Zprávy | Z archivu rubriky


Demisi z rukou odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) převezme prezident Václav Klaus ve středu odpoledne. Krátce poté přijme hlava státu šéfa ODS Mirka Topolánka a jmenuje ho premiérem, informoval ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Prezident s největší pravděpodobností pověří Paroubka tím, aby do jmenování dalšího kabinetu dočasně dál vykonávala mandát jeho vláda. Paroubkova demise logicky následuje úterní závěr ustavující schůze nové sněmovny, která trvala sedm týdnů. Teprve v pondělí se až na sedmý pokus podařilo zvolit vedení dolní komory.

Hned po volbách na počátku června uložil Klaus šéfovi vítězné strany Topolánkovi, aby vedl jednání o budoucím kabinetu. Sestavením vlády ho ale zatím oficiálně nepověřil. Původní záměr prosadit vládu ODS, lidovců a zelených ztroskotal na neschopnosti trojkoalice získat dostatečnou podporu. Paroubek minulý týden přistoupil na to, že možná podpoří menšinovou vládu ODS doplněnou o ministry z řad nestraníků. V pondělí však na základě dosavadních jednání tuto možnost zpochybnil. V úterý uvedl, že sociální demokraté by mohli menšinovou vládu ODS tolerovat dva roky, pak by měly následovat předčasné volby.

Sestaví-li Topolánek vládu, musí ze všeho nejdříve zajistit, aby s jejím složením souhlasil prezident. Kdyby uspěl, mohla by jeho vláda začít vládnout, nikoliv ale natrvalo. Nejpozději do 30 dnů od svého jmenování musí nový kabinet předstoupit před poslance a požádat je o důvěru. Teprve když ji dostane, může plnohodnotně vládnout. Pokud se Topolánkově vládě nepodaří získat důvěru sněmovny, bude vyčerpán první pokus o sestavení vlády, o němž mluví ústava. Prezident pak bude mít ještě jednu možnost vybrat premiéra. Jmenovat může kohokoli, například znovu Topolánka, jiného politika z ODS nebo zástupce ČSSD. Klaus minulý týden podle vedení ČSSD při jednání se šéfy všech pěti parlamentních stran na Hradě naznačil, že by mohl dát šanci k sestavování vlády i Paroubkovi.

Sociální demokraté by mohli menšinovou vládu ODS tolerovat dva roky, ale možná také jen do schválení státního rozpočtu, což by znamenalo zhruba do konce letošního roku. Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek ČTK po ustavující schůzi sněmovny řekl, že jednání s ODS zatím nevedou k cíli a tolerance připadá v úvahu do rozpočtu "a to je tak všechno". Pak ale připustil, že dvouletá tolerance "má logiku". O dvou letech mluvil také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Šéf ODS Mirek Topolánek prohlásil, že pokud je vůbec možná dohoda na menšinové vládě, tak s plnohodnotným politickým mandátem, a to na čtyři roky. Pak ale nevyloučil, že se lze bavit i o kratší době. "Ale zcela jistě to nemohou být dva roky, před českým předsednictvím EU," dodal. Škromach hovořil právě o dvou letech. "Bylo by možné, aby po určité době, třeba po dvou letech, byla vyhodnocena ta dohoda (ČSSD-ODS) a byla možnost její výpovědi," uvedl. ČSSD a ODS o tom podle něj jednají. Předsednictví v EU se má země ujmout v roce 2009. Podle Škromacha by nebylo dobré, aby se konaly parlamentní volby současně s předsednictvím či v těsné blízkosti této doby.

Dohoda, která by umožnila fungování kabinetu občanských demokratů, je ale zatím velmi nejistá nejen kvůli sporům o délku funkčního období. Topolánek uvedl, že sporné jsou i některé programové otázky a navíc i ambice sociálních demokratů mluvit do personálního složení případné vlády. "Nemusíme do toho mluvit (do personálního složení), ale pak ať po nás pan Topolánek nechce toleranci takové vlády," poznamenal Škromach. Připustil, že některá jména zamýšlených ministrů mohou být pro ČSSD nepřijatelná. Sociální demokraté dali již dříve najevo, že jim vadí například kandidát na ministra vnitra Ivan Langer. Šéf ODS řekl, že jména kandidátů do vlády je ochoten s ČSSD konzultovat. "Nicméně je budu nominovat já," zdůraznil. Spekuluje se o tom, že ČSSD se nelíbí ani uchazeč o místo ministra financí Vlastimil Tlustý. Tlustý řekl, že to bere jako ocenění své politické práce. Podle něj je již jasné, že ODS a ČSSD se nemohou shodnout na rovné dani. Možné je prý to, že by prohlásily, že ODS bude jednotnou sazbu prosazovat, ale ČSSD ji nepodpoří. Sociální demokraté teď tento postup zvažují, dodal.

Ve věku 87 let v úterý ráno v pražském Domě sv. Karla Boromejského zemřel Antonín Sum, bývalý osobní tajemník československého ministra zahraničí Jana Masaryka a jeden z posledních pamětníků procesu s Miladou Horákovou.

JUDr. Antonín Sum, CSc. se narodil 31. ledna 1919. Byl účastníkem domácího odboje a Pražského povstání. Po promoci v lednu 1946 pracoval jako úředník Úřadu předsednictva vlády. Jako osobní tajemník ministra zahraničních věcí Jana Masaryka působil od roku 1947. V otázce záhadné Masarykovy smrti v březnu 1948 se Sum přikláněl k verzi sebevraždy. Na výrok vyšetřovatelů z roku 2004 reagoval slovy: "Jan Masaryk byl první dobrovolnou obětí protestující proti zvůli agresora. O dvacet let později vystoupili další Janové - Jan Palach a Jan Zajíc."

Z ministerstva zahraničních věcí byl Sum v roce 1949 propuštěn, stal se dělníkem a v listopadu 1949 byl zatčen. V procesu s Miladou Horákovou byl sám odsouzen na 20 let. Následovala Ruzyně, uranové doly, Pankrác, Valdice.

V roce 1968 byl zvolen starostou českého Junáka, svazu skautů a skautek, který v roce 1989 obnovil a zajistil jeho členství v mezinárodním ústředí Světové organizace skautského hnutí v Ženevě. V posledních letech pracoval také v organizaci Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA). Působil jako čestný předseda Sdružení Českého národního povstání v Českém svazu bojovníků za svobodu. Byl také spoluzakladatelem Masarykova demokratického hnutí a Klubu Jana Masaryka.

Za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva mu prezident Václav Klaus v roce 2003 propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.

O rovnoměrné zastoupení obou pohlaví na výzkumných pracovištích, lepší začlenění mladších vědců do výzkumu či o průhlednější hodnocení vědeckých pracovníků usiluje Evropská charta pro výzkumné pracovníky. Společně s Kodexem chování pro přijímání nových výzkumných pracovníků by o ní měla ve středu rozhodovat vláda. Charta je určena badatelům ve všech oblastech výzkumu, a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru. Měla by také zajistit stejná práva výzkumníkům v jednotlivých zemích. Odsouhlasili ji již zástupci jednotlivých ministerstev či vládní rady pro výzkum a vývoj. Podle nich přispěje k lepšímu rozvoji ekonomiky založené na znalostech. Uvádí se to v materiálu, který chartu a kodex do vlády provází. Zaměstnavatelé by se podle charty měli snažit o rovné zastoupení mezi pohlavími na všech stupních vědecké práce. Měli by také poskytovat podmínky umožňující vědeckým pracovníkům spojit rodinu, péči o děti a rozvoj jejich kariéry. V současné době tvoří ženy v Česku asi 30 procent výzkumných pracovníků, odborníci však upozorňují na to, že vysoké pozice zastávají jen minimálně.

Podle charty by všichni vědci, včetně těch začínajících, měli být přitažlivě finančně ohodnoceni. Začínajícím vědcům by také nemělo být upíráno spoluautorství výzkumů či patentů. Vedení pracovišť by měla rovněž zavést transparentní systémy hodnocení. Evropa musí v klíčových oblastech vědy a výzkumu výrazně zvýšit svou přitažlivost pro výzkumné pracovníky a posílit účast výzkumných pracovnic, jinak jí hrozí pokles růstu produktivity, píše Evropská komise ve svém doporučení k chartě a ke kodexu.

Občanští demokraté podali předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi návrh novely zákona, která o jeden rok odkládá povinné zavedení registračních pokladen. Podle platné legislativy by měly být pokladny zavedeny od 1. ledna 2007. Pokud ale zákonodárci novelu schválí, termín se posune na 1. ledna 2008. Podnikatelé již dříve tento záměr ODS přivítali. "Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna začne v nejbližších dnech řádně pracovat a že také představitelé Senátu přislíbili urychlené projednání této normy, lze s velkou jistotou konstatovat, že povinnost používat registrační pokladnu k 1. lednu 2007 nenastane," řekl ČTK poslanec ODS Martin Říman, který vznik novely zákona o registračních pokladnách inicioval.

Na podpisovou listinu poslanců podporujících tuto novelu se kromě několika desítek poslanců ODS včetně předsedy Mirka Topolánka podle Římana podepsal také předseda ČSSD Jiří Paroubek, šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek a předseda Strany zelených Martin Bursík. "Tato podpora je dostatečnou zárukou, že předložený návrh bude na půdě Poslanecké sněmovny schválen," zdůraznil Říman. Dodal, že díky odložení zavedení registračních pokladen získají politici čas na analýzu, zda je nutné tuto novou povinnost opravdu zavádět. "Považujeme to (předložení novely) za dobrou zprávu pro tisíce živnostníků a podnikatelů a za důkaz toho, že i přes složitou povolební situaci lze nalézat řešení problémů, které trápí občany naší země," podotkl Říman.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka, který snahu ODS vítá, registrační pokladny s fiskální pamětí znamenají zvýšené náklady nejen pro podnikatele, ale i pro státní správu.