Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus na Pražském hradě přijal z rukou premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) demisi jeho vlády. Zároveň Paroubka a dosavadní ministry pověřil dočasným výkonem funkcí do jmenování další vlády. Paroubkovi a celé jeho vládě poděkoval za odvedenou práci. Dodal, že neděkuje jen za práci v jejich řádném období, ale i za práci, kterou kabinet odvedl po červnových volbách, kdy několik týdnů nebyla ustavena sněmovna. Prezident s premiérem poté odešli z místnosti, kde se demise předávala. Klaus mimo mikrofony řekl, že si ještě potřebují "něco doříci".

Novým premiérem jmenoval poté prezident šéfa ODS Mirka Topolánka. Ten řekl, že v následujících hodinách a dnech zahájí intenzivní jednání s předsedy demokratických stran o různých variantách budoucí vlády. Topolánek vyjednává o podpoře menšinové vlády ODS. Za určitých podmínek jsou jeho vládu ochotni tolerovat sociální demokraté. Chtějí mít například vliv na to, kdo bude ve vládě sedět. Výhrady mají k poslancům za ODS Ivanu Langerovi a Vlastimilu Tlustému. "Doufám, že příští týden dojde k průlomu v těch jednáních natolik, abychom byli schopni v řádu několika týdnů navrhnout novou vládu," řekl Topolánek. Prezident k tomu podotkl, že až bude po tiskové konferenci, tak se nového předsedy vlády potichu zeptá, co znamená slovo několik. Topolánek řekl, že by chtěl, aby ČR měla vládu, "za kterou se nebudeme v Evropě stydět". Naznačil, že soupis ministrů má již v "kapse". Podle Topolánka by nová vláda měla dostát své cti předsedat EU v roce 2009 a zahájit nutné reformy. Pokud se Topolánkovi podaří kabinet sestavit a prezident ministry jmenuje, bude mít nová vláda 30 dnů na to, aby předstoupila před sněmovnu se žádostí o důvěru. Teprve když ji dostane, může plnohodnotně vládnout.

Manželka předsedy ODS Pavla Topolánková potvrdila své rozhodnutí kandidovat v senátních volbách za stranu Politika 21, kterou založila Jana Bobošíková. Topolánková doufá, že její krok naruší "zažité společenské klišé, kdy se od ženy politika nečeká aktivní vstup do politického života". Rozhodnutí kandidovat v ní prý zrálo roky, a nejde tedy o emotivní krok. "Vzhledem k tomu, že jsem ze strany ODS nabídku nedostala, rozhodla jsem se kandidovat na platformě Politiky 21. Programové teze '21' jsou zcela v souladu s mým pravicovým smýšlením, navíc budu kandidovat za 'můj' volební obvod Ostrava - město, kde se vždy budu cítit doma," uvedla v prohlášení. Politika 21 chce mimo jiné zrušení Senátu a snížení počtu poslanců ze 200 na 151.

Kandidatura Topolánkové některé občanské demokraty zaskočila. Ostravská ODS je podle Práva pobouřena. ODS má podle informací deníku strach, aby Topolánková nepřetáhla část pravicové voličské základny. O senátní křeslo bude v Ostravě mimo jiné bojovat se senátorem ODS Milanem Balabánem. Jeho štáb nyní musí měnit volební strategii. "Že žena předsedy politické strany kandiduje za jinou politickou stranu, je nestandard mezi nestandardy. Strašně nerad bych se časem dozvěděl, že je to výsledek rodinných neshod," řekl předseda ostravského klubu zastupitelů a kandidát na primátora města Lukáš Ženatý (ODS). "Je to soupeř, kterého je nutné brát vážně," uvedl Balabán.

Zavedení jednotné evropské měny euro by podle analýzy ministerstva průmyslu a ochodu mohlo svádět obchodníky a výrobce k rychlému zvyšování cen, které jsou nyní v Česku nižší než v řadě členských zemí Evropské unie. Výrazný cenový nárůst by pak nepříznivě dopadl na českou ekonomiku. V ČR by se podle plánů vlády mělo začít eurem platit od roku 2010 a obchodníci ubezpečují, že žádné cenové skoky kvůli silnému konkurenčnímu boji nehrozí. "Přechod na společnou měnu zprůhlední existující rozdíly cenových hladin i mezd v ČR a většině zemí EU, což samo o sobě může obchodníky, ale i producenty motivovat k urychlení procesu vyrovnávání cen," stojí v analýze, kterou MPO zveřejnilo na svých internetových stránkách. Například v roce 2000 podle MPO činila relativní cenová hladina konečné soukromé spotřeby v ČR 47 procent průměru EU a do roku 2004 vzrostla o osm procent. Akcelerace růstu cen spotřebního zboží na pultech obchodů by se podle MPO následně odrazila i v tlaku na rychlejší zvyšování mezd. "To by, po překročení únosné míry, mohlo vést k oslabení konkurenceschopnosti domácí produkce s nepříznivými dopady na obchodní i platební bilanci a tempo růstu ekonomiky," upozornilo MPO.

Zdražení veškerého zboží a služeb po zavedení eura se podle nedávného průzkumu vypracovaného pro úřad vlády obávají tři čtvrtiny Čechů. Vyšší ceny způsobené vstupem do eurozóny očekávají nejen odpůrci jednotné evropské měny, ale i dvě třetiny jejích zastánců. Podle obchodníků v Česku problémy se zvyšováním cen po zavedení eura kvůli silné konkurenci v maloobchodě nehrozí. Také ekonomové uklidňují, že velké obavy nejsou na místě a zásadní zdražení po přijetí eura nenastane.