Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus tvrdí, že nic špatného neudělal, a nevidí proto důvod, proč by měl opustit třeba právě funkci šéfa sněmovního klubu. Kraus to řekl novinářům a dodal, že jedinou chybu udělal, když prý "naletěl podvodníkovi", za kterého označil podnikatele Františka Riga. Kraus teď čelí otázkám kvůli čtyři roky staré cestě do Ghany, kde byl spolu s Rigem u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Z obchodu nakonec sešlo. Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes, podle kterého policie vyšetřuje Krausovu roli v pokusu investovat 15 milionů dolarů (tehdy zhruba půl miliardy korun) do ghanské továrny na zpracování kakaových bobů.

Rigo podle MfD řekl, že Kraus byl jeho společníkem a že 15 milionů dolarů slíbil přinést do projektu právě on. Kraus se ale od projektu i od Rigova obvinění distancoval. Podle Riga z investice sešlo, protože Kraus nedal do projektu slíbené peníze. "Oddaloval to. Nakonec jsem se od něho dozvěděl, že to měly být peníze z úplatků z nějaké velké státní zakázky, která se stále odkládala," řekl podle MfD Rigo, který si teď odpykává desetiletý trest vězení za stamilionové podvody. Předseda klubu ČSSD již v minulých dnech Rigova slova odmítl. Zopakoval, že v roce 2001 na něj Rigo působil věrohodně. Do Ghany prý Kraus jel hlavně jako turista. Současně ale připustil, že díky Rigovým známým se v Ghaně sešel s tamějším ministrem financí a absolvoval několik obchodních jednání. MfD ale zpochybnila Krausovo tvrzení, že smlouvy o investici za 15 milionů dolarů podepsal jen jako svědek. Ze smluv, jejichž kopie má deník k dispozici, vyplývá, že Kraus se podepsal do kolonky director - tedy jako ředitel firmy, která chtěla akcie ghanského podniku koupit. Kraus ale prohlásil, že k firmě neměl žádný pracovní vztah a slovo director vysvětlil tak, že při podpisu smlouvy zavládla euforie.

Růst cen v prosinci nepatrně zpomalil na 2,2 procenta. Důvodem byly především levnější pohonné hmoty, naopak vzrostly ceny některých potravin. Průměrná inflace za celý loňský rok činila 1,9 procenta. O rok dříve byl růst cen o polovinu vyšší. Růst cen v celém roce 2005 měly na svědomí především vyšší náklady na bydlení, které se na inflaci podílely téměř z 80 procent. Zemní plyn loni podražil téměř o 13 procent, elektřina o čtyři procenta a svoz pevných odpadů o desetinu. Ceny tepla, teplé vody a vodného vzrostly zhruba o 4,5 procenta, stočné téměř o šest procent. Poštovní služby zdražily o výrazných 14,3 procenta, telekomunikace o osm procent, dražší byly i závodní jídelny a vysokoškolské koleje. Naopak potraviny a nealkoholické nápoje loni Čechům mírně zlevnily. Nižší ceny byly u brambor, pekárenských výrobků, vajec či čerstvé zeleniny. Pokračoval i pokles cen oblečení a obuvi, stejně jako zařízení domácností. Stejně jako v roce 2004 rostly i loni především ceny služeb. Jejich růst však zpomalil z více než šesti na 3,7 procenta. Leden podle analytiků přinese nárůst inflace nad tři procenta, a to především kvůli vyšším cenám za elektřinu, plyn či teplo. Se zpožděním se projeví i vyšší spotřební daň na cigarety, potraviny by výrazně zdražovat neměly. V druhé polovině roku by mohl růst cen zmírnit a vrátit se těsně pod tři procenta. Platy lidí letos porostou zhruba dvojnásobným tempem než ceny, takže se reálné příjmy lidí v průměru zvýší.

Senátoři KDU-ČSL chtějí tento týden předložit ústavní stížnost na novelu církevního zákona kvůli sporným pasážím o evidenci charit, diakonií a vzdělávacích zařízení. ČTK to řekl předseda lidoveckých senátorů Adolf Jílek. Podrobnosti ke stížnosti zveřejní lidovci v úterý, kdy budou také pod tento podnět shromažďovat podpisy. Stížnost podle něj směřuje proti stejným pasážím, které Ústavní soud v listopadu 2002 na podnět senátorů z církevního zákona odstranil. "Jsou tam (v novele) použity pouze jiné termíny, ale jinak je to prakticky totéž," uvedl již dříve Jílek.

Novela, kterou ve sněmovně přes veto Senátu prosadily ČSSD a KSČM, podle lidoveckých senátorů v rozporu s ústavou omezuje právo církví zřizovat své instituce nezávisle na státních orgánech. Norma umožňuje ministerstvu kultury zrušit evidenci církevní právnické osoby, což by mohlo mít v případě "tendenčních rozhodnutí až likvidační charakter". Přijetí novely se neúspěšně snažily zabránit i samy církve. Neuspěly ale ani u prezidenta Václava Klause, který normu podepsal před koncem roku. Podle prezidenta novela neobsahuje ustanovení, která zrušil Ústavní soud. Klaus je přesvědčen o tom, že právnické osoby musejí být subjekty podle českého právního řádu, ne podle vnitřních předpisů či pravidel církví. Kardinál Miloslav Vlk pak uvedl, že prezident podpisem porušil ústavu, v níž je jasné slovo o svobodě církve, která v novele není respektována.

Devět odborníků z iráckého hlavního města Bagdádu a z Basry na jihu země se bude v Praze nadcházející čtyři týdny školit v územním a strategickém plánování měst. Vzdělávat by se měli také v oblasti péče o památky, navštíví i další města v České republice, informoval ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. "Delegace bude školena v problematice tvorby strategického plánu a územního plánu, tedy předávání, zpracování a vyhodnocení dat, procesu projednávání plánu, dále v oblasti související legislativy a památek a jejich ochrany," uvedl Wolf. Kromě přednášek a seminářů v Praze čekají Iráčany i výlety do jiných českých měst. Navštíví například České Budějovice nebo Český Krumlov. Školení by mělo trvat od pondělí do 9. února.

K pomoci při obnově města vyzval loni v dubnu při návštěvě České republiky tehdejší starosta Bagdádu Alá Tamímí. S Prahou podle něj iráckou metropoli spojuje například fakt, že se jedná o historická města rozdělená na dvě poloviny řekou. Představitelé Bagdádu a Basry v listopadu 2004 projevili zájem o to, aby právě čeští projektanti zpracovali nový územní plán pro obě historická města, a hovořili o příkladné úctě českých projektantů k památkám. V dubnu loňského roku také o novém uzemním plánu pro iráckou metropoli jednal s Tamímím i ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Na školení Iráčanů se kromě Útvaru rozvoje hlavního města bude podílet také fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně a občanská sdružení Eufrat a Bagdad Open City of Peace. Česká republika se dlouhodobě podílí na poválečné obnově Iráku. Vyčlenila peníze například na školení iráckých restaurátorů archiválií, kteří pomáhají při obnově válkou poničených kulturních pamětihodností ve své zemi. Loni v listopadu uvolnila dalších téměř 12 milionů korun pro iráckou Národní knihovnu a archiv nebo na opravu pevnosti ve městě Irbil.

Ministr zdravotnictví David Rath slíbil při pondělní schůzce premiéra Jiřího Paroubka se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem uhradit provoz čtyř nemocnic, které nemají smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Pro zařízení v Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně a Benešově, jejichž provoz od 1. ledna plně platí kraj, nabídl dvě varianty řešení. "Definitivní smlouvy mohou mít i zpětnou platnost k 1. lednu," řekl Rath po schůzce novinářům. Je podle něj velmi pravděpodobné, že nové smlouvy s VZP nemocnice uzavřou v polovině února pro poskytování služeb, které plnily dosud. Možnost, že by nějaká nemocnice nemohla podepsat žádnou smlouvu, je podle něj pouze teoretická. Druhou možností vyřešení situace ve čtyřech středočeských nemocnicích je, aby uzavřely s VZP provizorní smlouvy s termínem do března, jak to už koncem roku učinilo dalších 11 zařízení v kraji. Jejich domluvu s ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou na prodloužení smluv dříve Rath kritizoval. V pondělí uvedl, že "je to na hraně zákona, ale v zájmu zklidnění situace".

Bendl na schůzku šel s požadavkem uhrazení peněz, které nyní vyplácí čtyřem nemocnicím kraj. "Budu hájit zájmy Středočechů, budu chtít slyšet, že VZP bude plnit závazky ve Středočeském kraji v plné míře objemu jako před 1. lednem," řekl ČTK. S premiérem chtěl hovořit rovněž o budoucnosti středočeských nemocnic v souvislosti s prací pražských nemocnic, které se starají i o pacienty z Bendlova kraje. V situaci, kdy Rath podle Bendla vyzývá ministerstvem zřizované nemocnice, aby poskytovaly péči Středočechům, se podle Bendla dostávají středočeští lékaři do nejistoty. "Už nyní je jich v přepočtu na obyvatele polovina v porovnání s Prahou," uvedl Bendl.

"Jsou to spojité nádoby," konstatoval k vztahu středočeských a pražských nemocnic Paroubek s tím, že o budoucnosti sítě nemocnic bude se všemi hejtmany hovořit v pátek v Kramářově vile. Rozdá jim přitom poslední znění zákona o neziskových zdravotních zařízeních. Pomocí zákona chce ministr vytvořit síť základních veřejných nemocnic. V tom mu překáží rozhodnutí některých krajů, včetně Středočeského, nemocnice ve své správě privatizovat. Proti privátním společnostem podle svých slov Rath nic nemá, převádět je na obchodní společnosti bude podle něj vhodné až po vytvoření základní sítě někdy v roce 2008. V konečné podobě by podle jeho představ měl být poměr veřejných a privátních nemocnic v Česku 70 procent ku 30.