Zprávy | Z archivu rubriky


Novým prezidentem České lékařské komory se stal předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Blízký spolupracovník bývalého šéfa komory a nynějšího ministra zdravotnictví Davida Ratha při sobotní volbě porazil kandidáta Rathových oponentů Martina Jana Stránského. Kubek získal 174 hlasů, Stránský 149. Ostatní čtyři uchazeči o prezidentství se kandidatury před volbou vzdali ve prospěch obou finalistů.

Na výsledku volby záleželo další směřování profesní organizace, v níž je povinně 40.000 lékařů. Mimo jiné, zda budou uspokojivě vyšetřeny a vysvětleny nejasnosti kolem hospodaření ČLK z Rathových dob. Kubek počítá s pokračováním současné podoby komory, která se podle kritiků změnila spíše v odborovou organizaci. Stránský uvedl, že by chtěl z komory vytvořit váženou organizaci zaměřenou na odbornost lékařské profese, v níž by bylo ctí být členem. Pokud ale bude osloven, je připraven s komorou spolupracovat. "Musíme respektovat volbu sjezdu a pracovat společně na tom, aby se to pro nás všechny začalo zlepšovat," prohlásil Stránský.

Kromě Kubka a Stránského kandidovali také současná viceprezidentka ČLK Helena Fousková, přednosta neurologické kliniky v olomoucké fakultní nemocnici Petr Kaňovský, sekretář Skalpelu soukromých lékařů Miroslav Havrda a soukromý gynekolog Miloslav Janulík. Fousková po oznámení výsledků volby rezignovala na funkci viceprezidentky komory.

Volbou předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka novým prezidentem České lékařské komory potvrdili delegáti komorového sjezdu její odborářskou roli. ČTK to řekl senátor a stínový ministr ODS Tomáš Julínek. Stejný názor vyjádřil i prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "Nemyslím si, že je to dobrá zpráva pro doktory, protože doktor Kubek je nepochybně spíše loutkou současného ministra," řekl Julínek ČTK. Jako lékař je i on povinně členem komory. Kubek v čele LOK vybojoval doktorům opakované zvyšování platů. Netají se tím, že komora kromě dohledu na etiku výkonu povolání má hájit i ekonomické zájmy lékařů.

Výkonná rada ODS v sobotu ostře vystoupila proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. Téma současného zdravotnictví bylo jedním z hlavních bodů jednání. Občanští demokraté prohlásili, že protestují proti stupňující se vulgarizaci české politiky a pokračující aroganci a hulvátství Davida Ratha. Předseda ODS Mirek Topolánek ministra požádal, aby se omluvil hejtmanům za výroky o rozkrádání krajských nemocnic. Podle Topolánka se veřejnost už přesvědčila, že tyto nemocnice poskytují kvalitní péči. Od premiéra Jiřího Paroubka chce ODS vysvětlení Rathových slov určených hejtmanům: Pokud to nepochopí, dostanou pěstí do nosu. "Vnímáme je jako oznámení trendu ČSSD. Včera urážel prezidenta republiky, dnes hrozí pěstí do nosu hejtmanům, zítra všem lidem této země," uvedl šéf opozičních občanských demokratů.

"Nyní hrozí omezování lékařské péče nikoli z vůle hejtmanů, ale zvůle ministerstva zdravotnictví," uvedl Topolánek na tiskové konferenci. Podle stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka dopadá nejistota a chaos, které vyvolal premiér přivedením Ratha do vlády, na pacienty, lékaře, zdravotní sestry a lékárníky. Za mimořádně pokryteckou považujeme snahu ministra přenést odpovědnost za omezování péče na lékaře a lékárníky, dodal.

Premiér Jiří Paroubek naopak považuje za arogantní ODS, která podle něj obviňuje jeho i ministra Ratha z arogance vždycky, když nedokáže argumentovat. "Jediná politická strana, která si nechala udělat průzkum veřejného mínění a vyšlo jí, že je arogantní, tak je právě ODS," zdůraznil. Občanští demokraté by si podle Paroubka měli zamést před vlastním prahem. Připomněl, že oni začali hovořit o tom, že ČSSD chystá únor 1948, kdy se komunistická strana chopila moci a začala znárodňovat, v souvislosti s přípravou zákona o neziskových nemocnicích, které chce 60 procent obyvatel. Šéfovi poslanecké frakce ODS Vladimírovi Tlustému vyčetl, že o něm v médiích řekl, že vede bandu loupežníků. Premiér připustil, že je ministr Rath "důraznější než jsou kmenoví sociální demokraté". V jeho vyjádřeních prý ale nebylo nic sprostého.

Jediným správným řešení kauzy poslance ČSSD Michala Krauze by byl podle ODS jeho odchod z Poslanecké sněmovny. Po jednání výkonné rady ODS to novinářům řekl místopředseda strany Pavel Bém. Podle ODS existuje důvodné podezření, že se Kraus zapletl do podivných obchodů praní špinavých peněz, a to především zasláním 50.000 dolarů nejasného původu přes účet jeho matky do ghanské banky. "Jaký konkrétnější a významnější důkaz musí být položen na stůl, aby vládní politik opustil všechny své funkce?," uvedl Bém. S ohledem na význam této kauzy odmítá ODS snahu ČSSD odvádět pozornost jiným směrem. "Nechceme, aby kauza vyzněla do ztracena," dodal místopředseda strany. Od kauzy poslance ODS Vladimíra Doležala, který se v úterý vzdal poslaneckého mandátu a všech politických funkcí kvůli obvinění ze zprostředkování úplatku, se Krausův případ podle Béma výrazně liší. Přinejmenším prý tím, že Doležal složil všechny své funkce, rezignoval na poslanecký mandát, opustil vedení ODS a v zásadě odchází z politiky.

Kraus kvůli své sporné cestě do Ghany, kde byl spolu s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem u jednání o investicích do továrny na kakao, rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny. Tvrdí ale, že se nedopustil ničeho špatného ani protiprávního.

Kraus při cestě do Ghany podle deníku Mladá fronta Dnes podepsal smlouvu o zakoupení podniku PBC na zpracování kakaových bobů za půl miliardy korun jako ředitel podniku ProAfri. Transakce se nakonec neuskutečnila. Krátce po návratu z Ghany vyšel údajně vstříc Rigově prosbě a nabídl mu spořitelní účet své matky k převodu 50.000 dolarů v korunách. Deník s odvoláním na právníky uvedl, že by mohlo jít o praní špinavých peněz.