Zprávy | Z archivu rubriky


Při zavedení společné evropské měny, které se v České republice předpokládá na začátek roku 2010, by se kurz koruny měl přiblížit 25 Kč za euro. Při setkání s marockými podnikateli to v Rabatu řekl český premiér Jiří Paroubek. Podle ekonomů tento kurz nelze vyloučit, pravděpodobnější je však o něco slabší hodnota. "Myslím si, že to bude k datu vstupu do Evropské měnové unie k 1. lednu 2010, že se (koruna) přiblíží k částce 25,00 Kč/EUR," řekl poté Paroubek ČTK. Na dotaz, jestli koruna této hodnoty dosáhne, nebo se jí přiblíží, uvedl, že to už nehraje roli.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma před podobnými výroky varuje. "Myslím, že pan premiér nedocenil, že takový výrok z jeho strany je pro trh hodně citlivou informací," uvedl Tůma v online rozhovoru na serveru Patria.cz. Zdůraznil, že centrální banky hrají důležitou úlohu v dohodách o směnném poměru koruny a eura, ale žádná jednání v tomto směru podle něj vedena nejsou. "Jinak, co se týče úrovně kurzu, já nevím, kde bude v roce 2010 a i pan premiér může přinejlepším hádat," podotkl Tůma. Přijetí eura v roce 2010 je podle něj zvládnutelné, ale je to podmíněno potřebnými reformami.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána nelze kurz 25 korun za euro v roce 2010 vyloučit, pravděpodobnější je však hodnota kolem 26 Kč/EUR. ČR navíc podle něj přijme společnou měnu až v roce 2013. "Premiér by měl být každopádně při vyjadřování se k výši konverzního poměru (kurz měny v okamžiku přechodu na euro) opatrnější. Už proto, že centrální parita a konverzní poměr jsou věcí dohody ČR a zbytku eurozóny," řekl.

Vláda pověřila ministra zahraničí Cyrila Svobodu, aby navrhl schůzku ministrů zahraničí zemí Evropské unie, jejímž cílem by bylo přijetí společného stanoviska k situaci kolem karikatur proroka Mohameda. Po středeční schůzi kabinetu to řekl premiér Jiří Paroubek. Otištění kreseb v evropských novinách vyvolalo v uplynulých týdnech protesty radikálů v řadě muslimských států. Ministr Svoboda považuje dosavadní postoj unie k tomuto problému za rozpačitý. Jiří Paroubek uvedl, že je třeba respektovat náboženské cítění různých společenských skupin. "Svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého," řekl. Na druhou stranu je podle něj nutné respektovat také svobodu slova.

Kabinet se dohodl, že podpoří Dánsko, jehož zboží některé islámské země po otištění karikatur v dánských novinách bojkotují. Dánské zastupitelské úřady v několika asijských státech navíc napadli radikálové. Kodaň odtud poté stáhla část svého diplomatického personálu. "Jsme solidární s Dánskem, Česká republika tuto solidaritu již patřičně vyjádřila," řekl na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Jiří Paroubek doplnil, že útoky radikálů nepovažuje za přiměřené. Přestože karikatury proroka otiskly také české noviny, v Česku žádné nepokoje nejsou. Muslimové se od násilných protestů distancují, řekl v pondělí ministr vnitra František Bublan.

Solidaritu Dánsku znovu vyjádřili zástupci politických klubů v Evropském parlamentu a předseda Evropské komise José Barroso. Podle Barossa je svoboda projevu v Evropě nedotknutelná. Před několika dny se Dánska zastal také americký prezident George Bush.

Ministr zdravotnictví David Rath zrušil ve středu výběrová řízení na smlouvy pro středočeské nemocnice. Před dvěma dny skončila Středočechům možnost přihlásit se do řízení, v němž usilují o smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Rath ČTK řekl, že výběrová řízení byla odložena na červen. "Důvodem je možnost kolize výsledků nyní plánovaných výběrových řízení se zákonem o nestátních zdravotnických zařízeních," uvádí se v dopise, jenž má ČTK k dispozici. Zákon nyní bude projednávat Senát.

Středočeský hejtman Petr Bendl Rathův krok napadl jako "projev arogance a opovrhování všemi lidmi ve středočeských zdravotnických zařízeních". "Je to zároveň porušení veřejného slibu premiéra České republiky, který na začátku ledna sliboval, že výběrová řízení proběhnou a že se po nich situace stabilizuje," zdůraznil. Rath zase uvádí, že naopak díky zrušení výběrových řízení zůstane občanům středních Čech péče v nemocnicích zachována.

Sněmovna minulý týden přijala zákon o neziskových nemocnicích, který předpokládá, že ve Středočeském kraji bude 16 nemocnic. Do výběrového řízení se přihlásilo jen pět nemocnic vlastněných krajem. Jejich součástí je 11 menších nemocnic, samostatně se do řízení nepřihlásily. Z toho by podle Ratha vyplývalo, že jenom pět krajských nemocnic by dostalo dále smlouvu s pojišťovnou, zbylým 11 hrozil zánik. "My si nepřejeme, aby ty nemocnice zanikly," zdůraznil ministr. "Odůvodnění je falešné v tom, že všechny tyto argumenty platily v době, kdy byly termíny řízení vypsány," uvedl Bendl. O převodu malých nemocnic do majetku velkých oblastních ví ministerstvo už sedm měsíců, dodal.