Zprávy | Z archivu rubriky


Jaderná elektrárna v Temelíně v úterý odpoledne odstaví druhý blok. Pracovníci elektrárny během této odstávky, která je plánovaná asi na tři týdny, vymění vysokotlaký rotor turbogenerátoru. "Výměna rotoru umožní v závěru ledna provoz bloku na projektovém výkonu 980 megawattů, zatímco dosud jel na snížený výkon zhruba 80 procent," řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Rotoru dosud chybělo čtvrté oběžné kolo, které technici vymontovali po předchozích problémech s chvěním turbíny.

Mluvčí upřesnil, že během úterního odpoledne operátoři sníží na 2. bloku výkon a večer jej odpojí od rozvodné sítě. Tato odstávka byla původně v plánu už ve druhé polovině prosince 2005, zbrzdila ji však porucha na prvním bloku. Kvůli technické závadě elektromagnetu jednoho z čerpadel musel být tento blok odstaven, což se stalo hned den poté, co byl zkolaudován. Po dvoutýdenní odstávce elektrárna obnovila dodávky z tohoto bloku v prvních minutách nového roku.

Temelínská elektrárna stále vzbuzuje emoce. V pondělí například rakouští odpůrci jaderné energetiky po delší době znovu několik blokovali hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Jako důvod pro svou akci uvedli organizátoři nespokojenost s realizací dohodnutých bezpečnostních opatření v jaderné elektrárně Temelín. Konkrétním podnětem se pak pro ně stalo kolaudační rozhodnutí z poloviny prosince, které umožňuje zahájit běžný provoz v prvním bloku elektrárny. Podle odpůrců Temelína se za pět let od uzavření takzvaných dohod z Melku v Temelíně "nic nezměnilo" a postoj rakouské spolkové vlády je "kapitulantský". Organizátoři hodlají v obdobných protestech pokračovat. "Blokády se budou konat na různých hraničních přechodech a doba jejich trvání se bude různit," řekl ČTK organizátor Manfred Doppler z Antiatomového výboru. Akci podpořili i další protiatomoví aktivisté z Horních i Dolních Rakous i Bavorská platforma proti atomovému nebezpečí.