Zprávy | Z archivu rubriky


Co automobil, to rarita, říká o veteránech vystavených v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště jeden z organizátorů výstavy Veteran Show Praha Svatopluk Holata ze spolupořádajícího Mobile muzea ČR. Akce, která v neděli odpoledne skončila, ukázala návštěvníkům například dva vozy RAF značky Linser vyráběné v Liberci, které vedle sebe podle Holaty stály naposledy zhruba před 90 lety. Na výstavě mohli příchozí vidět průřez automobilových kolekcí vyráběných přibližně do 100 let nazpět. Exponáty představili soukromí sběratelé, část z nich do Průmyslového paláce dovezli pořadatelé z technických a automobilových muzeí.

Holata se mezi sběratele rovněž řadí, ale tvrdí, že nejlepší je se o auta starat a přitom je nevlastnit. "Několik sbírek jsem měl, ale rozprodal jsem. Jestli si pořídím další veterány, je otázkou peněz, nabídky a poptávky," řekl ČTK vášnivý znalec veteránů, podle něhož je důležité, aby sběratel, který se chce o historické vozy starat, měl důsledné znalosti o problematice, aby věděl, kde pořídit náhradní díly.

Na třech výstavních plochách byla od pátku do neděle k vidění více než stovka exponátů zahrnujících české značky jako Laurin a Klement, Walter, Aero nebo Praga. Ze zahraničních značek se představily Mercedes Benz, BMW, Renault nebo DKW z roku 1936, který byl jedním z předchůdců dnešní značky Audi. Samostatná část byla věnována americkým vozům, jako je Cadillac nebo Ford Mustang.

I když česká fotbalová reprezentace po třech prohrách slavila vítězství, kouč Karel Brückner prohlásil, že výkon proti Walesu měl pořád řadu nedostatků. "Vím, že tam byly. Ale s každým zápasem budeme silnější," řekl po vydřené výhře 2:1. Soupeř má podle jeho slov výborný tým. "Byl to náročný zápas. Wales nás trošičku zaskočil precizní obranou, nedostali jsme se do tlaku. I proto, že tam byly chyby ve finálních přihrávkách," uvedl kouč. Potěšila jej hra obrany, která kapitulovala sedmkrát v posledních třech duelech, ale dnes povolila jen jednou. "Já myslím, že to bylo o moc lepší než v minulých zápasech. Máme teď čtyři až šest obránců, s nimiž můžeme počítat," pochvaloval si. Jedním z nich je Martin Jiránek, který dostal nečekaně přednost před Radoslavem Kováčem a nešťastně se zapsal do průběhu zápasu vlastním gólem, jímž pět minut před koncem vyrovnal na 1:1. Pro kouče je ale jasnou volbou. "Jiránek byl vlastně naším jediným stoperem, protože Rozehnal s Kováčem nyní hrají v klubech na postu defenzivního záložníka," vysvětlil Brückner. V závěru si prožil společně se zaplněným stadionem pěkné nervy. Nakonec rozhodli ti hráči, které vybral na lavičce náhradníků. Střelec dvou gólů David Lafata mu prý za slavný večer nevděčí. "Já neobjevil Lafatu, on objevil sám sebe. V klubu už podává výborné výkony dlouho," uvedl kouč. Chválil i Libora Sionka, jenž na obě branky přihrál. "Byl daleko lepší než Štajner," řekl Brückner k přestávkové změně na pravém kraji zálohy a obdivně se vyjádřil i o novém kapitánovi Tomáši Rosickém. "Je na něm vidět, že tu novou roli bere se vší vážností," prohlásil kouč.

Waleský trenér John Toshack opouštěl Teplice rozčarován. Jeho tým byl hodně blízko cennému bodu. "Jsem moc zklamaný," řekl tichým hlasem. "Hlavně z toho, jak padl druhý gól, který byl z ofsajdové pozice. Navíc před přímým kopem, který celé akci předcházel, nebyl míč evidentně v klidu," posteskl si.

Záložník fotbalové reprezentace Tomáš Rosický si na svůj první zápas v roli kapitána národního týmu nakonec uchová hezké vzpomínky. Hráč londýnského Arsenalu se v sobotním duelu proti Walesu ukázal jako správný šéf mužstva, když hned po nešťastném vlastním gólu obránce Martina Jiránka hnal svůj tým zpět na zteč branky Walesu. Rosický prý i pět minut před koncem stále doufal ve vítězství, o kterém rozhodl v úplném závěru střídající žolík David Lafata.

Když si dal Jiránek smolného vlastence, vytasil se Rosický s výrazným gestem. Hned sprintoval pro míč do české branky, aby domácí mohli co nejdříve rozehrát a pokusit se o závěrečný nápor. "Když si to tam Jiras fláknul, tak jsem okamžitě běžel pro balon. Pořád jsem věřil, že to můžeme zlomit, i když už času bylo málo. Naštěstí jsme to tam nakonec dotlačili. Je to moc důležité vítězství," radoval se Rosický. Přestože v reprezentaci pětadvacetiletý středopolař odehrál už téměř šedesát zápasů, ten sobotní pro něj měl velmi zvláštní příchuť. Poprvé přivedl tým do boje jako jeho lídr a kapitán. Rosický v týdnu před utkáním vystřídal zkušeného Tomáše Galáska a netajil, že na duelu s Walesem mu hodně záleželo. "Byl to speciální zápas. Ale nemůžu zase říct, že bych byl nějak víc nervózní. Hlavně jsem se tím nechtěl nechat moc strhnout," popisoval Rosický, který litoval jenom toho, že první zápas s kapitánskou páskou neokrášlil gólem. Rosický byl aktivní, ale střelecky se prosadit nedokázal. "Mrzí mě hlavně jedna střela z prvního poločasu," uvedl Rosický.

Češi v nové kvalifikaci už nemohou spoléhat na ostřílené mazáky Nedvěda s Poborským, kteří ukončili reprezentační kariéru, a zatím ani na jejich vrstevníka Šmicra, jehož zase od února pronásledují zranění. "Ztratili jsme tím velkou sílu, je strašně těžké takové hráče nahrazovat. Teď je to o něčem jiném, všichni musíme být trpěliví a hlavně držet při sobě," nabádal Rosický. Sám na hřišti cítí, že se musí změnám přizpůsobit.