Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus a premiér Jiří Paroubek označili pondělní setkání na lánském zámku za užitečné. Jejich spory, které loni hýbaly politickou scénou, podle nich nejsou osobní, ale ideové. Hovořili například o koordinaci svých zahraničních cest nebo plánech vlády do červnových voleb. Dohodli se mimo jiné, že prezident v úterý odpoledne jmenuje novým vicepremiérem pro ekonomiku Jiřího Havla, nástupce Martina Jahna. Klaus podle svých slov apeloval na premiéra, aby společně přispěli k umírněnosti nadcházející volební kampaně. Prezident si nepřeje, aby předvolební souboje politických stran vedly k takovému rozpolcení země, které by po volbách už nešlo "slepit".

Schůzku, na niž tradičně začátkem roku zve prezidentský pár předsedu vlády s manželkou, považuje Klaus za užitečnou, protože si na ní měli možnost vyříkat věci přímo, nikoli přes média. Poznamenal, že žádný z nich během dvouapůlhodinového rozhovoru nezměnil své názory ani ideové přesvědčení, ale setkání podle něj přispělo k "obroušení" hran. "Je třeba rozlišovat ideové spory od osobních kontaktů," řekl prezident.

Paroubek je přesvědčen, že konflikty mezi ním a Klausem jsou přirozené spory mezi institucemi, které jsou obvyklé v každé civilizované zemi. "Nic osobního na tom nevidím," řekl premiér, který se s Klausem v minulosti dostal do otevřených polemik kvůli Evropské unii, zahraniční politice i zahraničním cestám či naposledy kvůli jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví.

Oba ústavní činitelé ocenili jako dobrou zprávu informaci, že stát loni hospodařil s výrazně nižším schodkem, než jaký plánovala vláda a schválili poslanci. Klaus si nicméně neodpustil "popíchnout" Paroubka, když řekl, že je sice rád, že deficit rozpočtu je nižší, než bylo v plánu, ale kdyby se premiér s ministrem financí snažili, mohl být výsledek ještě lepší, včetně nižšího schodku plánovaného na letošní rok.

Zatímco Klaus a Paroubek jednali mezi čtyřma očima o politice, jejich manželky si prohlédly lánský zámek, přilehlou oboru i zámecké skleníky. "Bylo to všechno velmi zajímavé a hezké," ocenila hostitele Zuzana Paroubková. Livia Klausová novinářům prozradila jídelníček slavnostního novoročního oběda - hradní kuchaři připravili šunkovou rolku, lánské pečivo a koláčky, hovězí vývar, to vše korunované daňkem na víně a zapíjené zámeckým vínem a kávou.