Zprávy | Z archivu rubriky


Z přijímání úplatku je podezřelý ředitel odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslav Beňo, který má na ministerstvu na starosti veřejné zakázky. Policie ho zadržela, nyní je vazbě. Informovaly o tom Česká televize a zpravodajský server Aktuálně.cz. Česká televize, Aktuálně.cz a nejmenovaný zdroj ČTK uvedly, že důstojník byl zadržen při přijímání úplatku milion korun. Zadržení vojáka ČTK potvrdil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek, který ale žádné podrobnosti prozradit nechtěl. Obvinění tří lidí obecně České televizi potvrdil Jiří Vokuš z policejního prezidia. I on uvedl, že jedním z nich je důstojník armády.

Z informací Aktuálně.cz i České televize vyplývá, že odbor, který Beňo vede, má významné pravomoci v hospodaření s penězi ministerstva. Zadává například veřejné zakázky a nakupuje nemovitosti. Podle České televize je dalším ze zadržených jednatel brněnské firmy Fides, který úplatek poskytl. Firma Fides podle České televize obchoduje s ministerstvem obrany - před třemi lety bez výběrového řízení získala zakázku za tři miliardy korun. Týkala se střežení muničních skladů. Rovněž televize Prima informovala, že zadržení důstojníka souvisí s úplatky za armádní zakázky a ostrahou muničních skladů. Prima uvedla, že důstojníka sledovaly vojenské bezpečnostní složky. Nejmenovaný zdroj ČTK řekl, že všechny tři osoby včetně armádního plukovníka byly zadrženy při akci připravované delší dobu. "Ministerstvo je informováno, že byl zadržen člen ministerstva, který patří mezi vojenské zaměstnance ministerstva," řekl serveru Aktuálně.cz ministr obrany Karel Kühnl.

Prezident Václav Klaus zřejmě nepodepíše zákon o registrovaném partnerství. Proti normě, která dává osobám stejného pohlaví právo uzavírat oficiální partnerské svazky, se už v minulosti několikrát vyjádřil. Na otázku Mladé fronty Dnes, jak se zákonem naloží, pak v pátek uvedl, že novináři o jeho rozhodnutí mohou spekulovat "na základě docela jasných indicií". "K zákonu o registrovaném partnerství se vyjádřím v patřičný moment. Až ten zákon dostanu a budu mít svou patnáctidenní lhůtu na podepsání nebo nepodepsání. Nicméně své názory k němu jsem, myslím, mediálně dost jasně vyjádřil," sdělil Klaus listu. Svůj nesouhlas se zákonem prezentoval Klaus například loni v únoru, když zákon projednávala Poslanecká sněmovna. "Manželství považuji za tradiční instituci jednoho typu, jsem pro to, ať si udělají jakékoli uspořádání osobních vztahů. Ale plést to s rodinou a manželstvím - jsem zásadně a fatálně proti," řekl tehdy.

Zákon o registrovaném partnerství schválil Senát ve čtvrtek. Norma podle zastánců zjednodušuje život osobám stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy, orgány činnými v trestním řízení. Přináší právo zastupovat se v běžných záležitostech a umožňuje jim výchovu dětí, ne však jejich adopci. Na to poukazovali odpůrci zákona, podle nichž snahy homosexuálů tímto neskončí. V zákoně vidí mimo jiné nebezpečí pro udržení klasické rodiny a pro růst populace. Zákon upravuje mimo jiné vznik a konec partnerského svazku, který se má zapisovat do občanského průkazu. Partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem. Partnerům a partnerkám má norma mimo jiné zaručit nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé, společné zdanění se na ně nebude vztahovat.

Podle České lékárnické komory zavře v pondělí na protest proti krokům ministra zdravotnictví Davida Ratha 90 procent lékáren. Vedle menších i lékárny v hypermarketech, otevřeny zůstanou jen lékárny v nemocnicích. Podle ministra zavře na tři hodiny nejvýše 20 procent lékáren, protože by přišly o zisk. V Česku je 2200 lékáren a 240 výdejen, pracuje v nich téměř 7000 lékárníků.

Lékárníci vystoupili proti ministrovi už ve čtvrtek, kdy se jich sešlo na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví zhruba 1500. Protestovali proti tomu, že jim ministr od ledna snížil obchodní přirážku. Z 32 procent klesla léková marže na 29, lékárníci se o ni dělí s distributory, po odečtení DPH mají 17 procent. Podle ministra jsou příjmy lékárníků dost vysoké a jejich mírné snížení unesou. Lékárníci varují, že výdejny s měsíčním obratem do 300.000 korun a menší lékárny s obratem do jednoho milionu zkrachují. Zánik podle nich hrozí čtvrtině lékáren, především na venkově, kde už nyní jich je nedostatek. Nemocničních lékáren a řetězcových lékáren v majetku zahraničních firem, které jsou v supermarketech, se snížení marže nedotkne.

Lékárníci i ministr chtějí změnu v systému obchodní přirážky, jejich návrhy se ale liší: lékárníci myslí na to, aby marže byla únosná pro pacienty a přínosná pro lékárny, ministr myslí na pacienty a nemocnice, jež z marže dotují některé své programy. Dosud je marže stejná na léky různé ceny, změna by byla v tom, že z levnějšího léku by bylo procento zisku vyšší, s růstem ceny by procento klesalo. Pomohlo by to výdejnám a malým lékárnám, které mají hlavně levnější přípravky.

Lékárníci připravují vysvětlující materiály, v nichž objasní veřejnosti, proč navrhují u léků do 20 korun padesátiprocentní přirážku. "To není nic, z čeho by měl mít někdo strach, když lék místo 13 korun bude stát 15, to nikoho nepoloží," řekl ČTK Chudoba. Naopak u drahých léků chtějí lékárníci co nejnižší přirážky, pro pacienta je podle nich důležité, zda doplácí kvůli přirážce měsíčně 100 nebo 200 korun a více. Rath počítá s tím, že u levnějších přípravků zůstane přirážka na nynější výši, tedy 29 procentech, a postupně bude klesat až na deset procent u léku za 5000 korun. Tuto částku by lékárník s distributorem dostali i za dražší lék, s dalším růstem cen by se totiž už neměnila. Ministr tak chce udržet dostatečné příjmy nemocničním lékárnám.

Pokud se společnost LG.Philips Displays kvůli finančním problémům rozhodne ukončit provoz nové továrny v Hranicích na Přerovsku, bude muset státu vrátit mnohamilionové investiční pobídky. Vedení LG.Philips Displays již o zastavení výroby v hranické továrně informovalo agenturu CzechInvest, která nyní podle jejího generálního ředitele Tomáše Hrudy vyhodnocuje, jaké kroky bude nutné ze strany státu podniknout.

Hruda ČTK řekl, že společnost LG.Philips Displays získala od státu veřejnou podporu 1,36 miliardy korun za podmínky, že do poloviny roku 2003 investuje v Hranicích 200 milionů eur, do konce příštího roku zaměstná 3250 pracovníků a do konce roku 2008 rekvalifikuje 2000 lidí. Mezi podmínky patří i to, že do roku 2010 investuje do technologického centra na vývoj obrazovek a že do stejného roku výrazně přispěje k rozvoji subdodavatelské infrastruktury v přilehlých okresech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Dosud LG.Philips Displays v Hranicích proinvestovala 350 milionů eur, což je o 150 milionů eur více, než činil její smluvní závazek. Továrna nyní zaměstnává zhruba 1300 pracovníků, přičemž na splnění svého závazku zaměstnání a rekvalifikování dalších téměř 1900 lidí má čas do konce roku 2007, respektive roku 2008.

Pokud LG.Philips Displays tyto podmínky nesplní, bude podle Hrudy muset vrátit dotace a půjčky v plné výši. Pouze v případě dotace na vytvořené pracovní místo by měla vrátit poměrnou část dotace, včetně penále z dlužné částky ve výši 140 procent diskontní úrokové sazby ČNB. Všechny případné spory s LG.Philips Displays budou podle Hrudy řešeny dohodou. Pokud se ji nepodaří uzavřít, tak by měl spor řešit rozhodčí soud. "Věříme ale, že tento vývoj nenastane a že český LG.Philips bude schopen své závazky splnit nebo vyrovnat. Pokud ne, jsme připraveni najít relativně rychle nového investora pro objekt závodu LG.Philips, stejně jako se to podařilo v případě společnosti Flextronics, jejíž halu se podařilo obsadit ještě kvalitnějším projektem korporace Honeywell," podotkl Hruda.

Hranický závod LG.Philips Displays v pátek kvůli nedostatku materiálu zastavil výrobu obrazovek. Do vážných finančních problémů se dostal poté, co se společnost LG.Philips Displays Holding B.V. rozhodla nepodporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. Důvodem jsou zhoršující se podmínky na trhu s klasickými obrazovkami a nevymahatelný dluh. "Je to velmi nepříjemná situace, nicméně je to bohužel nedílná součást fungování volného trhu. ČR má štěstí, že v celé historii podpory investic řeší takovýto problém teprve podruhé (první byl závod Flextronics v Brně), přičemž proti tomu se jí podařilo získat více než 600 doposud úspěšných projektů," uvedl Hruda, podle kterého ale stále ještě existuje možnost, že český závod LG.Philips Dipslays bude schopen fungovat samostatně.

Policie v sobotu ráno na několika místech zadržela 11 lidí podezřelých z loupežných přepadení. Zadržené řadí k takzvanému Berdychovu gangu, sdělila ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Policie je podezírá ze spáchání 13 skutků od roku 1995. Obviněni jsou z loupeže, krádeže a zbavení osobní svobody.

Operace s pracovním názvem Kami začala v pátek večer. Policisté nejdříve obvinili 13 podezřelých, kteří už jsou stíháni ve vězení. Potom provedli 24 domovních prohlídek, při kterých zajistili mimo jiné zbraně, peníze a padělky dokladů. Vzhledem k tomu, že někteří z podezřelých mohli být ozbrojeni, podílel se na zásahu Útvar rychlého nasazení a zásahová jednotka. Celkem se akce účastnilo přes 450 policistů. Pro všech 11 zadržených navrhuje státní zástupce vazbu. "V případě uznání viny hrozí obviněným až 15 let," uvedla mluvčí.

Zadržení se podle policie nejméně ve čtyřech případech za pomoci mučení snažili z podnikatelů dostat peníze. Přepadávali rovněž vytypované kamiony a přepravce peněz. V roce 1999 údajně přepadli muže, o kterém věděli, že bude mít u sebe tři miliony korun na výplaty zaměstnanců pražské vysoké školy. Poslední případ je z roku 2004, kdy se podle policie vloupali do firmy, kde chtěli ukrást 1,5 milionu korun. To se jim však nepodařilo.

Gang kolem Davida Berdycha se podle policie dopustil vražd, loupeží a vydírání bohatých podnikatelů. Jeho členy byli údajně i elitní policisté. V kauze Berdychova gangu už je obžalováno či stíháno 51 lidí. "Ani toto číslo však není konečné," upozornila Kosinová. Členové gangu se podle policie obohatili o desítky milionů korun. Podle obvinění v přestrojení za policisty přepadli a unesli řadu podnikatelů, dva prý zavraždili. Navíc při fingovaných dopravních kontrolách přepadali kamiony. Díky napojení na detektivy využívali znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Zpočátku byl za hlavního organizátora považován Berdych, postupně se ale začaly karty obracet i v neprospěch stíhaných policistů. Jednatřicetiletému Berdychovi soud loni v červnu vyměřil pětiletý trest vězení za vydírání podnikatele. Verdikt je pravomocný. Soudy řeší několik dalších případů.