Zprávy | Z archivu rubriky


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnosti firmy Autostrade a konsorcia Mytia, které neuspěly ve výběrovém řízení na zavedení mýtného. ČTK to řekl náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek, informaci potvrdil předseda úřadu Martin Pecina. Obě společnosti byly vyřazeny ze zákonných důvodů, řekl novinářům Pecina. Vítězem tendru je tedy rakouská firma Kapsch. Ministerstvo dopravy podle Peciny během soutěže přesto pochybilo.

Společnost Autostrade a sdružení firem Mytia ministerstvo společně se čtvrtým zájemcem o zakázku, konsorciem A-Way a AŽD, vyřadilo ze soutěže pro formální nedostatky. Antimonopolní úřad při svém šetření nenašel na tomto postupu chyby. Požadavky ministerstva byly podle úřadu oprávněné. Mytia nesplňovala technické podmínky, společnost Autostrade nedoložila doklady, které mělo ministerstvo právo vyžadovat, vysvětlil Pecina. Přesto podle něj ministerstvo pochybilo. "Došlo k porušení ve věci zpoždění jedné ze lhůt, které zákon ukládá při vyřizování námitek," uvedl Pecina. Toto pochybení ale nemělo na posuzování nabídek vliv.

Úřad nechává v platnosti předběžné opatření, které ministerstvu znemožňuje uzavřít s vítězem tendru smlouvu. Pokud tak některá ze společností podá proti rozhodnutí ÚOHS rozklad, hrozí, že ministerstvo nestihne podepsat smlouvu do konce února. To by znamenalo zdržení zavádění systému mýtného. To připustil také ministr dopravy Milan Šimonovský. Obě firmy již dříve avizovaly, že pokud úřad postup ministerstva dopravy v tendru schválí, rozklad podají. "Jsme si jisti, že ministerstvo vůči našemu sdružení postupovalo diskriminačně," řekl ČTK generální ředitel firmy Damovo ze sdružení Mytia Sepp Leigruber. "Navíc nemělo vůli vybrat nabídku, která by byla pro Česko výhodná," doplnil. Mytia nabídla podle Leigrubera obdobný prověřený systém jako Kapsch za cenu o sedm miliard korun nižší než vítězná firma.

V případě, že některá z firem rozklad podá a úřad o něm do 30 dnů rozhodne opět ve prospěch vítězství firmy Kapsch, měl by se však podle Šimonovského původní termín zavedení mýtného od 1. ledna 2007 stihnout. "Jsem přesvědčený, že nám bude stačit lhůta čtyř týdnů, bude záležet, kdy nám přijdou rozklady," uvedl Pecina s tím, že případu dá přednost.

Pro českou síť vybraných komunikací zvolil Kapsch novou koncepci řešení, které umožňuje v budoucnu například přechod na jinou technologii. "Do budoucna to umožní i desítky nadstandardních tzv. telematických služeb," řekl generální ředitel Kapsch Telecom Karel Feix. Mýtné by se v ČR mělo začít vybírat 1. ledna 2007 minimálně na 970 km dálnic. Platit by měly kamiony nad 12 tun. Kapsch nabídl, že je schopen vybudovat systém od roku 2007 hned na 2100 km dálnic a silnic 1. třídy. Výnos z mýtného by se v prvním roce, kdy ministerstvo dopravy počítalo se zpoplatněním 970 km, měl pohybovat kolem osmi miliard korun. V budoucnu, kdyby stát zpoplatnil i menší nákladní vozidla, by se mohl vyšplhat na 14 i více miliard korun. Stát by neměl za infrastrukturu nic přímo platit. Systém se bude postupně splácet až z vybraného mýtného.

Zubaři začnou od července vybírat peníze za péči od pacientů přímo, pokud ČSSD spolu s KSČM prosadí připravované zdravotnické zákony. Ostatní zdravotníky v pátek vyzvali k tomu, aby na protest proti chystaným změnám v květnu na nějakou dobu omezili provoz. Novinářům to řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Na postupu se v Praze shodli předsedové oblastních komor zubařů. Podle ministra Davida Ratha nemají zdravotníci k protestům objektivní důvod.

Podle nich navrhované normy, které Rath prosazuje, mění zdravotnický systém na státní. Zákonodárci právě projednávají například zákony o neziskových nemocnicích či o tom, že by členy správních rad zdravotních pojišťoven měla volit jen sněmovna. Dosud v nich své zástupce kromě státu měli i zaměstnanci a zaměstnavatelé. Další zákon nařizuje pojišťovnám, aby s lékaři a nemocnicemi uzavíraly smlouvy na dobu neurčitou. Posiluje i roli České lékařské komory při jednání o cenách péče.

Pekárek chystané změny označil za zradu na voličích. Komora vyzvala poslance a senátory, aby bez koncepce zdravotnictví a bez běžného legislativního postupu normy neschvalovali. Zubaři i další zdravotníci totiž poukazují na to, že návrhy zásadních změn ve zdravotnictví se do chystaných zákonů dostávají až při projednávání ve sněmovně. Organizace, kterých se dotknou, k nim předem nemohou mít připomínky jako obvykle.

Pokud začnou změny platit, zubaři se podle Pekárka nechtějí do nového systému zapojit a neobnoví smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Vyprší jim v červnu. Pacienti by tak museli sáhnout do peněženek. Podle Pekárka by bylo na pojišťovnách, zda by lidem úhrady proplatily. Zubaři kritizují i stanovené limity úhrad za péči. Podle nich ohrožují její dostupnost a svobodnou volbu lékaře. Rath toto tvrzení odmítá. Podle viceprezidenta komory Pavla Chrze například jedna ze zaměstnaneckých pojišťoven zaplatí lékaři za své pojištěnce podle limitu 7000 korun na pololetí. Když lékař vyrobí jednomu člověku protézu, na ošetření dalších nemá peníze, uvedl. "My to ze svých prostředků hradit nebudeme a nemůžeme," dodal. Komora připomněla, že nové pacienty zubaři již nyní nepřijímají, kvůli limitům se stav prý ještě zhorší. Hrozí také zavedení pořadníků.

S Rathovými rozhodnutími a opatřeními nejsou spokojeni ani lékárníci. Ve čtvrtek demonstrovali před ministerstvem, v pondělí chtějí na tři hodiny zavřít lékárny. Další zdravotníci ustavili krizový štáb. Některá sdružení lékařů drží stávkovou pohotovost. "Zubní lékaři jednoznačně podporují protestní akce," uvedl Pekárek. Podle něj také komora zahajuje informační kampaň, pacientům v ní chce vysvětlit dopady ministrových rozhodnutí.

Sněmovna souhlasí s tím, aby lidé za zdlouhavé soudní řízení dostávali odškodné. Poslanci v pátek schválili novelu, která by to umožnila. Nyní ji tedy posoudí Senát. Do horní komory míří i předloha, která rozšiřuje počet statutárních měst o další tři a obnovuje městyse. Sněmovna v pátek projednala i několik dalších zákonů a novel.

Novela, která počítá s odškodňováním za neúměrně dlouhé soudy, by podle ministerstva spravedlnosti měla omezit počet žalob, jimž nyní Česká republika čelí u Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. O tom, kolik peněz lidé dostanou, by rozhodovalo ministerstvo. "Novým zákonem zřejmě odpadnou ve Štrasburku žaloby nekomplikovaného druhu, kdy jde čistě jen o soudní průtahy - ty budeme řešit už tady v České republice," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Jinou novelou sněmovna rozšířila počet statutárních měst o další tři a obnovila městyse. Na statutární města povýšili poslanci Děčín, Chomutov a Přerov. Novela počítá také s obnovením historického titulu městys. Přestal se oficiálně užívat po nástupu komunismu v roce 1948, kdy existovalo 518 městysů, nikdy ale nebyl obcím zákonem odebrán. Předlohu nyní posoudí senátoři.

Poslanci také projednali několik předloh teprve v prvním čtení a postoupili je k projednání výborům. Jde mimo jiné o novely zákonů o evidenci obyvatel a o odpadech. Dolní komora debatovala také o několika ekonomických předlohách. Do závěrečné fáze projednávání propustila návrh nového zákona o konkurzu a vyrovnání. Měl by konkurzy výrazně zrychlit, zlepšit postavení věřitelů a umožnit ozdravení problémových podniků. O konečné podobě normy by mohla sněmovna hlasovat již v únoru. Sněmovna naopak opět odložila, a to o týden, hlasování o novele mediálního zákona. Tato legislativní úprava ovlivní to, kdo bude digitálně vysílat, co bude vysílat a kolik digitálních televizí bude moci vlastnit. Předloha má také stanovit podmínky udělování licencí.

Mezinárodní vojenské jednotky KFOR v Kosovu včetně českého kontingentu posilují v souvislosti s úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy a zahájením rozhovorů o budoucnosti této provincie bezpečnostní opatření. Vojáci hlídkují častěji u silnic a drží nepřetržitý dozor na kontrolních stanovištích, řekl ČTK mluvčí české mise Petr Sýkora. Podle mluvčího vojáci zatím žádné zhoršení bezpečnostní situace nezaznamenali. "Pohřeb, na který do Prištiny ve čtvrtek přišly desetitisíce lidí, se konal bez problémů," uvedl. Z České republiky se ho zúčastnil místopředseda Senátu Petr Pithart.

Sýkora upřesnil, že hlavní část odpovědnosti za vnitřní pořádek v jihosrbské provincii nyní leží na místním policejním sboru, mezinárodní síly jej doplňují. "Bez ohledu na mrazivé počasí a teploty, které klesají až k minus 25 stupňům Celsia, jsou vojáci v ulicích měst, na hlavních i vedlejších komunikacích, na důležitých křižovatkách i v blízkosti citlivých objektů," řekl.

V Kosovu slouží pět stovek českých vojáků. Loni v srpnu převzala ČR poprvé v historii na dobu přibližně jednoho roku roli vedoucího státu ve struktuře mnohonárodní brigády Střed. Pod českého velitele spadají jednotky dalších pěti zemí. Jsou mezi nimi i Slováci, které minulý týden poznamenala tragédie - vojenský letoun s částí jejich kontingentu se zřítil, když se část mise vracela domů. Nehodu nepřežilo 42 vojáků, jen jeden se zachránil. Vídeňské rozhovory o uspořádání Kosova měly začít tento týden. Z pietních důvodů po úmrtí Rugovy ale byly odloženy na únor.

Kubánská chargé d'affaires v České republice Aymeé Hernándezová bude počátkem příštího týdne na ministerstvu zahraničí vysvětlovat důvody zadržení modelky Heleny Houdové a psycholožky Mariany Kroftové v Havaně. ČTK to v pátek řekl Richard Krpač z tiskového odboru ministerstva. Ženy kubánská policie převezla do vazby, když je přistihla při fotografování chudinské čtvrti. "Ministerstvo zahraničí si pozvalo kubánskou chargé d'affaires k podání vysvětlení," uvedl Krpač. Českou diplomacii bude podle něj především zajímat, proč policie zadržela ženy kvůli fotografování a proč jim kubánské úřady nedovolily kontaktovat český zastupitelský úřad.

Česká miss z roku 1999 Houdová žije druhým rokem převážně v New Yorku a Los Angeles, kde se věnuje modelingu a přitom se snaží získávat finanční prostředky na pomoc dětem v mnoha zemích světa. Houdová podle svých slov odjela na Kubu, aby zjistila, jak by mohla pomoci dětem také na tomto komunistickém ostrově. V pondělí ji ovšem společně s Kroftovou zadržela kubánská tajná bezpečnost a obě strávily noc v policejní vazbě, aniž jim bylo dovoleno kontaktovat české velvyslanectví. Ženy byly propuštěny po 11 hodinách, když se písemně zavázaly, že se v zemi nezapojí do "protirevolučních aktivit".

Incident je dalším potvrzením špatných česko-kubánských vztahů. Před rokem 1989 přitom Československo patřilo mezi nejbližší kubánské spojence. Důvodem obratu je kromě pádu komunismu v Evropě česká kritika vládnoucího totalitního režimu v Havaně. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. V roce 2001 kubánské úřady zadržovaly Jana Bubeníka a poslance Ivana Pilipa, kteří se během soukromého pobytu na Kubě setkali s místními disidenty. Vztahy se vyhrotily také loni 28. října, když české velvyslanectví v Havaně chtělo slavit státní svátek. Oslavu v tamním hotelu úřady znemožnily.