Zprávy | Z archivu rubriky


Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Miloslav Vlček, který se má v pondělí stát prozatímním šéfem sněmovny, před volbou vystoupí se slibem o časovém omezení svého mandátu. V diskusním pořadu České televize to uvedl šéf klubu druhé největší parlamentní strany Michal Hašek. Doplnil, že sociální demokracie bude postupovat v souladu s dohodami, které dojednali předsedové sněmovních stran v uplynulém týdnu na schůzkách s prezidentem Václavem Klausem. Záruku, že Vlček v případném třetím pokusu o ustavení vlády nebude jmenovat premiéra, žádají všechny ostatní sněmovní strany. "Forma není podstatná," shrnul v debatě požadavek místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Už z toho, že sociální demokraté v pátek Vlčka nominovali, podle Kasala vyplývá, že ČSSD vzala podmínky volby za své.

Hašek připustil, že sociální demokracie stále počítá s možností, že bude sama skládat vládu. "Není vyloučeno, že i ČSSD získá šanci," uvedl s odkazem na jednání s prezidentem Václavem Klausem. Kdyby ČSSD rovnou na funkci předsedy sněmovny nominovala svého šéfa Jiřího Paroubka, přineslo by to v případě, že skutečně dojde při skládání vlády na ČSSD, ústavní komplikace. Stejné problémy by podle Haška přinesla nominace Paroubka už v pondělí, protože předseda vlády se nemůže ucházet o funkci šéfa sněmovny. Tento problém však Kasal, který je považován za znalce jednacího řádu sněmovny, označil za pouhou technologickou, tedy překonatelnou, překážku.

Zvolením celého vedení sněmovny podmínil šéf ČSSD Paroubek demisi své vlády. V pátek uvedl, že volba celého vedení se může zdržet až do úterý. Kabinet by pak podal demisi až ve středu. Vlčkův mandát bude zřejmě dočasný i v případě, že třetí ústavní pokus o sestavení vlády nebude nutný. Kdyby totiž sociální demokraté podpořili vznik menšinové vlády ODS, patrně by Vlčka v jedné z nejvyšších ústavní funkcí vystřídal Paroubek. Zda se občanským demokratům podaří vládu složit, bude záležet na dalších jednáních. Sociální demokraté podmiňují podporu vládě ODS programovými ústupky například v daňové oblasti. Mluví také do obsazení šesti ministerských funkcí, které nejsilnější parlamentní strana vyhradila jako ústupek ČSSD nestraníkům. ODS zase usiluje o to, aby její vláda nezávisela pouze na podpoře ČSSD. Chce se zavázat i smlouvami s menšími sněmovními stranami. Ty se však zatím odmítají na svazku ČSSD a ODS podílet.

Pro vznik své menšinové vlády bude chtít ODS uzavřít tři separátní smlouvy, a to s ČSSD, lidovci a zelenými. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Občanští demokraté podle něho nechtějí uzavřít se sociálními demokraty obdobu opoziční smlouvy z let 1998 až 2002. Současná jednání o personálních otázkách mezi ODS a sociálními demokraty ale podle poslance zelených Ondřeje Lišky ukazují na hlubší propojení mezi ODS a ČSSD. Zelení v takové situaci chtějí zůstat v opozici, konstatoval Liška.

"Nebudeme asistovat na přípravě nestranické vlády, která se zatím nejeví jinak než většinový kabinet ČSSD a ODS," argumentuje podobně jako Liška předseda lidovců Miroslav Kalousek. Přípravu částečně nestranického menšinového kabinetu ODS, který by měla podpořit ČSSD, vnímá jako úpornou snahu předstírat práci na vzniku menšinové vlády, která by ale byla ve skutečnosti většinová. O podmínkách, za kterých by menšinový kabinet ODS podpořili, jsou nicméně lidovci připraveni jednat, řekl Kalousek ČTK. Čím chtějí podporu podmínit, ale nechce vzkazovat přes média. Čas na jednání podle něj nastane potom, co bude šéf ODS Mirek Topolánek jmenován premiérem.

Tlustý v pořadu obvinil sociální demokraty, že nepřijali opoziční roli a stále čekají na možnost sami skládat vládu. To podle něj dokládá i skutečnost, že do pondělní volby šéfa sněmovny nenominovali předsedu vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, ale Miloslava Vlčka, který bude roli šéfa sněmovny zastávat pouze dočasně. V uplynulém týdnu z jednání mezi ČSSD a ODS vyplynula jména některých kandidátů na obsazení nestranických míst v menšinovém kabinetu ODS. Vláda by měla kopírovat návrh z doby, kdy o vládě jednal předseda ODS Mirek Topolánek s lidovci a zelenými. Mělo by v ní tedy zasednout deset občanských demokratů. ODS trvá na tom, že i výběr nestranických ministrů je věcí budoucího premiéra a jejich předsedy Mirka Topolánka, nebrání se ale konzultacím s ČSSD. Sociální demokraté pak tvrdí, že chtějí mít nad jmenováním nestraníků kontrolu, aby se do vlády tiše nedostali zástupci zelených a lidovců.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý se nebrání myšlence uspořádat referendum k otázce umístění protiraketové základny Spojených států na území České republiky. "Já osobně referendum nevylučuji," řekl Tlustý. Podle něj by se referendum mohlo stát součástí veřejné diskuse. "Univerzální referendum ale odmítáme," zdůraznil. Pro referendum o protiraketové základně se vyslovili zástupci všech pěti sněmovních stran. Michal Hašek (ČSSD) si neumí představit, že by jeho strana od požadavku na celonárodní referendum ustoupila. S referendem souhlasí i Jan Kasal (KDU-ČSL), Pavel Kováčik (KSČM) a Ondřej Liška (SZ). Jan Kasal poznamenal, že USA by v této souvislosti mohly zrušit vízovou povinnost pro české občany. "Důvěra veřejnosti v tyto projekty (protiraketové základny) by se jistě zlepšila," řekl.

Oficiální žádost Spojených států o případnou účast státu na projektu protiraketové obrany USA se očekává koncem prázdnin. Ministr zahraničí Cyril Svoboda řekl, že je téměř jisté, že USA Českou republiku požádají, aby se do programu protiraketové obrany zapojila. Podle amerického velvyslance Williama Cabanisse ale stále není rozhodnuto, zda USA základnu postaví v Česku, nebo v Polsku. Téměř polovina občanů se přiklání k názoru, že případné umístění americké protiraketové základny v Česku neposílí bezpečnost země ani spolupráci se spojenci. Zjistil to průzkum Střediska empirických výzkumů (STEM). Silný odpor českých občanů proti umístění americké základny v Česku zjistil i červencový průzkum agentury Median pro Mladou frontu Dnes. S vybudováním základny souhlasilo jen 17 procent lidí, ostatní byli proti. Podle STEM většina obyvatel České republiky chce, aby se o případném umístění základny na území Česka rozhodlo v referendu.

Po zmaření teroristického útoku v Británii přišel podle české zahraniční rozvědky čas na revizi bezpečnostního systému v České republice. "Ty útoky, ať už provedené nebo odhalené, začínají pokrývat téměř celou mapu Evropy a neustále se to přibližuje k České republice," řekl v diskusním pořadu České televize náměstek ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jan Beroun. Právě teď je podle něj ta správná doba na provedení auditu, který by ukázal, zda je stávající bezpečnostní systém legislativně, organizačně a kompetenčně připraven na potenciální útoky. "Argument, že bychom požadovali více pravomocí, se dá odstranit jedinou věcí, a tou je kontrola," prohlásil Beroun.

Zároveň zdůraznil, že prověření bezpečnostního systému není jen o oprávněních tajných služeb či o materiálním zabezpečení. "Je to i o tom, že by se měla zrevidovat architektura zpravodajských služeb, jestli jsou správně organizačně uspořádány a připraveny na takovýto boj," vysvětlil. Pokud jde o schopnosti policie a bezpečnostních složek, není podle Berouna Česká republika ze strany potencionálních teroristů podceňovanou zemí. Nebezpečí teroristického útoku v České republice přitom podle zástupce šéfa rozvědky nijak výrazně nezvyšuje to, že je česká politika proamerická. Za bezpečnostní riziko pak už vůbec Beroun nepovažuje případné umístění protiraketové základy USA v Česku.

Britská policie odhalila plány na teroristické útoky na několik letadel údajně pomocí tajného agenta. Zadržela řadu lidí, především v Londýně a v Birminghamu. Cílem teroristů bylo několik letadel směřujících z Británie do USA. Plány atentátníků byly podle policie "neobyčejně vážné". Teroristický útok měl být spáchán za pomoci tekutých chemikálií. V souvislosti s tímto případem nebyla česká rozvědka požádána o žádnou součinnost. Fakt, že na letištích v Británii i Spojených státech stále platí nejpřísnější bezpečnostní opatření, svědčí podle Berouna o tom, že nebezpečí přetrvává. V této souvislosti připomněl problém, že dnes už nejde o teroristy odněkud z hor, ale o pachatele, kteří žijí dlouhá léta v evropské společnosti. Tentokrát byli údajně zadrženi Britové pákistánského původu.

Česká rozvědka patří spolu s dalšími bezpečnostními složkami do takzvané zpravodajské skupiny, kterou ve čtvrtek po zmařeném teroristickém útoku v Británii zaktivizoval premiér Jiří Paroubek.

Ministr financí Bohuslav Sobotka odešle v pondělí do vlády návrh rozpočtu na příští rok s deficitem 88 miliard korun. V diskusním pořadu České televize to řekl s odvoláním na Sobotku předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Kvůli dosažení deficitu navrhne ministerstvo vládě odložit zákon o státní službě, změnu v zákoně o nemocenské a vyšší spotřební daň u tabákových výrobků. Podle předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého ale jenom tyto změny pro uvedenou výši deficitu nestačí.

Změny ministerstvo financí navrhne i u rodičovských a dětských příspěvků a důchodů, ale nebudou nijak výrazné a dramatické, uvedl Hašek. "Ani otázka rodičovského příspěvku, ani dětských příspěvků, ani otázka důchodů není to místo, kde by sociální demokracie navrhovala nějaké výrazné a dramatické škrty," řekl. Potvrdil tak informace, jež v uplynulých dnech k záměrům ministerstva financí přinesla média. Naopak popřel jiné názory, podle nichž měl deficit být až dvojnásobný. "V návrhu se nepočítá s tím, že by došlo k odložení, zmražení či jakýmkoliv zásahům do zákonů sociální oblasti, které byly schváleny v posledním období," uvedl rovněž Hašek.

Podle předsedy poslanců ODS a stínového ministra financí Tlustého ale musí Sobotkův návrh obsahovat více změn než jen odklad zákona o státní službě, změny v nemocenské a vyšší daň u tabáku. "Buď je redukce pouze služební zákon, nemocenská a zvýšení daní na tabák. Může to být pravda, ale pak v žádném případě není pravda těch 88 miliard. Anebo je to obráceně, je pravda, že je to 88 miliard deficitu, ale pak v tom balíčku musí být mnohem více věcí," řekl Tlustý. Poznamenal, že ODS nepodporuje metodu univerzálního zvyšování daní. Co se týče názoru na odklad služebního zákona, to podle něj záleží na odbornících ODS. "Z toho seznamu se mi jeví jako jediný bod, kde můžu ohlásit, kde budeme pravděpodobně proti, odklad zákona o nemocenské," prohlásil.

Podle analytika Davida Marka z Patria Finance jen tři navrhované změny neumožní sestavit rozpočet s deficitem 88 miliard. Samo ministerstvo totiž podle něj původně ohlásilo, že rozpočet bez jakýchkoliv úprav bude ztrátový ve výši přes 170 miliard. Daň na tabákové výrobky ušetří podle jeho názoru deset miliard, odložení nemocenské asi 20 miliard; zbývá 50 miliard, které odložení služebního zákona nezajistí. "Na základě dostupných informací se nedá říci, jak toho chce ministerstvo financí doopravdy dosáhnout, nebo zda toho vůbec chce dosáhnout," řekl ČTK Marek.

Žebříček stovky českých miliardářů, který v aktuálním čísle sestavil časopis Týden, vede s velkým náskokem Petr Kellner. Podnikateli patří prostřednictvím skupiny PPF řada firem včetně České pojišťovny. Jeho majetek časopis odhaduje na 80 miliard korun. Druhé místo patří finančníku Pavlu Tykačovi se 30 miliardami, třetí je majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš, který má podle výpočtů Týdne o pět miliard méně. Do první pětky patří i Karel Komárek mladší se 20 miliardami a podíly v rodinném impériu zahrnujícím účasti ve firmách Moravské naftové doly, bohumínské železárny a drátovny ŽDB nebo firmy Atlantic finanční trhy a Cestovní kancelář Fischer. Pátý je Marek Dospiva s deseti až 12 miliardami, který je podle Týdne spolu s Jaroslavem Haščákem největší akcionář kyperského investičního holdingu Penta Investments.

Do první desítky se pak dostali i čtyři lidé, kteří podnikají, nebo podnikali v uhelném průmyslu, a to Petr Otava s deseti miliardami, Antonín Koláček s osmi miliardami, Luboš Měkota s osmi miliardami a Viktor Koláček se sedmi miliardami. První desítku uzavírá spolumajitel televize Prima Ivan Zach se šesti miliardami korun. Mezi stovkou miliardářů jsou podle časopisu pouze čtyři ženy. Nejvýše, zhruba na 14. až 20. místě, je se čtyřmi miliardami Milada Malá, která je podle posledních dostupných informací Týdne největší akcionářkou společností Czech Property Investments a Fortuna Hotels.

Organizátoři veletrhu výtvarného umění Czech Art Festival, jehož druhý ročník se bude konat koncem října v Českých Budějovicích, prodloužili termín pro přijímání přihlášek. Na tuto akci, která nejúspěšnějším umělcům dává příležitost vystavovat v USA, se mohou zájemci hlásit do 20. srpna. Zatím je zaregistrováno asi 50 autorů, kromě výtvarníků dává letošní festival prostor i tvůrcům nezávislých filmů, klipů a dalších děl. Původně chtěli mít pořadatelé přihlášky pohromadě začátkem srpna. "Ozvalo se nám ale dost autorů, kteří nestihli připravit podklady, protože jsou nyní dovolené," řekla ČTK ředitelka veletrhu Marcela Kotrčová.

Po úspěchu loňského prvního ročníku, na který se přihlásilo více zájemců, než umožňovala kapacita expozice, se akce letos přesune do jednoho z pavilonů na českobudějovickém výstavišti. V něm se může od 28. do 29. října představit zhruba 100 umělců. Akce nemá v Česku obdobu hlavně proto, že na rozdíl od klasických výstav je autor u svých děl po celou dobu veletrhu přítomen. Návštěvníci uvidí různorodou tvorbu a mohou se setkat s jejími tvůrci, což je zajímavé a podnětné nejen pro diváky, ale i pro autory. Loňská premiéra měla velký ohlas a mnohým z 50 autorů z celé republiky odstartovala kariéru. Pořádá ji totiž česko-americká nezisková organizace Bohemian Art&Glass Center, která propaguje české výtvarníky v USA a spolupracuje s Českým a slovenským národním muzeem ve státě Iowa. Toto muzeum si z autorů přihlášených na budějovický veletrh vybere jednoho, kterému příští rok uspořádá sólovou výstavu. Autor, jemuž pořadatelé udělí první cenu, získá 5000 korun.

Vítězi Letních houslových kurzů Václava Hudečka v Luhačovicích na Zlínsku se stali dva studenti z Prahy, sedmnáctiletá Markéta Janoušková a patnáctiletý Jan Mráček. Dvě první místa byla udělena poprvé za desetiletou historii kurzů, nikdy si nebyli nejlepší mladí houslisté tak rovnocenní, řekl při předávání cen v hale Vincentka na lázeňské kolonádě Václav Hudeček. "Po všechny ročníky jsem doufal, že nikdy taková situace nenastane, že vítěz bude vždy jednoznačný. Letos jsem měl obrovské dilema," uvedl Hudeček, který těsně před vyhlášením prvního místa váhal, zda udělit cenu dvěma účastníkům či vůbec ne. První cenu, mistrovský nástroj z dílny významného pražského houslaře Karla Vávry a účast na Hudečkově vánočním turné, nakonec virtuos mezi dva talentované houslisty rozdělil. Druhé místo obsadil nejmladší účastník kurzů, teprve dvanáctiletý Karol Daniš ze Slovenska. Hudeček jej označil za mimořádný talent, mladý houslista si jako cenu odnesl mistrovský smyčec.

V největších moravských lázních se letos sešlo na kurzech trvajících téměř 14 dní celkem 19 talentovaných houslistů, kteří pod odborným vedením nastudovali několik skladeb a odehráli několik koncertů. Přihlásilo se 163 uchazečů z Česka a Slovenska. Vybraní houslisté se také u příležitosti desetiletého výročí konání kurzů setkali se všemi vítězi jednotlivých ročníků. Kurzy pomáhají mladým talentům především s překonáním technických a výrazových nedostatků.

Na prozatímním plánu, jak více než dva měsíce po volbách odblokovat Poslaneckou sněmovnu se s předsedy parlamentních stran dohodl na Pražském hradě prezident Václav Klaus. S řešením, podle něhož má v čele dolní komory dočasně stanout sociální demokrat, souhlasí ODS, komunisté, lidovci i zelení. ČSSD pak rozhodla, že nominuje na předsedu sněmovny poslance Miloslava Vlčka. Jiří Paroubek by ho ve funkci vystřídal, pokud by se Mirek Topolánek stal premiérem.

Zástupci ostatních parlamentních stran naznačili, že Vlčka jsou ochotni ho ve volbě podpořit, pokud půjde o dočasný mandát a Vlček rezignuje ještě před případným třetím pokusem o sestavení vlády. Rýsuje se tak šance, že se v pondělí na sedmý pokus poslancům podaří ustavit vedení sněmovny. Vlček nebude mít při volbě šéfa sněmovny protikandidáta.

ČSSD zvažovala různé časové varianty pro jmenování šéfa sněmovny včetně otázky, zda může Paroubek kandidovat na tuto ústavní funkci ještě v době, kdy je premiérem. Nakonec padla volba na místopředsedu poslanců ČSSD Vlčka. Pokud bude vedení sněmovny ustaveno, podá Paroubkova vláda patrně v úterý demisi s tím, že bude patrně pověřena výkonem funkce do doby, než nastoupí nový kabinet.

O tom, zda sociální demokraté přistoupí na podporu menšinové vlády ODS, rozhodnou podle Paroubka další jednání. Ruka v rukávě podle něj zatím není. Opět připomněl, že případný druhý pokus o sestavení nového kabinetu by měl podle prezidentových slov patřit sociální demokracii. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka konstatoval, že třecích ploch mezi programy ODS a ČSSD je řada, definoval je připomenutím části volební kampaně ČSSD nazvané "ODS mínus". V ní strana kritizovala například daňovou politiku ODS, placení školného či zdravotnictví.

Na místopředsedu dolní komory navrhla ČSSD Lubomíra Zaorálka. O další místopředsednické funkce se ucházejí Lucie Talmanová a Miroslava Němcová za ODS, místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal a šéf komunistů Vojtěch Filip. Kandidatury potvrdil ČTK předseda sněmovní volební komise Petr Tluchoř (ODS).

Občanští demokraté by chtěli, aby v jejich případné menšinové vládě zasedly alespoň dvě nebo tři ženy. Definitivní výběr kandidátů na ministry po uzavření dohody s ČSSD připadne Topolánkovi. Už se asi nezmění personální obsazení ministerstev, která v trojkoaliční dohodě se zelenými a lidovci připadla ODS.

Pokud bude vládnout jen ODS, chtějí zelení zůstat důsledně v opozici. Bursík by považoval za nevkusné v takovém modelu dosadit své zástupce například do funkcí náměstků. Šest míst, na něž měli původně zasednout zástupci zelených a lidovců, chce ODS po dohodě se sociálními demokraty obsadit nestranickými odborníky. "Tato jména jsme připraveni konzultovat s ČSSD," řekl ČTK místopředseda ODS Petr Nečas. Sociální demokraté podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha chtějí mít přehled o nestranících, aby se do menšinové vlády nedostali reprezentanti dřívějších koaličních partnerů ODS. "Je to jedna z podmínek tolerance, aby tam neinfiltrovali," řekl Škromach.

Pokud se nic nezmění na nominacích ODS v trojkoaličním projektu, stane se ministrem zahraničí Alexandr Vondra spřízněný s ODS, vnitro by měl vést Ivan Langer, finance Vlastimil Tlustý, průmysl Martin Říman, zdravotnictví Tomáš Julínek, dopravu Aleš Řebíček, spravedlnost Jiří Pospíšil. Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny by měl spravovat Nečas a evropské záležitosti Petr Gandalovič. Nestraníci možná budou řídit školství, životní prostředí, kulturu, zemědělství a obranu. Šéfem vládní legislativy by prý mohl zůstat bezpartijní Pavel Zářecký.

Předsednictvo ČSSD se rozhodlo dopisem vyzvat členy k diskusi o umístění protiraketové základny Spojených států v Česku. Svůj názor mají centru místní a okresní organizace sdělit do 31. srpna. Předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek řekl, že téma využije k aktivizaci členské základny před komunálními volbami, které se uskuteční v říjnu. "Chceme více hovořit o tématech, toto je jedno z nich," konstatoval. Výzkumy veřejného mínění uvádějí, že sociální demokracie je spíše proti výstavbě základny. Svůj názor na kontroverzní téma Paroubek přizpůsobí veřejnému mínění. Uvedl, že je v tomto ohledu "služebníkem lidu", osobně si ale nemyslí, že je aktuálně potřebné základnu v Česku mít.

Výsledky vnitrostranické diskuse by mělo mít vedení strany k dispozici koncem srpna a začátkem září, kdy se také očekává oficiální žádost Spojených států o případnou účast státu na projektu protiraketové obrany USA. Ministr zahraničí Cyril Svoboda v neděli v České televizi řekl, že je téměř jisté, že USA Českou republiku požádají, aby se do programu protiraketové obrany zapojila. Podle amerického velvyslance v Česku Williama Cabanisse ale stále není rozhodnuto, zda USA základnu postaví v Česku, nebo v Polsku.

Téma českou společnost rozděluje. Téměř polovina občanů se přiklání k názoru, že případné umístění americké protiraketové základny v Česku neposílí bezpečnost země ani spolupráci se spojenci. Zjistil to aktuální průzkum Střediska empirických výzkumů (STEM). Průzkum také ukázal, že nejvíce odpůrců základny je mezi stoupenci KSČM a právě členskou základnou ČSSD. Největší podporu má základna mezi sympatizanty ODS. S vybudováním základny nesouhlasí 78 procent příznivců KSČM, 56 procent sympatizantů ČSSD, 47 procent stoupenců zelených, 39 procent sympatizantů lidovců a 38 procent příznivců ODS. Už ve středu informovala ČT o tom, že průzkum agentury STEM zjistil, že pro 51 procent dotázaných je základna v Česku nepřijatelná, opačný názor má 32 procent lidí a zbylých 17 procent neví. Podle STEM většina obyvatel České republiky chce, aby se o případném umístění základny na území Česka rozhodlo v referendu.