Zprávy | Z archivu rubriky


Lidovci a sociální demokraté začali vyjednávat o sestavení společného menšinového kabinetu, pro který by hledali podporu u všech politických stran. Zvrat v povolebním vývoji nastal poté, co sociální demokracie ve čtvrtek ukončila jednání o podpoře menšinového kabinetu ODS. Předsedové ČSSD a KDU-ČSL Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek řekli, že našli řadu programových bodů, kde se shodují. Spolupráci posoudí stranická grémia. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek od stranického předsednictva dostal pověření vyjednávat s ČSSD o menšinové vládě. Podle Kalouska má být prioritou případné vlády změna volebního systému na čistý poměrný. Kvůli tomu je ochoten připustit vznik kabinetu, který získá důvěru díky komunistům, což lidovci v minulosti rozhodně odmítali.

Ještě ve středu Paroubek spolu s předsedou ODS Mirkem Topolánkem prohlašovali, že se na principech podpory menšinové vlády občanských demokratů chtějí dohodnout do konce týdne. Ve čtvrtek ale ČSSD tuto možnost zavrhla. Změnu svého názoru zdůvodnila neústupností ODS v klíčových otázkách daňových a sociálních zákonů a stejně tak i trváním na některých ministerských kandidátech, kteří jsou pro ČSSD nepřijatelní.

Lidovci a sociální demokraté uvedli, že chtějí jednat i se Stranou zelených. Zelení však kabinet závislý na hlasech komunistů podle předsedy Martina Bursíka nepodpoří. Odmítá ji také ODS.

Ve dvousetčlenné dolní komoře mají ČSSD a KDU-ČSL jen 87 hlasů. a ani případná podpora šesti poslanců zelených by jim nestačila. Vznik menšinové vlády by museli umožnit komunisté. Ti o tom uvažují. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše by komunisté vznik případné menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL zřejmě podpořili, zatím je však o podporu nikdo nežádal.

Občanští demokraté v žádném případě nepodpoří vládu ČSSD a lidovců, která by vznikla díky toleranci KSČM. ODS je připravena sestavit kabinet, který by měl omezený program a směřoval k předčasným volbám. Vyzvala také "všechny skutečné demokraty ve všech politických stranách", aby společně s ní zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci. Grémium ODS to uvedlo ve svém prohlášení, které přednesl šéf strany a premiér Mirek Topolánek. Ten odmítl výroky Jiřího Paroubka, který konec rozhovorů s ODS zdůvodnil mimo jiné neshodou v programových otázkách. "Ukončení jednání ze strany ČSSD nebylo zapříčiněno programovou neshodou. Na čtvrtečním ranním jednání o programové části dohody ODS a ČSSD o tolerování menšinové vlády ODS bylo dosaženo konečného kompromisního znění této programové dohody," uvedl Topolánek. Skutečnou příčinou krachu bylo podle něj to, že ODS odmítla "touhu Jiřího Paroubka po moci bez ohledu na výsledky voleb".

Topolánek řekl, že dosluhující premiér Paroubek chtěl získat rozhodující vliv na klíčové státní instituce a podniky. Prosazoval prý také konkrétní kandidáty do funkcí náměstků ministrů. "Jeho požadavky na náměstky ministrů jako Jiří Vyvadil - spravedlnost, Jan Obst - školství, Petr Ibl - vnitro, Vladimír Dryml - zdravotnictví jsme nemohli přijmout," prohlásil šéf ODS.

Občanští demokraté podle něj nemohli přijmout ani Paroubkovy požadavky na ovládnutí státních podniků ČEZ, Čepro, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta a Budvar, privatizaci pražského letiště ve zrychleném výběrovém řízení, obsazení klíčových postů v policii či "likvidaci plukovníka Kubiceho". Jan Kubice řídí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Před volbami se na veřejnost dostala jeho tajná zpráva o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a snahách ČSSD ovlivňovat vyšetřování některých případů.

Topolánek řekl, že v tuto chvíli je ODS odpovědná za sestavení vlády. V prohlášení zdůraznil, že jeho strana jednala o podpoře menšinové vlády, ne o velké koalici. K řadě kompromisů prý ODS byla připravena proto, aby zabránila "přímému či nepřímému nástupu komunistů k moci".

Prezident republiky Václav Klaus se k situaci zatím nevyjádřil. Podle svého mluvčího Petra Hájka tak učiní, až se s ní blíže seznámí.

Strana zelených nepodpoří případnou menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL, pokud by byla závislá na podpoře KSČM. Řekl to předseda strany Martin Bursík. Jednání mezi sociálními a křesťanskými demokraty jdou podle Bursíka mimo ústavní rámec, protože šéf ČSSD Jiří Paroubek zatím nemá k sestavování vlády pověření od prezidenta. Setkání s Paroubkem by se ale nebránil. Dosluhující premiér ho prý zatím neoslovil. "Jestliže Jiří Paroubek přijde skutečně s konceptem menšinové vlády společně s KDU-ČSL, tak pro Stranu zelených bude rozhodující, jestli taková vláda bude tolerována komunisty, a bude se tedy opírat o toleranci komunistů, nebo nikoliv," řekl Bursík. Pokud by měl menšinový kabinet ODS a ČSSD při prosazování své politiky záviset na KSČM, zelení ho rozhodně nepodpoří, zdůraznil. "Pro nás je principiálně nepřijatelné, aby taková vláda při každém hlasování v parlamentu vlastně byla závislá na tom, jestli komunisté ukáží palcem nahoru, nebo ukáží palcem dolů," uvedl.

Jednat se sociálními a křesťanskými demokraty o podpoře jejich menšinového kabinetu podle Bursíka v tuto chvíli pro zelené není aktuální, protože Paroubek zatím nemá k jednáním o vládě pověření, které podle ústavy potřebuje. "Nečekali jsme, že netrpělivost Jiřího Paroubka by byla tak významná, že by představil svůj koncept vládnutí ještě předtím, než bude mít pověření prezidentem republiky," řekl. Připomněl přitom, že podíl na tomto vývoji má i Klaus, protože Paroubkovi slíbil, že ČSSD svůj pokus na sestavení vlády dostane.

Martin Bursík reagoval i na slova šéfa lidovců Miroslava Kalouska, že účast ve vládě tolerované komunisty by byla velkým ústupkem, by prý ale udělal kvůli tomu, aby v Česku zůstal zachován čistý poměrný volební systém, který dává šanci i menším stranám. Podle Bursíka se lidovci zbytečně "polekali" diskuse o volebním zákoně. "Myslím si, že to byla strategie sociální demokracie, aby vyděsila menší politické strany," řekl. Zelení prý obavy o svůj osud neměli, protože změny ve volebním zákoně, o kterých mluvil Paroubek, by byly zjevně protiústavní.

Sluneční soustava má od nynějška místo devíti jenom osm planet. Nepatří už mezi ně Pluto, které se nově řadí mezi takzvané trpasličí planety. V Kongresovém centru v Praze to ve čtvrtek schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Planetami ve sluneční soustavě tedy zůstávají Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

Změna počtu planet byla součástí rezoluce, která nově definuje vlastnosti planet ve sluneční soustavě. Podle astronomů je proto v současnosti planetou ve sluneční soustavě takové těleso, které obíhá kolem Slunce a má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace mělo kulový tvar. Zároveň nesmí být satelitem. Musí být také ve svém prostoru do takové míry dominantní, že pročistí své okolí od ostatních těles. U trpasličích planet podle astronomů tato podmínka neplatí. Právě tím se od tradičních planet liší. Schválená definice se však nevztahuje na planety mimo sluneční soustavu.

Její součástí je také rozdělení vesmírných těles ve sluneční soustavě na tři různé druhy. Do první se podle vědců řadí planety, druhou kategorií jsou trpasličí planety a do třetí patří takzvaná malá tělesa ve sluneční soustavě. Jsou to zejména asteroidy a komety.

Jednání o nové definici planety byla po celou dobu trvání valného shromáždění bouřlivá. Podle původních návrhů se měl počet planet ve sluneční soustavě dokonce zvýšit na 12. Jejich tvůrci také nevylučovali to, že by se v budoucnu počet planet ve sluneční soustavě nadále zvyšoval. S tím však nesouhlasili někteří astronomové, kterým se nelíbilo, že by tím u veřejnosti pojem planeta ztratil svoji dosavadní důležitost.

Město Aš vybralo ve výběrovém řízení odbornou firmu, která provede dlouhodobou čerpací zkoušku vrtu pramene v Doubravě u Aše. Město chce v případě kladných výsledků požádat o vyhlášení pramene léčivým. Je to první krok pro vyhlášení Doubravy lázeňskou oblastí, řekl ČTK starosta Aše Dalibor Blažek. "Abychom mohli žádat o uznání pramene za léčivý, musíme splnit určité podmínky. Například sledování vydatnosti pramene," uvedl Blažek. Částečným problémem je fakt, že podobné sledování se v současné době provádí v nedalekém Bad Brambachu a měření, pokud by se dělala současně, by se mohla ovlivňovat. "Musíme tedy počkat. Měření se mohou provádět buď na jaře, nebo na podzim. Pokud bychom to nestihli letos, provedeme je po zimě," doplnil Blažek.

Ačkoli Aš nechce konkurovat zavedeným lázeňským městům v okolí, ráda by se zviditelnila a využila jak kvalitních pramenů, tak i blízkosti německého lázeňského města Bad Elster. Otevření hranic totiž umožnilo plynulé propojení německých lázní s Doubravou. Podle Blažka není pro další aktivity v Doubravě zcela nezbytné, aby byl místní pramen prohlášen za léčivý. I kdyby byl pramen jen minerální vodou, chce město spolu s Bad Elsterem dál spolupracovat. "Připravujeme projekt malého lázeňského území s malou kolonádou, pavilony s minerálkou a úpravami okolí. Ten budeme realizovat bez ohledu na výsledky měření," uvedl Blažek. "Pokud by ale byl pramen vyhlášen za léčivý, mohli bychom oslovit investory, kteří by toho mohli využít a investovat zde," dodal Blažek.