Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté obnovili jednání s lidovci a zelenými o přechodné vládě, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Není ale jasné, jak chce šéf ODS a nový premiér Mirek Topolánek získat pro svůj kabinet důvěru. Sociální demokraté mu ji nedají. Předseda ČSSD Jiří Paroubek očekává, že po říjnových komunálních a senátních volbách prezident Václav Klaus pověří sestavením nové vlády jeho. S ODS teď sociální demokraté jednat nebudou, vzkázal Paroubek Topolánkově straně. Šéf socialistů se domnívá, že přechodný kabinet zformovaný předsedou ODS nezíská důvěru sněmovny, a bude tedy zemi spravovat bez ní. Občanští demokraté viní ČSSD z obstrukcí. Fakt, že republika nemá ani tři měsíce po volbách novou vládu, se podepisuje na práci sněmovny, respektive na tom, že dolní komora nemůže plnohodnotně fungovat.

Lidovci po jednáním s vyjednavači ODS oznámili, že budou zvažovat svůj postoj k takové vládě. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal ale novinářům řekl, že jeho strana nebude mít v Topolánkově týmu své zástupce ani menšinovou vládu ODS aktivně nepodpoří při hlasování o důvěře. Předčasné volby KDU-ČSL odmítá. Zelení naopak již dříve uvedli, že chtějí předčasné volby již v příštím roce a preferují poloúřednickou vládu. Předseda KSČM Vojtěch Filip nepovažuje zamýšlenou menšinovou vládu ODS za nejschůdnější řešení patové povolební situace. Zopakoval "záložní řešení" - vytvořit vládu národní shody na základě dohody všech pěti parlamentních stran. ODS ale říká, že s komunisty vyjednávat nebude.

Radar, který bude možná vybudován v Česku jako součást protiraketové obrany USA, může podle expertů ohrozit příjem televizního signál a prolétající letadla. Informoval o tom zpravodajský server iDnes. Oddělit radar od raketové základny by podle bývalého vojenského analytika Stanislava Kauckého dávalo smysl. "Když bude radar mimo základnu, zabezpečí navedení raket mnohem lépe," míní expert. iDnes píše, že radar XBR, jenž by v Česku mohl za pár let stát, je vysoký několik desítek metrů a vypadá téměř jako vesmírná stanice. Byl by první svého druhu v Evropě - dva takové postavili Američané zatím jen v Kalifornii a na Aljašce. Podle Kauckého by takový radar nebyl škodlivý pro živý organismus, ale do vzdálenosti několika kilometrů by mohl rušit příjem televize, rádia nebo mobilních telefonů. Největší nebezpečí by však představoval pro leteckou dopravu. Proto by se ve vzdálenosti několika desítek kilometrů musel vytvořit prostor, nad kterým by byly přelety zakázané. Nešlo by o nic neobvyklého - letadla nesmějí přelétávat například nad jadernými elektrárnami. Problém je však v tom, že je Česko relativně malé a letecký prostor je už tak dost omezený.

Američané podle serveru uvažují o tom, že by v Česku umístili spíš radar než protiraketovou základnu, především proto, že se chtějí vyhnout případné prohře v referendu. Počítají totiž s tím, že by radar mohl u obyvatel České republiky budit méně rozpaků než protiraketové střely. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by však bylo pokrytecké dělat mezi radarem a protiraketovou základnou rozdíly.

Krajský soud v Hradci Králové pro nedostatek důkazů zprostil bývalého sbormistra pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského viny v případě zneužití dvojice sboristek. Kulínskému hrozilo pět až dvanáct let vězení. Další případy 47 zpěvaček projedná soud v Praze. I v těchto případech je Kulínský obžalován z trestných činů pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupce Jan Bohutínský se proti němu odvolal, Kulínský se svého práva na odvolání vzdal. Po vynesení rozsudku neskrýval uspokojení. Vyjádření státního zástupce, který v závěrečné řeči přirovnal Bambini di Praga k vojně, označil za jednu z největších urážek svého života.

Podle soudu poškozená v prvním případu údajného zneužívání několikrát změnila svou výpověď. "Při srovnání výpovědí jejích i dalších osob dospěl soud k závěru, že tato výpověď není jednoznačná a je plná rozporů," uvedla soudkyně. Poškozená sboristka před soudem například vypověděla, že ve svých necelých 13 letech přišla sama za Kulínským a chtěla po něm pohlavní styk, v roce 1995 ale svému lékaři řekla, že byla znásilněná a že se bránila. V případě druhé údajně poškozené členky sboru soud nezpochybnil její tvrzení, že ji Kulínský osahával letmými dotyky. "Takové jednání však nevykazuje znaky trestného činu pohlavního zneužívání podle zákona," řekla soudkyně. Kulínský během hlavního líčení svou vinu odmítal. "Obě dívky chodily do sboru dlouhodobě, neumím si představit, že bych 15 let chodil někam, kde by mi to nebylo příjemné," řekl během hlavního líčení. Jeho výpověď podpořila například jeho matka, manželka či lékařka, která se několik let častnila soustředění sboru.

Kambodžský král Norodom Sihamoni, který z dob svých studií v Československu hovoří plynně česky, se chystá příští měsíc do Prahy. Do země, kde žil 13 let, přijede 18. září a zůstane skoro týden. Jeho návštěvu má ve středu oficiálně schválit česká vláda. Očekává se, že se monarcha mimo jiné setká s prezidentem Václavem Klausem. Praha mu zřejmě udělí česné občanství města jako projev úcty a ocenění zásluh o mezinárodní věhlas české metropole, přínos k rozvoji vzájemných vztahů a budování přátelské spolupráce České republiky a Kambodži. Návrh, který schválila městská rada, předloží primátor Pavel Bém zastupitelstvu na zářijovém zasedání.

Otec Norodoma Sihamoni byl v roce 1970 svržen z kambodžského trůnu a po skončení občanské války se stal formálně znovu hlavou státu, ale celá rodina byla držena v domácím vězení v Phnompenhu. Norodom Sihamoni unikl osudu svých pěti sourozenců, kteří byli zabiti stejně jako dva miliony dalších Kambodžanů. Uprchl do Číny a pak vstoupil do buddhistického kláštera. Pobýval v KLDR a nakonec se usídlil ve Francii. V Paříži založil taneční školu, kde vyučoval balet a klasický khmerský tanec. Po podpisu mírové dohody v Kambodži v roce 1992 zastupoval zemi v OSN a od roku 1993 působil jako velvyslanec při UNESCO. Za krále byl zvolen jednomyslným rozhodnutím trůnní rady v říjnu 2002 poté, co abdikoval jeho otec Norodom Sihanouk. Do Prahy směl znovu přijet až po roce 1989. Norodom Sihamoni hovoří plynně česky, zajímá se o českou kulturu, hudbu a divadlo. Prahu považuje za svůj druhý domov. K Praze se hlásí i po svém nástupu na kambodžský trůn. Po své korunovaci mimo jiné prohlásil: "Doufám, že Pražáci jsou hrdí, že se pražský student stal králem." Letos v květnu byl jednou z osobností, které ministr zahraničí Cyril Svoboda udělil cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě.