Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zdravotnictví David Rath vyzval představitele lékařů, kteří svolali na 24. února do Prahy velkou demonstraci proti jeho politice, aby se s ním ještě před protestem sešli k jednání. Chce znát jejich výhrady k navrhovaným zákonům. Lékaři již dříve uvedli, že dosavadní jednání s ministrem k ničemu nevedla. Rath řekl, že nemají objektivní důvod k protestům a stojí za nimi ODS.

Soukromí lékaři, zubaři, lékárníci a představitelé asociace menších nemocnic svolali demonstraci na Staroměstské náměstí. Požadují přijetí nové vyhlášky o úhradách péče či alespoň její novelu a zastavení přípravy chystaných zákonů. Kritizují také to, že zásadní změny se do norem dostávají až při projednávání v parlamentu bez posouzení odborníky.

Rath v dopise píše, že mu zástupci lékařů zatím žádné své požadavky nepředložili. Ptá se jich, zda chtějí demonstrovat proti zákonu o neziskových nemocnicích či proti navrhovanému dědění praxí, smlouvám s pojišťovnami na dobu neurčitou, zastupování lékařů komorami při dohodách s pojišťovnami o hrazení péče, úpravě správních rad pojišťoven či proti snížení jejich provozních nákladů. "Vzhledem k tomu, že nic jiného není nyní schvalováno, tak potřebuji vědět, co konkrétně Vám vadí tak, že poženete lidi na náměstí," píše Rath. Dodal, že pokud je cílem lékařů "podpora ODS, šíření chaosu, nespokojenosti" a zapojení se do předvolebního boje, pak mají právo demonstrovat. Doporučil jim, aby pak zvážili přeměnu svých lékařských sdružení a komory na politické strany.

Jan Mareš se podle všeho neudrží v čele Národního bezpečnostního úřadu. Premiér Jiří Paroubek v úterý řekl, že "intenzivně" uvažuje o jeho odvolání. O jmenování a odvolání šéfa NBÚ rozhoduje na návrh premiéra vláda, která se sejde ve středu večer. Paroubkovi stačilo, jakým způsobem Mareš vysvětlil své kontakty s údajným šéfem skupiny kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Jejich rozhovory z policejních odposlechů v neděli odvysílala Česká televize. Mediální kampaň kolem NBÚ ale pokračuje a je zbytečné, aby byl člověk typu Mareše nadále "vláčen takovou žumpou", soudí předseda vlády. Také někteří ministři uvedli, že situace v NBÚ je vážná a vyžaduje razantní řešení.

Ředitel bezpečnostního úřadu Mareš čelí podezření, že byl ve spojení se skupinou kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Česká televize s odvoláním na policejní odposlechy mimo jiné uvedla, že šéf NBÚ mluvil s hlavním aktérem Berkova gangu Vladislavem Větrovcem o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky. Mareš spojení s Berkovou skupinou odmítl. Paroubek uvedl, že může v čele NBÚ zůstat, pokud věrohodně vyvrátí všechna podezření. Informace médií vyhodnotí předseda vlády do středy.

Nevládní organizace Růžový panter si myslí, že aféry na NBÚ jsou pro Českou republiku bezpečnostními riziky. Pokud se podezření potvrdí, může to znevěrohodnit zemi v očích zahraničních partnerů, řekla novinářům předsedkyně organizace Iveta Jordanová. "Situace v NBÚ je neudržitelná," uvedla. Podivuje se nad tím, že žádný z českých premiérů se nesnažil situaci na úřadu řešit.

V bruselském ústředí Severoatlantické aliance se dosud neobjevily známky, že by NATO aféra kolem NBÚ znepokojovala. "Až dosud se neobjevily žádné pochyby, že by ČR měla nějaké bezpečnostní potíže," řekl ČTK alianční činitel, který si nepřál být jmenován. Vysvětlil, že aliance na tyto záležitosti pohlíží jako na vnitřní věc členské země, ať jde o ČR, či USA, a proto se do postupů jednotlivých států nevměšuje.

Diváci, kteří si od listopadu zvykli sledovat dění v pavilonu goril pražské zoologické zahrady prostřednictvím reality show "Odhalení", se mohou těšit na pokračování. Od čtvrtka bude vysílat Česká televize na prvním programu Týdeník Odhalení, a to v obvyklých časech, tedy v 6:40, v 7:40 a v 8:40. Své místo budou mít gorily nadále i ve vysílání digitálního rádia Český rozhlas Leonardo. "Půjde o trochu jiný formát, než tomu bylo doposud, stále však budeme přinášet sestřihy toho nejzajímavějšího z pavilonu, povídání s vědci, informace z volné přírody a další," informovala o televizním vysílání ČTK Pavla Schauerová z Leonarda. I na tomto rádiu bude úspěšná reality show pokračovat každý čtvrtek, přičemž se autoři chtějí zaměřit víc na zprávy o gorilách v Africe a v zoologických zahradách po celém světě.

V souladu s cílem Odhalení, kterým je podpora záchrany goril ve volné přírodě, bude součástí Týdeníku Odhalení soutěž o ceny s logem soutěže. Výtěžek z poslaných SMS zpráv poputuje na záchranné programy.

Projekt zvířecí reality show, ve kterém o tucet melounů soutěžili samec Richard a samice Shinda, Kijivu a Kamba, měl velký ohlas, a to i v zahraničí. Webové stránky, které od loňského 7. listopadu zprostředkovávaly v přímém přenosu soužití goril v zajetí, navštívilo v průměru 20.000 zájemců denně. Tisíce lidí poslaly gorilám SMS zprávy do hlasování o nejsympatičtějšího obyvatele pavilonu. Zvítězil Richard.