nebo požár mohla založit jiskra od broušení dřevěné podlahy v sýpce. Střecha brány je už opravená. Sýpka má zatím provizorní střechu. Její rekonstrukce, spojená s přestavbou na novou expozici hradu, přijde na přibližně 45 milionů korun. Práce budou zahájeny patrně příští rok. Novou střechu by měla mít sýpka do léta.