Zprávy | Z archivu rubriky


Cenový výměr, kterým se snížila marže lékáren o tři procenta, je podle právníků, které oslovila Česká lékárnická komora, neplatný. Od Nového roku, pokud nevyjde nový výměr, budou lékárny uplatňovat marži 32 procent, tedy na úrovni před snížením. Novinářům to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lékárníci požádali dopisem ministra financí Bohuslava Sobotku o vyčkání s vydáním nového výměru do konce ledna.

Ministr zdravotnictví David Rath ale tvrdí, že lékárny se budou muset novým předpisem řídit. "Pokud by jej lékárna nerespektovala, tak se vystavuje postihu ze strany finančního úřadu," prohlásil minist. Dodal, že změny budou pro klienty lékáren výhodné, sníží se totiž ceny léků. Na adresu lékárníků uvedl, že jejich zisky jsou nadstandardní, a nižší marže proto ekonomicky unesou.

Vydaný výměr podle Chudoby obsahuje formální chybu, která nedovoluje lékárnám se jím řídit. Je zde uveden špatně rok. Podle mluvčího komory Jana Horáčka by vyhláška doslova znamenala, že by se jí měly lékárny řídit už celý letošní rok. Místo roku 2006 je zde uvedeno 2005, tvrdí Horáček. K tomu se Rath nechtěl příliš vyjadřovat s tím, že věc je v kompetenci ministerstva financí, nikoli zdravotnictví.

Snížení marží pokládají lékárníci za neodůvodněné. Ministr Rath je podle nich učinil ze dne na den. Pro lékárny by to údajně znamenalo snížení příjmu o deset až 12 procent. Snížení marží by podle lékárníků postihlo asi čtvrtinu všech lékáren, zejména na venkově. Nová léková vyhláška také snižuje zejména úhrady z pojištění u přípravků na léčení obezity, na srdeční selhávání, epilepsii, snížení hladiny cukru v krvi, cholesterol, překyselení žaludku, prokrvení periferních cév, vysoký tlak, některá antibiotika a lidské inzulíny. Rath očekává, že firmy sníží ceny léků, aby je úhrady pojišťoven pokryly. Při předchozích sníženích tak učinily. Rath chce ušetřit asi 1,5 miliardy korun, pojišťovny dají za léky asi až 40 miliard korun. Podle Chudoby však vyhláška takové úspory nepřinese. Očekává, že ministr dá analýzy, ze kterých vycházel, k dispozici odborné komisi.

Země střední Evropy připravily rizikové plány pro případ možného přerušení dovozu plynu kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou. Žádná z nich však přerušení dodávek plynu neočekává. Vyplývá to z ankety uskutečněné agenturou Reuters. Ruský plynárenský gigant Gazprom pohrozil, že od 1. ledna odřízne dodávky plynu na Ukrajinu, pokud se obě strany nedohodnou na cenách.

Většina zemí střední Evropy je závislá na dodávkách ruského plynu prostřednictvím plynovodu, který vede přes Ukrajinu. Zastavení dodávek do Ukrajiny by mohlo ovlivnit i tranzit, a Gazprom upozornil vlády střední Evropy, že nemůže garantovat, že plyn z plynovodů dorazí na místo určení. Zástupci České republiky, Maďarska, Polska a Rumunska shodně uvádějí, že jejich země jsou připraveny, ale přerušení dodávek neočekávají.

Mluvčí firmy RWE Transgas, která dováží plyn do Česka, Martin Chalupský ve čtvrtek ČTK řekl, že spor o dodávky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou se netýká smluv o dodávkách pro Českou republiku. RWE Transgas vychází z toho, že Gazprom vystupuje vůči svým zákazníkům jako spolehlivý partner, který plní své dodavatelské závazky vůči českému i evropskému trhu, prohlásil Chalupský. Současná vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se týkají výhradně ruských dodávek plynu pro Ukrajinu a smlouvy uzavřené mezi RWE Transgas a Gazpromem zůstávají nedotčeny, dodal mluvčí. V případě omezení dodávek plynu z Ruska je RWE Transgas připraven podle Chalupského zajistit zásobování České republiky zvýšenými dodávkami ze zásobníků po dobu několika týdnů. V tomto ročním období by při obvyklých teplotách plyn vystačil podle něj na zhruba šest týdnů.

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř očekává, že by mohl do půlky ledna obdržet ověření renomované švýcarské firmy o pravosti směnky, která údajně dokládá, že podnikatel v roce 2002 tajně půjčil ČSSD 60 milionů korun na předvolební kampaň. "Máme to slíbeno do poloviny ledna, jakmile pan Krejčíř bude mít potřebné podklady k dispozici, tak je zveřejní," sdělil ČTK Krejčířův známý Jiří Gavenda. Závazný termín zveřejnění již podle něj nechce Krejčíř určovat. Původně totiž slíbil, že směnky zveřejní ve své knize, která vyšla před třemi týdny. V knize se ale neobjevily. Pak slíbil, že je zveřejní na svých internetových stránkách a v médiích do Vánoc. Ani tento slib nedodržel. Vysvětloval to tím, že očekával renomované ověření pravosti dříve. Originál jedné směnky je podle Krejčíře podepsán tehdejším šéfem sociální demokracie Stanislavem Grossem.

Krejčíř, který je podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl v červnu policistům při prohlídce jeho domu. Nyní se i s rodinou zdržuje na Seychelských ostrovech, jejichž má občanství. V říjnu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Strana to popřela. V rozhovoru tvrdil, že peníze v hotovosti předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD. Konečný, který je nezvěstný, prý Krejčířovi vystavil směnku, jež je splatná v březnu 2006. Druhou směnku údajně podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross.

Vylovit pomyslný rybník popularity do posledního kapříka se rozhodli herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus. Po divácky úspěšném turné s dramatizací policejních odposlechů fotbalových funkcionářů "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit..? aneb Tak to mi ho teda vyndej" totiž zprovoznili specializovaný internetový obchod, ve kterém si příznivci tohoto happeningově laděného projektu mohou koupit například trička s hláškami z představení či jeho záznam na DVD. A zájem o nákupy suvenýrů parodujících největší korupční aféru v českém fotbale je prý obrovský. "Je o ně (trička) velký fofr," řekl ČTK Čtvrtníček, který je duchovním otcem celého projektu a do světa velkého obchodu vstoupil proto, aby šel štěstíčku naproti. Nejvíce se podle něj prodávají trička s výroky "Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe" a "Sáhnu ji ve sprše na švába a vona povolí", které zazněly v divadelním ztvárnění korupční aféry a jsou prý věrným přepisem policejních odposlechů fotbalových bossů a rozhodčích. Tričko i s DVD stojí 399 korun.

"Vzhledem k tomu, že zájem je převážně o největší velikosti triček, jsou klienty asi spíš muži, anebo je kupují ženy jako dárky," analyzoval nečekaně vysokou poptávku Čtvrtníček, podle kterého se trička musejí stále dotiskovat.

Čtvrtníčkova a Lábusova divadelní reakce na korupční skandál ve fotbalovém svazu je dramatizací policejních odposlechů funkcionářů, jak si domlouvají úplatky v lize. "Přede mnou najednou ležel nádherný materiál pro moderní drama, dokonalý absurdní text, který stačilo zvednout a odnést do divadelní zkušebny," tvrdí Čtvrtníček, guru černého humoru.

Inscenaci s mimořádným ohlasem uvedl v létě v rámci karlovarského festivalu. A protože se mu po krásném textu začalo stýskat, na podzim vyjel na turné. Bizarní dialogy plné vulgarismů, týkající se fotbalové korupce, pobavily diváky ve Slaném, Teplicích, Českých Budějovicích, Opavě, Ústí nad Labem a v dalších městech včetně Prahy. Všechna představení byla beznadějně vyprodána a po vstupenkách se vždy jen zaprášilo. Oba herci přitom na jevišti jen věrně citovali pokleslý slovník, jímž manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník oslovoval sudí s nabídkou úplatku. Svérázný slang se objevil například při označování nabízených částek - tisícovky nahradila jablka, hrušky a kapříci.