Zprávy | Z archivu rubriky


Za komplikovanou situaci na české politické scéně může podle prezidenta Václava Klause výsledek voleb a odsuzování politiků není na místě. I přes neúspěšná jednání očekává, že designovaný premiér Mirek Topolánek (ODS) se pokusí sestavit vládu. Klaus to v sobotu řekl v Českých Budějovicích při zahájení Národních dožínek na 33. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka. "Myslím, že ty veletoče posledních hodin a posledních dvou dnů všichni vnímáte. Pro mne jsou stejným překvapením jako pro vás. Já jsem o žádném z těch kroků, které se udály ve čtvrtek a v pátek, informován nebyl a nikdo to se mnou nekonzultoval," řekl ve svém projevu Klaus.

ČSSD ve čtvrtek ukončila vyjednávání s ODS o podpoře její menšinové vlády a zahájila konzultace s KDU-ČSL o programových otázkách případné menšinové vládní koalice, která by hledala podporu napříč stranami, tedy i u komunistů. Rozhodnutí vrcholných politiků ale narazilo na odpor členské základny KDU-ČSL a v pátek vyústilo v rezignaci lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska.

Klaus situaci označil za přímý důsledek výsledku voleb. "Tím se politici dostávají do docela složité situace a je naprosto jasné, že pat, který nastal po volbách, vede k tomu, že to řešení je těžké. Někdo musí ustoupit, někdo musí uhnout někam jinam. Za to, že uhne, mu bude půlka lidí nadávat, půlka ho za to možná pochválí," podotkl prezident. Odsuzování politiků podle něj není na místě, protože řeší neřešitelnou situaci. "Já nemám zas až tak smrtící odsudky například pro dosavadního předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Jeden úkrok byl tam, on zkusil úkrok jiný," uvedl Klaus. "Prosím, abychom nekamenovali politiky a nedívali se na ně příliš zvysoka a příliš suverénně," dodal.

Kalousek své překvapivé rozhodnutí zdůvodnil snahou o zachování čistého poměrného volebního systému. Kvůli tomu byl ochoten jít do vládního projektu závislého na hlasech KSČM, ačkoliv v minulosti prohlašoval, že lidovci vládu, která by se opírala o komunisty, nepodpoří.

Klaus očekává, že parlamentní strany stráví víkend přemýšlením o situaci a začátkem týdne představí nové návrhy a plány. "Já předpokládám, že bude pokračovat proces, že jmenovaný premiér zkusí sestavit vládu, předložit mi návrh ministrů," řekl prezident.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes se Klaus chce opět sejít s předsedy parlamentních stran. Podle deníku se již v pátek v Karlových Varech krátce setkal s Topolánkem. Šéf ODS hodlá prezidentovi představit novou vládu koncem příštího týdne.

Sociální demokraté nepodpoří ani nebudou tolerovat vládu ODS, kterou chce do konce příštího týdne navrhnout prezidentovi Václavu Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. "Od nás nemůže očekávat ani jeden hlas," oznámil novinářům po pátečním zasedání předsednictva ČSSD šéf strany Jiří Paroubek. Zároveň předsedu ODS vyzval, aby projevil odvahu, konečně převzal odpovědnost, vládu sestavil a šel s ní do sněmovny. "Už to trvá sice tři měsíce, ale zatím se mu nepodařilo s ničím bytelným přijít. Tak možná přestane řešit některé své problémy a přijde s něčím," uvedl Paroubek.

K rezignaci předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska Paroubek uvedl, že jeho rozhodnutí jednat o menšinové vládě společně s ČSSD bylo odvážné. Paroubek za to Kalouska oceňuje a obdivuje ho jako odvážného muže a politika, který předběhl dobu. Vyjednávání s KDU-ČSL byl podle Paroubka tah, kterým jeho strana chtěla odblokovat povolební pat. "Byl to manévr, kterým jsme se snažili odblokovat politickou situaci sto na sto," řekl Paroubek. Situaci v KDU-ČSL komentovat nechtěl, více podle něj napoví příští dny a pondělní celostátní konference křesťanských demokratů. Místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha situace kolem Kalouska trochu překvapila. Měl totiž za to, že má záměr vytvořit menšinovou vládu s ČSSD ve straně předjednaný.

Podle Paroubka zatím nenastala taková situace, která by vyžadovala předčasné volby. Dodal v té souvislosti, že ODS si musí ve sněmovně svoji "porážku vypít až do dna".

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal se v sobotu vyslovil pro obnovení jednání o budoucí vládě "se všemi demokratickými politickými stranami". Že by lidovci nyní podporovali menšinovou vládu ODS, považuje za téměř vyloučené, řekl internetovému serveru Novinky.cz. "Zvažme znovu poctivě všechny varianty, které by dovedly jednání k sestavení takové vlády, aby nebyla závislá na podpoře komunistů," uvedl Kasal.

Lidovce vede dočasně poté, co v pátek rezignoval na post předsedy strany Miroslav Kalousek. Kasal popřel, že by lidovci dále upřednostňovali podporu sociálních demokratů. "KDU-ČSL zůstane i pod mým vedením stranou, která má velký koaliční potenciál. Jsem připraven k jednání o povolebním uspořádání se všemi demokratickými stranami na politickém spektru," dodal Kasal, který se v Pelhřimově zúčastnil zahájení celostátního festivalu hasičských dechových hudeb.

To, jak bude strana dál postupovat v povolebním vyjednávání, ukáže celostátní konference, která se sejde v pondělí, řekl ČTK místopředseda a někdejší šéf lidovců Cyril Svoboda. "Předčasné volby by bylo to nejhorší řešení, voliči nám dali hlas na čtyři roky," dodal. Celostátní konference také rozhodne, kdy bude svolán sjezd, který zvolí nového předsedu. Podle Kasala by na uvolněné místo v čele strany neměl kandidovat žádný z dřívějších předsedů. "Strana by do těch nelehkých příštích let měla najít nového vhodného lídra," řekl.

Česká republika stále figuruje na seznamu zemí, v nichž by mohla být umístěna americká protiraketová základna, uvedlo v sobotu americké velvyslanectví. Reagovalo tak na slova odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), podle něhož vznikne základna v jiné zemi než v Česku. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zmínil, že případná protiraketová základna v Česku by mohla mít i podobu radaru, samotné rakety by mohly být umístněny jinde. Stejně jako velvyslanectví Svoboda ČTK řekl, že Američané zatím o základnách nerozhodli.

"Česká republika a Polsko jsou nadále zvažovány jako možné lokality pro americké obranné protiraketové základny," uvedla mluvčí velvyslanectví Victoria Silvermanová. Paroubek však v rozhovoru pro sobotní Právo řekl, že základna bude v jiné zemi. "Podle mých informací bude ta základna umístěna někde jinde, nikoli v České republice. Takže není o co se hádat," tvrdí. V rozhovoru není uvedeno, zda základnou myslel přímo rakety.

Česká armáda nemá k případné stavbě protiraketového zařízení žádné nové informace, vyjádření USA čeká na přelomu srpna a září, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. České území kvůli umístění základny už zkoumali američtí experti. Podle Svobody Spojené státy situaci a názory velmi pečlivě sledují a rozhodnou se i podle nich. Minulý týden jednali o základnách čeští diplomaté v USA.

V Česku se mezitím vede debata o tom, zda by se k protiraketovému systému neměli vyjádřit lidé v referendu. Komunisté už mají připravený ústavní návrh všelidového hlasování. K referendu se přikláněla i ČSSD, ODS míní, že by stačil souhlas parlamentu, a základnu podporuje. Na českém území nechce rakety většina občanů, ukazují průzkumy. Češi odmítají přítomnost raket zejména z obavy o snížení bezpečnosti země. V Česku se již také konalo několik protestních akcí.

Spojené státy argumentují tím, že by protiraketový deštník chránil vedle Američanů i hostitelskou zemi a evropské spojence. Podle české diplomacie by výstavba základny přinesla do ekonomiky stovky milionů dolarů a podléhala by českým zákonům. Polská média již dříve spekulovala o tom, že by se na ni vztahovalo americké právo.

Požár činžovního domu v Pelhřimovské ulici v Praze 4, při kterém v pátek zemřeli dva lidé, zavinil podle hasičů "výbuch par hořlavé kapaliny, pravděpodobně automobilového benzinu." "Hořlavé páry pravděpodobně unikaly z (dvou) kanystrů, které byly nalezeny v bytě, kde požár vznikl," sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Podle policie i hasičů je ale třeba ještě provést další expertizy. "Více možná ukáže také pitva," řekla ČTK policejní mluvčí Eva Brožová. Odborníci již vyloučili, že by neštěstí způsobil výbuch plynu. Stejně jako hasiči rovněž policie připouští, že výbuch a následný požár mohla zavinit špatná manipulace s těkavou látkou či únik těkavých látek z kanystrů, které se na místě našly.

Podle nájemníků měla kanystry uschovány na balkoně jedna z obětí exploze. Unikal z nich údajně právě benzin. Na zápach hořlaviny si stěžovali sousedé, a proto je přestěhovala do bytu, kde se hořlavina zřejmě uvolňovala do vzduchu. "Mohla vzniknout tak silná koncentrace, že už pak stačilo třeba jen zazvonění zvonku," řekl v pátek ČTK muž, který se těsně po výbuchu pohyboval v postižené části domu. Plameny zcela zničily dva byty. Hasiči v nich našli těla čtyřiapadesátiletého muže z okresu Bruntál a devětačtyřicetileté ženy z okresu Mladá Boleslav, informovala Brožová. "Záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice dvaasedmdesátiletou ženu, která se nadýchala zplodin," dodala. Podle předběžných odhadů policie napáchal oheň škodu za tři miliony korun. Hasiči odhadují škodu dva miliony korun. Poškozena byla některá auta zaparkovaná před domem. Statika domu je v pořádku.

Chůzi do schodů, střet s ohněm i průchod rozvášněným davem - to vše musí zvládnout policisté a strážníci z jízdních oddílů, kteří už podeváté změřili své síly na Mezinárodním setkání jízdních policií v Ostravě. Řadu z těchto dovedností, ale například i klasické parkurové skákání si přišlo prohlédnout i několik desítek Ostravanů. V několika disciplínách se utkalo celkem sedm družstev, mezi nimiž kromě domácích ostravských strážníků a dalších českých zástupců nechyběli ani kolegové z Německa či Polska. "Divácky nejatraktivnější disciplínou je zrcadlové skákání, která spočívá v tom, že jsou zrcadlově stejné parkurové dráhy a oba koně startují zároveň. Je to na rychlost a na chyby. Každý musí riskovat, aby ho ten druhý nepředběhl, ale zase riskovat jen tak, aby neshodil nějakou překážku, protože tím se vyřazuje," přiblížil jednu z disciplín ředitel Městské policie Ostrava Jan Hulva.

Jízdní oddíl Městské policie Ostrava, která celou akci pořádá, má nyní 12 koní. Oddíl funguje od roku 1992 a pracuje v něm celkem 14 strážníků. "Potřebujeme, aby člověk, který pracuje u jízdního oddílu byl dobrý strážník, ale i dobrý jezdec," vysvětlil Hulva. Připomněl, že strážníci jízdního oddílu v běžné službě hlídají například chráněné krajinné oblasti, kde hlídají vjezd vozidel či zakládání černých skládek. Mimo to se koně využívají například i při slavnostních příležitostech nebo mimořádných bezpečnostních akcích. Právě ostravské koně si pro jejich dobrý výcvik vybrali i filmaři, a to pro natáčení zahraničního filmu Rytířský příběh.