Zprávy | Z archivu rubriky


Kubánská chargé d'affaires v České republice Aymeé Hernándezová bude počátkem příštího týdne na ministerstvu zahraničí vysvětlovat důvody zadržení modelky Heleny Houdové a psycholožky Mariany Kroftové v Havaně. ČTK to v pátek řekl Richard Krpač z tiskového odboru ministerstva. Ženy kubánská policie převezla do vazby, když je přistihla při fotografování chudinské čtvrti. "Ministerstvo zahraničí si pozvalo kubánskou chargé d'affaires k podání vysvětlení," uvedl Krpač. Českou diplomacii bude podle něj především zajímat, proč policie zadržela ženy kvůli fotografování a proč jim kubánské úřady nedovolily kontaktovat český zastupitelský úřad.

Česká miss z roku 1999 Houdová žije druhým rokem převážně v New Yorku a Los Angeles, kde se věnuje modelingu a přitom se snaží získávat finanční prostředky na pomoc dětem v mnoha zemích světa. Houdová podle svých slov odjela na Kubu, aby zjistila, jak by mohla pomoci dětem také na tomto komunistickém ostrově. V pondělí ji ovšem společně s Kroftovou zadržela kubánská tajná bezpečnost a obě strávily noc v policejní vazbě, aniž jim bylo dovoleno kontaktovat české velvyslanectví. Ženy byly propuštěny po 11 hodinách, když se písemně zavázaly, že se v zemi nezapojí do "protirevolučních aktivit".

Incident je dalším potvrzením špatných česko-kubánských vztahů. Před rokem 1989 přitom Československo patřilo mezi nejbližší kubánské spojence. Důvodem obratu je kromě pádu komunismu v Evropě česká kritika vládnoucího totalitního režimu v Havaně. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. V roce 2001 kubánské úřady zadržovaly Jana Bubeníka a poslance Ivana Pilipa, kteří se během soukromého pobytu na Kubě setkali s místními disidenty. Vztahy se vyhrotily také loni 28. října, když české velvyslanectví v Havaně chtělo slavit státní svátek. Oslavu v tamním hotelu úřady znemožnily.

Sněmovna souhlasí s tím, aby lidé za zdlouhavé soudní řízení dostávali odškodné. Poslanci v pátek schválili novelu, která by to umožnila. Nyní ji tedy posoudí Senát. Do horní komory míří i předloha, která rozšiřuje počet statutárních měst o další tři a obnovuje městyse. Sněmovna v pátek projednala i několik dalších zákonů a novel.

Novela, která počítá s odškodňováním za neúměrně dlouhé soudy, by podle ministerstva spravedlnosti měla omezit počet žalob, jimž nyní Česká republika čelí u Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. O tom, kolik peněz lidé dostanou, by rozhodovalo ministerstvo. "Novým zákonem zřejmě odpadnou ve Štrasburku žaloby nekomplikovaného druhu, kdy jde čistě jen o soudní průtahy - ty budeme řešit už tady v České republice," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Jinou novelou sněmovna rozšířila počet statutárních měst o další tři a obnovila městyse. Na statutární města povýšili poslanci Děčín, Chomutov a Přerov. Novela počítá také s obnovením historického titulu městys. Přestal se oficiálně užívat po nástupu komunismu v roce 1948, kdy existovalo 518 městysů, nikdy ale nebyl obcím zákonem odebrán. Předlohu nyní posoudí senátoři.

Poslanci také projednali několik předloh teprve v prvním čtení a postoupili je k projednání výborům. Jde mimo jiné o novely zákonů o evidenci obyvatel a o odpadech. Dolní komora debatovala také o několika ekonomických předlohách. Do závěrečné fáze projednávání propustila návrh nového zákona o konkurzu a vyrovnání. Měl by konkurzy výrazně zrychlit, zlepšit postavení věřitelů a umožnit ozdravení problémových podniků. O konečné podobě normy by mohla sněmovna hlasovat již v únoru. Sněmovna naopak opět odložila, a to o týden, hlasování o novele mediálního zákona. Tato legislativní úprava ovlivní to, kdo bude digitálně vysílat, co bude vysílat a kolik digitálních televizí bude moci vlastnit. Předloha má také stanovit podmínky udělování licencí.