Zprávy | Z archivu rubriky


Antickou mytologii převrátili naruby zoologové v Liberci. Vlčím bratrům, které před nedávnem získali z Amsterodamu, dali v sobotu jména Romulus a Remus. Nové šelmy mají výběh hned u vstupu do zahrady, všem návštěvníkům se ale nepodaří je spatřit, ožívají totiž hlavně v noci. ČTK to řekla Lena Pintnerová z propagace zoo. Teprve po setmění s nimi začne být ta správná legrace. Baví je bedlivě sledovat, co se v okolí jejich ohrady děje. "Když se zastavíte, zastaví se také. Když se dále rozejdete i oni se dají do pohybu. Rádi tu hru s nimi hrajeme," dodala. Zahrada by podle ní chtěla mít raději místo ročních mláďat chovný pár, protože ale vlk hřivnatý patří k vzácným, celosvětově ohroženým druhům, evropští zoologové by výměnu jednoho ze samců za samici povolili až tehdy, když uvidí, že se zvířatům pod Ještědem dobře žije. Zahrada pro ně upravila výběh po kasuárech. Musela kolem něj postavit betonový obrubník, aby se šelmy neprohrabaly ven. Kolem plotu se vinou dráty elektrického ohradníku, aby se vlci nedostali k pletivu a nekousli neopatrné návštěvníky. Úpravy stály téměř 100.000 korun.

Ve volné přírodě zůstává nejvýše 4500 vlků hřivnatých. Lidé je zabíjejí hlavně kvůli pověrám. Věří, že pravé oko šelem pomáhá ke štěstí ve hře a náhrdelník z jejich zubů chrání děti před nemocemi chrupu. Farmáři zase vlky loví, aby ochránili domácí zvířata. Ubývá jich i kvůli vypalování lesů a zakládání nových polí.

Atleti Dukly Praha a ženy USK Praha obhájili prvenství v extralize družstev. Armádní klub vedl po třech základních kolech a roli favorita splnil i v sobotním finále doma na Julisce a po dalším šestibodovém zisku vybojoval již 49. týmový titul. Vysokoškolačky předstihly dosud vedoucí ACP Olymp Brno a připsaly si patnácté vítězství v historii.

Dukla vyhrála ve finále s náskokem téměř 50 bodů před Turnovem, který skončil druhý i celkově. "Titul to byl vybojovaný. Ačkoliv jsme vyhráli s přehledem, se soupeři se musí vždy počítat, všechna družstva sem přijela připravená," řekl vedoucí vítězného celku Radomil Skoumal serveru atletického svazu. Atleti Dukly vyhráli na Julisce devět disciplín.

USK pomohly k zopakování loňského triumfu těsně před svým odletem na nedělní mítink Zlaté ligy v Berlíně oštěpařka Barbora Špotáková a diskařka Věra Cechlová. Stříbrná medailistka z mistrovství Evropy Špotáková hodila 59,37 metru, Cechlová poslala disk o rovný metr dál a rovněž zcela s přehledem vyhrála. Obě absolvovaly jediný pokus a spěchaly na letiště. Další vicemistr Evropy z Göteborgu Tomáš Janků skončil ve výšce na druhém místě společně s Peterem Horákem, když oba skočili 220 cm. Zvítězil Svatoslav Ton výkonem o šest centimetrů lepším. "Soustředím se na dva veledůležité závody," řekl Janků, kterého čeká Světový pohár a možná i Světové atletické finále ve Stuttgartu.

Dvě individuální vítězství zaznamenali sprinteři Jiří Vojtík a Štěpánka Klapáčová v bězích na 100 a 200 metrů. Dva závody absolvovala také bývalá dvojnásobná mistryně světa na osmistovce Ludmila Formanová, která skončila druhá ve své hlavní disciplíně a čtvrtá na poloviční trati. "Jsem spokojená. V atletice budu pokračovat i nadále, na 99 procent půjdu halovou sezonu," uvedla atletka USK Praha, která se letos vrátila na dráhu po mateřské pauze.

Vysokoškolačky porazily ve finále o 62,5 bodu Olymp Praha, který nastoupil se zajímavou posilou v osobě veslařky Miroslavy Knapkové. Čerstvá vicemistryně světa na skifu běžela závody na 800 a 1500 metrů a získala šest bodů za sedmé a páté místo.

První zájemce o nový pas s biometrickými údaji podal svou žádost v pátek v 07:03 na Obecním úřadě v Tanvaldu. Sdělila to mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Ode 1. září totiž obecní úřady přijímají již jen žádosti o nové cestovní pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji - elektronickou podobou obličeje. Objevily se i první problémy. První den provozu odhalil, že do systému nelze zadávat historické okresy, ve kterých se žadatel narodil a jejichž nyní neexistující názvy systém odmítá akceptovat. "Závada bude do pondělí odstraněna," řekla Kovářová.

Do konce pracovní doby většiny úřadů o nový pas požádalo v pátek kolem 380 lidí. Nejzásadnější změnou pro žadatele o nový pas je způsob fotografování. Zatímco dříve přinesl na úřad svou fotografii, kterou přiložil k žádosti, nyní ho vyfotografují speciálním zařízením přímo pracovníci úřadu. Nově už také nejde požádat o pas na matrikách. Zájemce o pas musí navštívit úřad obce s rozšířenou působností nebo obvodní úřady v Praze. Celkem jde o 227 míst.

Vložení jedinečných údajů sloužících k automatickému rozpoznávání lidí do cestovních dokladů má zvýšit bezpečnost při cestování. V praxi technologie umožní, aby při kontrole na hranicích snímací zařízení automaticky srovnávalo podobu konkrétního člověka s obrazem v jeho pase. Má se tak zamezit zneužívání dokladů nepovolanými lidmi. Čip zatím obsahuje pouze digitální fotografie, do poloviny roku 2008 pak přibudou i otisky prstů. Bez cestovního pasu, jen s novějším typem občanského průkazu, mohou občané ČR vycestovat pouze do zemí Evropské unie.