Zprávy | Z archivu rubriky


Kosočtvercová značka s ženskými rty bude v Aši označovat místo, kde lze legálně nabízet sexuální služby. Tabule budou mít, podobně jako dopravní značky, dvě verze. Jedna bude označovat místo, kde zóna začíná a druhá, kde prostor končí, informoval ČTK mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Na označení místa pro nabízení sexuálních služeb se dohodli zastupitelé města, kteří na svém posledním jednání schvalovali novou podobu městské vyhlášky o zabezpečení veřejného pořádku v územním obvodu města Aše. Její součástí je i stanovení místa, kde lze sex nabízet. Tím bude Příčná ulice.

"Cedule bude červeně orámovaný kosočtverec, v němž budou ženské, poměrně masité rty. Konec úseku pro nabízení sexu označí stejná, ale přeškrtnutá značka," uvedl Vrbata. Tabule by se měly v Příčné ulici, která leží mimo obydlenou zástavbu města, objevit zřejmě v průběhu ledna.

Města musela upravit některé vyhlášky, protože podle výkladu ministerstva vnitra není možné určitou činnost zakázat plošně. Vždy musí být například vymezeno místo, kde lze sex nabízet. Města se s návodem ministerstva vypořádávají různě. Většinou posílají prostitutky na periferii. Například v Sokolově ale vymezili zastupitelé vyhláškou místo pro prostitutky před policejní stanici. Skutečná účinnost takových nařízení je ale mizivá. Ve vymezených místech prostitutky stejně nestojí. Aby ale města měla alespoň nějaký nástroj proti pouliční prostituci, podobné vyhlášky přijímají.

V katedrále svatého Víta na Hradčanech si Pražané i návštěvníci hlavního města mohli v pátek v podvečer zapálit betlémské světlo pro své domácnosti. Plamínek do Prahy dopravili po ekumenické bohoslužbě ve Vídni skauti. Na Štědrý den se betlémské světlo přemístí do Arcibiskupského paláce.

Betlémské světlo od skautů převzali kardinál Miloslav Vlk a pražský primátor Pavel Bém. "Když vpadne toto světlo do vašeho srdce, vaše jitro se rozzáří," oslovil přítomné v chrámu svým vánočním poselstvím katolický primas. Kardinál věří, že spolu s plamínkem zažehnutým v rodišti Ježíše Krista si lidé odnesou do svých domovů a mezilidských vztahů také otevřené srdce, vzájemnou lásku, respekt a úctu. "Betlémské světlo provázím přáním vánočního klidu a pokoje. Je symbolem hodnot, které člověka činí lepším," dodal pražský primátor.

Symbol pokoje - světlo slavnostně zažehnuté v Betlémě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus - šíří skauti před Vánocemi po mnoha zemích světa již víc než 15 let. Předávání plamínku v evropských zemích zorganizovali v roce 1986 pracovníci rakouského rozhlasu a televize. Světlo zapaluje před Vánocemi dítě v jeskyni narození Páně v Betlémě. Světlo putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do 25 zemí světa - nejen rozhlasům, ale také institucím, jako jsou Evropský parlament či sídlo OSN v New Yorku. V České republice se zvyk ujal po listopadu 1989, betlémské světlo opatrují a šíří po zemi skauti a pracovníci Českého rozhlasu.

Dva vyléčení draví ptáci, kteří kvůli zraněním pobývali v záchranné stanici v Praze-Jinonicích získali před Vánocemi znovu svobodu. Mladé samice káně lesní a krahujce obecného dnes vypustil do volné přírody primátor Pavel Bém. Ve stanici se ročně vystříká kolem dvou tisíc zvířat; do přírody se z nich vracejí asi dvě třetiny.

Samice káně byla nalezena v příkopu u dálnice na Hradec Králové blízko Prahy. Patrně byla sražena proudem vzduchu z projíždějícího kamionu. "Byla prakticky nezraněná, jen otřesená, zotavila se za dva dny," řekla pracovnice stanice Věra Přibylová. Samičku krahujce také zranil automobil, našla se v Hrdlořezech. Byla na tom poměrně špatně, měla otřes mozku. Teprve po deseti dnes byla schopna se sama nažrat, měsíc trvala rehabilitace. Ve stanici byla od začátku října, uvedla Přibylová.

Kromě podzimu, kdy lidé přinášejí hlavně ježky, se do stanice dostávají především ptáci. Na jaře a v létě jsou to nejčastěji mláďata poštolek, kosů, pěnkav, sýkorek a sojek. Podle Přibylové řada z nich končí ve stanici zbytečně; lidé často nosí mláďata, která předčasně vylétla z hnízda. Poměrně hodně je podle Přibylové poraněných labutí, které nalétnou do trolejí na mostech. "Jsou čtyři mosty, které jsou nejvíce rizikové. Je to Čechův most, Mánesův most, most Legií a Palackého most," vyjmenovala Přibylová. Ve stanici končí i poměrně značný počet poštolek, které se o troleje popálí. Mezi savci jsou častými obyvateli stanice kuny skalní, které podle Přibylové osídlily celé město. Často jsou poraněny vozidly, do stanice také míří lidé s mláďaty, které našli na půdách. Velký problém je podle Přibylové se zajíci, kteří obývají okrajové části metropole. "Zajíci si nedělají pelech, samice rodí mláďata na trávu a lidé, kteří je náhodou najdou, je seberou pod dojmem, že jsou opuštěná," uvedla chovatelka. Potíž je i v tom, že zajíci se těžko odchovávají uměle. Jedinci, kteří přežijí, zkrotnou, a nelze je vypustit do přírody. Jinonická stanice pro poraněná zvířata je jediná v Praze. Magistrát se nedávno rozhodl, že bude na její provoz přispívat dvěma miliony korun ročně.

Štědrý den tradičně oslaví pražští bezdomovci v centru sdružení Naděje v Bolzanově ulici. Jeho pracovníci připraví slavnostní menu pro 240 lidí bez domova. Budou to poslední Vánoce v tomto centru. Koncem května příštího roku se totiž Naděje bude muset odstěhovat do jiných prostor, řekl ČTK vedoucí střediska Ladislav Varga. Středisko se mělo původně stěhovat už koncem roku, ale vedení Naděje se podařilo vyjednat s novým majitelem odklad. "Na pořízení nové nemovitosti máme již přislíbené finanční prostředky z magistrátu a ministerstva," řekla ČTK oblastní ředitelka Naděje Petra Lakatošová. Před dvěma dny vypsali výběrové řízení, žádné konkrétní přihlášky ještě nemají. "Předpokládáme ale, že do května jednání o novém prostoru dobře dopadnou," dodal Varga.

Centrum denní péče v Bolzanově ulici, zřejmě nejznámější v Praze, funguje u Hlavního nádraží od roku 1992. Od té doby se do něj přišlo najíst či vysprchovat na 14.000 bezdomovců nejen z hlavního města, ale i z ostatních krajů a z ciziny. Do jídelny Naděje se vejde asi 80 lidí, na Štědrý den se zde vystřídají tři skupiny bezdomovců. První zasednou ke stolům v poledne, další se budou střídat po dvou hodinách. Nabídka bude tradičně vánoční. V Naději budou servírovat polévku a salát. Varga ještě nevěděl, zde bude k salátu ryba či kuřecí řízek. "To záleží na sponzorech," konstatoval.

Kromě centra denní péče u hlavního nádraží Naděje v Praze provozuje čtyři azylové domy a dvě noclehárny. Zájemci, z nichž zhruba 85 procent tvoří muži, v nich platí od 20 do 60 korun za noc. Lůžek je však v hlavním městě stále nedostatek: na přibližně 5000 místních bezdomovců jich u všech charitativních sdružení dohromady připadá necelých 700.

Pokud od února příštího roku vznikne na dálnici D1 kalamita, svedou policisté všechny kamiony do odstavných pruhů, aby silničáři mohli silnici upravit. Dohoda policie a správy silnic a dálnic je jedním z výsledků páteční schůzky ministra dopravy Milana Šimonovského s policejním prezidentem Vladislavem Husákem. Dopravní situaci na dálnici D1 dlouhodobě kritizují jak odborníci, tak především samotní řidiči. Ti si nejvíce stěžují právě na řidiče kamionů, kteří v dlouhých kolonách blokují dopravu a při vzájemném předjíždění ohrožují provoz i v dalších pruzích. Havárie kamionů pak často na dlouhé hodiny ochromí provoz na celé komunikaci.

Husák upozornil na to, že řídit a manipulovat se souvislou kolonu kamionů je pro policisty nejen velmi obtížné, ale také nebezpečné. Na druhou stranu upřesnil, že kamiony by v odstavných pruzích měly strávit maximálně desítky minut, dokud neprojedou údržbářské vozy. Vzhledem ke složitosti úkolu se chce ministerstvo i policisté nejdříve inspirovat v Německu a Rakousku a režim zavést asi od února příštího roku.

Husák zatím neuvažuje o zřízení speciálního celostátního útvaru dálniční policie na D1. Spíše chce posílit dálniční oddělení, kde policisté spadají pod příslušné kraje. V současné době je na dálnici pět takových oddělení, v každém slouží 25 policistů. Ti mají ale kromě samotné dopravy na starosti také kriminalitu u benzinových pump a na odpočívadlech. Policejní prezidium proto chce oddělení personálně posílit. Příležitost nastane podle Husáka po vstupu Česka do Schengenského prostoru na podzim 2007. V tu dobu totiž na hraničních přechodech ztratí uplatnění řada policistů, kteří by doplnili stavy právě na D1. Policisté také dostali od ministerstva dopravy k dispozici asi sedm dosud uzavřených odpočívadel, kam budou moci svádět provoz při silničních kontrolách nebo v případě havárie.