Zprávy | Z archivu rubriky


KDU-ČSL ukončila jednání s ČSSD o menšinové vládě. Miroslav Kalousek odchází z čela strany. Rezignaci oznámil po pátečním jednání širšího vedení KDU-ČSL, které rozhodlo o tom, že lidovci nebudou ve vládě, která by se jakkoli opírala o KSČM. Kalousek dodal, že poslancem zůstává. Prohlásil, že k rezignaci se rozhodl již poté, co ODS začala s ČSSD vyjednávat o menšinové vládě občanských demokratů doplněné o nestraníky. Cítil však povinnost ještě před svým odchodem vyjednat pro KDU-ČSL takový koncept, který by jí zajistil politickou budoucnost. Jeho návrhy ale v KDU-ČSL neuspěly a Kalousek odešel z čela strany již nyní.

Celostátní výbor KDU-ČSL se sešel poté, co Kalousek ve čtvrtek připustil menšinovou vlády KDU-ČSL a ČSSD, která by vznikla i díky toleranci komunistů. Ústupek vysvětlil tím, že tak brání dohodě ČSSD a ODS na změně volebního systému, která by omezila politickou pluralitu a poškodila menší strany. Dlouholetý hlasitý kritik spolupráce s KSČM Kalousek tím vyvolal bouři nevole ve vlastní straně. Křesťanští demokraté v některých regionech volají po odchodu celého předsednictva, kabinet opřený o KSČM odmítají.

"Já jsem se rozhodl (k rezignaci) poté, co Mirek Topolánek (předseda ODS) předložil koncept, kterému říkám velká koalice, nebo opoziční smlouva turbo, tedy koncept menšinové vlády s účastí takzvaných nestranických odborníků. Po tomto aktu jsem se rozhodl rezignovat na pozici předsedy KDU-ČSL prostě proto, že se zhroutil politický koncept, kterému jsem dlouhodobě věřil a ve kterém jsem spatřoval budoucnost české politické scény," uvedl. Otázkou prý bylo jen to, kdy rezignovat. Východiska pro KDU-ČSL v situaci "bipolarity politické scény", neboli směřování k systému dvou velkých stran, viděl ve dvou možných řešeních. Jedním z nich byl dlouhodobý středopravý volební blok po vzoru německé CDU/CSU. Kalousek zjevně hovořil o plánech založit na podobném principu spojenectví ODS a KDU-ČSL, o němž se před několika týdny opravdu spekulovalo. Diskuse v členské základně ale podle Kalouska ukázala, že tento koncept v KDU-ČSL neprosadí. Druhou možností pak byla právě debata s ČSSD o účasti v menšinové vládě, případně tolerované i komunisty. "Aby byla rozbita ona bipolarita (dvou velkých stran)," uvedl Kalousek. Dodal, že další řešení nezná, a proto uvolňuje místo v čele strany někomu, kdo východisko najde. "Já jsem pevně přesvědčen, že se mu to podaří," řekl.

Předseda vlády Mirek Topolánek chce jít koncem příštího týdne s projektem vlády za prezidentem republiky. Topolánek na tiskové konferenci ale neuvedl, jak přesně bude vláda vypadat. Prohlásil jen, že to bude vláda s cílem přivést zemi k předčasným volbám a bránit nástupu komunistů k moci. Pokud Václav Klaus Topolánkem navržené ministry jmenuje, musí kabinet do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru. "Koncem příštího týdne předložím prezidentovi republiky návrh nové vlády ke jmenování," řekl na tiskové konferenci Topolánek. Ostatní charakteristiky vlády, dodal, vyplynou z dalších jednání příští týden. ODS vyjednávala tento týden s ČSSD o podpoře její menšinové vlády. Sociální demokraté ale ve čtvrtek jednání ukončili. Koaliční spolupráci nabídli lidovcům. Vláda ČSSD a KDU-ČSL by se ale musela ve sněmovně opírat o komunisty. Paroubek v pátek v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA řekl, že nová vláda by nyní mohla vzniknout během jednoho týdne. "Když ČSSD i KDU-ČSL dokáží žít s tolerancí napříč spektrem politických stran - a ČSSD to dokáže - pak by měl týden na vyjednání koaliční smlouvy vystačit. Na dotaz po možné nestabilitě takové vládní koalice odpověděl, že by podpora šla přeci napříč politickým spektrem a netýkala se jen komunistů. Návrh ODS na sestavení vlády s dočasným mandátem uvítala Strana zelených. Její poslankyně Kateřina Jacques v pátek ČTK řekla, že občanskými demokraty sice osloveni nebyli, ale s principy vlády, o kterých v pátek Topolánek mluvil, souhlasí.