Zprávy | Z archivu rubriky


Výbor OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen doporučil Česku přijetí opatření ke zvýšení zastoupení žen ve jmenovaných a volených funkcích. Zahrnovat by měla mimo jiné i finanční pobídky pro politické strany, které dají ženám příležitost. Vyplývá to z dokumentu s doporučeními výboru, který má ČTK k dispozici. Výbor si českou zprávu o postavení žen vyslechl od státní delegace 17. srpna. Seznámil se i se stínovým dokumentem neziskových organizací. Ženy tvoří něco přes polovinu české společnosti. Ve sněmovně jim připadá 15 procent křesel, v Senátu 11 procent. Při posledních sněmovních volbách se zastoupení žen v dolní komoře ještě o dvě procenta snížilo. Podle dostupných informací by mohly ženy mít tři z 15 postů v nové vládě, tedy pětinu.

Výbor zopakoval své "obavy z přetrvávajícího nízkého zastoupení žen v parlamentu a vládě, včetně výborů, na mezinárodní úrovni i v soukromém sektoru", uvádí zpráva. "Výbor je znepokojen zjevnou nechutí vlády zavést dočasná zvláštní opatření. Má obavy z oddálení záměru, aby na kandidátních listinách bylo nejméně 30 procent zástupců jednoho z pohlaví," stojí v dokumentu. Výbor vyzývá stát, aby podpůrná opatření pro ženy začlenil do připravovaného volebního zákona. Dál doporučuje to, aby si stát stanovil při zvyšování podílu žen na rozhodování jasný cíl a termín jeho splnění, a urychlil tak zvýšení zastoupení žen. Výbor požaduje i to, aby ho o pokrocích česká strana informovala ve své příští zprávě. Předložit by ji měla v březnu 2009.

Sociální demokraté ve středu tvrdě kritizovali občanské demokraty za jejich přístup k povolebním jednáním. Úvahy ODS o "vyšachování" předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka z rozhovorů jsou podle lídrů ČSSD "zoufalé a nestydaté". Jsou přesvědčeni, že nová vláda Mirka Topolánka je stejně odsouzena k neúspěchu, a tak čekají na svou šanci sestavit kabinet po říjnových senátních a komunálních volbách. Někteří politici ODS si myslí, že dohoda s ČSSD o vládním uspořádání by byla možná, ale bez Paroubka. "V sociální demokracii tyto výroky hodnotíme jako zoufalé a nestydaté," řekl místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Dodal, že ODS ani za tři měsíce nedokázala sestavit stabilní a trvající vládu, protože nastupující Topolánkův kabinet podle něj "s vysokou pravděpodobností hraničící téměř s jistotou" nezíská důvěru poslanců. "Na straně ODS již nevidíme žádný pokus o jednání, žádný pokus o konstruktivní návrhy, pouze pokusy o destrukci sociální demokracie," uvedl Sobotka.

Další místopředseda Zdeněk Škromach potvrdil, že sociální demokracie zůstane vůči Topolánkově vládě v opozici. "Neumíme si představit, že by tato vláda bez důvěry a v demisi měla vládnout půl roku či rok. Neumíme si představit, že by měla mechanismy, jak vyvolat předčasné volby," řekl o sestavě ODS. Jiří Paroubek poznamenal, že k vyvolání předčasných voleb by ODS potřebovala ještě podporu jedné z větších stran, tedy buď ČSSD, nebo KSČM. "Ani jedna z těch stran ale není ochotna do tohoto dobrodružství a do tohoto znásilnění ústavního režimu jít," řekl. Občanským demokratům vzkázal, že když nejsou schopni sami najít východisko ze zablokované situace, ať místo vyvolávání předčasných voleb svěří sestavování vlády jemu. "Pokud nejsou schopni, ať nechají další pokusy vlády někomu jinému. My se o to můžeme pokusit se zdarem," soudí odcházející premiér.