Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští a sociální demokraté budou dál vyjednávat a hledat cestu z politické krize. Lídři stran se zatím shodli na tom, že páteční volba šéfa sněmovny by byla neúspěšná, a proto nebudou zatím nominovat žádného kandidáta. Shodli se také na tom, že hovořit o předčasných volbách je zatím zbytečné.

Předseda ODS Mirek Topolánek šel na dnešní schůzku s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem s návrhem časově a programově omezené vlády trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Topolánek pak na tiskové konferenci řekl, že ČSSD nadále odmítá trojkoaliční projekt. "Hovořili jsme o věcech, které se týkají oné nabídky trojkoalice. Myslíme si, že není potřeba věci časově omezovat. Projekt trojkoalice je pro nás nepřijatelný. Nebyly vyčerpány všechny možnosti pro sestavení nové vlády," řekl Paroubek. Naznačil také, že politická scéna podle něj nyní potřebuje asi dva týdny na to, aby strany mohly s ohledem na "určitou důstojnost řešit záležitost volby předsedy Poslanecké sněmovny".

Paroubek připomněl, že během asi půlhodinové ranní schůzky Topolánka v hrubých obrysech seznámil s vlastním komplexním návrhem, jak patovou politickou situaci vyřešit. Stejný návrh přednesl Paroubek v úterý i prezidentovi Václavu Klausovi. Podrobnosti návrhu ale politici nesdělili. Topolánek řekl, že neví, zda to, o čem se s Paroubkem bavil, byl komplexní návrh. "Každý tomu dáváme jiné názvy. Já to nazývám řešením patové situace. "Schůzka trvala půl hodiny, nedostali jsme se k detailům," podotkl Topolánek. Podrobnosti návrhu budou podle politiků předmětem dalších jednání. "Pro mě osobně to řešení musí vycházet z té zatím pozitivně vnímané spolupráce tří koaličních stran. Bude se ale zřejmě odehrávat na bázi předsedů nejsilnějších stran, to znamená ČSSD a ODS," řekl Topolánek. Paroubek dodal, že o obsahu dalších jednání by nerad hovořil. Uvedl, že ani do dnešní doby nejsou známy podrobnosti z několik let starých jednání mezi tehdejšími předsedy ODS a ČSSD Václavem Klausem a Milošem Zemanem o opoziční smlouvě. "Pokud chceme dojít k nějakému výsledku jednání, tak to nemůže být reality show," řekl Paroubek. Také Topolánek dodal, že na jednání je zapotřebí klid.

Předseda zelených Martin Bursík z tiskové konference, kterou sledoval v přímém přenosu, vyrozuměl, že Paroubek tlačí na vznik obdoby opoziční smlouvy. Tím, že zmínil jednání z roku 1998 mezi Zemanem a Klausem, kteří tehdy vedli ČSSD a ODS, Paroubek podle Bursíka svůj cíl postupně legitimizuje. Trojkoalici chce podle něj Paroubek zcela "vygumovat", i když Topolánek tvrdí, že bude jednat i za menší koaliční partnery. "Topolánkovi věřím, že přijde a bude zastupovat trojkoalici, ale jak je vidět, Paroubek s ním jedná jako s předsedou ODS. Nedovedu si představit, že bych tam byl takhle virtuálně. To je, jako by někdo měl běžet štafetu a na start se místo čtyř postavili jen dva," řekl Bursík ČTK. Dnešní setkání Topolánka s Paroubkem považoval za výjimku, která měla prolomit bariéru jednání. O formátu dalších schůzek chce mluvit s Topolánkem.

Česká vláda uvolnila 15 milionů korun na humanitární pomoc obětem nynějšího konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že kabinet je připraven nadále hodlá pokračovat v pomoci, a to oběma zemím. "Není to konečná částka," řekl ministr po středečním jednání kabinetu. "Naše vláda je připravena pomoci podle našich možností. Budeme vždycky podporovat pomoc na obou dvou stranách, nikdy nebudeme podporovat jen jednu stranu. Lidé trpí na obou stranách," prohlásil šéf české diplomacie.

Praha už bejrútské vládě předala šek na pět milionů korun na nákup léků, přikrývek, stanů, potravin či požární techniky. Do Izraele zase Česká republika minulý týden poslala hasičské vybavení za dva miliony korun, připomněl Svoboda. Židovský stát žádal letadla či helikoptéry na hašení požárů, protipožární obleky pro hasiče a hadice. Požadovaná letadla Česká republika nemá, speciální obleky se vyrábějí jen na zakázku, a tak do Tel Avivu odletělo letadlo s nákladem 1300 dvacetimetrových požárních hadic a 50 proudnic, které využijí jednotky izraelských hasičů. Další pomoc je vláda připravena poskytnout jak pro akutní humanitární pomoc, tak i na dlouhodobější obnovu postižených oblastí po skončení konfliktu. Česko je podle něj jedna z mála zemí světa, která posílá pomoc také státu Izrael, česká humanitární pomoc byla rovněž jednou z nejrychlejších, dodal Svoboda.

Ministři zahraničí Evropské unie v úterý vyzvali Izrael a hnutí Hizballáh k okamžitému ukončení nepřátelských akcí v Libanonu, které by v budoucnu přerostlo v trvalé příměří. Jde o kompromis mezi radikálním návrhem finského předsednictví unie a zmírňujícím protinávrhem, který podala Británie, Německo i Česko.

Projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) umožní brněnským lékařům podílet se na výzkumech ještě dřív, než začne plánovaná stavba budov. Centrum za zhruba dvě miliardy korun má vyrůst ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně za spolupráce s americkou klinikou Mayo. První slavnostní výkop se plánuje na 24. října, ještě předtím ale budou odstartovány čtyři výzkumné projekty, řekl ČTK ředitel ICRC Brno Tomáš Kára.

První studie by se měla týkat možnosti léčby infarktu myokardu pomocí hypotermie, tedy snížení tělesné teploty. Teorie vychází z toho, že pokud se sníží tělesná teplota u pacientů, zmenší se metabolické nároky srdečního svalu, a tím bude postižen menší počet zdravých buněk, vysvětlil Kára. Další studie, do nichž by se měla zapojit i ostatní centra v Česku, se bude zabývat hodnocením rizikových faktorů pro náhlou srdeční smrt u pacientů, kteří trpí zbytnění určitých částí srdce. Výzkumy se budou týkat také významu zástavy dechu ve spánku, která podle nejnovějších poznatků zvyšuje riziko náhlé srdeční smrti a srdečního selhání a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Poslední projekt se bude věnovat vývoji nového léku pro léčbu srdečního selhání.

Všechny tyto projekty podléhají schválení etických komisí v České republice i ve Spojených státech a budou paralelně realizovány v obou zemích, případně dalších státech.

Největší tankovou bitvu druhé světové války, která se odehrála v červenci 1943 u ruského Kurska, si v polovině srpna připomenou v Lysicích na Blanensku milovníci vojenské historie. Připravují bojovou ukázku, v níž se představí asi 50 tanků a 500 nadšenců v dobových uniformách. Nad bojištěm by měl při bitvě prolétat historický vojenský letoun.

"Akce se připravuje čtyři měsíce. K vidění v ní budou nejen sovětské tanky T-34, ale i zrekonstruovaný těžký německý tank Tiger," řekl dnes ČTK lysický starosta Luděk Baláč. Bojová ukázka by měla být jednou z největších uskutečněných v Česku.

Hlavním pořadatelem je Klub vojenské historie - pancéřové techniky z Letovic. Jeho členové přísně dbají na to, aby také všechny detaily výzbroje a výstroje odpovídaly skutečnosti. Více informací o bitvě nabízí internetové stránce www.kvh-pt.wz.cz/.

Kursk znamenal pro Němce katastrofu a konečný obrat ve vývoji války v Rusku. Rudá armáda po bitvě nastartovala postup směrem k hranicím takzvané Třetí říše. Adolf Hitler přitom potřeboval u Kurska zvítězit a soustředil proto v oblasti veškeré zálohy, jež měl k dispozici. Mohutné přípravy nebylo možné docela utajit. Sovětské velení nechalo položit půl milionu min, 300.000 civilistů vykopalo ručně 5200 kilometrů zákopů a protitankových příkopů. Na obou stranách bylo při bitvě nasazeno zhruba 7500 tanků a více než 4700 letadel. Proti 900.000 německých vojáků stanulo 1,9 milionu rudoarmějců.

Při troše rybářského štěstí lze už v Labi chytit metrového lososa. Dokládá to úlovek Ladislava Mervínského, který před týdnem ulovil v Hřensku na Děčínsku na rotační třpytku lososa obecného o délce 104 centimetrů. Po změření a nezbytném vyfotografování putovala úžasná ryba zpět do vody, řekl dnes ČTK úspěšný rybář Mervínský. Lososi v Labi se hodně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954. Od roku 1998 vysazují rybáři plůdky lososa zejména do říčky Kamenice, která v Hřensku ústí do Labe. Na místě se malí lososi zdrží jeden až tři roky a pak se vydávají do Labe a dále do Atlantiku. Ve slané vodě přebývají lososi obvykle další dva roky. Poté se ryba vrací do míst svého zrození či vysazení, aby se tam vytřela. Díky péči rybářů se tak lososi vracejí do českých řek. Jejich putování jim lidé usnadňují budováním rybích přechodů přes jezy a další vodní díla. Tomáš Kava z Českého rybářského svazu ČTK řekl, že rybáři již pozorovali dospělé lososy v Labi a Kamenici od roku 2001. Byly to zatím jednotlivé ryby, ale příznivci Petrova cechu věří, že populace "labského" lososa bude sílit. Protože je lososů v českých řekách zatím velmi málo, je ryba celoročně hájená. Důvodem ochrany lososa je dosud jeho ojedinělý výskyt a požadavek přirozeného množení, uvedl Kava.