Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek zřejmě navrhne na ministerský post nestraníka Pavla Zářeckého, který v kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) působil jako ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády. Topolánek to řekl sobotní Mladé frontě Dnes. "Mezi třemi jmény v republice, kde bych hledal člověka na toto místo, je určitě i on. Předpokládám, že ho oslovím," řekl o Zářeckém Topolánek Mladé frontě Dnes. Působení Zářeckého ve vládě nedávno kladně hodnotil i odstupující premiér Paroubek. Uvedl, že Zářecký byl "strůjcem legislativních úspěchů vlády".

Topolánek řekl, že až na výjimky má pohromadě vládní sestavu, s níž půjde na jednání se sociální demokracií. Jejich jména ale zatím tají, protože někteří z nich jsou "součástí dnešní administrativy" a mohlo by pro ně být riskantní jít do projektu, který by nemusel mít delší trvání. Podle Topolánka se většina z kandidátů, které oslovil, rozhodla ministerský post přijmout. Uvedl také, že jména za ODS, která se objevila již v trojkoaličním projektu, zůstávají.

Šestašedesátiletý Pavel Zářecký jako ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády působil od dubna 2005 v kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD). Předtím od roku 1998 zastával funkci náměstka ministra vnitra pro legislativu a evropskou integraci a již od roku 1991 je členem legislativní rady vlády.

Pavel Zářecký vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v roce 1968 získal titul doktor práv a v roce 1990 tam obhájil kandidátskou práci. Od poloviny šedesátých let působil v bratislavské Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda a poté, co z armády v roce 1969 na vlastní žádost odešel, v Ústavu státu a práva Akademie věd. Do roku 1990 pracoval 11 let v pražském Ústavu státní správy. Zářecký je nestraníkem, v letech 1966-1969 byl členem KSČ.

Lidé se sníženou pohyblivostí, vozíčkáři či nevidomí se mohou před výletem dozvědět, zda návštěva jimi vybrané památky pro ně nebude spíše překonáváním překážek než příjemným strávením volného času. Národní památkový ústav již před časem vydal seznam památek přístupných pro osoby se sníženou schopností pohybu, jeho elektronická verze je přístupná i na internetu. Obsahuje informace o šesti desítkách především státních hradů a zámků abecedně řazených od Bečova nad Teplou po Zbraslav. U každé památky je kromě její historie, stavebně-architektonického vývoje, plánku a kontaktního spojení uvedeno, jak se může vozíčkář do objektu dostat a která místa v něm může bez problémů navštívit. Zmíněno je i to, zda jsou v objektu toalety pro vozíčkáře a jaká je možnost parkování.

Ve zmíněném Bečově nad Teplou si třeba může vozíčkář prohlédnout v prvním návštěvnickém okruhu unikátní relikviář sv. Maura s doprovodnou expozicí, ve druhém prohlídkovém okruhu jsou klasické zámecké interiéry s prezentací uměleckých děl. U předem ohlášených skupin lze domluvit nadstandardní možnosti prohlídky. Nevidomí si mohou vybrané exponáty prohlédnout hmatem.

Seznam bezbariérových památek je na internetu k dispozici na serveru www.aktivnizivot.cz. Zájemci na něm najdou také informace a doporučení o bezbariérovém ubytování, stanicích Českých drah, které mají plošiny pro vozíčky či tipy na návštěvu koupališť a bazénů. Mezi výlety bez bariér jsou zahrnuty i moravské vinařské stezky.

Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha chystají na příští týden čtyřdenní exkurzi napříč národními parky na obou stranách Šumavy. Během již osmého ročníku Pochodu pro Šumavu chtějí lidem ukázat rozdíly v hospodaření na české a bavorské straně Šumavy. ČTK o tom informoval vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha. Účastníci exkurze uvidí nejen české holiny a německé lesy obnovující se po napadení kůrovcem, ale i nejkrásnější části Šumavy jako jsou ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště. Lidé tak budou moci porovnat hospodaření na české a bavorské straně hor. "Chceme, aby se lidé mohli sami přesvědčit o přínosech péče o divokou přírodu ve skutečném národním parku," řekl Bláha.

Trasa čtyřdenního pochodu měří zhruba 90 kilometrů. Pochod začne ve čtvrtek 24. srpna v Nové Peci na Prachaticku a skončí v neděli 29. srpna v bavorském Finsterau. Po celé trase bude účastníky doprovázet odborní průvodci. Přihlášky lze najít na internetové adrese www.hnutiduha.cz/aktivity/lesy/pochod.html. Loni se pochodu zúčastnilo několik desítek lidí.

Hnutí Duha také od neděle pořádá pro dobrovolníky takzvaný Týden pro les. Jeho účastníci mohou pomáhat při obnově rašelinišť a podmáčených lesů na Cikánské slati nedaleko Modravy na Klatovsku. Lidé zde budou zahrazovat staré meliorační strouhy. Tyto kanály z lesa odvádějí vodu, čímž jej vysušují a oslabují. V případě silného deště tak zvyšují riziko povodní, protože voda rychle odtéká. Oslabené lesy také snadněji podléhají kůrovci.