Zprávy | Z archivu rubriky


Na příbramském náměstí T.G. Masaryka v pátek slavnostně nastoupilo téměř 500 příslušníků 8. kontingentu Armády ČR při KFOR. Vystřídají své kolegy v mnohonárodní mírové operaci sil NATO v Kosovu. První z nich odletí 9. ledna. Na náměstí se s nimi přišli rozloučit rodinní příslušníci a známí. Před nastoupeným šikem požehnal vojenský kaplan Petr Němec bojové zástavě 13. dělostřelecké základny, jejíž příslušníci tvoří podstatnou část kontingentu. "Ať chrání slabé a bezmocné a jednají vždy čestně a spravedlivě," prohlásil.

Ministr obrany Karel Kühnl řekl, že se jedná již o osmý kontingent, což by mohlo vzbuzovat představu rutinní záležitosti. "Je to všechno jiné než rutina," upozornil. Úkoly se sice zákonitě opakují, budou se ale odehrávat v rychle se měnících kulisách v zemi poznamenané válkou. Zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš připomněl, že Kosovo dokázalo před několika lety zařadit jen několik znalců jako území na pomezí mezi Albánií a Makedonií. Nyní je podle něj Kosovo téměř synonymem náboženské a etnické nenávisti, která způsobila v tomto místě spoustu zla, prolité krve a nevraživosti. Mise v Kosovu je podle něj klidnější ve srovnání s misemi v Afghánistánu nebo Iráku, podcenění situace by ale bylo velkým nebezpečím.

Velitel kontingentu Miroslav Hlaváč ujistil, že vojáci jsou k plnění náročných úkolů dobře připraveni. "Současná situace v Kosovu, které je pod mezinárodní správou OSN, je stále napjatá," připomněl. Obyvatelé Kosova totiž očekávají, co jim přinese nedávno zahájené jednání o budoucím statusu jejich země. Mise se zúčastní 496 vojáků. Většinu z nich budou poprvé ve své historii tvořit příslušníci 13. dělostřelecké brigády z Jinců na Příbramsku.

Armáda ČR se mírové operace v Kosovu účastní od roku 1999. České jednotky se v Kosovu střídají zpravidla po půl roce. Loni v srpnu převzala ČR poprvé v historii na dobu přibližně jednoho roku roli vedoucího státu ve struktuře mnohonárodní brigády Střed. Do její podřízenosti patří ozbrojené síly Finska, Irska, Lotyšska, Slovenska a Švédska. Společně dohlížejí na prostor o rozloze přibližně 2240 kilometrů čtverečních, v němž žije přes půl milionu lidí, tedy asi čtvrtina obyvatel Kosova.