Zprávy | Z archivu rubriky


Nemocnice v Kolíně, Mladé Boleslavi, Benešově a Kladně od 1. ledna nijak neomezily péči o pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), ačkoli platnost smluv mezi pojišťovnou a nemocnicemi vypršela. Středočeský hejtman Petr Bendl nedávno varoval, že kvůli sporům ohledně smluv bude od ledna klientům VZP ve středočeských nemocnicích poskytnuta pouze akutní péče. Nakonec však péče omezena nebyla, Bendl tvrdí, že se tak stalo "na jeho pokyn".

O tom, že nemocnice poskytují péči v plném rozsahu se přesvědčil i ministr zdravotnictví David Rath, který v doprovodu nuceného správce VZP Antonína Pečenky navštívil nemocnici v Kladně. "Péče bude poskytována ve stejném rozsahu, jako byla poskytována doposud," řekl ministr. Doplnil, že nemocnice, která má registraci, je povinna poskytovat péči v jejím rozsahu. "Smlouva s pojišťovnou není to nejpodstatnější, nejpodstatnější je registrace a rozsah registrace," uvedl.

Vedení nemocnic tvrdí, že nezaplacenou péči zatím uhradí ze svých prostředků. V případě nouze se obrátí na kraj jako na svého zřizovatele. O termínu, v němž by se mělo uskutečnit výběrové řízení pro prodloužení smluv s VZP, je zatím nikdo neinformoval. Rath řekl, že ministerstvo hodlá otázku financování nemocnic řešit úhradovým provizoriem a dodatkem smlouvy s VZP na dobu určitou do výběrového řízení.

Rath si také postěžoval, že vyzval hejtmany k jednání o situaci v krajských nemocnicích, ale oni ho odmítli. Problém mají podle Ratha hlavně nemocnice ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde chystají převod nemocnic na obchodní společnosti, ale nemají současně vyřešeny vztahy s VZP. Výzvu ke schůzce podle něj neakceptovalo asi sedm hejtmanů. Šéfy krajů proto obvinil, že je nezajímá osud zdravotnictví, ale "politické body před volbami". Většina krajských hejtmanů je členy ODS.