Zprávy | Z archivu rubriky


Návrhy politiků na útraty v příštích letech jsou velmi nedisciplinované a řada návrhů jde proti zdravému rozumu. Na tiskové konferenci to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Růst povinných výdajů státu v dalších letech by podle něj mohl ohrozit plán přijetí eura v roce 2010. Premiér Jiří Paroubek i ministr financí Bohuslav Sobotka to odmítli a poukázali na to, že vláda rychle snižuje schodky rozpočtů.

"Nemůžeme neregistrovat buď schválení nebo návrhy na zvyšování mandatorních výdajů. Vidíme to jako velmi nedisciplinované," řekl Tůma. "Řada těch návrhů jde podle našeho názoru proti zdravému rozumu. Pokud by všechny tyto návrhy měly být schváleny, tak to prakticky neguje plánované přijetí eura v roce 2010, nebo by to mohlo minimálně ohrozit," dodal. Odmítl zároveň konkretizovat, které vládní či poslanecké návrhy má konkrétně na mysli.

České ekonomice se podle Tůmy nyní daří. Politici se však prý chovají, jako by tento příznivý stav měl vydržet "na věčné časy", a vláda tak mohla příští rok něco rozdat. Dobrý vývoj hospodářství je podle Tůmy potřeba využít ke stabilizaci veřejných financí. Plány vlády či některé návrhy poslanců však údajně míří opačnou cestou.

Premiér Paroubek tvrdí, že se daří snižovat deficity veřejných financí ještě rychleji, než se ČR zavázala Evropské unii. "I ČNB si musí být vědoma faktu, že konvergenční program, který je naším jízdním řádem pro zavedení eura, plníme už nyní s obrovským předstihem," uvedl v tiskovém prohlášení. Také schodek na příští rok je podle předsedy vlády v souladu s konvergenčním programem. "Vyjadřuji pevné přesvědčení, že formulace pana guvernéra neznamenají zapojení bankovní rady do nastávající volební kampaně, ke kterému tato instituce nemá žádný ústavní mandát," dodal.

Rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka s názorem Tůmy nesouhlasí a pokládá jej za zavádějící. "Domnívám se, že tyto výroky jsou zcela v rozporu s realitou a vynikajícími výsledky hospodaření veřejných rozpočtů, které očekáváme v letošním roce," řekl. Vládě se podle něj podařilo stabilizovat veřejné rozpočty v situaci, kdy se rozsáhle měnily daně. Deficit veřejných financí prý bude "minimálně tak dobrý" jako v loňském roce, kdy činil tři procenta HDP. Letos vláda původně počítala s téměř pětiprocentním schodkem, hospodaření státu se však vyvíjí lépe. Letošní rok označil Sobotka za nejlepší pro českou ekonomiku za posledních deset let.

Profesní sdružení Syndikát novinářů ČR vyzvalo politiky, aby neomezovali svobodu tisku. Důvodem znepokojení jsou pochybnosti o dosud platném tiskovém zákonu, které vyjadřují někteří politici, a aktuální vývoj kolem novely trestního zákona. Novela mimo jiné považuje pomluvu za trestný čin a zpřísňuje používání skryté kamery. Dalším důvodem je stíhání aktivisty Stanislava Pence za pomluvu údajně jen proto, že na tiskové konferenci položil nepříjemný dotaz. "Syndikát znovu vážně apeluje na zákonodárce i ministry, aby nepřipustili zařazení pomluvy mezi trestné činy, když v řadě demokratických zemí je pomluva předmětem občanského práva, a aby snahami o omezení svobody slova nediskvalifikovali pověst našeho státu mezi demokratickými zeměmi Evropy," píše se v prohlášení, které syndikát zaslal ČTK.

Syndikát zároveň vyjádřil vážné znepokojení nad snahami vlády o omezení práce žurnalistů a televizních i rozhlasových publicistů, uvádí se v prohlášení. Předseda syndikátu Miroslav Jelínek ale ČTK řekl, že to není reakce na zatím poslední kauzu kolem premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) a některých médií kvůli tomu, že údajně ovlivnil ukončení kritického publicistického pořadu České televize Bez obalu. "Do toho se nepouštíme, ukončení pořadu je vnitřní záležitostí ČT," uvedl Jelínek. Paroubek se letos několikrát vyslovil kriticky nejen k pořadům České televize Bez obalu a satirickému pořadu Budování státu, z nichž nyní ani jeden již na obrazovce nemá místo, ale také k tiskovému zákonu. Nový tiskový zákon by podle něj měl umožnit ochranu "občana politika před nepravdivými informacemi médií" a vyvést zemi z "balkánského pojetí" novinářské práce. O médiích mimo jiné řekl, že "80 procent z nich je proti ČSSD".

Syndikát chce prohlášením také poukázat na snahy omezit práci novinářů, například novými pravidly pro používání skryté kamery v novele trestního zákona, kterým se nyní bude zabývat Senát. Televize přitom míní, že bez skrytých nahrávek, které měly například zásadní význam v kauze kolem privatizace Unipetrolu a údajného požadavku premiérova poradce Zdeňka Doležela o úplatek, bude těžké až nemožné vytvářet investigativní reportáže.