Zprávy | Z archivu rubriky


Pražská zoologická zahrada bude mít zhruba do deseti dnů výsledky testů, které by mohly definitivně odpovědět na to, jakého pohlaví je Moja, první pražské gorilí mládě. Novinářům to řekl ředitel zoo Petr Fejk. Ředitel by rád ukončil dohady o pohlaví ročního mláděte, které je chloubou pavilonu goril. "Udělám tak důkladné testy, že to budu moci říci na sto procent, ale testy ještě nejsou ukončeny," prohlásil. První testy DNA gorily Moji v polovině prosince určily, že zvíře je mužského pohlaví. Testy, které pak nechaly vypracovat autoři projektu gorilí reality show Odhalení z Českého rozhlasu, naopak potvrdily původní předpoklad, že Moja je samička. Odebrat vzorky pro test DNA gorilího mláděte je podle Fejka velmi těžké. Nejvěrohodnější jsou čerstvě vytržený chlup ze srsti zvířete, trus, stěr ze srsti nebo sliny. "Možnost kontaminace vzorku je ale velmi velká," uvedl. Proto musí být odebrány vzorky od všech goril, které v pavilonu s Mojou žijí, i od všech ošetřovatelů a lidí, kteří se v pavilonu pohybují. K výsledkům se dospěje důkladným srovnáním všech nabraných vzorků. "Výsledky mohou být úplně stoprocentní jedině tehdy, když budeme mít gorilu v ruce, nebo když uděláme krevní rozbor," zdůraznil ředitel. To ale pracovníci zoo zatím udělat nechtějí. Museli by totiž mládě uspat a vzít ho matce. Nevyloučil proto, že kvůli kontaminaci bude třeba udělat ještě další testy.

Pokud ČSSD ve volbách zvítězí a nenajde pro svoji vládu nekomunistické partnery, možná bude k nějaké formě spolupráce s KSČM dotlačena. Uvedl to v neděli v České televizi bývalý předseda vládní ČSSD Stanislav Gross. Podle něj sociální demokracie udělá vše pro to, aby vznikla vláda bez podpory KSČM. "Pokud nenajde nějakou rozumnou ochotu přijmout míru spoluodpovědnosti od ostatních stran, tak pak možná k tomuto kroku bude dotlačena," řekl Gross.

Současný předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek je podle Grosse demokrat, který "nemá chuť" vracet komunisty k moci. Paroubek v prosinci uvedl, že sociální demokracie koalici s komunisty po volbách nepřipouští, dovede si ale představit spolupráci v parlamentu. Spolupráci s KSČM zakazuje sociálním demokratům od roku 1995 usnesení z bohumínského sjezdu.

Právo ve čtvrtek přineslo informaci, že sociální demokracie nesmí před volbami zaujmout žádné kategorické stanovisko vůči KSČM. Tvrdí to politický poradce premiéra Oto Novotný. V důvěrném vnitrostranickém materiálu poradce uvedl, že sociální demokracie by měla nechat otevřenou možnost hlubší integrace KSČM do politického systému i hlubší spolupráce s ní. Novotný podle Práva mimo jiné jmenuje podmínky, jimiž by ČSSD měla zapojení KSČM do systému podmiňovat. Řadí mezi ně jasnou a nedvojsmyslnou omluvu za zločiny komunismu, jasné distancování od KSČ, jasné přihlášení se k demokratickému polistopadovému vývoji a obhajobu práva na soukromé vlastnictví.

Prezident a čestný předseda opoziční ODS Václav Klaus prohlašuje, že případný menšinový kabinet závislý na komunistické straně nebude tolerovat. "Jasně jsem dal najevo při svém dvojím jmenování vlád, že s menšinovou vládou s touto podporou se smířit nehodlám," řekl Hospodářským novinám prezident. Hlava státu po volbách pověřuje politiky jednáním o vládě a poté také novou vládu jmenuje.

Izrael v neděli předal do České republiky Jakova Mošajlova, který podle policie předloni zaútočil v centru Prahy granátem na vůz. Soud odpoledne, jen několik hodin po jeho příletu do Česka, rozhodl o umístění muže do vazební věznice, řekla ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. V Česku je Mošajlov obviněn za pokus o obecné ohrožení. Soud na muže uvalil vazbu kvůli obavě, že by na svobodě utekl a trestnímu řízení se vyhýbal. "Hrozilo by jinak, že by zase mohl vycestovat a opustit území České republiky," řekla Kosinová. Mošajlov byl do Prahy eskortován letadlem, přiletěl linkou v 09:20. Převoz provázela přísná bezpečnostní opatření.

Podle policie muž v srpnu 2004 na rušné ulici Na Příkopě zaútočil granátem na vůz s krajanem Assafem Abutbulem, majitelem kasina. Majiteli se nic nestalo. Výbuch ale zranil 18 lidí, útočník z místa utekl a odletěl do ciziny. "Granát nevybuchl v autě a zranil turisty," uvedla Kosinová.

V Izraeli byl tehdy sedmadvacetiletý imigrant z bývalého Sovětského svazu, nyní izraelský státní příslušník, zatčen 13. září 2004 na základě mezinárodního zatykače vydaného v ČR. Izraelský soud loni prosinci s konečnou platností rozhodl o jeho vydání do Česka. Do Prahy byl Mošajlov převezen z izraelské extradiční vazby. Bude-li mu vina prokázána, hrozí mu v Česku osm až 15 let vězení. Policisté v případu úzce spolupracovali se svými izraelskými kolegy. "Věděli jsme, že vycestoval a věděli jsme i kam," podotkla Kosinová. Police využila podle Kosinové i vzorky DNA.

Česká policie Mošajlova zprvu stíhala za pokus obecného ohrožení jako uprchlého. To se změnilo poté, co skončil v izraelské vazbě. České úřady mu totiž prostřednictvím izraelských úřadů doručily do cely usnesení o zahájení trestního stíhání. Policisté a ministerstvo vnitra těsně po útoku v centru Prahy vyloučili teroristický útok. Podle policistů se jednalo o vyřizování účtů izraelského podsvětí.

Evropský amatérský box zřejmě čekají rozsáhlé změny, na kterých se chtějí podílet i zástupci České boxerské unie. V sobotu se v Praze uskutečnil mimořádný kongres Evropské asociace boxerů amatérů, na němž bylo zvoleno nové vedení této organizace, které by se o změny mělo postarat. Jedním z nových vrcholných představitelů EABA se stal i Radim Masný, šéf českého boxu. Do čela kontinentální organizace byl zvolen šéf ruského boxu Eduard Chusajnov. "Je obdivuhodné, že je v čele někdo, kdo změny nepotřebuje. Zástupce boxerské velmoci," podotkl Masný.

Hlavním úkolem nového vedení bude prý práce na změně pravidel, aby výrazně ubylo kontroverzních rozhodnutí a sporných výsledků. "Chceme, aby vše bylo průhledné a spravedlivé," řekl Chusajnov. Ten například plánuje zavést u ringů elektronické obrazovky, na kterých budou vidět verdikty jednotlivých bodových rozhodčích. "Aby se například nestávalo jako doposud, že u jednoho rozhodčího boxer vyhraje první kolo o deset bodů, a u druhého prohraje o dvanáct. Když to uvidí celý sál, pochopí, že se něco děje," vysvětlil prezident EABA. Nové vedení bude chce také zrušit pravidlo o ukončení zápasu způsobem r.s.c.o., tedy při dvacetibodové nadvládě jednoho z boxerů. "Často to neodpovídá realitě, navíc duely končí rychle před limitem. Například na juniorském mistrovství Evropy takhle skončilo devět z jedenácti finálových zápasů a celý blok skončil za 80 minut," řekl ČTK generální sekretář české unie Jan Pavlík. "Jsme si ale vědomi, že nebude vše v pořádku už zítra. Nějaký čas to bude trvat. Chceme se ale postarat o spojení celé boxerské Evropy a zvednout opět úroveň amatérského boxu," dodal Chusajnov.

Vítězem gorilí reality show Odhalení a majitelem 12 melounů se stal patnáctiletý gorilí samec Richard. Dvoumetrákový a dva metry vysoký lidoop si získal největší sympatie ze všech obyvatel gorilího pavilonu pražské zoologické zahrady v Troji. Právě jemu poslali lidé nejvíce SMS zpráv. "Tak trochu jinou reality show" připravilo digitální vysílání Českého rozhlasu Leonardo. Každodenní život čtyř dospělých goril a gorilího mláděte mohli lidé sledovat na internetu nepřetržitě 24 hodin denně více než dva měsíce, a to od loňského 7.listopadu. Denně webové stránky navštívilo v průměru 20.000 zájemců, řekl ČTK šéfredaktor ČRo a jeden z organizátorů akce Miroslav Bobek.

Výsledek hlasování nikoho příliš nepřekvapil. Richard byl favoritem už v průběhu jednotlivých hlasovacích kol a jednoznačně bodoval v polovině hlasovacích otázek. Na diváky udělal nejlepší první dojem, označili ho za nejšikovnějšího a také jim nejvíc připomínal jejich šéfa. "Je to od diváků velice poučené rozhodnutí, protože Richard by ty melouny nikomu jinému nedal," řekl po vyhlášení vítěze ředitel pražské zoo Petr Fejk. S výsledky je velmi spokojený a reality show předčila jeho očekávání. "Výhercem není jedna gorila, které dali diváci nejvíc hlasů. Pro mě osobně je výhercem gorila jako druh," prohlásil. Příjem ze zpráv SMS a z prodeje předmětů s logem akce jsou určeny na ochranu goril žijících v Africe, připomněl.

Tucet melounů Richard nedostane najednou. Lidoop má problémy s trávením této pochoutky. Kdyby snědl větší množství melounu, potýkal by se s jeho projímavými účinky, poznamenal ředitel.

Jako druhá se umístila dvanáctiletá Kijivu s 25,4 procenta hlasů, která předloni v prosinci porodila Richardovi Moju, první gorilí mládě narozené s pražské zoo. Diváci ji zvolili za největšího komedianta pavilonu. Chtěli by ji blíže poznat, ale rozhodně by s ní nechtěli sdílet společnou domácnost.

Třetí pozici získala Kamba, která zasáhla do reality show o něco později. Třitřicetileté samici odchycené v afrických kamerunských pralesích, poslali diváci 23,2 procenta zpráv. Na posledním místě skončila čtrnáctiletá Shinda, která je tetou Moji. Podle diváků je nejméně šikovná a nejvíce ubližovala Kambě.

Malá Moja nebyla do soutěže zařazena. Je prý neplnoletá a nevěděla by, jak s výhrou naložit. Všem ale bylo jasné, že by vyhrála. "Nebylo by to fér vůči ostatním gorilám, protože Moja sbírá body už jenom tím, že je to mládě," uvedl Fejk.