Zprávy | Z archivu rubriky


Sobotní neštěstí v jihopolských Katovicích, kde se zřítila střecha výstavní haly, si vyžádalo desítky lidských životů. Pod troskami přišli o život také dva Češi. Další Čech, který se před neštěstím údajně pohyboval s nimi, je nadále pohřešován. Zraněni byli další čtyři čeští občané - jeden z nich je se zraněním hlavy hospitalizován. Polský prezident Lech Kaczynski se rozhodl kvůli katovickému neštěstí zrušit svou cestu do České republiky plánovanou na pondělí.

Hledat oběti sobotní tragédie pomáhají také čeští záchranáři. České ministerstvo vnitra nabídlo vyslání dalších profesionálních záchranářů, kteří jsou cvičeni pro záchranu lidí uvězněných v troskách budov. Připraveny pomoci jsou i hasičské týmy. Podle polské strany ale další česká pomoc není nutná, protože na místě je dostatek záchranářů i prostředků, řekl ČTK mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. "Jsme v kontaktu s polskou stranou a v případě, že by nás požádali o pomoc, jsme připraveni okamžitě reagovat," doplnil.

Čeští záchranáři, kteří již v Katovicích působí, tam spolupracují s německými kolegy. "O spolupráci nás požádala záchranná služba z Bavorska, se kterou máme kontakty. Přiletěli sem s pěti psy. Mají zkušenosti, protože už byli při něčem podobném," řekl českým novinářům Ilja Chocholouš z pražské ambulance Meditrans. Společně s kolegou prý německým záchranářům pomáhají zejména domluvit se s polskými hasiči a policisty.

Nižší sazba daně z přidané hodnoty by měla po roce 2007 platit i na výstavbu bytů a rodinných domů, které budou nějakým způsobem podporovány z veřejných peněz. Těch má být většina. Ministr financí Bohuslav Sobotka v neděli v pořadu Sedmička na TV Nova zveřejnil záměry, jak se ČR vyhne povinnému zvýšení DPH z pěti na 19 procent. Většina bytů a domů by tak podle něj nezdražila ani po roce 2007. Opozice i odborníci jsou k tomuto řešení spíše skeptičtí.

Jako příklad uvedl Sobotka podporu výstavby prostřednictvím půjček ze Státního fondu rozvoje bydlení nebo stavby bytů, které budou stavebníci financovat ze státem dotovaného stavebního spoření. Na něj stát jen letos vydá asi 16 miliard korun. Takováto výstavba by tedy podle ministra spadala do pětiprocentní sazby. "My se domníváme, že nejjednodušší systém je v pětiprocentní sazbě ponechat všechnu výstavbu, která je nějakou formou, byť nepřímo, podporována z veřejných zdrojů, čili ta definice bude velmi široká a bude pokrývat velkou část výstavby nových bytů, bytových domů i jiných domů," řekl Sobotka.

"Cooperfield v Čechách," popsal vyřešení situace stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý. "Schválili devatenáctiprocentní sazbu (na výstavbu bytů a domů), ale zároveň slibují, že to nějak pro většinu v brzké budoucnosti vyřeší. Já nevím jak," podotkl. Výstavba se tak podle něj prodraží o 14 procent. ODS navrhuje snížit základní sazbu DPH na nejnižší možnou úroveň 15 procent.

Takovéto složité konstrukce zaplevelují daňový systém dalšími zbytečnými výjimkami, míní analytik Patria Finance David Marek. Lidé by podle něj unesli základní sazbu DPH na výstavbu, kdyby vláda schválila rychlejší deregulaci nájmů a snížila přímé daně.

Postup podle Sobotky umožnil dodatek směrnice EU o DPH z počátku 90. let. Ten umožňuje jednotlivým členským zemím, aby si ve vlastní kompetenci upravily zařazení do snížené sazby DPH pro takovou výstavbu bytovou, která souvisí s vládní sociální politikou v bydlení. Česko tuto výjimku zatím nevyužilo, protože mělo sjednanou výjimku do roku 2007. Až tato výjimka skončí, tak se většina bytové výstavby přesune právě do režimu vládní politiky bydlení. "To znamená, plynně budou pokračovat i po roce 2007 v pětiprocentní snížené sazbě daně z přidané hodnoty," vysvětlil.

Ministr zároveň ujistil, že zvolený postup je možný a slučuje se s evropskou legislativou. Během 14 dnů předloží spolu s ministrem pro místní rozvoj Radko Martínkem do vlády příslušný materiál. Premiér Jiří Paroubek v České televizi uvedl, že vláda nejpozději do dvou týdnů rozhodne, co bude považovat za tzv. sociální bydlení. Návrh je podle Paroubka už "v jasnějších konturách" propracován.

Ve sněmovně už žádná vládní koalice neexistuje, protože ČSSD tam sází na spolupráci s komunisty, prohlásil v České televizi předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Premiér Jiří Paroubek uvedl, že lidovci se snaží strašit komunismem, a znovu vyloučil možnost povolební spolupráce sociální demokracie a KSČM na vládní úrovni. Celostátní volební lídr ČSSD Paroubek zdůraznil, že sociální demokraté o tom pro tyto volby "neuvažovali, neuvažují, uvažovat nebudou". Říkal to prý stokrát, možná tisíckrát. Opět ale také řekl, že vyjednávat hodlá ČSSD se všemi a nenechá se v tomto ohledu vydírat. Již při sobotní programové konferenci své strany Paroubek uvedl, že po volbách pokládá za nejpravděpodobnější menšinovou vládu sociální demokracie.

Podle Kalouska se vrací aranžmá opoziční smlouvy, tentokrát prý ČSSD s komunisty. Sociální demokraté jsou ochotni podílet se s KSČM na moci, soudí. Paroubek to označil za nesmysl. Šéf KDU- ČSL se snaží "dělat bubáky, ale bubáci nejsou," řekl. Kalousek se podle něj už vidí v jiném táboře, čímž měl zjevně na mysli možnou povolební koalici KDU-ČSL a ODS. "Škoda, protože ta spolupráce (ČSSD a lidovců) přece nebyla tak špatná," doplnil.

Kalousek prohlásil, že vládní koalice nyní fakticky funguje jen na exekutivní úrovni, tedy v oblastech, kde rozhoduje bez účasti parlamentu. V tomto ohledu je podle něj do voleb kabinet schopen odvést ještě dobrou práci. Ve sněmovně však podle šéfa lidovců žádná koalice není. Kdyby byla, měly by koaliční strany hledat společná řešení. "Tady se předseda vlády tomu koaličnímu úkolu zcela zpronevěřil a hledá tu dohodu na průsečíku sociální demokracie a komunistů," řekl Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce. Paroubek se proti tomu ohradil.

ČSSD se v minulých týdnech s komunisty shodla například na postoji k zákoníku práce a k církevnímu zákonu. Kritici míní, že norma omezuje právo církví zřizovat své instituce nezávisle na státu. Lidovečtí senátoři na ni podávají stížnost k Ústavnímu soudu. Paroubek v neděli řekl, že pokud bude sporný předpis působit církvím potíže, lze ho změnit novelou. Sociální demokraté a KSČM nyní společně prosazují také zákon o vzniku neziskových nemocnic, který důrazně odmítají ODS a KDU- ČSL.

Volební program, který sociální demokraté představili v sobotu na konferenci v pražském Kongresovém centru, je podle politologů nerealizovatelný. Jde pouze o předvolební sliby, řekli ČTK Rudolf Kučera a Ladislav Cabada. Populismus však podle nich zní i ze strany opoziční ODS. Ani ona nenabízí reformy, shodují se. Obě největší strany vsadily před sněmovními volbami na prohlubování sociálních jistot a předhánějí se ve slibech. Ani jedna ale podle politologů zatím nenaznačila, jakou cestou chce k naplnění závazků dojít. "Obě nemají šanci sliby naplnit, program ODS k tomu jde proti sobě, nelze snižovat daně a současně rozšiřovat sociální podpory," soudí Cabada.

Zcela odlišně podle nich přistupovaly k volební kampani před necelým rokem strany v sousedním Německu, nabízely recepty na vážné konkrétní problémy. "Tady se oproti tomu pohybujeme na úrovni silných verbálních představení," soudí Kučera. V Německu politici slibovali reformy a omezení, v Česku je to říše pohádek, shoduje se s ním Cabada. Protože voliči sliby slyšet chtějí, není podle něj pravděpodobné, že by z této situace mohla těžit nějaká další strana, která by přišla s programem "potu a slz".

Výsledek voleb bude v této konstelaci podle Kučery dlouho nejistý, těžit mohou ze situace komunisté. Podle Cabady nebudou před volbami měnit rétoriku, budou mediálně mírnější a spokojení s tím, že mají šanci dostat se spolu s ČSSD k vládě alespoň v podobě tiché spolupráce. Protože Češi nereagují na kauzy milionových podvodů a korupce, nedovede si Cabada představit, co by do červnových voleb mohlo situaci změnit.

Vláda je ochotná pomoci firmě LG.Philips Displays, která v pátek zastavila výrobu v továrně na televizní obrazovky v Hranicích na Moravě. Vláda situaci analyzuje, je v kontaktu s firmou i odbory. "A vláda je připravena v rámci tržních podmínek a těch nástrojů, které má k dispozici, pomoci a hledat řešení," řekl v nedělním pořadu Sedmička na TV Nova ministr financí Bohuslav Sobotka. Konkrétní formy však neuvedl. Zároveň si však postěžoval, že se ministerstvo průmyslu a obchodu o zastavení výroby dozvědělo ve stejný okamžik jako veřejnost, tedy v pátek. "Myslím si, že je chyba, že nám firma tyto informace nesdělila dříve," řekl Sobotka. Kdyby firma s vládou začala komunikovat dříve, bylo by možné připravit některá řešení tak, aby v regionu nevznikaly zbytečné obavy o pracovní místa, dodal.

Připomněl, že pokud se firma z problémů nedostane, bude muset vrátit státu peníze získané na investičních pobídkách. "Ale to já vidím jako tu poslední možnost," podotkl. "Především nám půjde v první rovině o to, aby se firma z potíží dostala, pokud to bude možné, ale to záleží především na ní. Vláda je ochotna podat pomocnou ruku," dodal. Pokud se však firma z problémů nedostane, bude důležité další využití areálu továrny pro nová pracovní místa. Teprve potom se bude řešit vymáhání peněz.

Sobotkův oponent v diskusi, stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý, prohlásil, že LG.Philips ukončil výrobu v okamžiku, kdy mu skončily daňové prázdniny. "Zaplatili nulu. A já se odvažuji vyslovit hypotézu, že oni končí s provozováním toho závodu v Hranicích právě v okamžiku, kdy vyčerpali právě tuto daňovou pobídku," řekl. ODS dlouhodobě systém pobídek kritizuje. Sobotka jeho tvrzení odmítl s tím, že firma je osvobozena od daní na deset let, které ještě neuplynuly. Firma navíc platila daň z příjmu mezd zaměstnanců a platila i odvody na zdravotním a sociálním pojištění, dodal. Mluvčí CzechInvestu Jana Víšková však ČTK řekla, že firma LG.Philips žádné daňové prázdniny neměla. "Daňovou úlevu by LG.Philips mohl začít čerpat až od roku 2007, ovšem samozřejmě za předpokladu, že by v roce 2006 vytvořil zisk," sdělila ČTK. Celkem tak přínosy LG.Philips českému státu přesahují tři miliardy korun, přičemž toto číslo ještě není konečné, dodala mluvčí.

Soupravy rychlovlaků Pendolino, které tento měsíc odstavily technické potíže, jsou už opět opraveny, jezdí a mají předepsány zkušební jízdy bez cestujících. První dvě soupravy by měly být nasazeny 1. února, další dvě následující den. Televizi Nova to řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. "Ta vozidla už teď jezdí bez lidí a očekáváme, že budou předána, jak jsme slíbili; 1. února začnou jezdit. A očekáváme, že do plného provozu je dáme v pátek, s lidmi," řekl.

Výrobce, firma Alstom, podle ministra už závadu odhalila, byla to prý skrytá závada v procesoru. "Pendolino jezdit bude, to je moje odpovědnost a já zajistím, že to pendolino jezdit bude. Nebo ho vrátíme výrobci tak jako každý polámaný výrobek," dodal. Ministr zopakoval, že smlouva o koupi vlaků z roku 1995 je nestandardní a nevýhodná pro ČR. Nyní se prověřuje odpovědnost lidí, kteří tuto smlouvu a dodatky podepisovali.

Škody z odstavených pendolin podle ministra stále nabíhají a vyčíslit je bude možné, až začne opět jejich plný provoz. Šimonovský očekává, že Alstom bude vracet řádově desítky milionů korun. "Už teď dostaneme zhruba 100 milionů korun," řekl. Dotčená smlouva však podle něj omezuje škodu, kterou výrobce platí. Za to prý mohou ti, kteří smlouvu sjednávali. "Byli to generální ředitelé Český drah. Jeden z nich se jmenoval (Rudolf) Mládek a druhý (Dalibor) Zelený," řekl. Na Zeleného už bylo podáno trestní oznámení, dodal. To souvisí s nákupem náhradních dílů na Pendolina za víc než 200 milionů korun, o kterém v pátek informovala TV Prima. Dráhy součástky nakoupily už dva roky před dodáním samotných souprav.

Server Aktuálně.cz uvedl, že podle generálního ředitele Českých drah Josefa Bazaly je možné odstoupit od kontraktu na pendolino. Právníci drah původně měli za to, že smlouva s Alstomem je nevypověditelná. "Pokud společnost neodstraní závady, které brání v užívání vlaků, byli bychom pravděpodobně nuceni od smlouvy odstoupit. Pak mají obě strany nárok na vrácení plnění. My vrátíme vlaky, oni poskytnuté finanční plnění," řekl Bazala Aktuálně.cz.

Olomoučtí vyšetřovatelé odložili případ bývalého děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a jeho kolegy Jindřicha Šmitáka, které v roce 2004 novozélandský soud potrestal statisícovými pokutami za nedovolený sběr orchidejí. Podle české legislativy nespáchali trestný čin, řekla ČTK mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Policie vyšetřovala Číhalíka a Šmitáka pro podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. "Vyšetřovatelé případ odložili, protože žádná z inkriminovaných rostlin není na seznamu zvláště chráněných rostlin, které určuje vyhláška ministerstva životního prostředí. Prokázaly to znalecké posudky," uvedla mluvčí.

Číhalík se nechtěl k rozhodnutí policie vyjadřovat. "Už se mi k tomu nechce nic říkat. Od začátku to byla velmi falešná hra," řekl v neděli ČTK. Proti rozhodnutí novozélandského soudu se chtěl bránit odvoláním. "Určitě bych odvolání podal, pokud bych dostal nějaký rozsudek. Na žádost české strany přišla z Nového Zélandu odpověď, že se celý spis ztratil. V mezidobí jsem získal další dokumenty potvrzující, že jsme nic nepoškodili. Jsou mi ale na nic. Jsem z toho znechucený," uvedl Číhalík.

Kvůli incidentu na Novém Zélandu loni na jaře rezignoval na funkci děkana fakulty. Za pochybení označil skutečnost, že do svého herbáře zařadil 15 rostlin, které podléhají mezinárodní ochraně. Nyní Číhalík pracuje jako přednosta jedné z klinik Fakultní nemocnice v Olomouci. Když dva Čechy zatkla předloni předloni v lednu na letišti v Aucklandu policejní skupina specializovaná na boj proti pašování zvěře a rostlin, měl Číhalík v herbáři několik desítek rostlin, přičemž na vyvezení 15 z nich prý potřeboval povolení. U Šmitáka policisté objevili 46 rostlin osmnácti druhů orchidejí.

Až na dno svých sil si sáhnou během příštího týdne vojáci, kteří se v neděli sjeli do Jeseníků na 12. ročník mezinárodního mistrovství v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2006. Do klání, které je nejtěžší sportovní soutěží české armády, se přihlásilo 19 tříčlenných družstev. Vedle českých vojáků se ho zúčastní jejich kolegové ze Slovenska a Rakouska, řekl ČTK mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně. Hlavní část začne v pondělí, kdy vojáci vyrazí do terénu. Disciplíny budou plnit do čtvrtka, v pátek se uskuteční vyhlášení vítězů. Tříčlenná družstva, vybavená sněžnicemi a patnáctikilovými batohy, budou překonávat například šedesátikilometrový přesun podle mapy. Závodníky dále čekají přesuny na sjezdových a běžeckých lyžích, orientační běh, překonávání ledopádů, vodních toků a skalních útvarů, přeprava zraněného a rozdělávání ohně v přírodě. "Při dvoudenní etapě budou družstva nocovat venku v improvizovaných přístřešcích. Určitě to zvládnou, nynější počasí je pro náš závod standardní," uvedl Pazdera. Loni zvítězili závodníci z Rakouska, kteří tak obhájili své předchozí prvenství. Do jesenických hor míří obhájit vítězství i letos. "Rakouské družstvo patří mezi favority. Naše týmy ale Rakušanům určitě nenechají vavříny jen tak bez boje," podotkl mluvčí závodu. Soutěž tříčlenných družstev simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním terénu. Každoročně ji kvůli zraněním či vyčerpání nedokončí několik hlídek.