Zprávy | Z archivu rubriky


Vojenské záchranné prapory a ženijní jednotky pomáhají na jihu Čech a na severní Moravě odklízet následky sněhové kalamity. Likvidovaly padlé stromy ze silnic a vyprošťovaly auta, která uvízla ve sněhových závějích. Bez elektřiny zůstane v jižních Čechách asi 1000 lidí v deseti malých obcích, které leží především v příhraničních oblastech. Dodávky do větších obcí a měst se už energetikům podařilo obnovit, pro jistotu však do problematických míst nyní hasiči a energetici umisťují deset náhradních zdrojů. Na armádu se obrátil také primátor Karviné. Od časného rána šest příslušníků hlučínského praporu se třemi nákladními vozy pomáhá ve městě odstraňovat závěje. V Ostravě vojáci odváželi sutiny po zřícení střechy supermarketu Lidl. Neštěstí, při kterém nebyl nikdo zraněn, začala kvůli podezření z obecného ohrožení vyšetřovat policie.

Padající stromy či vysoká vrstva sněhu na silnicích komplikují dopravu na Vysočině. Zejména na Pelhřimovsku bylo dočasně neprůjezdných několik silnic, z nichž hasiči s cestáři po rozednění odstraňovali další kmeny a větve. Autobusy i vlaky jezdí se zpožděním. Problémy se sněhem jsou i ve městech. Z jihlavského centra řidiči odvezli na 65 aut sněhu. Obdobná situace je i v dalších městech. Krajští hasiči doporučili majitelům domů, aby zkontrolovali stav střech a případně zajistili odstranění nebezpečných rampouchů a sněhových převisů.

České aerolinie, jejímž většinovým vlastníkem je stát, povede místo Jaroslava Tvrdíka člen představenstva a ředitel správy energetické firmy ČEZ Radomír Lašák. Změnu v čele ČSA by měla schválit dozorčí rada a představenstvo 18. ledna, řekl Tvrdík, který společnost vedl více než dva roky. Premiér Jiří Paroubek chce Tvrdíka navrhnout na hlavního manažera sociálních demokratů pro letošní volby. Lašák by měl podle Paroubka připravit půdu pro privatizaci firmy. Lašák potvrdil, že nabídku kandidatury na post prezidenta ČSA přijal. Tvrdík podle něho započal ve firmě potřebnou transformaci, jejíž první fáze byla úspěšně završena koncem roku 2005. Tvrdík by se měl stát členem dozorčí rady ČSA.

ČSA loni vykázaly ztrátu několika set milionů korun, což Tvrdík přisuzuje růstu cen ropy na světových trzích a zostřující se konkurenci hlavně nízkonákladových dopravců. Paroubek řekl, že výběrové řízení na funkci nového ředitele ČSA nebylo vypsáno, protože je nutné převzít firmu rychle a neztrácet čas. S Tvrdíkovou prací v ČSA byl premiér spokojen. "Ekonomické výsledky ČSA nejsou špatné. Kdyby se to vzalo podle mezinárodních standardů, ČSA by bylo v zisku i po tom ohromném nárůstu cen pohonných hmot," uvedl Paroubek. Tvrdík popřel, že by jeho odchod souvisel s hospodařením firmy. Někteří zaměstnanci si ale myslí opak. Prezident sdružení dopravních pilotů CZ Alpa Radomil Kratochvíl řekl, že změna v čele podniku by podle něho mohla být reakcí na kritický dopis, který vládě zaměstnanci ČSA zaslali před Vánocemi. Piloti také požadují, aby byl nový šéf podniku vybrán ve výběrovém řízení. Nový prezident ČSA by měl podle Paroubka připravit jejich privatizaci.