Zprávy | Z archivu rubriky


Každá z pěti parlamentních stran ladila během čtvrtka strategii na páteční jednání s prezidentem Václavem Klausem o odblokování Poslanecké sněmovny. K upřesnění podmínek, za jakých by byly ochotny jednat odděleně o volbě nového vedení sněmovny a vzniku nového kabinetu, je vyzval prezident při středeční schůzce. Občanští demokraté svou strategii odmítli zveřejnit, detailní představu si nechávají až na Hrad. ODS pouze potvrdila, že je připravena zvolit provizorního předsedu sněmovny z řad ČSSD, podmínky předcházející takové volbě ale hodlá sdělit až hlavě státu. Sociální demokraté mají v pátek odpoledne rozhodnout o tom, kdo bude jejich kandidátem na předsedu dolní komory. Dosluhující premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že by se o tuto vrcholnou funkci mohl ucházet. Lidovci jsou kvůli odblokování politické situace ochotni podpořit na šéfa sněmovny takového kandidáta, který by vykonával mandát jen do okamžiku, kdy by na něj mohla přejít ústavní pravomoc vybrat premiéra. I zelení chtějí omezit mandát předsedy sněmovny termínem případného třetího pokusu o sestavení vlády. Komunističtí poslanci podpoří zvolení kandidáta ČSSD do čela sněmovny, pokud občanští demokraté dostanou první pokus sestavovat vládu. V případě, že takový kabinet nezíská důvěru a druhý pokus o sestavení vlády bude mít ČSSD, podpoří výměnu předsedy sněmovny za kandidáta ODS.

Topolánek průběžně vyjednává s Paroubkem o možnostech podpory menšinové vlády ODS, přitom se nechce vzdát spolupráce s lidovci a zelenými. ČSSD je ochotna podpořit takový ministerský tým ODS, v němž by bylo několik nestranických odborníků. ODS ale nemíní připustit, aby výběr bezpartijních ministrů připadl ČSSD.

Letiště Praha se rozhodlo v reakci na čtvrteční zmařený teroristický útok na londýnském letišti Heathrow zpřísnit bezpečnostní opatření na lety do Británie a USA. Konkrétně se mají policisté zaměřit na personál i pasažéry při vstupu na palubu letadel. Cizinecká policie se proto obrátila na letištní výbor pro bezpečnost, který rozhodl o mimořádných opatřeních. Zpřísnění bezpečnosti si také vyžádaly vlády Británie a USA. Opatření podle mluvčí aerolinií Jany Víškové začalo platit ihned. Zpřísnily se kontroly při pasovém a bezpečnostním odbavení, cestující si budou muset například i zouvat boty, na paluby nebudou smět brát žádné tekutiny ani gely, a to ani v originálních obalech. Na lety do celé Británie a Spojených států by cestující měli přicházet kvůli zvýšeným opatřením vždy minimálně dvě hodiny před odletem. Zpřísněná bezpečnostní opatření zavedlo i Brněnské letiště v Tuřanech. Podle ředitele letiště Tomáše Plačka by však kvůli nim nemělo nastat zpoždění. Opatření vycházejí ze standardních bezpečnostních kontrol dle předpisů, jen se zvýší jejich četnost.

Na palubu letadla není dovoleno brát žádná příruční zavazadla, ta jsou ukládána do zavazadlového prostoru letadla. Cestující nesmějí mít nic ani v kapsách, mohou si však na palubu vzít jeden plastový sáček (nejlépe průhledný), který může obsahovat pouze předměty vyjmenované v britském vládním nařízení. Jde například o léky nezbytně nutné po dobu letu. Zakázány jsou ale tekuté léky kromě nutných léků, jako je inzulin. Cestující s dítětem si mohou na palubu vzít některé nezbytné věci. Oficiální informace britských úřadů, včetně seznamů věcí povolených na palubě letadla jsou k dispozici na internetových stranách britských ministerstev vnitra, dopravy a zahraničních věcí: www.homeoffice.gov.uk, www.dft.gov.uk, www.fco.uk.gov.

V nelegálním skladu chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku byly ve středu v podvečer objeveny radioaktivní látky. Nález však podle mluvčí Pardubického kraje není nebezpečný pro okolí. Zjištěná úroveň radioaktivity je natolik nízká, že je obtížné vyjádření její velikosti a nebezpečnosti. Pracovníci institutu ochrany obyvatelstva ministerstva vnitra odhalili radioaktivitu v sudu, přepravních bednách, lahvičkách i v papírové krabici. Případem se zabývají pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, institutu ochrany obyvatelstva Lázní Bohdaneč a firmy DEKONTA, která likviduje látky ve skladu. Pardubický kraj již získal na likvidaci nebezpečných chemikálií ve Chvaleticích deset milionů korun od státu. Úřad předtím za své peníze a peníze České inspekce životního prostředí odvezl k likvidaci tlakové lahve s bojovým plynem fosgenem a dalšími jedovatými plyny a výbušné látky. Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Podle průzkumů se na místě nacházely i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů a dalších sloučenin. Podobné úložiště nebezpečných odpadů, který patřil společnosti SNOG HK, objevili policisté v dubnu také v Libčanech na Královéhradecku. Ve vazbě skončili čtyři muži, třem z nich hrozí až 15 let vězení, čtvrtému až osm let vězení za přechovávání nebezpečných látek.