Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus, který v úterý večer vystoupí v pořadu Českého rozhlasu Radiofórum, chce této příležitosti využít k důkladnému vysvětlení svých názorů na aktuální politickou situaci. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka je důležité, že se prezident po delší době bude moci vyjádřit v živé debatě, nikoliv v rozhovoru, který byl dodatečně redakčně upraven. Čeští politici již dva měsíce hledají řešení ze složité situace po volbách, která je dána jejich těsným výsledkem. Stále není jasné, jaký kabinet bude zemi vládnout. Nepodařilo se dosud ani zvolit vedení Poslanecké sněmovny. Záměr občanských demokratů vytvořit kabinet s lidovci a zelenými zkrachoval. Trojkoalici, která má ve dvousetčlenné sněmovně dohromady jen stovku křesel, se nepodařilo najít pro takovou variantu dostatečnou podporu. O vývoji povolebních rozhovorů informoval prezidenta v pátek šéf ODS Mirek Topolánek, kterému Klaus uložil, aby jednání vedl. Prezident poté uvedl, že Topolánka, jehož strana získala nejvíce mandátů, sestavením vlády zatím nepověří. Rozhodne se až po dalších jednáních mezi občanskými a sociálními demokraty. Zprávu o výsledcích rozhovorů čeká do pátku. Klaus chce mít jasno v názorech ODS a ČSSD ještě před dalším pokusem o zvolení předsedy sněmovny. To je v plánu v pondělí 14. srpna. Podle Klause by bylo nezodpovědné vůči občanům, kdyby i poté zůstala patová situace zablokována. Topolánek nyní navrhuje jako řešení menšinovou vládu občanských demokratů s podporou všech stran vyjma KSČM. Tu ale odmítá ČSSD. Chce jednat o úřednickém či polopolitickém kabinetu. Vládu bez stranických špiček by ODS podpořila podle dosavadních vyjádření tehdy, pokud by vedla k předčasným volbám. Strategii pro další kolo povolebních vyjednávání hledají občanští demokraté i jejich rivalové - ale také možní vládní partneři - sociální demokraté. Oficiální dvoustranná jednání podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha zatím nezačala.

Pozice ODS podle průzkumu společnosti Factum Invenio dva měsíce po volbách výrazně posílila. Občanské demokraty by začátkem srpna volilo 41 procent občanů, zatímco v červnových volbách vyhráli se ziskem 35,5 procenta hlasů. Ostatní parlamentní strany si výrazně nepolepšily, ani nepohoršily. ČSSD by nyní volilo 30,8 procenta voličů. Příklon k vítězi voleb podle sociologů zřejmě souvisí s nynější povolební situací, kdy se politici stále nedohodli na nové vládě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že podobné odhady vnímá jako velmi nepravděpodobné, protože lidé jsou na dovolených. Průzkum podle něj není úplně věrohodný. Místopředseda ODS Ivan Langer řekl, že takový výsledek považuje za potvrzení správnosti postupu ODS v povolebním jednání a za projev sympatií k jejich boji proti obstrukci ČSSD. Podle šéfa zelených Martina Bursíka by měl číst Paroubek povolební průzkum mínění velmi pozorně. "Vyjadřuje totiž názory veřejnosti na snahy politiků jednat o různých modelech vlády," řekl. Výsledek mínění vnímá jako vzkaz voličů Paroubkovi a šéfovi ODS Mirkovi Topolánkovi, na nichž výsledky povolebních jednání závisí. Jako předsedu zelených Bursíka těší, že straně daří získávat další sympatizanty. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že výzkum s výjimkou ODS téměř kopíruje výsledky voleb. "Ukazuje to, že ta bipolarita, která byla nastavena před volbami, pokračuje i po volbách," soudí. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik má podobný názor jako Kalousek. "S určitými výjimkami to kopíruje výsledky voleb," řekl Kováčik. Dodal, že se v průzkumu odrazila i situace s protahováním povolebních vyjednání, kdy dva měsíce po volbách nebyl nikdo pověřen sestavením vlády. Za vysokým náskokem ODS Kováčik ale nevidí nějakou dlouhodobější tendenci. Lidé si nejčastěji přejí, aby vývoj směřoval buď k předčasným volbám, nebo k trojkoalici ODS, KDU-ČSL a zelených. "Žádnou z těchto variant ovšem nepodporuje ani pětina občanů," uvedli autoři průzkumu. Velkou koalici ODS a ČSSD si přeje pouze jeden člověk z osmi. Ještě méně přijatelná je pro občany menšinová vláda ODS, nebo ČSSD, případně vznik takzvané duhové koalice všech parlamentních stran. Třetina veřejnosti nemá představu o povolebním uspořádání. Voleb by se nyní zúčastnilo 56,5 procenta oprávněných voličů. V červnu využilo svého práva rozhodnout o složení sněmovny 64,5 procenta občanů.

Deficit státního rozpočtu na příští rok by podle připravovaného návrhu ministerstva financí neměl překročit již dříve uváděných 88 miliard Kč. Sdělila mluvčí Ministerstva financí Petra Krainová. Definitivní rozhodnutí o podobě rozpočtu na rok 2007 pak musí vláda učinit do konce září tohoto roku. "Součástí materiálu, který ministerstvo předloží vládě do 15. srpna, bude i návrh aktivních opatření, vedoucích ke snížení výdajů státu v roce 2007," uvedla Krainová. Navrhovaná opatření zahrnou jak změny zákonů, tak i některých usnesení vlády, jež se týkají příjmové a výdajové strany státního rozpočtu. V rámci rozpočtových příprav proběhlo rovněž první kolo jednání se zástupci odborových organizací, působících ve veřejném sektoru, ohledně růstu platů v rozpočtové sféře v příštím roce. Deficit ve výši 88 miliard korun nastínil ministr financí Bohuslav Sobotka na začátku července. Zároveň uvedl, že příští vláda bude muset kvůli dodržení současného předběžného návrhu rozpočtu zvážit, u kterých zákonů či reforem odloží datum začátku jejich platnosti. Sociální zákony schválené na jaře letošního roku totiž zvýší výdaje státu o zhruba 50 miliard korun. V letošním roce plánuje Ministerstvo financí schodek rozpočtu 74,4 miliardy. Nabudou-li v lednu účinnost před volbami schválené zákony, může se deficit státního rozpočtu v příštím roce vyšplhat podle týdeníku Euro na 173,5 miliardy korun a o rok později na 151,3 miliardy. V roce 2009 by pak schodek mohl být 125,1 miliardy korun.

Policie obvinila v korupční kauze České konsolidační agentury dalšího člověka. Podle České televize jde o podnikatele Josefa Lopatu, který hrál v aféře roli prostředníka. Kvůli stejnému obvinění jsou již ve vazbě tři lidé. Jde o bývalou manažerku Radku Kafkovou a podnikatele Pavla Hrácha a Josefa Tykvu. Podle mluvčí protikorupční policie Aleny Vokráčkové už čtvrtého obviněného nyní policie vyslýchá a státnímu zástupci navrhla, aby soud požádal o vazbu. Odmítla však sdělit cokoli bližšího k jeho identitě. Obviněnému hrozí až pět let vězení. Česká televize uvedla, že Lopata měl stejnou roli jako Tykva a Hrách, byli to prostředníci, kteří měli kontakt na Kafkovou. Policie prý chtěla Lopatu zatknout již předminulý týden spolu s ostatními, podnikatel byl ale na dovolené v Turecku. Podle nejnovějších policejních poznatků Kafková vynášela interní informace o prodeji pohledávky za společností Cetus. Tyto informace údajně prodávala Hráchovi a Tykvovi a zřejmě i Lopatovi. Mohla prý mít informace, které by zásadně ovlivnily cenu pohledávky. Dříve se tvrdilo, že obviněná manažerka za úplatky pod cenou prodávala pohledávky, které měly jinak mnohem vyšší hodnotu. Minulý týden přitom ministerstvo financí uvedlo, že interní audit v České konsolidační agentuře nezjistil při prodeji pohledávek za společností Cetus žádné pochybení. Česká konsolidační agentura spravuje zejména nekvalitní úvěry a pohledávky českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci v době transformace ekonomiky. Od počátku letošního roku již Česká konsolidační agentura nemůže přebírat žádné nové pohledávky a její činnost bude ukončena do konce roku 2007.

Řada poslanců a senátorů dosud nepodala oznámení o vedlejších příjmech a darech za loňský rok. Zákonodárci jej měli odevzdat do 30. června, dosud tak ale neučinilo 27 poslanců a 26 senátorů. Dary a vedlejší příjmy členové vlády a parlamentu oznamují podle zákona o střetu zájmů. Těm, kteří oznámení nepředloží, ale žádná vážná sankce nehrozí. Změnu má přinést až od příštího roku nový zákon o střetu zájmů. Počítá s finančním postihem pro ty, kdo by oznámení nepředložili vůbec, lhali v něm nebo něco zamlčeli. Výklad současného zákona je nejednoznačný a někteří zákonodárci proto oznámení považují za dobrovolné. Nejasnosti kolem platného zákona mají původ v tom, že jeho úpravy loni zrušil Ústavní soud. Podle řady právníků tím z původního zákona také odstranil části vět i celá ustanovení; proto prý podle této normy už nelze postupovat. Ze zákonodárců si podle dosud doručených oznámení obdobně jako v minulých letech nejvíce přivydělali Václav Mencl a Ivan Langer (oba ODS). Mencl získal vůbec nejvíce - přes 3,5 milionu korun, a to především za prodej zděděných akcií Plzeňského Prazdroje. Langer získal přes dva miliony korun, necelou polovinu pronájmem nemovitosti a zbytek tvoří autorské honoráře a příjmy z advokátní kanceláře a od právnické fakulty olomoucké univerzity. Třetím v pořadí je senátor s asi nejvyšším příjmem Edvard Outrata (nestraník za US-DEU). Pomohl mu k tomu hlavně pravidelný důchod z Kanady ve výši přes milion korun ročně. Téměř půl milionu korun loni získal z pronájmu nemovitostí. Milionového přivýdělku loni dosáhl poslanec KDU-ČSL Ladislav Šustr především jako místopředseda dozorčí rady Sazky, za což dostal přes 993.000 korun. Ostatní loni podle oznámení milionové hranice nedosáhli. Přes 830.000 korun dostal bývalý unionistický poslanec Robert Vokáč, jeho kolega Vlastimil Ostrý si přivydělal zhruba 785.000 korun, Martin Říman (ODS) pronájmem získal přes 768.000 korun. Dosluhující premiér Jiří Paroubek uvedl, že dostal darem "od Čínské lidové republiky" plazmovou televizi za 175.000 korun. Podle svého oznámení ji daroval úřadu vlády "pro potřeby vzdělávacích aktivit Institutu státní správy". Bývalý předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) napsal, že při svých cestách "v zájmu státu" dostal "přiměřené požitky a drobné dárky".

Červencová úmorná vedra vystřídalo v srpnu nejen ochlazení, ale i prudké deště, jež od nedělního večera zvedají hladiny řek a ohrožují občany. Po místy extrémních čtyřiadvacetihodinových srážkách se zvýšily hladiny řek v Novohradských horách, Jizerských horách a Krkonoších. Meteorologové předpokládají, že v příštích hodinách se řeky v zasažených oblastech budou dále zvedat. Záplavy budou hrozit až středečního poledne. Hydrologové očekávají, že přibude míst, kde bude dosaženo prvního a druhého povodňového stupně. Týká se to povodí horní Vltavy, Lužnice a Otavy, v oblasti severních pohraničních hor Divoké Orlice a Lužické Nisy a Bělé v oblasti Jeseníků. Komplikace mají být i v oblasti Novohradských hor, Krkonoš a Jizerských hor. V pondělí odpoledne platila povodňová pohotovost v krajích Středočeském, Pardubickém, Vysočina, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském. Povodňové ohrožení, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí, byl v krajích Jihočeském, Královéhradeckém a Libereckém. Platit tam bude až do úterního odpoledne. Na některých místech voda značně zkomplikovala život občanů. Na východě Čech uzavřela policie kvůli rozvodněnému Labi hlavní silniční tah mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku. Labe u Herlíkovic podemlelo část opravované silnice. Kvůli rozvodnění Úpy hasiči preventivně evakuovali 32 dětí z tábora na břehu řeky v Havlovicích na Trutnovsku. Kvůli vydatným a vytrvalým dešťům rychle stoupá i hladina Jizery na území Středočeského kraje. Řeka ve městech na Liberecku výše proti proudu již dosáhla druhých a třetích povodňových stupňů, na Mladoboleslavsku ale bezprostředně záplavy nehrozí. Na Liberecku ohrožují záplavy především města a obce v okolí řek Smědá a Jizera. Do 14:00 ale nevznikly žádné větší škody na majetku a hasiči nemuseli pomáhat žádnému člověku v ohrožení života. V Jablonci nad Jizerou nicméně pro jistotu vyklidili kemp Zátiší. V jižních Čechách zůstává jediné místo, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity, a to na řece Černé v Líčově na Českokrumlovsku. Řeky Malše a Blanice jsou stále na druhém stupni, čili pohotovosti, situace se ale pomalu uklidňuje. V kraji už přestává pršet. Na Vysočině platí první stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost na řece Svratce v Borovnici na Žďársku. Je to ale zatím jediný povodňový stupeň dosažený v Povodí Moravy. Horší počasí a deště však s sebou přinesly i příjemnější chvilky. Na Královéhradecku, Plzeňsku, Mladoboleslavsku, Děčínsku a Zlínsku odvolali dosavadní mimořádná protipožární opatření vyhlášená kvůli červencovému extrémnímu horku a suchu. Opět je tak možné například rozdělávat ohně v přírodě a chodit do lesů. Změna počasí by neměla mít negativní dopad na zdraví lidí. Mnohde se ochladilo až o 20 stupňů. Podle lékařky Ivy Holmerové ochlazení v letních měsících lidem na rozdíl od velkých teplotních skoků v zimě nepůsobí velké problémy.

Ministerstvo dopravy počítá se sedmi různými sazbami elektronického mýtného na dálnicích a rychlostních komunikacích. Jednotlivé úseky chce zpoplatnit některou ze sedmi sazeb tak, aby kamionům zabránilo v objíždění zpoplatněných silnic. Vyplývá to z návrhu Ministerstva dopravy, který je nyní v připomínkovém řízení. Vládě ministerstvo návrh předloží v září, do té doby ještě může doznat změn. Dopravcům se systém zdá být příliš složitý a žádají jeho zjednodušení. Průměrná sazba se má pohybovat kolem 4,05 koruny na kilometr dálnice, kde se má mýtné začít vybírat od ledna 2007. Nejvyšší sazba ale může být až 7,80 koruny za kilometr. Sazby budou dále diferencované podle ekologické kategorie vozidla, počtu náprav a u dálnic také podle denní doby. Od poloviny příštího roku k 970 km dálnic a rychlostních komunikací přibude 1100 km vybraných silnic 1. třídy. Na nich se průměrná sazba má pohybovat kolem 1,90 koruny na kilometr. Každý úsek dálnic od jednoho nájezdu k následujícímu má v návrhu ministerstva stanovenu jednu ze sedmi sazeb. Často se tak liší zpoplatnění sousedních úseků, které mají mnohdy délku jen několik kilometrů. Nejvyšší sazbu 7,80 koruny například navrhuje ministerstvo na dálnici D1 na úseku Soutice - Loket, Koberovice - Humpolec, Humpolec - Větrný Jeníkov, Velký Beranov - Měřín a Devět křížů - Ostrovačice. Celkem tak budou kamiony nejvyšší sazbu platit na téměř 60 kilometrech z 250 km dálnice D1. Dopravcům se zdá být systém se stovkami různě zpoplatněných úseků nesmyslně složitý. Podle mluvčího Sdružení dopravců Česmad Bohemia Martina Felixe si speditér dopředu nebude schopen spočítat náklady na cestu. Po ministerstvu proto budou dopravci požadovat, aby navržený systém výrazně zjednodušilo.

Ostravský krajský soud uložil první pravomocný trest uprchlému miliardáři Radovanu Krejčířovi. Vyměřil mu dvouletý podmíněný trest za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun. Podmínky dostali i další dva komplicové Krejčíře. Odvolací krajský soud nejdříve zrušil lednový verdikt karvinského okresního soudu. Rozsudek však pouze upravil a Krejčíře a jeho komplice znovu uznal vinnými. Výšku trestu, dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky, potvrdil. Soudní řízení s Krejčířem bylo vedeno jako proti uprchlému. "Jejich podvodný záměr byl patrný od počátku. Snažili se pomocí fiktivních faktur dosáhnout zkrácení cla a daně z přidané hodnoty," uvedl při čtení rozsudku soudce. Krejčíř se svým společníkem přivezl v roce 1993 z Německa tři luxusní mercedesy za několik milionů korun. Přitom machinacemi snížil jejich cenu a díky tomu zaplatil menší clo a DPH o 760.000 korun. Navíc nezaplatil daň z příjmu 1,1 milionu korun, když nepřiznal příjmy z prodeje aut. Krejčíř je v Česku podezřelý z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti. Nejvážnější obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka. Nyní se skrývá i s rodinou na Seychelských ostrovech. Policii utekl loni v červnu během domovní prohlídky jeho vily.