Zprávy | Z archivu rubriky


Podpora členství Česka v Evropské unii mezi Čechy klesá. Zatímco loni na jaře s ním souhlasilo 49 procent českých občanů, v současnosti to je o pět procent méně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Eurobarometru. Pokles důvěry byl zaznamenán po celé Evropě, podle odborníků zřejmě také kvůli odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku a sporu o unijní rozpočet. Nejvíce je EU populární v Lucembursku, Irsku a Nizozemsku, nejméně ve Švédsku, Rakousku a Británii. Češi ale patří společně s některými dalšími zeměmi bývalého socialistického bloku mezi největší příznivce směřování "pětadvacítky" k politické unii. Hlasovaly by pro něj dvě třetiny občanů Česka. V České republice považují členství v unii za dobrou věc častěji muži než ženy, rozdíl je téměř desetiprocentní. Hlavními příznivci Evropské unie jsou mladí lidé ve věku 15 až 24 let, z nichž se vstupem Česka do EU souhlasí 57 procent.

Jen 17 procent Čechů si myslí, že mohou nějakým způsobem ovlivnit dění v Evropské unii. Společně s občany Lotyšska a Británie je to nejméně v EU. V rámci celé unie má stejný pocit dvojnásobný počet lidí, nejvíce v sílu svého hlasu věří v Nizozemsku a ve Francii. "Je to odraz (negativní) politické debaty, která se o EU v České republice vede," domnívá se šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann, který v pondělí výsledky Eurobarometru představil novinářům. Svou roli podle něj hraje také menší velikost Česka v rámci unie a s tím logicky spojený menší vliv. Eurobarometr také ukázal, že za největší domácí problém čeští občané nyní považují zdravotnictví a nezaměstnanost.

Mrazy, které od víkendu svírají Českou republiku, udeřily s plnou silou. V posledních třech dnech za sebou zanechaly už pět mrtvých bezdomovců. Od loňského listopadu kvůli zimě zemřelo zhruba 15 lidí bez střechy nad hlavou. Mrazy postihly prakticky všechny lidi, ale i zvířata a ekonomiku, ovšem právě bezdomovci jsou ohroženi nejvíce. Dva bezdomovci umrzli v Ostravě a Moravském Berouně, jeden v Praze a další v Oldřichově na Táborsku. S mrazy souvisela i smrt bezdomovce v Praze, který si o víkendu rozdělal oheň, do něhož spadl a zemřel. Některá střediska, která bezdomovcům pomáhají, mimořádně otevřela po celý den, ale jejich kapacita nestačí.

Mráz vylidnil ulice řady měst. Zima zastavila opravy tratí pražských tramvají. Na Vsetínsku je v některých školná takové chladno, že ohrožuje výuku. Na Olomoucku vše umocnil ještě sníh - závěje tam odřízly od světa některé obce a děti nešly do škol. Problémy začíná mít také ekonomika. Pracovníci jihočeské jaderné elektrárny Temelín v noci na pondělí na několik hodin odpojili první blok, protože prudká změna venkovní teploty způsobila poruchu snímače teploty u transformátoru vyvedení výkonu. Odpoledne pracoval první blok na 94 procent výkonu. V Praze měli problémy prodavači u stánků - mrzli a měli malé tržby. V metropoli také kvůli mrazu začalo praskat vodovodní potrubí.

Netrpí jen lidé, ale i zvířata. Středočeští hasiči zachraňovali na řekách zamrznuté labutě. V lesích Vysočiny se zvěř obtížně pohybuje ve vysokém sněhu a rychle přichází o podkožní zásoby tuku. Meteorologové varovali, že zejména ve východní části státu se situace nejméně v příštích dvou dnech nezlepší a teploty tam budou kolem minus 20 až 25 stupňů, někde bude ještě větší zima.

Krutá už byla noc na pondělí, kdy byla průměrná teplota minus 20,4 stupně. Nejchladněji bylo na severní Moravě, nejnižší teplotu naměřili meteorologové v Šumperku - minus 30,3 stupně. Minus 30 stupňů naměřili i v jihočeské části Šumavy. V Olomouckém kraji pokořily tuhé mrazy v pondělí ráno dosavadní teplotní rekord. Na Jesenicku naměřili meteorologové minus 28,2 stupně Celsia, což je o stupeň více, než byla dosavadní tamní nejnižší teplota.