Zprávy | Z archivu rubriky


O programových otázkách případné menšinové vlády občanských demokratů se chtějí předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek dohodnout do konce týdne. Po středečním jednání vedení obou stran to řekl šéf ČSSD. Zbývající otázky chtějí vyřešit počátkem příštího týdne. Vyjednavači ODS a ČSSD se shodli také na tom, že volební systém je třeba upravit tak, aby bránil patovým výsledkům. Podle Jiřího Paroubka by mohla mít budoucí sněmovna lichý počet poslanců. Úprava volebního systému by prý také měla zajistit "zrovnoprávnění váhy voličských hlasů". Šéf ODS Mirek Topolánek ale v této souvislosti zopakoval, že občanští demokraté odmítají takové změny, které by zlikvidovaly menší politické strany.

Zatím není jasné, jak dlouho by měl menšinový kabinet ODS vládnout. Jiří Paroubek zopakoval, že ČSSD dává přednost dvouletému mandátu, ODS podle něj hovoří o třech a ještě lépe čtyřech letech. Mezi těmito stanovisky je třeba najít kompromis, uvedl předseda sociální demokracie. "Žádný typ velké koalice nepřipravujeme. Je to dohoda o spolupráci, která má odblokovat současnou situaci," řekl. Dodal, že jednání mezi pracovními týmy ODS a ČSSD budou pokračovat v dalších dnech. Mirek Topolánek uvedl, že vedení ODS se shoduje v tom, že dohodu se sociálními demokraty není nutné uzavřít "za každou cenu". O osudu jednání s ČSSD bude podle něj jasno příští týden.

Vláda nerozhodla o definitivním českém postoji k případné účasti v mezinárodních jednotkách v Libanonu. Na páteční mimořádné radě ministrů zahraničí EU doporučuje české diplomacii vést debatu k vyjasnění mandátu mezinárodní mise. Poté je možné rozhodnutí, řekl ve středu dosluhující ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Na této radě se musí vyjasnit otázka mandátu. To je totiž klíčová otázka pro rozhodnutí všech členských států EU o zapojení do případné mise na území Libanonu," uvedl šéf diplomacie, který má k české účasti opatrnější přístup než odstupující premiér Jiří Paroubek. Podle Svobody je nutné upřesnit, zda budou jednotky jen v roli pozorovatelů, nebo zda ponesou odpovědnost i za odzbrojení radikálního islámského hnutí Hizballáh.

Česká vláda bude muset brát v úvahu i finanční aspekt mise, která bude dlouholetá. Armáda na ní v současnosti nemá peníze. "Vláda by k návrhu musela připojit i přesný návrh financování takové mise z jiných zdrojů," tvrdí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Svoboda soudí, že o misi v Libanonu je nutné jednat napříč stranami. Nesmí podle něj ohrozit současné české vojenské závazky v Afghánistánu, Iráku, Kosovu a Bosně a Hercegovině. Podle ministra je jasné, že i když OSN slíbila placení libanonské operace, velká zátěž bude na státech samotných.

Velení jednotek v Libanonu se ujme Itálie. Je zatím jedinou evropskou zemí, která je připravena do Libanonu vypravit větší kontingent. Do operace UNIFIL má v plánu vyslat asi třetinu z předpokládaného počtu 6000 až 8000 příslušníků evropských jednotek. Řím ale nechce dát vojáky v případě, že Izrael nebude dodržovat podmínky příměří s Hizballáhem a neukončí útoky na libanonském území.

Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice by měl být až do konce vyšetřování okolností zveřejnění utajené zprávy ÚOOZ postaven mimo službu. ČTK to řekl po středečním jednání vlády ministr vnitra František Bublan. Vláda projednávala průběžnou zprávu analytického týmu státních zástupců, který se obsahem Kubiceho materiálu zabývá. Personální pravomoci vůči Kubicemu však nemá ministr, ale podle Bublana náměstek pro trestní řízení František Snopek, případně policejní prezident Vladislav Husák. "Já bych byl alespoň pro postavení mimo službu do doby, než se celá kauza došetří," konstatoval ministr. Vladislav Husák nechtěl vyjádření Bublana komentovat. Podle jeho slov ani nezná obsah zprávy, o které vláda jednala.

Jan Kubice předložil zprávu ÚOOZ na květnovém zasedání sněmovního branného výboru. Poslanci probírali materiál na utajeném jednání, dokumenty však ještě týž den pronikly na veřejnost. Šéf ÚOOZ ve sněmovně řekl, že premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. "On (Kubice) obešel několik stupňů svých nadřízených a šel rovnou do toho výboru. Takže se nemohu zbavit dojmu, že to bylo politicky motivováno a zpráva byla účelově sestavena," podotkl Bublan.

Okolnostmi kolem zprávy ÚOOZ se zabývají tři analytické týmy na státních zastupitelstvích a policejním prezidiu. Případ vyšetřuje i Inspekce ministra vnitra, která prověřuje 13 trestních oznámení souvisejících s "Kubiceho zprávou". Vláda nyní projednávala průběžnou zprávu jednoho z těchto analytických týmů, který tvoří státní zástupci. Kabinetu ji předložila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Podle Bublana ze zprávy zastupitelství vyplývá, že zveřejnění materiálů ÚOOZ ovlivnilo vyšetřování některých závažných kauz. "Už nyní je jasné, že v některých případech je ztíženo další šetření závažných trestních kauz, a dokonce mohou být pozastaveny. Jak se subjekty dozvěděly, že se na nich pracuje, tak zvýšily svou opatrnost a přerušily kontakty. Týká se to především odposlechů," řekl Bublan s tím, že jde především o oblast ruskojazyčného organizovaného zločinu.

Naopak se podle něj nepotvrdilo tvrzení Kubiceho, že vyšetřování závažných kauz, jakou byla vražda Mrázka či korupce v případu "biolíh", bylo politicky ovlivňováno. "Nebyl tak nalezen důvod, proč pan Kubice předložil svou zprávu sněmovnímu výboru," pověděl Bublan. Kubice podle něj nevyužil všechny možnosti konzultovat subjektivní problémy se svými nadřízenými, případně s ministrem. "Možná se domníval, že jeho nadřízené osoby mohly být nějakým způsobem podjaty nebo dokonce zapleteny do některých případů, a proto tohle učinil," uvažoval ministr.

Ze stále pokračujícího prověřování informací uvedených v utajované zprávě ÚOOZ prý vyplývá, že mnoho z nich je nepodložených, neprověřených a dokonce nepravdivých. "Některé jsou zcela mylné. Je jich tam, bohužel, mnoho, především pak v druhé části zprávy, která se skládá z různých střípků a odposlechů," uvedl Bublan. Předpokládá, že v září by skupiny z policejního prezidia i státního zastupitelství měly mít konečné závěry.

Čeští a slovenští experti připravili návrh dohody, který by usnadnil a rozšířil výměnu archivních dokumentů bývalých zpravodajských služeb mezi institucemi obou zemí. Doposud mohly ze slovenské strany využít přístup do archivu jen některé instituce. "Slovensko na tyto archivy dosáhne prostřednictvím Vojenského obranného zpravodajství, které si ty informace může vyžádat pro potřeby bezpečnostních prověrek," řekl ČTK Ladislav Šticha, mluvčí Vojenského zpravodajství, jež archivy spravuje. Se vznikem slovenského Ústavu paměti národa se ale objevila potřeba zpřístupnění archiválií širší veřejnosti. Slovensko má velký zájem o to, aby nová úprava byla schválena. "Poměr materiálů, které jsou u nás, a které jsou na Slovensku, je výrazně ve prospěch České republiky," vysvětlil mluvčí. "Těch materiálů máme výrazně více než Slováci o českých občanech," dodal.

Archivy obsahují jednak materiály bývalé vojenské kontrarozvědky, která byla součástí třetí správy komunistické Státní bezpečnosti (StB) a podléhala ministerstvu vnitra, a dále dokumenty zpravodajské správy generálního štábu podléhajícího ministerstvu obrany. Navrženou dohodu by nyní měli posoudit právníci obou zemí, aby byla v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů i se zákonem o ochraně utajovaných skutečností. Po schválení vládou by ji měli podepsat ministři obrany obou zemí jako dodatek k již existující smlouvě, jež tuto oblast upravuje. Obě strany se také shodly na tom, že je důležité, aby se rozšířil okruh institucí a osob, které budou mít možnost s materiály pracovat.

Základem boje proti terorismu musí být mezinárodní spolupráce. Shodli se na tom ve středu zástupci australského společného výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost a českého senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Předseda výboru Josef Jařab ČTK řekl, že za dobrý krok k této spolupráci považuje například návrh ministra vnitra Františka Bublana na vznik protiteroristického centra. To by mohlo vzniknout ještě na podzim a jeho úkolem by bylo shromažďovat všechny informace o nebezpečí terorismu, předávat je zahraničním partnerům a zároveň na případech z této oblasti pracovat.

Podle Jařaba právě v Austrálii takové centrum úspěšně funguje již několik let. Předseda ale za neméně důležitý úkol v boji proti teroristům považuje také odkrývání jeho příčin a hledání spouštěcích mechanismů. "To, co vidíme, to jsou již důsledky terorismu. Musíme se ale ptát, co vlastně vedlo k jeho vzniku. Jak se například může malá a poklidná organizace rázem přeměnit na extremistickou," vysvětlil Jařab.

Podle místopředsedy výboru Jiřího Pospíšila je Česká republika v oblasti boje s terorismem pozadu za světem. "Věřím ale, že jakmile začne pracovat nová vláda, tak se situace zlepší," řekl Pospíšil. Jednání se dotklo také otázky střetu mezi ochranou lidských práv a soukromí a shromažďováním osobních informací, které tajné služby v boji proti teroristům využívají. Podle členů australské delegace by například ty nejcitlivější údaje umožňující prakticky permanentní sledování konkrétní osoby všude na světě, měly mít k dispozici jenom jednotky bojující s terorismem.

Kontrakty v hodnotě 18 milionů dolarů (396 milionů korun) podepsaly české firmy s čínskými podniky, jejichž zástupci v úterý přicestovali do Prahy na třídenní podnikatelskou misi. Zakázky v Číně získaly například společnosti Agrofert Holding či Synthesia. Česká společnost Marmes CZ, jejíž produkce je zaměřena na skleněné výrobky, s čínskou firmou CITIC Tianjin podepsala dohodu o vytvoření společného podniku v ČR na montáž jízdních kol. "Částka není bůhvíjak veliká, ale díky za každý kontrakt a obchod, který jde směrem z ČR do Číny, protože obchodní bilance (s Čínou) je zhruba desetkrát v mínusu v neprospěch ČR. Musíme hledat příležitosti, jak naše konkurenceschopné výrobky, které jsou špičkové kvality, dostat na čínský trh. Každá taková návštěva tomu může posloužit" řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Ministr dodal, že jednání s čínskou delegací vedenou náměstkem čínského ministra průmyslu a obchodu Kao Chu-čchengem se budou týkat také výroby padělků českého zboží v Číně. "Pro nás je to problém, který je na stole a který je potřeba řešit. Myslím si, že situace se postupně zlepšuje, protože je snahou čínské vlády, aby se nedostávali do rozporu s mezinárodním právem v této oblasti," uvedl Urban. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy se bude na jednání s čínskou delegací hovořit rovněž o účasti českých firem při výstavbě nových energetických zdrojů v Číně. "Chceme se dostat zpátky do čínské energetiky. Naše reference z (výstavby čínské elektrárny) Šen-tchou jsou na čínské straně vnímány velmi pozitivně. Naše strategie je taková, že budeme zkoumat, jestli se nám nepodaří zúčastnit dalšího rozšíření této elektrárny, anebo zda lze získat jiné zakázky v energetice," uvedl Tlapa.

Advokát Jaroslav Janeček, který zastupuje obviněného policistu Tomáše Čermáka, podal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ) trestní oznámení na poslankyni za Stranu zelených Kateřinu Jacques a na jejího kolegu Petra Slunéčka. Učinil tak v souvislosti s jednáním Jacques a Slunéčka při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. "Je jisté, že v takové situaci, v jaké je, se bude bránit všemi možnými prostředky," uvedla na adresu Čermáka Jacques v reakci na informace o oznámení. "Platí zde lidové rčení, že nejlepší obrana je útok. Já žádnou vinu necítím," dodala. Janeček podal oznámení na Jacques pro podezření z trestného činu útoku na státní orgán. Hrubě prý jeho klienta urazila a pomluvila. "Byla policistou Čermákem minimálně třikrát vyzvána jménem zákona, aby nevstupovala na nezbytně nutnou dobu do prostor, kde by mohla kontaktovat zadní voj neonacistů, kdy každý je povinen příkazu policisty uposlechnout, což zcela záměrně a účelově neučinila za účelem se před stávajícími volbami zviditelnit," uvedl Janeček.

Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista Čermák bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Kvůli útoku na ni byl pak dočasně zproštěn výkonu služby a nyní čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Do prvomájového incidentu u pražského Palackého náměstí se vložil i Slunéčko, který se kolegyně zastal a byl za to obviněn.