Zprávy | Z archivu rubriky


Příchodu na svět se kvůli výbuchu černobylské jaderné elektrárny nedočkalo v Čechách a na Moravě 450 zárodků mužského pohlaví. V listopadu letošního roku by tito muži oslavili dvacáté narozeniny. Porovnáváním statistik porodnosti chlapců a dívek ke zjištění dospěl embryolog Miroslav Peterka z oddělení teratologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Poznatky v úterý přednesl na konferenci k černobylské havárii v budově Senátu.

Největší katastrofa v dějinách jaderné energetiky se stala 26. dubna 1986. V jejím důsledku byla zamořena velká část Ukrajiny, Běloruska a Ruska a také část území severní Evropy. Podle loňské zprávy OSN si havárie vyžádala asi 4000 mrtvých. Předchozí odhady hovořily až o desítkách tisíc obětí ozáření. V listopadu roku 1986 se narodilo v Čechách poprvé a naposled v padesátileté historii srovnávání porodnosti víc dívek než chlapců. Normálně se rodí na 100 dívek 105 hochů. Obecně je chlapců počato ještě víc, jsou ale náchylnější k potratům. Vědec, který se zabývá zkoumáním vrozených vad, přičítá propad v porodnosti chlapců radiaci, která působila v květnu 1986 na ženy v 8. až 12. týdnu těhotenství. Mozky plodů jsou v této fázi vývoje podle Peterky citlivější na radiaci. Přitom to neznamená, že by se zvýšením radiace či jiné kontaminace životního prostředí rodilo více dětí s vrozenými vadami. V případě příliš silné kontaminace se plody narození vůbec nedožijí. Stejný efekt podle embryologa zaznamenali například italští vědci po výbuchu chemičky Seveso, při které vznikly toxické dioxiny, ani tam nezaznamenali větší počet novorozenců s vrozenými vadami. Peterka připomenul, že riziko radiace nezáleželo ani tak na vzdálenosti od epicentra výbuchu, jako na směru větru a dešti. Posledního dubna a 1. května tehdy pršelo na Moravě, Vysočině, na východu Čech a v Praze. Radioaktivita v tělech lidí klesala k běžným hodnotám zhruba tři týdny. Tomu podle Peterkových zkoumání odpovídají statistiky listopadové porodnosti.

Premiér Jiří Paroubek nechce v České republice zavádět většinový volební systém. Slova šéfa europoslanců ODS Jana Zahradila na toto téma považuje za "fantasmagorie". Zahradil podle deníku Právo připustil, že za určitých okolností a jako krajní řešení by mohla po volbách vzniknout velká koalice, která by měla jediný významný úkol, a to právě prosazení většinového systému. Podle Práva získávají úvahy občanských demokratů pro případ, že by ve volbách získala většinu levice, konkrétnější podobu. Funkční období vlády by trvalo jen krátce do předčasných voleb, v kabinetu by nezasedly stranické špičky a koalice by měla změnit volební systém na většinový. Takové priority pro krajní řešení podle deníku vyjmenoval Zahradil. Pokud by voliči namíchali karty tak, že by jedinou "demokratickou vládou" byla velká koalice, fungoval by podle něj takový kabinet třeba jen na několik měsíců. "To jsou úplné fantasmagorie představitelů ODS," uvedl Paroubek. Nesdílí prý pocit, "že bychom tady měli zavést nějaký většinový systém". "Jsou tady i další politické strany, jako jsou lidovci, jako jsou komunisté," prohlásil. Předpokládá, že KDU-ČSL i KSČM budou i v nové sněmovně. Pak je podle něj otázka, jaká vznikne vláda. Stabilní kabinet se ale podle něj dá sestavit i se 105 poslaneckými mandáty.

ODS a ČSSD usilovaly o úpravu volebního systému již v době takzvané opoziční smlouvy, kdy v parlamentu prosadily posílení většinových prvků. Ústavní soud ale na návrh tehdejšího prezidenta Václava Havla většinu změn zrušil. Paroubek znovu uvedl, že spolupráce ČSSD a ODS je možná jen v případě, že ODS přistoupí na vládu jasně "proevropského" charakteru. Musela by podle něj také upustit od některých svých záměrů v sociální oblasti, které premiér považuje za experimenty. "Že nepovedeme stát někam do Asie, ale že ho povedeme směrem k těm nejvyspělejším zemím západní Evropy," řekl předseda vlády.

Pokud bude koruna posilovat o 2,5 až tři procenta ročně, měli by se s tím čeští vývozci vyrovnat. Řekl to premiér Jiří Paroubek. Koruna je nyní meziročně silnější o pět procent a exportéři se bouří, že je takové tempo likvidační. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda lze posilování měny až o tři procenta zvládnout, ale vláda by k tomu měla podnikům vytvořit podmínky. "Vláda by se měla zasadit o snížení daní. Měla by i zastavit zdražování elektřiny od státní společnosti ČEZ, která díky tomu vykazuje rekordní zisky. Podpory od vlády se nyní dočkávají jen zahraniční investoři," řekl Grund ČTK. Asociace exportérů kvůli rychlému zpevňování měny o víkendu založila krizový štáb, přes který chce koordinovat úsilí o slabší kurz domácí měny a lepší podmínky pro exportéry. Posílení koruny za poslední měsíce prý vývozce připraví za rok o 15 až 20 miliard Kč, způsobí propouštění a likvidaci řady firem. Z tohoto stavu asociace viní vládu a kvůli nečinnosti i Českou národní banku. ČNB i ministerstvo financí tvrdí, že mají k ovlivnění kurzu jen omezené prostředky.

Podle Davida Marka z Patria Finance je nyní koruna reálně nadhodnocená o tři až čtyři procenta. "To už je pro vývozce problém," řekl. Premiér si podle něj možná plete reálný a nominální kurz. Ekonomům i Asociaci exportérů se rovněž nelíbí, že Paroubek nedávno odhadl kurz koruny při přechodu na euro v roce 2010 na 25 Kč/EUR. Premiér by podle nich neměl takovými výroky ovlivňovat trhy.