Zprávy | Z archivu rubriky


Lékárníci po celé republice vyvěšují plakátky s upozorněním, že nekompetentní kroky ministra zdravotnictví ohrožují dostupnost lékárenské péče. Ve středu se jim nepodařilo přesvědčit premiéra Jiřího Paroubka, aby zrušil rozhodnutí o poklesu obchodní přirážky na léky o tři procenta. Od ledna tak budou léky zatíženy přirážkou jen 29 procent. Lékárníci varují, že příjmy lékáren klesnou až o 15 procent, venkovským lékárnám prý hrozí krach. "Kroky ministra Davida Ratha ohrožují existenci lékáren, protestujeme proti nim," uvádí se plakátku na jedné lékárně v centru hlavního města.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba ČTK řekl, že mu denně telefonují desítky lékárníků a sdělují, že během ledna budou informovat veřejnost o tom, kam vedou kroky ministra. Rath chce snížením přirážky ušetřit peníze zdravotního pojištění, pojišťovny dají na léky ročně 40 miliard korun. Podle Chudoby snížení přirážky nepomůže tomu, aby pacienti nedopláceli více. "To byl krok stranou. Doufám, že během ledna pacienti poznají, na čí straně je pravda," prohlásil.

Rath v nové vyhlášce od ledna snižuje úhrady pojišťoven na některé skupiny léků. Argumentuje tím, že tak donutí firmy, aby nevyužívaly maximální ceny a prodávaly léky levněji. Firmy, které se chtějí udržet na trhu, to při předchozích sníženích udělaly. Nyní však varují, že úhrady jsou tak nízké, že budou muset český trh asi opustit. O výši doplatků je spor každého půl roku, kdy vychází nová léková vyhláška. Přinejmenším měsíc trvá, než lékárny doprodají staré dražší zásoby, a tak v přechodném období doplácejí pacienti více. I pak však se často setkají s tím, že na stejný lék je v jiné lékárně odlišný doplatek.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, jehož žena je lékárnice, záleží na pozici lékárny. Pokud platí lékárník vysoký nájem, nemůže si dovolit prodávat lék bez přirážky jako jeho kolega, který je ve vlastním. Nemocniční lékárny oproti veřejným dosahují nižších cen při velkonákupech. V konkurenčním boji snižují ceny, aby přitáhly zákazníky. Chudoba potvrdil, že rozdíly v doplatcích na léky mezi lékárnami se mohou pohybovat i v řádech stokorun. Nesouvisí to podle něj ale vůbec s obchodní přirážkou. "Firmy si vyberou ve spádové oblasti jednu dvě lékárny a nižší cenu jim vyrovnají například tím, že si tam fiktivně pronajmou prostory," popsal.

Kosočtvercová značka s ženskými rty bude v Aši označovat místo, kde lze legálně nabízet sexuální služby. Tabule budou mít, podobně jako dopravní značky, dvě verze. Jedna bude označovat místo, kde zóna začíná a druhá, kde prostor končí, informoval ČTK mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Na označení místa pro nabízení sexuálních služeb se dohodli zastupitelé města, kteří na svém posledním jednání schvalovali novou podobu městské vyhlášky o zabezpečení veřejného pořádku v územním obvodu města Aše. Její součástí je i stanovení místa, kde lze sex nabízet. Tím bude Příčná ulice.

"Cedule bude červeně orámovaný kosočtverec, v němž budou ženské, poměrně masité rty. Konec úseku pro nabízení sexu označí stejná, ale přeškrtnutá značka," uvedl Vrbata. Tabule by se měly v Příčné ulici, která leží mimo obydlenou zástavbu města, objevit zřejmě v průběhu ledna.

Města musela upravit některé vyhlášky, protože podle výkladu ministerstva vnitra není možné určitou činnost zakázat plošně. Vždy musí být například vymezeno místo, kde lze sex nabízet. Města se s návodem ministerstva vypořádávají různě. Většinou posílají prostitutky na periferii. Například v Sokolově ale vymezili zastupitelé vyhláškou místo pro prostitutky před policejní stanici. Skutečná účinnost takových nařízení je ale mizivá. Ve vymezených místech prostitutky stejně nestojí. Aby ale města měla alespoň nějaký nástroj proti pouliční prostituci, podobné vyhlášky přijímají.

V katedrále svatého Víta na Hradčanech si Pražané i návštěvníci hlavního města mohli v pátek v podvečer zapálit betlémské světlo pro své domácnosti. Plamínek do Prahy dopravili po ekumenické bohoslužbě ve Vídni skauti. Na Štědrý den se betlémské světlo přemístí do Arcibiskupského paláce.

Betlémské světlo od skautů převzali kardinál Miloslav Vlk a pražský primátor Pavel Bém. "Když vpadne toto světlo do vašeho srdce, vaše jitro se rozzáří," oslovil přítomné v chrámu svým vánočním poselstvím katolický primas. Kardinál věří, že spolu s plamínkem zažehnutým v rodišti Ježíše Krista si lidé odnesou do svých domovů a mezilidských vztahů také otevřené srdce, vzájemnou lásku, respekt a úctu. "Betlémské světlo provázím přáním vánočního klidu a pokoje. Je symbolem hodnot, které člověka činí lepším," dodal pražský primátor.

Symbol pokoje - světlo slavnostně zažehnuté v Betlémě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus - šíří skauti před Vánocemi po mnoha zemích světa již víc než 15 let. Předávání plamínku v evropských zemích zorganizovali v roce 1986 pracovníci rakouského rozhlasu a televize. Světlo zapaluje před Vánocemi dítě v jeskyni narození Páně v Betlémě. Světlo putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do 25 zemí světa - nejen rozhlasům, ale také institucím, jako jsou Evropský parlament či sídlo OSN v New Yorku. V České republice se zvyk ujal po listopadu 1989, betlémské světlo opatrují a šíří po zemi skauti a pracovníci Českého rozhlasu.