Zprávy | Z archivu rubriky


První zájemce o nový pas s biometrickými údaji podal svou žádost v pátek v 07:03 na Obecním úřadě v Tanvaldu. Sdělila to mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Ode 1. září totiž obecní úřady přijímají již jen žádosti o nové cestovní pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji - elektronickou podobou obličeje. Objevily se i první problémy. První den provozu odhalil, že do systému nelze zadávat historické okresy, ve kterých se žadatel narodil a jejichž nyní neexistující názvy systém odmítá akceptovat. "Závada bude do pondělí odstraněna," řekla Kovářová.

Do konce pracovní doby většiny úřadů o nový pas požádalo v pátek kolem 380 lidí. Nejzásadnější změnou pro žadatele o nový pas je způsob fotografování. Zatímco dříve přinesl na úřad svou fotografii, kterou přiložil k žádosti, nyní ho vyfotografují speciálním zařízením přímo pracovníci úřadu. Nově už také nejde požádat o pas na matrikách. Zájemce o pas musí navštívit úřad obce s rozšířenou působností nebo obvodní úřady v Praze. Celkem jde o 227 míst.

Vložení jedinečných údajů sloužících k automatickému rozpoznávání lidí do cestovních dokladů má zvýšit bezpečnost při cestování. V praxi technologie umožní, aby při kontrole na hranicích snímací zařízení automaticky srovnávalo podobu konkrétního člověka s obrazem v jeho pase. Má se tak zamezit zneužívání dokladů nepovolanými lidmi. Čip zatím obsahuje pouze digitální fotografie, do poloviny roku 2008 pak přibudou i otisky prstů. Bez cestovního pasu, jen s novějším typem občanského průkazu, mohou občané ČR vycestovat pouze do zemí Evropské unie.

Nepřijatelnou urážkou náboženského cítění věřících, zesměšňováním křesťanské víry a zneužíváním křesťanského symbolu kříže jsou podle kardinála Miloslava Vlka vystoupení americké zpěvačky Madonny na její současné světové koncertní sérii Confessions Tour. Zpěvačka během turné vystoupí také poprvé ve své kariéře ve dnech 6. a 7. září před českými diváky v pražské Sazka Areně. "My křesťané nehodláme posuzovat uměleckou hodnotu těchto megashow, ale jasně říkáme, že jsou pro nás naprosto nepřijatelná," oznámil ČTK v prohlášení České biskupské konference její mluvčí Martin Horálek, který zpěvačku označuje jako "takzvanou Madonnu" a její vystoupení za "kontroverzní až skandální". "Je velmi pohoršující, že se v dnešní době na pohrdání a urážkách křesťanského vyznání vydělávají obrovské miliony," konstatoval Horálek; všechny vstupenky na pražské koncerty Madonny totiž byly vyprodány hned v prvních hodinách po začátku prodeje a podobná situace byla v řadě jejích dalších zastávek.

Madonnino letošní turné provázejí protesty věřících již od prvního koncertu koncem května v Los Angeles, na němž se zpěvačka poprvé nechala "ukřižovat" na obrovském kříži. Tehdy se jako první s pobouřením ozvala anglikánská církev. Z pohledu věřících je kontroverzní už samotný název turné Confessions, tedy Zpovědi. S kritikou se Madonna setkala také v Itálii, kde se během turné rovněž zastavila. Protesty poznamenaly také přípravu jejího plánovaného koncertu v Rusku, který se měl uskutečnit na moskevském Rudém náměstí; vystoupení se přesune na stadion v Lužnikách. "Je také bolestné, že se k takovému kupčení s křesťanskými hodnotami mlčí. Za pár roků nikdo nebude vědět, kdo je zpěvačka 'Madonna', ale pravá Madona bude uctívána dál," dodal Horálek.

Českou republiku budou v zahraničí reprezentovat kontaktní čočky, pivo, turistické značení, korunovační klenoty či kubismus. Na základě ankety 100 českých NEJ tyto motivy vybralo ministerstvo zahraničních věcí na plakáty určené pro česká velvyslanectví. Novinářům to řekla ředitelka odboru zahraniční prezentace ministerstva Jana Adamcová. "Mezi nejčastěji navrhovaná NEJ patřil objev kontaktních čoček Otto Wichterleho a tradice českého pivovarnictví," uvedla Adamcová. O prázdninách pak čtenáři postupně vyřazovali nejslabší kandidáty, kteří pak byli nahrazováni jinými. Ti, kteří získali nejméně negativních hlasů, v jednotlivých kategorií zvítězili.

Mezi přírodními památkami se nejvíce dařilo kamenným čedičovým varhanám u Kamenického Šenova. Nejoblíbenější osobností v kultuře byla operní zpěvačka Ema Destinnová. Ve vědě a výzkumu si nejlépe vedl technik a vynálezce František Křižík. Za ním se pak umístil stále aktivní chemik Antonín Holý, objevitel látek účinných při léčbě nemoci AIDS či žloutence typu B. V průmyslu a obchodu se lidem jako nejméně problematické jevilo české sklo a křišťál, mezi pamětihodnostmi zvítězil pražský Karlův most.

"Překvapilo nás, že neuspěly například pamětihodnosti, jako je Strahovský stadion či jedna z největších jezdeckých soch na světě, socha Jana Žižky na pražském Vítkově," řekla ČTK Adamcová. Jako stoprvní české "nej" byl vyhlášen génius Jára Cimrman. Pro jeho zařazení se vyjádřila valná většina hlasujících. Adamcová připustila, že v rámci propagace ministerstvo hodlá použít i tohoto velikána. "Odráží to typicky český smysl pro humor," dodala.

Do vítězné stovky se také dostala trhavina Semtex či vynálezce a elektrotechnik Josef Sousedík, přezdívaný jako "Valašský Edison". Českou republiku by také mohla cizincům přiblížit první kostka cukru či bylinný likér Jana Bechera. Z méně známých památek je na seznamu například řetězový most u obce Stádlec u Tábora či největší mechanický betlém na světě, který vystavují v muzeu v Jindřichově Hradci. Místo ve stovce si také vysloužil kladrubský kůň či chodský pes, jehož historie sahá až do 13. století. Jeho kolegu ze psí říše, českého fouska, však hlasující vyřadili. Čtenáři podle Adamcové také navrhovali nejrůznější kuriozity, například chaty, sruby či zahrádkářské kolonie. Jako typicky český módní doplněk také uvedli igelitové tašky. Výsledky ankety využije ministerstvo pro výstupy prezentují Českou republiku, jako jsou výstavy, tiskoviny či propagační materiály.