Zprávy | Z archivu rubriky


Vylovit pomyslný rybník popularity do posledního kapříka se rozhodli herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus. Po divácky úspěšném turné s dramatizací policejních odposlechů fotbalových funkcionářů "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit..? aneb Tak to mi ho teda vyndej" totiž zprovoznili specializovaný internetový obchod, ve kterém si příznivci tohoto happeningově laděného projektu mohou koupit například trička s hláškami z představení či jeho záznam na DVD. A zájem o nákupy suvenýrů parodujících největší korupční aféru v českém fotbale je prý obrovský. "Je o ně (trička) velký fofr," řekl ČTK Čtvrtníček, který je duchovním otcem celého projektu a do světa velkého obchodu vstoupil proto, aby šel štěstíčku naproti. Nejvíce se podle něj prodávají trička s výroky "Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe" a "Sáhnu ji ve sprše na švába a vona povolí", které zazněly v divadelním ztvárnění korupční aféry a jsou prý věrným přepisem policejních odposlechů fotbalových bossů a rozhodčích. Tričko i s DVD stojí 399 korun.

"Vzhledem k tomu, že zájem je převážně o největší velikosti triček, jsou klienty asi spíš muži, anebo je kupují ženy jako dárky," analyzoval nečekaně vysokou poptávku Čtvrtníček, podle kterého se trička musejí stále dotiskovat.

Čtvrtníčkova a Lábusova divadelní reakce na korupční skandál ve fotbalovém svazu je dramatizací policejních odposlechů funkcionářů, jak si domlouvají úplatky v lize. "Přede mnou najednou ležel nádherný materiál pro moderní drama, dokonalý absurdní text, který stačilo zvednout a odnést do divadelní zkušebny," tvrdí Čtvrtníček, guru černého humoru.

Inscenaci s mimořádným ohlasem uvedl v létě v rámci karlovarského festivalu. A protože se mu po krásném textu začalo stýskat, na podzim vyjel na turné. Bizarní dialogy plné vulgarismů, týkající se fotbalové korupce, pobavily diváky ve Slaném, Teplicích, Českých Budějovicích, Opavě, Ústí nad Labem a v dalších městech včetně Prahy. Všechna představení byla beznadějně vyprodána a po vstupenkách se vždy jen zaprášilo. Oba herci přitom na jevišti jen věrně citovali pokleslý slovník, jímž manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník oslovoval sudí s nabídkou úplatku. Svérázný slang se objevil například při označování nabízených částek - tisícovky nahradila jablka, hrušky a kapříci.

Zhruba čtvrtina Čechů se domnívá že jejich domácnost je chudá. Opačný názor má jen sedm procent oslovených a ostatní své zázemí nepovažují ani za chudé, ani za bohaté. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění zveřejněného v pátek. Podle autorů šetření klesl podíl lidí, označujících svou domácnost za chudou, na nejnižší úroveň od května 2003. Ke spokojenější části obyvatel patří podnikatelé a živnostníci, vyšší odborníci či vedoucí pracovníci, mladí lidé ve věku 15 až 19 let, studenti, svobodní a stoupenci ODS, uvádí CVVM.

V delším horizontu je hodnocení úrovně českých domácností zhruba stejné.

Více či méně snadno se stávajícím příjmem vychází 43 procent domácností. Potíže při hospodaření s příjmem má 53 procent domácností, ale základní potřeby z něj dokáže uspokojit drtivá většina oslovených - 86 procent. Vážné problémy při uspokojování základních potřeb deklarovala dvě procenta lidí. Nejčastěji se tyto potíže vyskytují v domácnostech nezaměstnaných a nekvalifikovaných dělníků.

Česká televize v pátek také zveřejnila šetření agentury STEM, z kterého vyplývá, že většina Čechů považuje končící rok 2005 za úspěšný, přestože se lidem údajně nežije lépe než na konci předchozího roku. Nejvíce skeptičtí jsou lidé v otázce, zda se projeví růst ekonomiky v jejich peněženkách. Ve změny k lepšímu nevěří podle průzkumu 62 procent dotázaných, uvedla ČT.

Už statným pětačtyřicátníkem je Hajaja, rozhlasová obdoba televizního Večerníčka. Zatímco ten slavil svou čtyřicítku letos po celý rok, jeho "neviditelný" kolega je skromnější. A přitom se na rozhlasové vlny dostal už 2. ledna 1961. Tehdy se z rozhlasových přijímačů poprvé ozvala flétna Václava Žilky, která k nim dodnes láká malé posluchače. Zní vždy na začátku i na konci a za sebou má téměř 30.000 uvedení. Ti starší pamatují, že po dlouhá léta byl jediným, nezaměnitelným a nenahraditelným interpretem této postavičky Vlastimil Brodský. Podle režiséra Karla Weinlicha pro něj bylo setkání s Hajajou až osudné. Všichni si ho s ním ztotožnili natolik, že mu to dlouho bránilo objevit se v jakékoli jiné roli.

Pohádkovému skřítku Hajajovi naslouchá v dětských postýlkách už třetí generace. Český rozhlas jubileum připomene v předvečer 1. ledna uvedením prvního dílu této série, který Václav Čtvrtek nazval Jak Hajaja procitl. Protože se však v archivu nedochoval, Brodský ho v listopadu 2000 načetl znovu.

Během uplynulých desetiletí byly v "hajajovském" cyklu odvysílány tisíce příběhů spousty autorů v podání stovek herců. Na začátku šlo o pětiminutové pohádky, které byly prodlouženy na sedm a deset minut, jak je tomu dodnes. Po nějaké době přibyl ke skřítku Hajajovi kamarád Hajadán. Nějaký čas nesl pořad název Dobrý večer, děti, ale začátkem 80. let se do vysílání Hajaja opět vrátil.

Sparťanský záložník Lukáš Zelenka se dohodl na podmínkách svého angažmá v tureckém klubu Vestel Manisaspor. Jeho zástupci jsou předběžně domluveni také s vedením letenského celku. Manisasporu se tak povedlo ulovit zatím největší rybu na českém trhu v nadcházejícím přestupovém období. Do Turecka zamíří i další čeští fotbalisté: k přestupu Adama Petrouše do Ankarasporu a Jiřího Maška do Malatyasporu chybí už pouze lékařská prohlídka v novém klubu.

"Manisaspor se domluvil předběžně s Lukášem na smlouvě na 3,5 roku, na dobré cestě je i dohoda mezi kluby," řekl ČTK po jednání v pražském hotelu Hilton Pavel Zíka, šéf agentury Sport Invest International, jež zastupuje řadu českých ligových hráčů. Zelenka, jenž v letošním roce poprvé oblékl reprezentační dres, se nechal od tureckých funkcionářů přesvědčit nejen lukrativní smlouvu, která mu dá možnost trojnásobně většího výdělku než v mistrovské Spartě. "Důležité bude, že budu bydlet v turistickém letovisku poblíž a také proto, že tam bude zřejmě početná česko-slovenská kolonie," uvedl fotbalista, který si však hodlá nejdříve podrobně prohlédnout budoucí bydliště i zázemí klubu. V Manisasporu působí jeho někdejší sparťanští spoluhráči Petr Johana a Michal Meduna, klub láká také Martina Petráše a usilovně vyjednává o přestupu dalšího slovenského fotbalisty Filipa Hološka. S ním je Vestel údajně už domluven, ovšem stále hledá společnou řeč s vedením Slovanu Liberec. O Petrášovi se bude jednat okamžitě poté, co se letenský stoper vrátí z dovolené.

V případě Maška (Malatyaspor) a Petrouše (Ankaraspor) už přestup nemůže zhatit takřka nic, snad jen zdravotní potíže hráčů, kteří odletí počátkem ledna podepsat smlouvy. S Teplicemi a Spartou už se podle Zíky turecká strana dohodla.