Zprávy | Z archivu rubriky


Senátní výbor pro lidská práva nepodpořil schválení zákona, který má umožnit osobám stejného pohlaví uzavírat oficiální partnerské svazky. K doporučení ve čtvrtek chyběl jediný hlas, zamítnutí nebo změnu zákona nikdo z členů výboru nepožadoval. Podobně dopadlo i jednání ústavně-právního výboru. Vzhledem k většinové podpoře senátorských frakcí a kladnému stanovisku výboru pro sociální politiku má ale zákon o registrovaném partnerství stále spíš více naděje na schválení.

Normu obhajoval mimo jiné senátor ODS Josef Pavlata, podle něhož zákon není o sexuální orientaci nebo praktikách. "Je přínosem pro menšinovou populaci, chránit menšinu je demokratické," uvedl. Připomněl, že zákon má zjednodušit život partnerům stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy nebo v dědických záležitostech. Proti normě naopak hlasoval senátor za ODS Václav Roubíček, který však současně oznámil, že se konečného hlasování v Senátu nezúčastní, čímž normu nepřímo podpoří. Chybět bude i další odpůrce normy Martin Mejstřík (za Cestu změny), podle něhož snahy homosexuálních a lesbických organizací tímto zákonem neskončí. "S tímto zákonem otevíráme cestu, která povede k rozmělnění hodnot euroamerické civilizace - klasické rodiny," varoval Mejstřík.

Zákon naproti tomu podpořil senátor a evangelický duchovní Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL), který kladl důraz na přínos normy pro partnerství a toleranci. "Jako věřící člověk, jako farář jsem pro to, aby tento zákon byl schválen," uvedl. Většina církví je ale proti přijetí normy s poukazem na nenahraditelnost tradiční rodiny. Na senátory se kvůli tomu nejnověji obrátila Česká evangelikální aliance, která sdružuje šest protestantských církví. "Přiznání veřejného statusu homosexuálnímu partnerství povede k nárůstu četnosti homosexuálního chování, sexuálního experimentování a ke společenské normalizaci dalších forem sexuality," varuje.

Zákon o registrovaném partnerství počítá s tím, že partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem a zapisoval by se do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám by norma mimo jiné zaručila nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Podobné normy platí v 11 evropských zemích. Česko by bylo prvním postkomunistickým státem, který by registrované partnerství uzákonil.

V tichou manifestaci za bezpečnost chodců a cyklistů v Praze se proměnila vzpomínka na propagátora bezpečné dopravy Jana Bouchala na nábřeží Kapitána Jaroše. Památku muže, který ve věku 30 let před týdnem zemřel na následky automobilové nehody, přijelo ve čtvrtek na místo neštěstí uctít několik desítek cyklistů. Přišli i Bouchalovi přátelé, lidé z nevládních organizací ekologického zaměření.

Organizátoři akce ze sdružení Auto*mat, kterého byl Bouchal koordinátorem, slíbili, že budou dál pracovat na zlepšení podmínek pro chůzi a jízdu na kole po hlavním městě. Propagátorům cyklistiky se nelíbí, že ve městě je málo cyklostezek, některé přechody nejsou dostatečně zabezpečeny a chybí i další opatření, například ke snížení rychlosti automobilů v rizikových místech.

Akce byla naplánovaná v rámci tradičních propagačních cyklojízd Auto*matu po Praze. Zhruba šedesát cyklistů přizpůsobených zimnímu počasí doprovázel policejní vůz. Policisté hlídali i tramvajový ostrůvek, kde se vzpomínka uskutečnila. Kolem sloupu veřejného osvětlení položili Bouchalovi přátelé desítky svíček a květiny. Na místě nechali tabuli s nápisem "Zde zemřel cyklista" a nabílo natřené staré kolo. Někteří z nich si stěžovali, že ačkoli byla akce nahlášena městu, policisté nevyčlenili kvůli bezpečnosti zvláštní jízdní pruh na frekventované křižovatce.

Nehoda se stala na nábřeží Kapitána Jaroše 6. ledna. Bouchala srazilo auto, když jel přes křižovatku na kole. Jeho přátelé najali právníka, aby dohlížel nad policejním vyšetřováním neštěstí. V neděli uspořádali Bouchalovi přátelé benefiční koncert k uctění jeho památky a jeho partnerce Petře a tříletému synovi Jakubovi chtějí věnovat výtěžek sbírky, kterou založili.

Ministr kultury Vítězslav Jandák jmenoval generálním ředitelem Národního památkového ústavu teoretika Tomáše Hájka (ČSSD). Dvaačtyřicetiletý poradce ministra životního prostředí, filozof, lékař a básník, vzešel vítězně ze sedmi osob z výběrového řízení. Ministr vypsal konkurz poté, co loni v prosinci odvolal ředitele Zdeňka Nováka a s ním i deset ředitelů územních odborných pracovišť ústavu.

Za jednu ze svých priorit Hájek označil oddělení správy státních památkových objektů od výkonu expertní činnosti a za cíl nový památkový zákon, který by odboural dvojkolejnost památkové péče, tedy dosavadní oddělení správních řízení a vypracovávání odborných posudků.

Památkový ústav spravuje mimo jiné stovku hradů a zámků. Podle nového ředitele musí pro tuto činnost vzniknout jiná instituce. Jak poznamenal, ve výsledku to pomůže i cestovnímu ruchu.

"Památkovou péči je třeba vyvést z izolace a její cíle učinit srozumitelnými pro veřejnost," prohlásil Hájek. Bude rovněž usilovat o větší spolupráci s hejtmany a o získávání evropských peněz. "Památková péče nesmí lpět na čisté konzervaci, musí vidět památky v kontextu současné doby," řekl Hájek. Na dotaz ČTK později uvedl, že tento názor jistě vzbudí diskuse. "Najdu však jistě spojence v památkářích působícími v krajích, kteří jsou konfrontováni s problémy dole," řekl.

První reakce nezávislých odborníků na výběr Tomáše Hájka obsahovaly pochybnosti. Historik umění Jiří Kotalík řekl České televizi, že Hájek praktickou stránku v památkové péči nikdy nezažil. Mojmír Horyna z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy televizi řekl: "Myslím si, že má o ty věci upřímný zájem, ale obávám se, že to bude stačit málo."

Smlouva o nákupu vlakových souprav Pendolino od italské firmy Alstom z roku 1995 má řadu dodatků, které významně mění její podstatu. Největší vadou smlouvy je partie o zrušení smluvního vztahu a o penalizacích. Českému rozhlasu to řekl ministr dopravy Milan Šimonovský s tím, že chce nechat smlouvu a okolnosti jejího sjednání přešetřit. Od smlouvy lze odstoupit pouze v případě dosud nedodaných souprav. České dráhy však již odebraly všechny objednané soupravy, a mohou je tudíž pouze reklamovat. Ministr chce oficiálně požádat předsedu řídícího výboru Českých drah, aby přešetřil celou smlouvu a okolnosti, které vedly ke sjednání smlouvy. Pokud se zjistí nějaká trestní odpovědnost, bude třeba vyvodit příslušné závěry, řekl Šimonovský.

Alstom již zná příčinu poruch z posledních dní. Závadu hodlá odstranit do konce ledna, kdy by se vlaky měly vrátit do provozu. Na středeční tiskové konferenci to řekl viceprezident Alstomu Terence Watson. Od února by tak mělo jezdit pět souprav Pendolin; České dráhy počítají s obnovením jejich provozu z Prahy do Ostravy i z Prahy přes Brno do Břeclavi. Podle generálního ředitele podniku Josefa Bazaly dráhy zatím nevyčíslily penále za odstavení vlaků. Škody, které drahám vznikají například tím, že na spoj musí nasazovat náhradní soupravy, odhadl na stovky tisíc korun. Celkem se náklady navíc kvůli odstavení vlaků zřejmě vyšplhají až na několik milionů korun.

Zástupci kolínského podniku Draslovka, který je zodpovědný za únik většího množství kyanidu do Labe a následnou ekologickou havárii, začali jednat s rybáři o možném odškodnění. ČTK to řekl jednatel jednatel středočeského rybářského svazu Pavel Horáček. Podle rybářů otrávil kyanid v Labi nejméně devět tun ryb, většinou cejny velké, v menší míře také kapry, amury, parmy a tolstolobiky. "Pro nás je obrovským problémem zarybnění původními druhy ryby, to znamená cejn, plotice, cejnek malý, plotice, candát. To jsou ryby, které běžně na trhu neseženeme a obzvláště je neseženeme v tak obrovském množství, v jakém uhynuly. Tam je narušená teď celá věková struktura těchto ryb, a to pro nás bude největší problém, který náklady na zarybnění zvýší několikanásobně," řekl Horáček. Méně známé druhy ryb tak bude zřejmě nutné dostávat zpět do řeky po dobu několika let. Jediné štěstí má český rybářský svaz v tom, že tyto ryby se většinou vyskytují v malých návesních rybníčcích. Odborníci a rybáři varují, že únik velkého množství kyanidů do Labe poznamená vodní ekosystémy na několik let.

Podle vedoucího odboru životního prostředí v Mělníku Ctirada Mikeše se ovšem otrava projeví především na škeblích a dalších beobratlých živočiších. Skutečné následky na tyto nižší živočichy ale nelze podle něho zatím odhadnout, protože na rozdíl od ryb u nich není známá hodnota smrtící dávky kyanidů.

Lidé žijící v blízkosti řeky mají také obavy, zda kyanid nepronikl do podzemních zdrojů vody. Ředitel Vodovodů a kanalizací Nymburk Miloš Petera ČTK řekl, že preventivně odstavili jeden podzemní vrt, i když první výsledky rozborů přítomnost kyanidů v této vodě nepotvrdily. Ohrožení pitné vody podle něho v tuto chvíli nehrozí.

Zhruba tři desítky studentů a zástupců akademické obce si ve čtvrtek v podvečer před Filozofickou fakultou v Praze připomněly smrt Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti pokračující okupaci Československa a pomalé rezignaci české společnosti. "Jeho čin byl činem naděje," řekl farář Českobratrské církve evangelické Jakuba Trojan.

Jan Palach, student Filozofické fakulty Karlovy univerzity, se upálil 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy svatého Václava. O tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna na Olšanských hřbitovech v Praze se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. Palachovu oběť později zopakoval například i Jan Zajíc.

Připomínat Palachovu smrt je podle Trojana stále důležité. "Paměť umožňuje národu zapouštět hlubší kořeny, není pak tak jednoduše zmanipulovatelný," soudí. Zároveň může Palachův příklad podle něj být i určitým vodítkem v těžkých rozhodnutích současníků. "Člověk se dokáže vzdát i toho nejdražšího a dělá to proto, aby ukázal, že žijeme i pro druhé," dodal. "Byl jsem sevřen vybrat vhodná slova, která by pomohla překlenout smutek, mimořádnost situace a zároveň aby to bylo i poselství, kterému budou lidé naslouchat," řekl ČTK Trojan, který před 37 lety kázal při Palachově pohřbu na Olšanských hřbitovech. Silným zážitkem pro něj byla veliká odezva, kterou Palachův čin v lidech vyvolal.