Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda KSČM Vojtěch Filip podle rozhodnutí českobudějovického okresního soudu z roku 1992 sice vědomě spolupracoval s československou zahraniční rozvědkou, nevěděl ale, že služba organizačně patří pod komunistickou Státní bezpečnost. Uvedl to soudce okresního soudu Pavel Toufar. Podle soudu nadřízení Filipovi tajili, že zpravodajská služba patří pod StB. Soud tak rozhodl 21. října 1992. Žádná ze stran se tehdy neodvolala a rozsudek nabyl právní moci v listopadu 1992.

Ke zveřejnění rozsudku vyzval v pondělí senátor Martin Mejstřík ministra vnitra Františka Bublana. Předseda KSČM Vojtěch Filip se totiž na tento rozsudek odvolával, když tvrdil, že s StB vědomě nespolupracoval. Mejstřík minulý týden předložil kopii vázacího aktu, podle něhož se Filip ke spolupráci s StB písemně zavázal. I další dokumenty podle senátora jasně dokazují, že Filip pracoval pro komunistickou tajnou policii vědomě. Svazek, který na Filipa vedla StB, podle Mejstříka obsahuje nejen písemný závazek ke spolupráci, ale například i účtenky, které Filip podepisoval pod jménem Falmer, a peníze, které bral za svoji činnost. Ze svazku vyplývá, že pracoval proti západoevropským státům a NATO. V rámci této činnosti měl například získávat pro StB spolupracovníky mezi lidmi žijícími v západním Německu.

Filip je jedním z kandidátů na nového místopředsedu sněmovny. Člověk, který podle dokumentů ze svazků StB pracoval jako komunistický agent proti západoevropským státům, by podle Mejstříka v žádném případě neměl zastávat tak vysokou ústavní funkci.