Zprávy | Z archivu rubriky


Mrazy, které od víkendu svírají Českou republiku, udeřily s plnou silou. V posledních třech dnech za sebou zanechaly už pět mrtvých bezdomovců. Od loňského listopadu kvůli zimě zemřelo zhruba 15 lidí bez střechy nad hlavou. Mrazy postihly prakticky všechny lidi, ale i zvířata a ekonomiku, ovšem právě bezdomovci jsou ohroženi nejvíce. Dva bezdomovci umrzli v Ostravě a Moravském Berouně, jeden v Praze a další v Oldřichově na Táborsku. S mrazy souvisela i smrt bezdomovce v Praze, který si o víkendu rozdělal oheň, do něhož spadl a zemřel. Některá střediska, která bezdomovcům pomáhají, mimořádně otevřela po celý den, ale jejich kapacita nestačí.

Mráz vylidnil ulice řady měst. Zima zastavila opravy tratí pražských tramvají. Na Vsetínsku je v některých školná takové chladno, že ohrožuje výuku. Na Olomoucku vše umocnil ještě sníh - závěje tam odřízly od světa některé obce a děti nešly do škol. Problémy začíná mít také ekonomika. Pracovníci jihočeské jaderné elektrárny Temelín v noci na pondělí na několik hodin odpojili první blok, protože prudká změna venkovní teploty způsobila poruchu snímače teploty u transformátoru vyvedení výkonu. Odpoledne pracoval první blok na 94 procent výkonu. V Praze měli problémy prodavači u stánků - mrzli a měli malé tržby. V metropoli také kvůli mrazu začalo praskat vodovodní potrubí.

Netrpí jen lidé, ale i zvířata. Středočeští hasiči zachraňovali na řekách zamrznuté labutě. V lesích Vysočiny se zvěř obtížně pohybuje ve vysokém sněhu a rychle přichází o podkožní zásoby tuku. Meteorologové varovali, že zejména ve východní části státu se situace nejméně v příštích dvou dnech nezlepší a teploty tam budou kolem minus 20 až 25 stupňů, někde bude ještě větší zima.

Krutá už byla noc na pondělí, kdy byla průměrná teplota minus 20,4 stupně. Nejchladněji bylo na severní Moravě, nejnižší teplotu naměřili meteorologové v Šumperku - minus 30,3 stupně. Minus 30 stupňů naměřili i v jihočeské části Šumavy. V Olomouckém kraji pokořily tuhé mrazy v pondělí ráno dosavadní teplotní rekord. Na Jesenicku naměřili meteorologové minus 28,2 stupně Celsia, což je o stupeň více, než byla dosavadní tamní nejnižší teplota.