Zprávy | Z archivu rubriky


Za úspěšnou označil předseda národního olympijského výboru Milan Jirásek českou výpravu na dvacátých zimních olympijských hrách. Češi získali v Itálii čtyři medaile: zlato a stříbro běžkyně Kateřina Neumannová, druhé stříbro přidal její kolega Lukáš Bauer a bronzem přispěli do sbírky hokejisté. "Jsem velice spokojen," řekl Jirásek novinářům v Pragelatu. Před olympiádou říkal, že by bral tři medaile. Nesdílel některé optimistické výhledy, které hovořily až o šesti cenných kovech. "Všechny naděje těžko vždycky vyjdou. Já raději ubral a teď jsme úspěšnou výpravou," řekl Jirásek.

Vlajkovou lodí rekordní výpravy s 83 členy byli běžci na lyžích. "Celkový dojem je dobrý, ale nesmí to zakrýt, že určitá místa jsou chabá. Za Katkou (Neumannovou) pořád nikdo neroste a bude těžké novou Katku získat," řekl Jirásek. Běžci získali tři medaile, ale na jejich vrub jde i nevětší ostuda. Postaral se o ni manažer Květoslav Žalčík, který špatně přihlásil mužskou štafetu. "To byl velký lapsus. Funkcionáři by neměli sportovcům házet klacky pod nohy, ale tohle byla přímo kláda," řekl Jirásek. "Ohrozilo to ducha ve výpravě, ale běžci se s tím dokázali vyrovnat," dodal.

Vedle úspěchů přinesla olympiáda i řadu zklamání. "Biatlon se mohl představit v lepší podobě, kluci výrazně lepší než děvčata, ale to se stává," řekl Jirásek. Skoro jistě se medaile čekala od skokana Jakuba Jandy, ale vítěz Turné čtyř můstků skončil desátý a třináctý. "Je otázka, co k tomu přispělo. Jestli jen turbulence kolem něj, nebo ztráta sebedůvěry po letech. Je na odborných svazech, které mají hlavní zodpovědnost za sportovní stránku přípravy, aby udělaly hlubší rozbory," řekl Jirásek.

O definitivním osudu náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila se rozhodne v pondělí, kdy se Vyvadil v úřadu sejde s ministrem Pavlem Němcem. Z pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyplynulo, že oba trvají na svých předchozích postojích - Vyvadil odmítá odstoupit a ani Němec nehodlá nic měnit na svém dřívějším vyjádření, v němž náměstka nepřímo vyzval k rezignaci.

Spor mezi Vyvadilem a Němcem vznikl kvůli tomu, že Vyvadil ministra neinformoval o své schůzce se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem. Premiér Jiří Paroubek o ni přitom věděl. S Pitrem dokonce Vyvadil vyjednával o prodeji potravinářské firmy Setuza jako Paroubkův posel. Vyvadil také kontaktoval soudce Petra Nováka, jehož senát loni poslal Pitra za daňové úniky na 8,5 roku do vězení - rozsudek zatím není pravomocný.

Ministr dříve uvedl, že Vyvadil snižuje důvěru nejen v ministerstvo, ale především v justici jako celek a z toho důvodu mu nezbývá než jej vyzvat, aby z této věci do konce týdne vyvodil osobní odpovědnost. V neděli k tomu nechtěl nic dodávat, uvedl pouze, že v pondělí věc proberou s Vyvadilem u pracovního stolu. Očekává rozuzlení a zklidnění situace.

Podle Němce je věcí ČSSD, jak by se zachovala, kdyby Vyvadila odvolal. Pokud by Paroubek zareagoval na odchod náměstka nominovaného ČSSD odvoláním ministra z US-DEU, vnímal by to jako "faktické zrušení koaliční smlouvy". "Pokud se sociální demokracie bude snažit za každou cenu tímto vyhozením z vlády pomoci Unii svobody k úspěchu ve volbách, no tak s tím těžko můžeme něco dělat," uzavřel Němec.

Most - 1. FC Slovácko 3:2; Fotbalisté Mostu se po čtyřech prohrách za sebou dočkali vítězství. Severočechům, které poprvé vedl kouč Zdeněk Ščasný, zajistil tři body tři minuty před koncem kanadský obránce Andre Hainault.

Mladá Boleslav - Ostrava 2:1; Fotbalisté Mladé Boleslavi lépe zvládli vstup do jarní sezony, který čekal na Středočechy i Baník Ostrava po odložení zápasu 17. kola až v neděli. V zajímavém duelu vyhráli a poskočili na páté místo tabulky. Hosté navíc přišli o vyloučeného Hoffmana.

Liberec - Jihlava 0:0; Fotbalisté Slovanu Liberec sice už podesáté v řadě v první lize neprohráli a jejich cesta za mistrovským titulem dál pokračuje, přesto s bezbrankovou remízou proti Jihlavě spokojeni nebudou. Hosté přijeli s defenzivní taktikou, která se jim vyplatila: z půdy ligového lídra vezou cenný bod pro boj o záchranu. Favorit poznal, že tažení za ligovým titulem nebude snadné. Přestože od první minuty soupeře svíral do kleští, které se rozevíraly jen výjimečně, neměl dostatek klidu, aby řadu slibných šancí zakončil.

Brno - Sparta 1:1; Fotbalisté Sparty nedokázali zvítězit ani v Brně a po remíze 1:1 zůstávají ve spodní polovině tabulky, blízko pásma sestupu. Nejtěžší překážkou pro obhájce titulu byl brankář Lejsal, který zneškodnil několik vyložených šancí, včetně Matušovičovy penalty. Kapituloval pouze ve 36. minutě po střele Zabavníka. Domácí vyrovnali devět minut před koncem, gól dal Simr, který se proti Spartě trefil už na podzim, ještě v dresu Mladé Boleslavi.

Zlín - Teplice; Domácí fotbalisté se proti zkušenějším Teplicím nedokázali prosadit. Teplice zůstávají na druhém místě ligové tabulky, na vedoucí Liberec ztrácí 5 bodů.

Plzeň - Jablonec 1:2; Obě branky Jablonce vstřelil Lafata a byly to jeho první trefy po návratu z řecké ligy. Za domácí snížil Zakopal, ale vyrovnat se nepodařilo, ani když hosté přišli o vyloučeného Hrotka.