Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus předsedům pěti parlamentních stran ve středu navrhl, aby jejich poslanci v pondělí zvolili dočasného předsedu sněmovny z řad ČSSD. Tím by se mohla částečně odblokovat patová povolební situace a vytvořit prostor pro dohodu o vládě. Detaily kompromisní dohody mají šéfové ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených řešit společně s prezidentem znovu v pátek.

Dočasný předseda dolní komory by ale podle ODS neměl ovlivňovat výběr premiéra, kterého navrhuje v případném třetím pokusu sestavit vládu. "Volba předsedy sněmovny s časově omezeným mandátem by znamenala ukončení ustavující schůze sněmovny, demisi vlády Jiřího Paroubka a jmenování Mirka Topolánka," řekl šéf ODS. Předseda sněmovny by podle něj měl podat demisi dříve, než by měl možnost jakýmkoli způsobem ovlivnit výběr premiéra.

Klaus současně při středečním jednání na Hradě poprvé připustil, že v určité fázi může pověřit jednáním o sestavení vlády Paroubka. Debaty o třetím kole pokusů o sestavování vlády ale nemají podle předsedy ČSSD význam. "Vše se dá dohodnout už v prvním kole," soudí Paroubek. Předseda ČSSD je prý připraven přistoupit i na kompromis a podpořit menšinovou vládu ODS, v níž by bylo několik nestranických odborníků. Jak dlouho by nově zvolený předseda sněmovny zůstal ve funkci, záleží podle Paroubka na dalších jednáních a vývoji. Pokud Topolánkova vláda získá důvěru, může být i funkce předsedy sněmovny definitivní, dodal.

Topolánek chce, aby mandát nové vlády minimálně přesáhl první pololetí roku 2009, kdy bude Česko předsedat EU. Naznačil, že pokud by se nepodařilo na této podmínce dohodnout, bude chtít ODS předčasné volby v příštím roce. "Snažíme se ale vyjednat vládu na celé čtyři roky," dodal.

Síla koruny, která ve středu dosáhla vůči euru historicky nejsilnější úrovně, pramení z růstu české ekonomiky a dobrého uplatnění tuzemských výrobků na evropských trzích, shodli se ekonomové oslovení ČTK. Kurz bude podle nich zpevňovat i v dalších měsících a letech. Zatímco analytici míní, že tento vývoj obecně podnikům příliš neškodí, někteří zástupci podnikatelů tvrdí opak.

Ceny letních zájezdů už silná koruna nesníží. Jak ČTK vysvětlil mluvčí CK Fischer Dan Plovajko, koruna sice náklady snižuje, na druhou stranu rostou náklady na dopravu kvůli rekordním cenám ropy. Sezóna je navíc v plném proudu a tak cestovní kanceláře o změnách cen letních zájezdů neuvažují. Analytik Jaromír Beránek dodal, že letošní ceny jsou navíc kvůli silnému konkurenčnímu boji na velmi nízké úrovni. Silná měna by se ale podle něho mohla odrazit na nižších cenách zimních zájezdů do zahraničí.

"Koruna posiluje víceméně v souladu s růstem produktivity v české ekonomice, takže zatím nepůsobí výrazně negativně na konkurenceschopnost domácích firem a zhoršení obchodní bilance," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. To, co platí na úrovni celé ekonomiky, ale nemusí být pravda pro jednotlivé obory. Firmy v textilním průmyslu či sklárny se mohou vyrovnávat s posilující korunou výrazně obtížněji než například automobilky, dodal.

Prezident Asociace exportérů Jiří Grund míní, že posilování koruny nemá žádné opodstatnění a exportní podniky jím letos ztratí několik desítek miliard korun. "Spolu s rostoucími cenami energií a ropy povede posilování koruny u českých podnikatelů k propouštění, protože redukce lidí je nejrychlejším způsobem snížení nákladů," podotkl. Zahraniční podniky v Česku posilování koruny podle něj snáze unesou, protože jsou podporovány vládními investičními pobídkami.

"Samozřejmě je to pro nás nepříjemné, ale tak jako každá větší společnost máme určité pojistky ohledně směnového kurzu," řekl ČTK mluvčí automobilky Škoda Auto Jaroslav Černý. Posilování koruny by podle něho nemělo vést k tomu, že by automobilka musela zvýšit ceny svých modelů.

Čeští podnikatelé se posílení kurzu musí trvale přizpůsobovat především zvyšováním efektivity výroby a produktivity práce, tvrdí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Nepříjemná situace trvá podle něj u velmi silného kurzu koruny vůči dolaru. Tento stav výrazně znesnadňuje možnosti českých exportérů na dolarových trzích a má prý za následek dlouhodobé utlumování vývozu do těchto oblastí.

Současné posílení koruny vyvolalo rozhodnutí centrální banky USA zastavit zvyšování tamních úrokových sazeb, takže investoři "přepnuli" z Ameriky na Evropu, uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dalším důvodem jsou výborné makroekonomické výsledky ČR v čele s obchodní bilancí, HDP a stabilní inflací. Navíc během prázdnin je trh více roztěkaný, takže každá nová informace se projeví větším výkyvem, doplnil.

Kurz koruny zatím negativně nereaguje na nestabilní politickou situaci v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání. "Zatím jsou investoři v klidu a věří, že nakonec se domácí politici domluví. Pokud by ale tomu tak nebylo, mohli bychom se jednou dočkat, že jako blesk z čistého nebe se z ničeho nic investoři leknou a začnou rozprodávat svá korunová portfolia. To by se samozřejmě projevilo oslabením koruny," varoval analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Pět ozbrojených lupičů v černých policejních kombinézách přepadlo ve středu ráno u Slavkova u Brna na Vyškovsku vůz bezpečnostní služby. Uloupili z něj desítky milionů korun. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková. Při útoku nebyl nikdo zraněn, po pachatelích pátrají kriminalisté. Podle neoficiálních informací se skupina ozbrojenců zmocnila asi 80 milionů korun. Policie ani pracovníci bezpečnostní firmy to ale nekomentovali. Mluvčí k tomu pouze uvedla, že se výše uloupené částky teprve vyčísluje.

Přepadení se stalo na silnici mezi Slavkovem a nedalekým Rousínovem. Posádka vozu bezpečnostní služby zastavila poté, co spatřila u silnice muže vydávající se za policisty. Všichni byli maskováni. Zbraněmi přepadené přinutili, aby jim vydali převáženou hotovost.

"To, co se stalo na Moravě, nás bude velmi zajímat," řekla ČTK náměstkyně pražského městského státního zástupce Marcela Kratochvílová, která má na starosti vyšetřování loupeže století v Praze 6. Před téměř čtyřmi lety při ní bylo přepadeno auto bezpečnostní služby převážející 153 milionů korun. Policie po pachatelích stále pátrá, před časem získala nové poznatky, které prověřuje. Teď budou policisté podle Kratochvílové zkoumat i to, zda existuje souvislost mezi loupeží v Praze a středeční u Slavkova u Brna na Vyškovsku. Prověřena bude zejména možnost, zda obě loupeže nemohla spáchat stejná skupina pachatelů.

Ve stejný den policisté informovali, že po pěti letech objasnili případ přepadení vozu bezpečnostní agentury s penězi ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku, při němž zemřel člověk. Z vraždy ve spolupachatelství obvinili pětatřicetiletého Karla Cáhu, kterého loni hradecký krajský soud poslal za podíl na únosu podnikatele Davida Petrovického na devět let do vězení. Cáha se prý přepadení dopustil s Martinem Derganzem, který byl v roce 2003 zavražděn. Uloupili téměř 1,4 milionu korun.