Zprávy | Z archivu rubriky


Za nesmysl označil v televizním duelu s předsedou ODS Mirkem Topolánkem premiér Jiří Paroubek (ČSSD) návrh ODS snížit základní sazbu DPH z 19 na 15 procent. Změna by podle ODS znamenala pokles příjmů státu, ale také zlevnění velké části zboží a služeb včetně energií. Rovnou daň by podle Topolánka doprovodilo snížení DPH u potravin, a to v jedné z připravovaných variant až na nulu.

"Ve (volebním) programu bude, že zavedeme rovnou 15procentní daň a vyřešíme veškeré problémy. Nikdo nebude touto daní poškozen," uvedl Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Připustil, že prosadit nulovou DPH na potraviny bude v Evropské unii těžké. Premiér soudí, že to je zcela nemožné. Další varianty ODS počítají se snížením daně na potraviny na pět procent nebo se zvýšením důchodů k 1. lednu 2007 o částku, o kterou se mohou případně zdražit potraviny.

Volební program chce ODS představit v dubnu a květnu. "Sociální skupiny, které by se mohly cítit ohroženy případným zdražením potravin, budou mít tu situaci vyřešenou. To je klíčové," prohlásil Topolánek.

Předlohou, kterou ODS předložila sněmovně v uplynulém týdnu, by se mohla sněmovna zabývat na schůzi, která bude zahájena v úterý 7. března. O záměru předložit daňové změny informovala ODS již koncem ledna. Jejich návrh ale ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za předvolební populismus. Snížení základní sazby DPH by podle ČSSD připravilo veřejné rozpočty o 40 až 50 miliard korun ročně na daňových příjmech. ODS podle něj záměrně neříká, jak by tento výpadek příjmů státu, obcím a krajům kompenzovala.

ODS v důvodové zprávě uvádí, že výpadek příjmů státního rozpočtu by byl sice asi 35 miliard korun, kompenzoval by se ale zvýšeným obratem zboží a služeb ve snižované sazbě. Občanští demokraté navrhují, aby sněmovna projednávala jejich návrh ve zrychlením jednání, což umožní schválit předlohu rovnou v prvém čtení. Tento postup ale mohou vetovat dva poslanecké kluby, případně 50 poslanců. ODS mnohdy takovou taktiku vůči vládním návrhům volí. Je tedy pravděpodobné, že zrychlené projednávání předlohy ČSSD zablokuje.

V Česku jsou nyní dvě sazby DPH - základní 19-procentní a snížená pětiprocentní. Ta platí například pro většinu potravin, dětské pleny či lékárenské pomůcky. Stát loni na DPH vybral 147 miliard korun.

Pokud se korejská automobilka Hyundai rozhodne definitivně postavit svůj nový závod v ČR, pak do něj investuje 800 milionů eur, tedy asi 23 miliard korun, a zaměstná v něm 3000 lidí. V pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Původně se hovořilo o investici zhruba jedné miliardy eur. Podmínky investice probírali v Praze zástupci automobilky celý tento týden.

"Já jsem v pátek položil na stůl definitivní verzi českého návrhu, o kterém bude jednat, předpokládám do konce února, vedení společnosti Hyundai," řekl Urban. Dokument podle něj obsahuje nejen sliby české strany, ale i závazky korejské firmy. "Já mohu říci, že nabízíme například prostředky za vytvoření pracovního místa. A zároveň Hyundai se zavazuje, jaká bude výše celé investice. To znamená, že to bude 800 milionů eur," doplnil.

Firma zaměstná 3000 lidí přímo v mateřské firmě, zároveň s tím vzniknou další pracovní místa v dodavatelských firmách a podle Urbana by tak investice přinesla celkem 15.000 pracovních míst. Dosud se počítalo s 3000 přímými místy a více než 10.000 pozicemi v dodavatelských firmách.

Urban předpokládá, že jednání s automobilkou budou uzavřena do konce února, nebo do začátku ženevského autosalonu, tedy do 2. března. Pokud Hyundai zvolí ČR, vyroste nová továrna v průmyslové zóně Nošovice v Moravskoslezském kraji.

Urbanův partner v diskusi, předseda Strany zelených Martin Bursík, se zmínil o plánu na vybudování čtyřproudé komunikace do Žiliny, kde má závod partnerská firma KIA. Podle něj by bylo daleko výhodnější využít železničního spojení z Frýdku-Místku do Českého Těšína, odkud už vede železniční spojení na Slovensko. "Ale vůbec to nenarazilo na úrodnou půdu," řekl Bursík.

Podle Urbana však čtyřproudá silnice není předmětem dohody s Hyundai. "Bude to maximálně rekonstrukce té stávající dvouproudé," dodal. Nyní se podle něj jedná o její rekonstrukci.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká je připravena zprostit mlčenlivosti svou předchůdkyni Marii Benešovou v aféře kolem odposlechů bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše. Vesecká prověřuje informace, že bývalé vedení nejvyššího zastupitelství vědělo o odposleších usvědčujících Mareše z kontaktů s lidmi kolem stíhaného soudce Jiřího Berky již v roce 2003, ale nic nepodniklo. Na veřejnost odposlechy pronikly v minulých týdnech.

Zproštění mlčenlivosti podporuje také ministr spravedlnosti. Benešové by podle něj měla vysvětlit, jak s odposlechy nakládala.

Se zproštěním mlčenlivosti souhlasí i premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Podle něj by Benešová neměla být zbavena mlčenlivosti jen v případě NBÚ a soudce Berky, ale "ve všem". Předseda vlády bývalou nejvyšší státní zástupkyni označil za "čestnou dámu, která v boji proti korupci udělala hodně".

Benešová čtvrtečnímu deníku Právo řekla, že úřad za jejího působení odposlechy Mareše nepodcenil a že v dané věci podnikla kroky s ohledem na bezpečnost státu. Němec ale v televizi Nova poznamenal, že pokud by zastupitelství chtělo s informací pracovat tak, aby zajistilo bezpečnost státu, tak by mělo tuto informaci poskytnout prostřednictvím ministra spravedlnosti vládě. "Za mého působení se nic takového nestalo. Já jsem nedostal žádnou informaci z Nejvyššího státního zastupitelství směrem k Národnímu bezpečnostnímu úřadu," zdůraznil ministr Němec.

Vesecká televizi řekla, že zatím nemá zprávy o tom, že by bezpečnost státu byla narušena. Pokyn k prověření otázky, zda někdo nepochybil při vyhodnocování odposlechů Mareše, dala před několika dny. Televizi Nova v neděli řekla, že již byly přezkoumány spisové materiály nejvyššího i pražského vrchního zastupitelství a vyslechnuti někteří lidé. "Byla již opatřena vysvětlení některých osob a předpokládám, že v následujícím týdnu bude šetření pokračovat podáním vysvětlení dalších osob," upřesnila.

O tom, že nejvyšší zastupitelství mělo odposlechy již v roce 2003, Novu informoval státní zástupce Libor Nedorost, který na nejvyšším zastupitelství působil. Nyní je postaven mimo službu, protože je stíhán. Navíc je považován za člověka z okruhu Berkovy skupiny. Skupina je stíhána za údajně zmanipulované konkurzy. Nejvyšší státní zastupitelství podle Novy získalo odposlechy od vrchního zastupitelství, které má případ Berky na starosti, protože v odposleších figurovalo Nedorostovo jméno. Zveřejnění policejních odposlechů pak donutilo šéfa NBÚ Mareše k rezignaci.

Zástupci krizového štábu lékařů se i nadále připravují na demonstraci proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha. Nepřesvědčilo je ani jeho aktuální prohlášení o připravované změně vyhlášky o úhradách péče. Místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Jan Jelínek novinářům řekl, že demonstraci by zabránila Rathova demise. Lékaři chtějí demonstrovat na pražském Staroměstském náměstí 24. února. Jelínek připomněl, že zatím nikdo neví, co vlastně bude změna obsahovat.

Lékařům také vadí, že i nová vyhláška byla připravena bez veřejné diskuse. Změnu vyhlášky chápou zástupci krizového štábu zdravotníků jako potvrzení toho, že mají pravdu. "Demonstraci bychom odvolali jedině v případě, že by se ministr rozhodl odstoupit," prohlásil místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Jan Jelínek.

Ohlášenou změnu vyhlášky chápou zástupci krizového štábu jako potvrzení toho, že mají pravdu. Jelínek připomněl, že zatím nikdo neví, co vlastně bude změna obsahovat. I kdyby byla nová vyhláška z jejich pohledu lepší, nynější bude platit celé první čtvrtletí a dopad na lékaře přijde teprve dodatečně.

Ze všech kroků, které ministr zdravotnictví za dobu svého působení ve funkci provedl, vadí zdravotníkům nejvíce vyhláška o úhradách péče na první pololetí. Postavila se proti ní lékařská sdružení, stomatologická komora a Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje asi 160 menších zařízení.

Lékařům odmítajícím ministrovu politiku vadí, že nová vyhláška byla opět připravena bez veřejné diskuse. "Ministr to nejdříve připraví, prosadí a pak teprve říká, jestli máme nějaké připomínky. V ostatních evropských zemích to bývá naopak, každé změně předchází veřejná debata. Pan ministr se chová jako malý Trautenberk," řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Zástupci krizového štábu vnímají Rathovy kroky jako nesystematické, neboť podle nich změnu vyhlášky připravil až pod hrozbou demonstrací.

Rathovo vyjádření, že lékaři dostanou od dubna více peněz na péči díky lepším výsledkům Všeobecné zdravotní pojišťovny, komentovali organizátoři protestu slovy, že "výsledky VZP musí být lepší, protože lékaři museli omezit péči, takže pojišťovna nemusela za řadu výkonů platit".

Vyšší zdanění alkoholu v destilátech pravděpodobně snížilo jeho spotřebu. Tvrdí to psychiatři Karel Nešpor a Ladislav Csémy, kteří se věnují závislostem. Od ledna 2004 se zvýšila spotřební daň na litr alkoholu v destilátech o 31 korun (na 265 korun). Před dvěma lety v průměru každý Čech vypil 9,8 litru čistého alkoholu, předchozí rok spotřeba činila 10,2 litru na jednoho obyvatele.

Množství vypitého alkoholu kleslo poprvé od roku 1989, týkalo se to především lihovin. Nešpor s Csémym však připouštějí, že část obyvatelstva se předzásobila koncem roku 2003 a pak čerpala z těchto zásob. "Pro toto vysvětlení svědčí skutečnost, že v roce 2003 mírně stoupla spotřeba destilátů," uvedli. Přesto ale pokles v roce 2004 byl podle nich větší než nárůst v roce předchozím. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Česko se v konzumaci lihových nápojů stále drží na jednom z předních míst v Evropě. Proto oba odborníci doporučují vyšší zdanění i u piva a vína. "Vyšší spotřební daň na alkohol v pivu by patrně vedla výrobce ke snižování obsahu alkoholu v jejich produktech, což je žádoucí," tvrdí experti. I kdyby tak Češi vypili stejně piva, množství vypitého alkoholu by se snížilo.

Nadměrné pití alkoholu způsobuje například cirhózu jater, rakovinu úst, hrtanu a jícnu, žaludeční vředy nebo sexuální impotenci. U pravidelných konzumentů se může také objevit řada duševních poruch, mezi nimi i závislost na alkoholu. Pravidelné pití způsobuje také sociální problémy, od agresivního chování přes problémy na pracovišti až po kriminalitu.

Podle odborníků nepřiměřeně konzumuje alkohol asi třetina českých mužů a 14 procent žen. Odborníci také upozorňují na vysokou toleranci Čechů k pití alkoholu a na jeho snadnou dostupnost.