Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS a designovaný premiér Mirek Topolánek uvažuje o třech variantách vlády, kterou chce v pátek představit prezidentu Václavu Klausovi. Tato nová "překlenovací" vláda, kterou hodlá Klaus ihned jmenovat, by podle Topolánka měla zemi dovést k předčasným volbám na jaře příštího roku. Šéf ODS v neděli v České televizi řekl, že první možností podoby vlády je plně politický kabinet se zastoupením demokratických politických stran, další je vláda menšinová, sestavená ODS a doplněná odborníky, nebo se může jednat o vládu úřednickou.

Předčasné volby jsou podle Topolánka už jedinou možností, jak vyřešit volební pat a zabránit vlivu KSČM. "V této chvíli my nevidíme žádný další koncept, který by vedl ke stabilní vládě bez komunistů. A v tom případě opravdu jsou tou poslední variantou předčasné volby," prohlásil Topolánek. Do voleb by vládla Topolánkova vláda. Prezident je podle svého tajemníka Ladislava Jakla připraven ji okamžitě jmenovat. Až bude vláda jmenována, musí do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru.

Jakl nesouhlasí s názorem Topolánka, že už nejsou jiné možnosti než předčasné volby. "Nevyčerpaly se skoro žádné možnosti v reálném sestavení vlády, žádná vláda si zatím vůbec nešla do Poslanecké sněmovny pro důvěru," uvedl Jakl. Jednou z Klausových priorit byla vždy politická stabilita, dodal. "Nedává (Klaus) tudíž do vzduchu žádné věty o možnosti nebo nutnosti předčasných voleb," uvedl. Důležité ale podle něj je, "nezakazovat si žádné další kroky".

O podobě svého kabinetu chce Topolánek jednat s dalšími stranami. "Je součástí vyjednávání v příštím týdnu, jestli to bude vláda podobná, jako jsme sestavovali nyní, nebo to bude vláda plně politická, nebo to bude vláda ´Tošovského´ (úřednická) - Topolánkova - číslo dvě," uvedl šéf ODS. Chce oslovit i ČSSD a naznačil, že u toho nemusí být on nebo předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Budu chtít jednat se sociálními demokraty. I když připouštím, že u toho stolu nebudu sedět já nebo nebude sedět Jiří Paroubek," řekl.

Topolánek vyjmenoval priority svého kabinetu: rozpočet a zabezpečení nízké úrovně rozpočtového schodku, přechod k předčasným volbám a možné změny volebního systému, příprava českého předsednictví v EU, základní kroky důchodové reformy a některé daňové změny, které vyplývají z dohody s ČSSD, lidovci nebo zelenými. Pokud by se politici neshodli na předčasných volbách, existuje podle Topolánka i tak možnost, jak je vyvolat. Jeho vláda by prý mohla spojit žádost o důvěru s návrhem nějakého vládního zákona. Pokud takový zákon sněmovna neprojedná, prezident má podle ústavy sněmovnu rozpustit. K tomu, aby sněmovna zákon neprojednala, podle Topolánka stačí, aby se jím odmítlo zabývat sto poslanců. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ale soudí, že tento postup je legitimní jen u vlády, která už důvěru má. U vznikajícího kabinetu by to podle něj mohlo být protiústavní.

O podobě nové české vlády se bude "vážným způsobem" jednat asi až po říjnových komunálních a senátních volbách. Během návštěvy Slovenska to naznačil český premiér Jiří Paroubek. Připustil přitom, že do té doby by mohl vládnout menšinový kabinet ODS. Sociální demokraté podle něj ale mají asi padesátiprocentní šanci, že budou zastoupeni ve vládě, která zemi povede v dalších letech. Nevyloučil ani obnovení jednání o možné spolupráci ČSSD a lidovců, které nedávno zkrachovalo. "Ale abych byl upřímný, do voleb, které u nás budou 20. a 21. října, nevidím jinou možnost než připustit existenci, pokud pan Topolánek bude mít odvahu, menšinové vlády ODS. S tím, že jsem veřejně řekl, že takovou vládu nemůžeme podpořit. Vážným způsobem se podle mě bude jednat až po volbách," dodal Paroubek po setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Lubině u Nového Mesta nad Váhom.

Paroubek připomněl, že "projekt" strategické spolupráce sociálních demokratů a lidovců podle některých průzkumů získal podporu až u 41 procent dotázaných. V krátkém čase by toto číslo prý číslo mohlo stoupnout až na 50 procent. "Myslím si, že je ještě možné se k takovému projektu vrátit," řekl český premiér. Podle něho jednání s lidovci zkrachovala kvůli ideologické předpojatosti. "Chápu, že na to, aby lidé uvnitř lidové strany, její funkcionáři, mohli změnit určité pohledy na věci, potřebují jistý čas," myslí si Paroubek.

Minimální změna ve volebním systému, kterou by prosazovala ODS Mirka Topolánka, je snížení poslanců z 200 na 199. Topolánek v České televizi řekl, že takové ústavní opatření by pomohlo v budoucnosti zabránit volebnímu patu, který nastal po letošních volbách. Ostatní případné změny vyžadují širokou politickou podporu a ODS o nich chce jednat se všemi politickými subjekty, uvedl designovaný premiér Topolánek. Podle něj by možné změny neměly diskriminovat žádnou stranu.

Změn ve volebním systému se obávala KDU-ČSL. To byl i jeden z důvodů, proč se odhodlala k neúspěšnému kroku k sestavení menšinové vlády s ČSSD tolerované komunisty. ODS říká, že při jednáních s ČSSD o nové vládě nenavrhovala změny, které poškodily malé strany.

Co se týká snížení počtu poslanců, šéf ODS připomněl, že ve dvousetčlenné sněmovně má nyní pravice i levice shodně sto hlasů. To velmi komplikuje sestavení životaschopné většinové vlády. Ani více než tři měsíce po volbách se tak Česko nedočkalo nového kabinetu. Pokud by byl lichý počet poslanců, podle Topolánka by pat nevznikl.

Co se týká možných úprav volebního zákona, dá se podle něj vycházet například ze změny přepočítací formule tak, jak se podle ní naposledy volilo v roce 1998 a která počítá se dvěmi skrutinii. "A to nevylučuje ani (předsedou ČSSD Jiřím) Paroubkem navržené rozdělení volebních krajů na kraje s podobným počtem voličů," řekl Topolánek. Předseda ODS chce každopádně nechat úvahy o změnách nejprve na odbornících. "Nechci si hrát s volebním systémem účelově. Žádná přepočítací formule není spásná," doplnil. Není tak jasné, zda by se podle nových pravidel mohlo hlasovat již na jaře příštího roku, kdy chce ODS prosadit předčasné volby.

Za komplikovanou situaci na české politické scéně může podle prezidenta Václava Klause výsledek voleb a odsuzování politiků není na místě. I přes neúspěšná jednání očekává, že designovaný premiér Mirek Topolánek (ODS) se pokusí sestavit vládu. Klaus to v sobotu řekl v Českých Budějovicích při zahájení Národních dožínek na 33. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka. "Myslím, že ty veletoče posledních hodin a posledních dvou dnů všichni vnímáte. Pro mne jsou stejným překvapením jako pro vás. Já jsem o žádném z těch kroků, které se udály ve čtvrtek a v pátek, informován nebyl a nikdo to se mnou nekonzultoval," řekl ve svém projevu Klaus.

ČSSD ve čtvrtek ukončila vyjednávání s ODS o podpoře její menšinové vlády a zahájila konzultace s KDU-ČSL o programových otázkách případné menšinové vládní koalice, která by hledala podporu napříč stranami, tedy i u komunistů. Rozhodnutí vrcholných politiků ale narazilo na odpor členské základny KDU-ČSL a v pátek vyústilo v rezignaci lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska.

Klaus situaci označil za přímý důsledek výsledku voleb. "Tím se politici dostávají do docela složité situace a je naprosto jasné, že pat, který nastal po volbách, vede k tomu, že to řešení je těžké. Někdo musí ustoupit, někdo musí uhnout někam jinam. Za to, že uhne, mu bude půlka lidí nadávat, půlka ho za to možná pochválí," podotkl prezident. Odsuzování politiků podle něj není na místě, protože řeší neřešitelnou situaci. "Já nemám zas až tak smrtící odsudky například pro dosavadního předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Jeden úkrok byl tam, on zkusil úkrok jiný," uvedl Klaus. "Prosím, abychom nekamenovali politiky a nedívali se na ně příliš zvysoka a příliš suverénně," dodal.

Kalousek své překvapivé rozhodnutí zdůvodnil snahou o zachování čistého poměrného volebního systému. Kvůli tomu byl ochoten jít do vládního projektu závislého na hlasech KSČM, ačkoliv v minulosti prohlašoval, že lidovci vládu, která by se opírala o komunisty, nepodpoří.

Klaus očekává, že parlamentní strany stráví víkend přemýšlením o situaci a začátkem týdne představí nové návrhy a plány. "Já předpokládám, že bude pokračovat proces, že jmenovaný premiér zkusí sestavit vládu, předložit mi návrh ministrů," řekl prezident.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes se Klaus chce opět sejít s předsedy parlamentních stran. Podle deníku se již v pátek v Karlových Varech krátce setkal s Topolánkem. Šéf ODS hodlá prezidentovi představit novou vládu koncem příštího týdne.

Sociální demokraté nepodpoří ani nebudou tolerovat vládu ODS, kterou chce do konce příštího týdne navrhnout prezidentovi Václavu Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. "Od nás nemůže očekávat ani jeden hlas," oznámil novinářům po pátečním zasedání předsednictva ČSSD šéf strany Jiří Paroubek. Zároveň předsedu ODS vyzval, aby projevil odvahu, konečně převzal odpovědnost, vládu sestavil a šel s ní do sněmovny. "Už to trvá sice tři měsíce, ale zatím se mu nepodařilo s ničím bytelným přijít. Tak možná přestane řešit některé své problémy a přijde s něčím," uvedl Paroubek.

K rezignaci předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska Paroubek uvedl, že jeho rozhodnutí jednat o menšinové vládě společně s ČSSD bylo odvážné. Paroubek za to Kalouska oceňuje a obdivuje ho jako odvážného muže a politika, který předběhl dobu. Vyjednávání s KDU-ČSL byl podle Paroubka tah, kterým jeho strana chtěla odblokovat povolební pat. "Byl to manévr, kterým jsme se snažili odblokovat politickou situaci sto na sto," řekl Paroubek. Situaci v KDU-ČSL komentovat nechtěl, více podle něj napoví příští dny a pondělní celostátní konference křesťanských demokratů. Místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha situace kolem Kalouska trochu překvapila. Měl totiž za to, že má záměr vytvořit menšinovou vládu s ČSSD ve straně předjednaný.

Podle Paroubka zatím nenastala taková situace, která by vyžadovala předčasné volby. Dodal v té souvislosti, že ODS si musí ve sněmovně svoji "porážku vypít až do dna".

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal se v sobotu vyslovil pro obnovení jednání o budoucí vládě "se všemi demokratickými politickými stranami". Že by lidovci nyní podporovali menšinovou vládu ODS, považuje za téměř vyloučené, řekl internetovému serveru Novinky.cz. "Zvažme znovu poctivě všechny varianty, které by dovedly jednání k sestavení takové vlády, aby nebyla závislá na podpoře komunistů," uvedl Kasal.

Lidovce vede dočasně poté, co v pátek rezignoval na post předsedy strany Miroslav Kalousek. Kasal popřel, že by lidovci dále upřednostňovali podporu sociálních demokratů. "KDU-ČSL zůstane i pod mým vedením stranou, která má velký koaliční potenciál. Jsem připraven k jednání o povolebním uspořádání se všemi demokratickými stranami na politickém spektru," dodal Kasal, který se v Pelhřimově zúčastnil zahájení celostátního festivalu hasičských dechových hudeb.

To, jak bude strana dál postupovat v povolebním vyjednávání, ukáže celostátní konference, která se sejde v pondělí, řekl ČTK místopředseda a někdejší šéf lidovců Cyril Svoboda. "Předčasné volby by bylo to nejhorší řešení, voliči nám dali hlas na čtyři roky," dodal. Celostátní konference také rozhodne, kdy bude svolán sjezd, který zvolí nového předsedu. Podle Kasala by na uvolněné místo v čele strany neměl kandidovat žádný z dřívějších předsedů. "Strana by do těch nelehkých příštích let měla najít nového vhodného lídra," řekl.

Česká republika stále figuruje na seznamu zemí, v nichž by mohla být umístěna americká protiraketová základna, uvedlo v sobotu americké velvyslanectví. Reagovalo tak na slova odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), podle něhož vznikne základna v jiné zemi než v Česku. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zmínil, že případná protiraketová základna v Česku by mohla mít i podobu radaru, samotné rakety by mohly být umístněny jinde. Stejně jako velvyslanectví Svoboda ČTK řekl, že Američané zatím o základnách nerozhodli.

"Česká republika a Polsko jsou nadále zvažovány jako možné lokality pro americké obranné protiraketové základny," uvedla mluvčí velvyslanectví Victoria Silvermanová. Paroubek však v rozhovoru pro sobotní Právo řekl, že základna bude v jiné zemi. "Podle mých informací bude ta základna umístěna někde jinde, nikoli v České republice. Takže není o co se hádat," tvrdí. V rozhovoru není uvedeno, zda základnou myslel přímo rakety.

Česká armáda nemá k případné stavbě protiraketového zařízení žádné nové informace, vyjádření USA čeká na přelomu srpna a září, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. České území kvůli umístění základny už zkoumali američtí experti. Podle Svobody Spojené státy situaci a názory velmi pečlivě sledují a rozhodnou se i podle nich. Minulý týden jednali o základnách čeští diplomaté v USA.

V Česku se mezitím vede debata o tom, zda by se k protiraketovému systému neměli vyjádřit lidé v referendu. Komunisté už mají připravený ústavní návrh všelidového hlasování. K referendu se přikláněla i ČSSD, ODS míní, že by stačil souhlas parlamentu, a základnu podporuje. Na českém území nechce rakety většina občanů, ukazují průzkumy. Češi odmítají přítomnost raket zejména z obavy o snížení bezpečnosti země. V Česku se již také konalo několik protestních akcí.

Spojené státy argumentují tím, že by protiraketový deštník chránil vedle Američanů i hostitelskou zemi a evropské spojence. Podle české diplomacie by výstavba základny přinesla do ekonomiky stovky milionů dolarů a podléhala by českým zákonům. Polská média již dříve spekulovala o tom, že by se na ni vztahovalo americké právo.