Zprávy | Z archivu rubriky


Objednat vakcíny proti pandemické chřipce pro všechny obyvatele by bylo zbytečné. ČTK to řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotní ústavu. Výběrové řízení na tyto vakcíny připravuje v těchto dnech ministerstvo zdravotnictví. Hlavní hygienik Michael Vít již dříve uvedl, že se Česko chystá mít zásoby nejméně pro dva miliony obyvatel. Firmy začnou očkovací látku vyrábět až potom, co se nemoc bude přenášet z člověka na člověka. Vít však připustil i to, že Česká republika objedná očkovací látku pro více obyvatel. Prý se uvažuje o takovém počtu, který by zabránil šíření pandemického viru. Pro všechny obyvatele se ale vakcíny nakoupit nechystá. O tomto záměru informovalo jen několik zemí, například Británie či Francie.

Na tom, kolik očkovaných by mělo stačit k zamezení šíření viru, se odborníci neshodují. Názory se podle Kynčla různí v obou směrech. "Když se nějaký stát rozhodne pro pokrytí celé populace, tak je to hezké, ale celá dodávka vakcín se neuplatní," vysvětlil. Firmy podle něj začnou očkovací látky postupně dodávat tři až šest měsíců poté, co by vypukla vlna chřipky. Některé vakcíny by tedy mohly přijít až v době, kdy vlna již odezní. Část lidí bude také očkování pravděpodobně odmítat, dodal epidemiolog.

Případná vakcína by podle něj neměla stát výrazně více než očkování proti běžné chřipce. Cena jedné dávky se pohybuje od 150 do 230 korun.

Odborníci očekávají, že pandemie přijde ve třech vlnách. V případě, že by se proti ní neočkovalo, mohla by podle Kynčla postihnout 30 až 40 procent obyvatel. Virus H5N1 od roku 2003 zabil více než devět desítek lidí v Asii a Turecku. Český pandemický plán také počítá z nákupem léku Tamiflu, který by měl být účinným prostředkem proti případné nákaze.

V současnosti má Česko 650.000 balení léku. Do konce roku 2006 bude tato zásoba rozšířena o dalších 600.000 dávek a umožní pokrýt asi 1,2 milionu obyvatel z nejohroženějších skupin a lidi nezbytné pro chod státu, například zdravotníky, policisty, hasiče či pracovníky v dopravě.

Televizní vysílání v České republice trpí nadměrnou politizací. Sněmovna má legislativně pevně pod kontrolou regulátora trhu, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, i veřejnoprávní Českou televizi. Vyplývá to ze zprávy Televize v Evropě, kterou v posledních dvou letech zpracovávala nadace Open Society Institute. Zprávu v pondělí představila autorka české části Evy Rybková.

Podle radního Václava Žáka ale nezávislost regulačního orgánu nemusí být vždy samospasitelná. Rada podle něho musí být loajální s politickým systémem, nesmí se však nechat ovlivňovat v konkrétních rozhodnutích. Ta ale musí být vedena v souladu s tím, jak funguje zbytek státu.

Podle Rybkové je k odpolitizování rady nutné okamžitě začít veřejnou diskusi o tom, jak radu obsazovat. V radě by se nemělo odrážet rozložení politických sil, radní by měli být především profesionálové a zástupci nevládních organizací. Podle Žáka ale není pro nezávislost radních tak podstatné, jak jsou do funkcí dosazováni, jako spíš princip jejich odvolávání. To totiž může vytvářet určitý tlak na jejich rozhodování. Za tři roky ve funkci se ale Žák s politickým nebo komerčním nátlakem nesetkal.

Český televizní trh podle zprávy charakterizuje malá konkurence. Dominují zde dva celoplošné komerční a dva veřejnoprávní televizní kanály. V Česku je navíc malé povědomí veřejnosti i mezi odborníky o tom, jakou roli by měla hrát veřejnoprávní televize. Kvůli snaze vyrovnat se ve sledovanosti komerčním kanálům, objevují se ve veřejnoprávním vysílání ve východních zemích včetně Česka ryze komerční formáty.

Zatímco v západní Evropě se na reklamním trhu podílí trojice nejsledovanějších kanálů řádově 75 procenty, v ČR má jen televize Nova 66-procentní podíl. Od digitalizace elektronického vysílání, jejíž nástup je v ČR velmi pomalý hlavně kvůli problémům v legislativě, si autoři zprávy slibují zvýšení konkurence.

Pražské nemocnice na Bulovce a Thomayerova a brněnská nemocnice U svaté Anny od pondělí opět dostávají léky. Jejich dodávky minulý týden distributoři zastavili kvůli 400-milionovým dluhům. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha se o dodávky léků teď postará společnost Pharmos. Pharmos, jemuž nemocnice dluží téměř 100 miliónů korun, je také členem Asociace velkodistributorů léčiv, která k zastavení dodávek léku přistoupila. Menším dodavatelem bude také firma Stylmed H. Ministr Rath uvedl, že chybějících 400 milionů korun se podařilo nalézt v rozpočtu jeho resortu.

Asociaci velkodistributorů ale tato suma stačit nebude, protože avizovala, že si chce účtovat ještě penále. Zbylé tři společnosti, sdružené v Asociaci, nadále nebudou třem nejzadluženějším nemocnicím dodávat léky. V pondělí se na tom shodli představitelé firem Phoenix, Alliance UniChem a Gehe Pharma. Podle jejich prohlášení "nebudou dodávat odběratelům na dluh, který stále roste."

Podle Ratha budou dluhy uhrazeny v okamžiku, kdy se ministerstvo zdravotnictví dohodne s ministerstvem financí na způsobu placení.

Člen dozorčí rady Pharmosu Oldřich Fiala předpokládá, že rozhodnutí společnosti dodávat léky zbývající členy asružení AVEL popudí. Tvrdí, že firma by takto nepostupovala, kdyby nevěděla, že stát uhradí dluhy všem čtyřem velkodistributorům. Podle některých ale chce Pharmos spíš využít situace a získat větší podíl na trhu, uvádí se ve zprávě ČTK.

"Moje představa je, že česká firma by měla zásobovat všechny české nemocnice na území celé české republiky. Já nevidím důvod, proč by si zahraniční subjekt měl odnášet peníze z našeho povinného zdravotního pojištění," uvedl Fiala z firmy Pharmos.

Češi se v počtu mobilních telefonů na počet obyvatel řadí mezi evropské přeborníky. Počet mobilů v říjnu 2005 v ČR dokonce o pět procent převyšoval celkový počet obyvatel. Více mobilních telefonů v přepočtu na hlavu statistiky zaznamenaly pouze v Itálii, Litvě, Lucembursku a v Portugalsku. Vyplývá to z analýzy telekomunikačního trhu, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

Fanoušky mobilů jsou především Lucemburčané, kde počet přístrojů v přepočtu na obyvatele dosahuje 150 procent. Naopak nejhůře si v tomto ohledu vedou Poláci s 71 procenty.

Odborníci ale upozorňují, že statistiky klamou. Na první pohled sice ukazují, že například v ČR má každý obyvatel mobilní telefon, ale skutečnost je jiná. Průměr značně zvedají lidé, kteří mají víc než jeden přístroj. Milovníci pevných linek a "staromódních" forem komunikace tak ještě zdaleka nevyhynuli. Jejich počet lze ale jen těžko odhadnout.

Na první pohled se dokonce může zdát, že mobilní operátoři musí mít v Česku žně jako málokde v Evropě. I tady však může počet přístrojů mást. Češi dávají přednost předplaceným kartám, spíše než pravidelným měsíčním tarifům, z nichž plyne podstatná část příjmů mobilních operátorů.

Některý z nabízených tarifů v ČR podle statistik EK využívá v přepočtu jen deset procent držitelů mobilních telefonů, zatímco například v Německu je to 76,1 procenta a v Itálii 65,1 procenta. Naopak na Kypru či v Lucembursku jsou lidé s měsíčními tarify opravdovou vzácností.

Čeští a mongolští vědci chystají společnou expedici na dinosauří naleziště do pouště Gobi v jižním Mongolsku. První skupina Čechů odjede do Mongolska letos v červnu. Výzkumy by se měly konat každoročně po dobu tří měsíců až do roku 2009. V pondělí to řekl jeden z organizátorů Martin Košťák.

Expedice začne letos pracovat v nalezišti dinosaurů v Nemegtu, kde již v minulosti pracovalo několik skupin vědců. Úspěšní byli zejména Američané, Rusové a Poláci. Mongolská strana dala tentokrát přednost spolupráci s českými vědci před Američany, Němci a Švýcary. Viceprezident česko-mongolské obchodní komory Dashdavaa Jargalsaikhan to vysvětlil snahou navázat na vynikající vztahy s Československem, které v posledních letech poněkud ochladly. Podotkl, že i on vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, která expedici připravuje, a že v Praze studovali mnozí mongolští politikové.

Expedice bude kromě dinosaurů zkoumat také horniny, v nichž se jejich kosterní pozůstatky nacházejí. Vědecké analýzy by měly pomoci rekonstruovat prostředí v paleolitu a jeho proměny v čase.

Jedním z cílů českých přírodovědců je získat pro rodící se muzeum historie Země kostru dinosaura. Dosud ale není jasné, zda by šlo o koupi, dlouhodobou výpůjčku nebo o dar mongolské vlády. Výhodou výpůjčky by bylo to, že by bylo možné půjčovat postupně kostry různých druhů, a expozici tak obměňovat, uvedl Martin Mazuch, který bude v Mongolsku výzkumy dinosaurů řídit.

Zvláštností expedice bude podle Košťáka také její financování ze soukromých zdrojů. A právě kostra dinosaura, která by měla být jejím nejatraktivnějším výsledkem a také by dostala v muzejní expozici odpovídající prostor, by měla sponzory stimulovat.

Deník Právo se nemusí omlouvat ústeckému soudci Jiřímu Berkovi, stíhanému kvůli zmanipulování konkurzů, za článek o údajně chystané vraždě televizního novináře z předloňského léta. Rozhodl o tom v pondělí pražský městský soud. Berka žádal kromě omluvy také třímilionové odškodné. "Zmíněným článkem nedošlo k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv pana Berky," konstatovala soudkyně Jaroslava Lobotková. Berka s rozsudkem nesouhlasí a odvolá se proti němu.

Berka podal na Právo žalobu na ochranu osobnosti za článek s názvem "Kvůli Berkovi měl být zavražděn redaktor ČT". Deník v něm naznačil spojení lidí kolem Berky s údajně chystanou vraždou reportéra České televize Jiřího Hynka. Právo napsalo, že podle jeho informací nabídli zatím nezveřejnění zadavatelé jeden milion korun nájemnému vrahovi za Hynkovo zabití. Podle deníku to měl být trest za jeho práci na kauze soudce Berky. Reportér se prý to léto skrýval na utajeném místě.

Soudkyně připustila, že článek má zjednodušující a zavádějící titulek, v celkovém kontextu ale podle ní článek nevyznívá tak, že by Berka stál za přípravou Hynkovy vraždy.

Deníku informace tehdy nepotvrdila ani policie, ani státní zastupitelství. Právo pouze uvedlo, že hovořilo s Hynkem. "Na konci června mě přišla varovat jedna osoba. Řekla mi, že jsem ohrožen na životě. Že na mne byl složen milion korun, který měl sloužit k najmutí lidí proti mně... Pod záminkou dovolené jsem nyní mimo Prahu," citovalo redaktora Právo. Hynek ale později v médiích popřel, že by něco takového řekl. V inkriminovanou dobu byl údajně na předem plánované dovolené u moře. Soudkyně dnes zamítla návrh obou stran sporu vyslechnout Hynka a autora článku Pavla Blažka jako nadbytečný.

Advokát deníku Právo uvedl, že si Hynek na článek nestěžoval ani nepodal žádnou žalobu, což podle něj znamená, že článek je pravdivý. Berka prý zprávou nemohl být nijak zvlášť poškozen vzhledem k tomu, že jeho trestní kauza pokračuje dál a v médiích se často mluví o Berkově gangu. "Následky si zapříčinil sám svým neprofesionálním chováním," dodal právník.

Berkův advokát Richard Maleček u soudu oponoval, že Berka, přestože je po dobu stíhání postaven mimo službu, je stále soudcem. Článek ho tak prý poškodil jak v osobním, tak profesionálním životě. "Psychicky tím trpí zejména jeho starý otec, který prošel Osvětimí," uvedl Maleček. Berka v pondělí novinářům zopakoval, že je v kauze konkurzů nevinen.

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček požádal ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) a nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou, aby si obstarali odposlechy pořízené při vyšetřování kauzy údajně zmanipulovaných konkurzů, v níž je mimo jiné stíhán ústecký soudce Jiří Berka. Sváček, jehož někteří ze stíhaných v Berkově kauze při odposlouchávaných hovorech zmínili, tak chce očistit své jméno.

Němec již o víkendu řekl, že se obrátí na Českou televizi, která odposlechy zveřejnila, a případně i na státní zastupitelství. "Do konce týdne se k tomu ministr vyjádří," řekl ČTK Němcův mluvčí Petr Dimun.

"Prohlašuji, že obviněného (údajného organizátora zmanipulovaných konkurzů Vladislava) Větrovce ani další osoby, které jsou v této kauze trestně stíhány, neznám, nikdy jsem s nimi osobně nejednal, nikdy jsem pro ně nic nevyřizoval," řekl v pondělí Sváček novinářům. Sváčka přišel podpořit i prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Z odposlechů vyplývá, že s Větrovcem měl styky bývalý soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Sovák, který byl později přeřazen na pražský vrchní soud. Je s Větrovcem stíhán za opisování cizích odborných textů. Sovák podle odposlechů hovořil s Větrovcem o tom, že je schopen domluvit například schůzku se Sváčkem.

"Nemohu se účinně bránit tomu, když dvě odposlouchávané osoby použijí nebo dokonce zneužijí mé jméno," uvedl Sváček. Připustil, že se se Sovákem v minulosti opakovaně z pracovních důvodů sešel. "O těchto věcech jsem s ním ale nikdy nemluvil a ani on mě o nic nežádal," řekl Sváček. Proč o něm Sovák mluvil, neví. "Nevím, zda to bylo jakési hochštaplerství či blafování, možná že jsem byl nepohodlný těm osobám." Se Sovákem se v každém případě již nehodlá nikdy bavit. "Ublížil mi a poškodil mě," dodal Sváček.

Dimun uvedl, že se na informace vyplývající z odposlechů ministr zeptá i Sováka. "Poté zváží, zda se nedopustil kárného provinění," sdělil Dimun.

Sváček uvedl, že se pracovně několikrát sešel také s bývalým šéfem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Janem Marešem, který byl nedávno kvůli zveřejněným odposlechům donucen opustit funkci. Ukázalo se totiž, že byl s některými stíhanými v telefonickém kontaktu. Sváček uvedl, že se s Marešem sešel jednou na NBÚ, párkrát na soudu a asi dvakrát až třikrát při pracovním obědě či večeři. Vzpomněl si, že jednou se schůzka odehrála ve spořilovské restauraci Tramvaj, která je v odposleších zmiňována. Zda tam byl tehdy i stíhaný bývalý sekční šéf NBÚ Vladimír Šiša, neví. "U stolu jsem ale seděl jen s Marešem," dodal.

Ministr kultury Vítězslav Jandák se v pondělí sešel s představiteli mužských a ženských řeholí katolické církve, aby se seznámil s jejich problémy. Schůzka poukázala nejen na nedořešené majetkové a restituční případy, ale například také na nový výklad zákona, podle něhož řeholnice starající se o staré sestry ve společné domácnosti přestaly od letoška dostávat sociální dávky.

Jandák se chce během jara sejít s více než dvěma desítkami z 26 státem registrovaných církví. Konference vyšších představených řeholních společenství byla třetí v pořadí.

"Byli jsme rádi, že jsme mohli na ministerstvo přijít bez biskupů - jsme součástí církve, ale problematika i struktura života řádů je rozdílná od diecézí," řekl ČTK po dvouhodinovém jednání převor benediktinského arciopatství v Praze-Břevnově Prokop Siostrzonek.

Problémem jsou podle něj pro některé řády nedořešené chyby v restitucích z počátku 90. let, týkající se pozemků pod vrácenými budovami. "Nelze v takových případech pokračovat v opravách," konstatoval. Setkání označil za užitečné a příjemné, ministr podle něj má pro tato jednání nový tým spolupracovníků a expertů.

Řády podle břevnovského převora přinášejí do současného života nejen duchovní rozměr, na který se ve společnosti obecně zapomíná, ale přispívají i svým zapojením do zdravotnictví a školství. Počet řeholníků se od počátku 90. let poněkud snížil a v současnosti stagnuje - žen je na dva tisíce, mužů kolem devíti set. "Úbytek není velký, odpovídá obecně demografii naší společnosti," řekl Siostrzonek.

Svobody se v roce 1990 po 40 letech od zrušení klášterů dočkalo na 3500 žen a zhruba tisíc mužů z původního počtu 12.000 sester a 3000 řádových bratří. Řeholníci podle převora dnes ministrovi také navrhli, aby se státní úředníci vzdělávali nejen v problematice evropských fondů nebo médií, ale také v církevních reáliích. Další z církví, která má k Jandákovi podle vylosovaného pořadí přijít, má být ve čtvrtek Evangelická církev metodistická. Ministr označuje dosavadní setkání za seznamovací, informativní a přátelská.

O problematice lidských práv i o Tibetu v pondělí hovořil předseda české sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) se svým čínským protějškem Wu Pang-guem a čínským ministrem zahraničí Li Čao-singem. Zaorálek telefonicky ČTK řekl, že ho překvapilo, že se Číňané debatě o lidských právech nebránili. Připustil ale, že otázky týkající se Tibetu a demokratického rozhodování v parlamentu se nesetkaly s pochopením.

"Někteří dokonce sami uznávali, že v Číně existují rozdíly mezi západem a východem, mezi městem a venkovem a že ty věci jsou docela vážné," řekl Zaorálek. Zároveň ale současný systém obhajovali tím, že vychází z čínských tradic, dodal.

"Když jsem zmínil otázku autonomie Tibetu nebo demokratické opozice v parlamentu, bylo tam jen těžko skrývané napětí," uvedl Zaorálek. Debatu o Tibetu prý Wu Pang-guo ostře ukončil s tím, že lidé, kteří kritizují čínskou politiku, by se nejprve měli seznámit s reálnými poměry v Tibetu.

Předseda Poslanecké sněmovny s čínskými partnery jednal také o možnostech pro české podnikatele. Cílem jeho mise je mimo jiné odstranit některé překážky, které českým firmám ztěžují podnikání v Číně.

V rozhovoru se šéfem čínské diplomacie se Zaorálek dotkl i problematiky severokorejského jaderného programu. Z rozhovoru podle něj vyplynulo, že Čína nechce jaderné zbraně na korejském poloostrově z důvodu vlastní bezpečnosti. Li Čao-sing prý dal najevo, že Čína bude na KLDR "tlačit", aby se vrátila k jednání o odzbrojení.

Skupina českých poslanců v čele se Zaorálkem chce v komunistické velmoci jednat především o obchodu a o možnostech pro české podnikatele. Doprovází je proto i zástupci českých firem. Kromě Číny navštíví delegace i Vietnam. V Asii by měla pobýt do 1. března.