Zprávy | Z archivu rubriky


Nejdůležitější léky, které zachraňují život, by měla zajistit třem fakultním nemocnicím firma Stylmed H. Sdělil to ministr zdravotnictví David Rath. Zároveň uvedl, že nerozumí postupu ani obvinění společnosti Pharmos, která od 1. března nechce medikamenty Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat. Ministr se chce se zástupci Pharmosu sejít a vyjasnit si to.

Pharmos měl původně třem ohroženým nemocnicím dodávat spolu s firmou Stylmed H. V pátek ale oznámil, že od 1. března dodávky léků do tří fakultních nemocnic opět ukončí, a to údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách. Rath řekl, že počínání Pharmosu nechápe a o údajné korupci nic neví. Nevyloučil, že původní slib firmy dodávat léky byl od začátku pastí, která měla sklapnout právě v pátek, kdy zdravotníci organizovali demonstraci proti politice ministerstva.

Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim dlužily 400 milionů korun. Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co předseda vlády slíbil, že stát dluh srovná. V pátek ale premiérovi firma mimo jiné napsala, že dluh nemocnic je trojnásobný. V tuto chvíli tak ve hře zůstal opět jen Stylmed H, který je ale menší firmou než velkodistributoři. Podle Ratha tak může s dodávkami léků do uvedených nemocnic nastat problém a důležité je zajistit od 1. března aspoň léky, které zachraňují život. "To by ten Stylmed H měl umět, jak tvrdil, zajistit," dodal Rath. Stylmed H měl zatím zhruba dvě procenta trhu s léky.

Kulturní projekty z České republiky by už v letošním roce mohly dostat podporu z takzvaných norských fondů ve výši přibližně 300 milionů korun. Norské fondy tvoří část zdrojů EU, z nichž mají jít od letošního roku peníze do chudších regionů unie. Ze 165 českých žádostí o grant se jich 36 týkalo tématu Uchování evropského kulturního dědictví. Finanční částka určená pro takzvanou první výzvu, tedy první kolo podávání žádostí, činila 119 milionů eur, z toho pro oblast kulturního dědictví 10,68 milionu eur (přibližně 303 milionů korun). "Každý kraj dostal zhruba 600.000 eur a ministerstvo kultury jako kontaktní místo dalších 2,35 milionu eur (přibližně 67 milionů korun)," řekl ČTK ředitel odboru movitého kulturního dědictví ministerstva kultury Pavel Jirásek.

Z 36 přihlášených žádostí, které bodovala komise při ministerstvu kultury, vyšla jako nejlepší žádost Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na druhém místě Národní knihovny ČR. Ty si rozdělí zmíněných 67 milionů korun. Valašské muzeum žádalo peníze na projekt Muzeum v přírodě a lidová kultura v nových formách prezentace kulturního dědictví; Národní knihovna předložila tři projekty a uspěla s tím, který se jmenuje Záchrana neperiodických bohemikálních dokumentů 19. století ohrožených degradací papíru.

Norské fondy uvedl v širší povědomí ministr kultury Vítězslav Jandák, když krátce po svém nástupu do funkce začal o těchto penězích mluvit jako o možných zdrojích financování oprav českých památek. V září 2005 uvedl, že se tímto zdrojem může stát Norsko, které "vydělává na ropě a chce přispívat na památky".

Premiér Jiří Paroubek i civilní rozvědka popírají jakýkoli nátlak na soudce řešícího kauzu podnikatele Tomáše Pitra. Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) tvrdí, že dopis, v němž o údajném nátlaku píše soudce Bohuslav Horký ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi "neodpovídá skutečnosti". Paroubek navíc žádá Němce o vysvětlení, co zveřejněním dopisu sledoval, a "vyhrazuje si právo na přijetí dalších opatření".

Podle informací páteční Mladé fronty Dnes projevil Paroubek prostřednictvím rozvědky zájem na Pitrově zatčení. Deník otiskl text interního dopisu místopředsedy městského soudu Horkého Němcovi. Soudce v něm sděluje, že kancléř rozvědky Vladislav Novák soudcům řekl, že předseda vlády byl prostřednictvím ministra vnitra informován o Pitrově úmyslu opustit republiku, a bylo by pro něj nepřijatelné, kdyby se Pitrovi podařilo uprchnout.

Paroubek ale takové obvinění důrazně odmítá, článek je podle něj nepravdivý. Text se opírá o informaci, kterou si vyžádal ministr Němec a "jednoznačně budí dojem řízené provokace," prohlásil. "Předseda vlády bude požadovat důsledné vyšetření této události včetně vyvození trestní odpovědnosti. Dále požaduje jasné vysvětlení ministra spravedlnosti, co tímto postupem sledoval a vyhrazuje si právo na přijetí dalších opatření," uvádí se v Paroubkově prohlášení.

Novák již v lednu uvedl, že zatykač na Pitra vydal, když ho kontaktovali příslušníci rozvědky a sdělili mu, že Pitr chce zůstat v zahraničí. Jako nátlak jejich chování neoznačil, byť se mu zdálo podivné. Jednáni soudce i pracovníka rozvědky byl přítomen právě Horký. Zahraniční rozvědka návštěvy u soudce Petra Nováka nepopírá, tvrdí ale, že je uskutečnila po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti a na soudce nijak nenaléhala. ÚZSI v pátečním prohlášení upozornil, že o schůzce neexistuje úřední záznam. Informace v článku podle ní nejenže nejsou pravdivé, ale odporují i dřívějším vyjádřením soudce Nováka i ministra Němce.

Peníze na rekonstrukci dětské části Fakultní nemocnice Motol, která je v havarijním stavu, chce získat premiér Jiří Paroubek úvěrem od Evropské investiční banky (EIB). Tento návrh předloží premiér vládě, která by ho měla projednat ve druhém čtvrtletí, nejspíše hned v dubnu. Peníze by pak mohla schválit ještě tato sněmovna. Premiér to řekl při páteční návštěvě Motola. Na obnovu dětské části nemocnice je třeba zhruba pět miliard korun. "Je to unikátní pracoviště, přijíždějí sem pacienti, děti z celé republiky, proto to chceme řešit mimořádným způsobem," vysvětlil premiér. Ministr financí Bohuslav Sobotka s půjčkou od EIB souhlasí. "Poté, co o to ministerstvo zdravotnictví požádá, bude ministerstvo spolupracovat na přijetí úvěru," uvedl na dotaz ČTK.

Premiér připomněl že první část peněz, 450 milionů, šla ze státního rozpočtu, vláda je schválila v loni v listopadu. Premiér poznamenal, že rekonstrukci by bylo možné provést i bez evropského úvěru. Ministerstvo zdravotnictví má však ročně k dispozici osm miliard korun, rekonstrukce Motola by tak zamezila dalším investicím v celém českém zdravotnictví. "Splácení úvěru Evropské investiční bance je možné rozprostřít do 25 let. Pět miliard by se tak splatilo částkami 200 milionů korun ročně, a to není velké zatížení pro státní rozpočet," dodal premiér.

Podle analytika PPF Pavla Kohouta nehraje velkou roli, zda se vláda kvůli opravě Motola zadluží emisemi dluhopisů nebo bankovním úvěrem. "Předpokládám, že podmínky úvěru nebudou příliš odlišné od sazeb na finančním trhu. EIB není charitativní organizace a nerozdává peníze 'zdarma'," řekl. Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík dodal, že z prvních peněz od vlády již začala rekonstrukce křídla C dětské budovy. "Ideální je, aby rekonstrukce plynule pokračovala a náklady zbytečně nestoupaly, což by úvěr od Evropské investiční banky umožnil," uvedl.

Již dříve kabinet vyčlenil z rozpočtu pro Motol 1,069 miliardy korun - 174 milionů na dostavbu energocentra a 895 milionů na odstranění havarijního stavu nemocnice. Třicet let stará budova v motolském areálu je ve špatném stavu již delší dobu. Na denním pořádku jsou havárie topení, prasklé stoupačky či oprava akutních závad i za provozu klinik.

Představitelé armády a válečných veteránů uctili v pátek v Praze před generálním štábem památku důstojníků, kteří byli na přelomu 40. a 50. let popraveni komunistickým režimem. Vojáci se ve svých projevech shodli, že čistky, jež nepřežilo 28 důstojníků a dalších 500 v jejich důsledku skončilo v pracovních táborech, neměly svým rozsahem v historii československé armády obdoby. "Byly to justiční vraždy. Stále ale chybí seznamy těch, kteří se na tom podíleli," upozornil ve svém projevu čestný předseda Československé obce legionářské, osmaosmdesátiletý Tomáš Sedláček, jenž bojoval ve Francii, Anglii a později na východní frontě. Mezi popravenými a propuštěnými důstojníky byla řada jeho přátel.

Heliodor Píka, Vilém Sok či František Skokan jsou někteří z popravených vojáků, které zmínil náčelník štábu Pavel Štefka. Čin tehdejšího režimu považuje za "naprostou destrukci" československého důstojnického sboru. Česko si v sobotu připomene 58. výročí únorového převratu, jímž se k moci dostala komunistická strana.

Váleční veteráni také vzpomínali na dvě bitvy z druhé světové války důležité pro československé vojáky: ukrajinské Sokolovo a polské Jaslo. První z nich znamenala vstup Čechoslováků do válečných operací na východní frontě a posílila pozici exilové vlády v Londýně, druhá byla zase jedním z posledních střetů před začátkem osvobozování samotného českého území.

Na pražském Žižkově začal v pátek tradiční masopust zabíjačkou na dvoře zdejší radnice. Lidé mohli ochutnat jitrnice, jelita a další zabíjačkové speciality. Starosta Prahy 3 Milan Český, který přišel v převleku za vojáka z dob Rakouska-Uherska, představil letošního Bakchuse, jímž bude vítěz reality show Big Brother David Šín zvaný Šrek. Program 13. ročníku žižkovského masopustu potrvá až do úterý 28. února, kdy vyvrcholí průvodem masek, informovali zástupci radnice.

V sobotu se masopustní veselí přesune do Paláce Akropolis, jenž bude od 14:00 patřit dětem. V 19:00 začne maškarní rej pro dospělé, který bude pojat jako televizní country estráda Ivana Mládka v maškarním stylu. V neděli se lidé mohou těšit na radniční vařenici v hospůdce U vystřelenýho oka. Podle starosty bývá o masopustní hody velký zájem a lidé prý stávají před hospodou už od rána, aby na ně zbylo místo.

V pondělí se uskuteční vernisáž výstavy obřích plakátů Martina Velíška v kině Aero a masopustní taškařice, jejíž součástí budou vepřové hody. V úterý masopust ukončí tradiční průvod masek Žižkovem, které se začnou v 16:00 scházet na náměstí Jiřího z Poděbrad a o hodinu později vyrazí do ulic. Masopust ve 20:30 zakončí ohňostroj na vrchu svatého Kříže na Parukářce.

Loni masopustní akce navštívilo přes 2800 lidí. Podle organizátorů se tento počet v posledních letech příliš neliší. Rekord drží rok 2002, kdy na masopust přišlo téměř 3200 lidí. Loni se při masopustu vypilo 6250 piv, snědlo se 265 bochníků chleba, přes 1500 koláčů a více než 5000 preclíků. Za oběť masopustním hodům "padlo" šest prasat.