Zprávy | Z archivu rubriky


Ve čtvrtek ráno zadržela policie na bruselském letišti českého obchodníka se zbraněmi Dalibora Koppa, který byl obviněn z pokusu nelegálně vyvézt munici do Iráku a byl údajně také napojen na arabské teroristické organizace. Informovala o tom mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Kopp byl vydán na základě mezinárodního zatykače a na jeho zadržení spolupracoval i čeští kriminalisté s Interpolem. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna je česká strana ještě do konce týdne schopna požádat Belgii o Koppovo vydání do České republiky. Pokud bude Kopp odsouzen, hrozí mu až deset let vězení. Čeští policisté Koppa zatkli v dubnu 2004 na Znojemsku kvůli plánovanému vývozu munice do Iráku. Při prohlídce jeho firmy objevili linku na výrobu střeliva, kterou obchodník dovezl a provozoval bez povolení. Kopp byl proto stíhán pro trestný čin porušování předpisů o zahraničním obchodování s vojenským materiálem. Soudce Městského soudu Brno na něj ale tehdy neuvalil vazbu, čehož Kopp využil a odcestoval do Libérie. Podle médií se chystal v této a v dalších afrických zemích podléhajících zbrojnímu embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého děla. Byl zadržen na základě informací Interpolu a byla na něj uvalena vydávací vazba. Z ní byl ale na kauci propuštěn. O Koppův případ se údajně zajímal i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a představitelé OSN. Deník Mladá fronta Dnes v červenci 2004 napsal, že Kopp byl údajně napojen i na arabské teroristické organizace. Podle listu jednal s arabskými obchodníky o dodávce zbraní pro militantní palestinské hnutí Hamas. Hospodářské noviny zase v minulosti napsaly, že Kopp hodlal přepravit z Kazachstánu do Česka marihuanu a stovky samopalů.

Podnikatel Tomáš Pitr, na něhož pražský městský soud před Vánoci vydal mezinárodní zatykač, zůstává na svobodě. Ve čtvrtek se dostavil k Městskému soudu v Praze, kde tříčlenný senát jednal o tom, zda přijme jeho záruky, nebo zda na něj uvalí vazbu. Soud jeho záruky, že před trestním stíháním neuprchne do zahraničí, nakonec přijal. Podnikatel musel složit kauci 15 milionů korun. Pitr byl nepravomocně odsouzen za jedenáct let staré daňové delikty k osmi a půl rokům vězení. Čeká ho ještě odvolací jednání u pražského vrchního soudu. Soud vydal zatykač na Pitra 23. prosince. Podle soudců hrozilo, že by se Pitr mohl pokusit uprchnout. Pitr to již ale dříve popřel. Tvrdí, že byl od 23. prosince s rodinou na plánované dovolené v Alpách. Před zahájením soudního jednání řekl, že stále nezná důvody vydání zatykače. "Viděl bych za tím ale spíš konkurenční boj než politiku," prohlásil. U soudu také vyšlo najevo, že kromě Jiřího Teryngla, Oldřicha Chudoby a Heleny Rejholcové zastupuje Pitra ještě čtvrtý advokát - Tomáš Sokol. Do soudní budovy dorazili všichni čtyři. O podnikatele Tomáše Pitra se zajímá i premiér Jiří Paroubek. Při středeční schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou se dotazoval, co se děje se spisy, které se prý týkají podnikatelových trestních stíhání. Premiér chce od justice přesnou zprávu, proč byla tato stíhání zastavena.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká uložila svému prvnímu náměstkovi Jaroslavu Fenykovi, aby jí do poloviny příštího týdne předal podklady, které se týkají údajného zasahování ministerstva spravedlnosti do práce státních zastupitelství. Vesecká tak učinila v reakci na středeční setkání Fenyka s premiérem Jiřím Paroubkem. Fenyk mu vysvětloval důvody, které vedly k jeho rezignaci. Nelíbí se mu údajné vměšování ministerstva spravedlnosti do trestních kauz. Premiér poté prohlásil, že zváží přijetí konkrétních opatření. O tom, že premiér rozhodně nebere výhrady Fenyka na lehkou váhu, svědčí i jeho čtvrteční vyjádření. Podle Paroubka Fenyk udělal za deset let spoustu dobré práce. V případě úspěchu ČSSD v nadcházejících parlamentních volbách si premiér dokáže představit užší spolupráci s Fenykem. Náměstek nejvyšší státní zástupkyně patří v České republice k předním odborníkům na mezinárodní právo. Práci ministerstva spravedlnosti kritizovala před Fenykem jeho bývalá nadřízená Marie Benešová. Nejznámější spor se týkal vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního do vlasti. V Česku byl nepravomocně odsouzen za sex s mladistvými dívkami. Na žádost Němce byla ovšem Benešová z postu nejvyšší státní zástupkyně v září odvolána. Fenyk podal rezignaci před koncem loňského roku. Uvedl, že mu vadí atmosféra v Česku. Šarvátky a intriky na politické scéně se podle něj stále častěji promítají do výkonu spravedlnosti. Jiný názor má mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Deníku Právu v rekci na to řekl, že Fenykovo "nekonkrétní prohlášení (k rezignaci) hovoří ve prospěch názoru, že nejspíš neunesl změnu v čele Nejvyššího státního zastupitelství....".

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín počítají s dalšími blokádami přechodů na rakousko-české hranici. Vyplývá to z tiskového prohlášení hornorakouského sdružení Atomstopp. Aktivisté tak chtějí reagovat především na údajnou nečinnost rakouské vlády vůči nebezpečí, které podle jejich názoru jihočeská elektrárna představuje. Akce nebudou předem oznámené a měly by být ještě rozsáhlejší než zatím poslední podobný protest, k němuž odpůrci Temelína sáhli v pondělí na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. Ten rakouští odpůrci jaderné energetiky zablokovali na zhruba čtyři a půl hodiny. "Blokády budou spontánně pokračovat tak dlouho, dokud rakouská vláda neopustí politiku poklonkování před Českem a nebude trvat na důsledném naplnění všech dohod uzavřených v Melku. Uvedení elektrárny do komerčního provozu bylo spojeno se splněním jednoznačných podmínek. Rakouská vláda je tak spoluzodpovědná za atomové ohrožení, které současný Temelín představuje," píše se v prohlášení. Rakouští odpůrci jaderné energetiky považují výroky některých českých představitelů o bezpečnosti provozu jihočeské elektrárny za provokaci. "Ani slovo o přetrvávajících problémech v elektrárně, které konstatovala i monitorovací zpráva," připomínají aktivisté souhrnný posudek o Temelíně, který pro Rakousko loni vypracoval mezinárodní tým odborníků. Názor, že Temelín není na potřebné technické úrovni, oživila v polovině prosince závada, která odstavila první blok hned den poté, co byl zkolaudován. Přívrženci jaderné energetiky naproti tomu upozorňují, že všechny jmenované závady nastaly v nejaderné části elektrárny a nemohly proto nikoho "atomově" ohrožovat. Reaktor jako takový funguje bezchybně.