Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) se na pražské konferenci o situaci v Bělorusku ohradil proti tvrzení běloruských úřadů, že se Česko vměšuje do vnitřních záležitostí této postsovětské republiky. Bělorusko, v jehož čele stojí autoritativní prezident Alexandr Lukašenko, o víkendu obvinilo české diplomaty v zemi, že před nadcházejícími prezidentskými volbami rozšiřují agitační brožury, a snaží se tak rozvracet pořádek.

"V Minsku je hlasitá kampaň proti České republice," upozornil Svoboda. Údajné agitační letáky jsou podle něj ve skutečnosti zprávou komise OSN pro lidská práva o Bělorusku. Šéf české diplomacie vyzval představitele tamního režimu, aby se k záležitosti vyjádřili v českém televizním vysílání. Běloruské úřady s nevolí sledují aktivity českých politiků, kteří dlouhodobě kritizují tamní vládu. Minsk v lednu odmítl udělit víza českým senátorům Karlu Schwarzenbergovi a Jaromíru Štětinovi, kteří se v Bělorusku chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací. Stejně loni dopadl poslanec Svatopluk Karásek. Česko před čtyřmi lety zase odmítlo udělit vízum Lukašenkovi, který se chtěl zúčastnit summitu NATO.

České ministerstvo zahraničí věnovalo loni na podporu demokracie v Bělorusku zhruba čtyři miliony korun. Peníze vynaložilo především na studijní pobyty běloruských aktivistů v Česku, podporu běloruského nezávislého tisku a rozhlasového vysílání a na brožury zabývající se stavem lidských práv v zemi. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva.