Zprávy | Z archivu rubriky


Šéf ČSSD Jiří Paroubek nemá šanci nyní úspěšně sestavit vládu kvůli tomu, že minulý týden zkrachovala jeho jednání o kabinetu s KDU-ČSL s podporou komunistů. Myslí si to nový premiér Mirek Topolánek. Uvedl to v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie. "Jiří Paroubek ten svůj pokus (vytvořit nový kabinet) fakticky už vyčerpal, i když to bylo trochu neústavně, právě tím, že začal sestavovat vládu s (expředsedou KDU-ČSL) Miroslavem Kalouskem s podporou komunistů," uvedl Topolánek. Lidovci v krajích se ale postavili proti tomuto projektu, který tak zkrachoval. Paroubek nemá podle Topolánka "žádnou šanci", že by dal dohromady vládu s podporou KSČM a některé z demokratických stran. "Může spoléhat pouze na přeběhlíky. Tam by bylo evidentní, že to není zadarmo, a já věřím v soudnost těch lidí," uvedl Topolánek. Nemyslí si proto, že by se Paroubkovi podařilo získat na svou stranu 101 hlasů ve sněmovně. "Ta šance je zbytečná, je to další prodlužování nestability," dodal premiér, který chce zemi dovést k předčasným volbám v dubnu, či květnu příštího roku jako jedinému korektnímu řešení povolební situace.

"Pan Topolánek by se měl teďka starat především o to, jak si zajistí podporu 101 hlasů v Poslanecké sněmovně. Myslím si, že on ví, že shoří jak papír," uvedl Paroubek v Litvínově.

Topolánek nemá pro svůj menšinový kabinet, jehož členy jmenuje prezident Václav Klaus v pondělí, zajištěnu podporu většiny poslanců. Kvůli patovému rozložení sil v dolní komoře by musel kromě hlasů všech lidovců a zelených získat pro svou vládu nejpozději na začátku října důvěru nejméně jednoho sociálního demokrata. S KSČM ani s Paroubkem o tom hodlat nejedná, chce oslovit jednotlivce z ČSSD a spoléhá podle svých slov na jejich zdravý rozum. Topolánek si navzdory zablokované situaci ve sněmovně nemyslí, že by musel být prvním polistopadovým premiérem, jehož vláda by ve sněmovně neobstála ve zkoušce o vyslovení důvěry.

Deficit státního rozpočtu na příští rok zřejmě přesáhne 100 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl místopředseda ODS a designovaný vicepremiér Petr Nečas. Předchozí vláda Jiřího Paroubka připravila návrh rozpočtu s deficitem 88 miliard korun. "Návrh bude v první řadě poctivý," uvedl Nečas. V rozpočtu nebudou zahrnuty příjmy z privatizací, jejichž příprava ještě nebyla ani zahájena, dodal.

Místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že z výnosu privatizace bude moci být v příštím roce použita určitá částka z dřívějších let, která dosud nebyla vyčerpána. Podle něho jde minimálně o 18 miliard korun. ČSSD je podle Sobotky ochotna jednat s ODS o rozpočtu s deficitem okolo 90 miliard, schodek 150 až 170 miliard pro ni ale přijatelný není. To by mohlo zhoršit rating České republiky, zvýšit inflaci, či zdražit hypotéky, uvedl Sobotka. ČSSD je připravena jednat o jednotlivých výdajích, které jsou nezbytné, které mají například sociální charakter, dodal Sobotka. "Obávám se, že se ODS chystá nafouknout rozpočtový schodek, tak aby do něj mohla skrýt některé své populistické rozpočtové návrhy," sdělil ČTK Sobotka. Podle něj může být ODS v pokušení zvýšit rozpočtový schodek, svést vinu na ČSSD a v příštím roce dělat rozhazovačnou rozpočtovou politiku. Proto Sobotka požaduje po ODS konzultace o rozpočtu i s opozičními stranami.

Předseda ODS Mirek Topolánek na televizi Prima uvedl, že příprava rozpočtu na příští rok bude patřit mezi první úkoly jeho vlády. Topolánek počítá se schodkem 88 až 170 miliard korun. "Budeme se samozřejmě snažit učinit ta opatření (k minimalizaci schodku), které připravili sociální demokraté," uvedl premiér. Jako příklady uvedl odložení účinnosti služebního zákona, vyšší spotřební daně, či změnu zákona o nemocenském pojištění. Tyto návrhy schválila minulý týden ještě vláda ČSSD.

Prahou prošel v neděli historický průvod v dobových kostýmech, který připomněl 651. výročí korunovace Karla IV. římským císařem. V jeho čele kráčel český král a římský císař Karel IV. s chotí Annou Svídnickou a za nimi šly tři stovky dvořanů. Průvod začal na Vyšehradě, kde mu přihlíželo jen pár lidí, většinou venčících psy. Jak se však blížil centru města, vzbuzoval stále větší pozornost. Cestou se císař zastavil u radnice na Karlově náměstí a u Jindřišské věže, aby přijal hold představitelů Prahy 2 a Prahy 1. Na Staroměstském náměstí se dokonce setkal s pražskými starosty a primátorem, kteří se mu poklonili v kostýmech z Národního divadla. Spolu s nimi pozdravili královskou návštěvu i historické osobnosti, například pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi a další "celebrity" 14. století.

Vznešené panstvo, které usedlo na pódium, se mohlo potěšit vystoupením kejklířů, tanečnic, hudebníků a zápasníků a také pojedlo řízečky, zeleninu a další pochutiny. Stovky diváků pod pódiem se mohly také potěšit vystoupením středověkých umělců, ale chuťové buňky mohly uspokojit jen tím, co prodávali stánkaři. Dobrovolníci, kteří tvořili průvod, usedli za vyvýšeným jevištěm ve stanu s nápisem VIP, kde na ně čekaly chleby s paštikou.

Slavnostní pochod, který pokračoval po královské cestě přes Karlův most se zastávkou u Senátu, k večeru došel na Pražský hrad, kde Karla IV. přivítal kardinál Miloslav Vlk.

Sychrovský zámek pustí u příležitosti Dnů evropského dědictví návštěvníky do historických komnat druhého patra zámku, které jsou běžně nepřístupné, protože procházejí složitou rekonstrukcí nebo čekají na opravu. "Lidé si mnohdy neumí představit, jak je obnova interiérů náročná, myslí si, že stačí jen vymalovat," dodal ředitel zámku Miloš Kadlec. Při prohlídkách, které se uskuteční od 9. do 17. září, bude podle něj nutné kvůli bezpečnosti dodržovat přísný režim a předem se na ně objednat. Budou vždy nejvíce pro deset lidí a potrvají 45 minut.

Interiéry druhého patra státního zámku Sychrov jsou ojedinělé náročnou výzdobou. Návštěvníkům se otevře pánská ložnice zdobená vykládanou parketovou podlahou, vyřezávaným dřevěným obložením a štukovým stropem. Vybavená je novogotickou postelí a druhorokokovou sedací soupravou potaženou kůží. Nahlédnou i do dámské ložnice a dámského salonu. Výjimečné prohlídky odhalí i kabinet kuriozit s výmalbou v antickém stylu a s empírovým vybavením, v němž budou v budoucnu umístěny sbírky starověkých vykopávek, sběratelských kuriozit a zajímavostí. Kromě těchto již opravených pokojů spatří návštěvníci i místnosti, které rekonstrukcí procházejí nebo na ni čekají.

Sychrov vznikl jako barokní zámek v letech 1690 až 1693. Do romantické novogotické podoby ho v letech 1847 až 1862 nechal přestavět Kamil Josef Rohan. Zámek má již čtyři roky otevřeno celoročně, a dokonce sedm dní v týdnu. Turisté ho vyhledávají mimo jiné kvůli největší sbírce francouzského portrétního umění ve střední Evropě a bohaté řezbářské výzdobě z dílny Petra Buška.

Co automobil, to rarita, říká o veteránech vystavených v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště jeden z organizátorů výstavy Veteran Show Praha Svatopluk Holata ze spolupořádajícího Mobile muzea ČR. Akce, která v neděli odpoledne skončila, ukázala návštěvníkům například dva vozy RAF značky Linser vyráběné v Liberci, které vedle sebe podle Holaty stály naposledy zhruba před 90 lety. Na výstavě mohli příchozí vidět průřez automobilových kolekcí vyráběných přibližně do 100 let nazpět. Exponáty představili soukromí sběratelé, část z nich do Průmyslového paláce dovezli pořadatelé z technických a automobilových muzeí.

Holata se mezi sběratele rovněž řadí, ale tvrdí, že nejlepší je se o auta starat a přitom je nevlastnit. "Několik sbírek jsem měl, ale rozprodal jsem. Jestli si pořídím další veterány, je otázkou peněz, nabídky a poptávky," řekl ČTK vášnivý znalec veteránů, podle něhož je důležité, aby sběratel, který se chce o historické vozy starat, měl důsledné znalosti o problematice, aby věděl, kde pořídit náhradní díly.

Na třech výstavních plochách byla od pátku do neděle k vidění více než stovka exponátů zahrnujících české značky jako Laurin a Klement, Walter, Aero nebo Praga. Ze zahraničních značek se představily Mercedes Benz, BMW, Renault nebo DKW z roku 1936, který byl jedním z předchůdců dnešní značky Audi. Samostatná část byla věnována americkým vozům, jako je Cadillac nebo Ford Mustang.