Zprávy | Z archivu rubriky


Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v pátek slíbil, že se co nejrychleji pokusí odstranit legislativní chybu, která ohrožuje platy některých zdravotníků. Novinářům řekl, že stačí dílčí novela zákoníku práce a k takové změně je prý ochoten při nejbližší příležitosti.

Lidové noviny tento týden upozornily na to, že zákon o neziskových nemocnicích není v souladu s některými jinými zákony, které parlament přijal. Kvůli chybě se tak podle listu rozplývá vidina záruky pevně daných a pravidelně valorizovaných platových tabulek pro lékaře, zdravotníky i další profese. Zdravotnické odbory kvůli tomu chtějí odsunout platnost zákona o neziskových nemocnicích až na leden 2008. Do té doby bude podle nich dost času na jeho opravy. Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra jinak hrozí, že zaměstnancům nemocnic, jež se změní v neziskové, klesne plat i o několik tisíc korun měsíčně. Schlanger ve čtvrtek novinářům řekl, že odboráři jsou připraveni za své platy i stávkovat.

"Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn," sdělil ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Podle exministra Ratha je zákon o neziskových nemocnicích v tomto ohledu v pořádku. "Tato věc je jednoduše odstranitelná," uvedl. Jako poslanec je připraven doplnit do zákoníku práce ve výčtu organizací placených podle tarifních tabulek i neziskové nemocnice. Bývalý ministr zdravotnictví opět kritizoval ODS, která podle něj zamlčuje to, že v krajských nemocnicích převedených na akciové společnosti platy zdravotníků už klesly a uvedená legislativní chyba s tím nemá nic společného.

Evropská unie chce, aby Česká republika a dalších šest států zvýšily spotřební daň z piva. Nárůst by měl být zhruba pětinový. Z půllitru piva by tak stát vybral asi o 30 haléřů více než nyní. Vyplývá to z návrhu, který v pátek Evropská komise představila novinářům. Daň by se měla zvýšit někdy mezi roky 2008 až 2010. Českým pivovarníkům se návrh unie na zvýšení daně nelíbí. "Je to o tom, že EU chce daně sbližovat a mít vše jednotné, podle jednoho mustru. To je špatně," řekl ČTK výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Pivovarníci by podle něj byli nejradši, kdyby český ministr financí návrh EK na příslušném jednání vetoval. Popřípadě budou žádat rozdělení růstu daně alespoň do dvou kroků. Zvýší-li se sazba o 30 haléřů na půllitr, může být konečné zdražení i 50 haléřů, což je citelné, uvedl Veselý s tím, že samotné pivovary jsou při zvyšování cen opatrné. Výkonný ředitel svazu také uvedl, že by se dál prohloubil daňový rozdíl mezi pivem a vínem, kterému má zůstat nulová sazba.

Případné zvýšení daně se nelíbí ani předsedovi Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřímu Fuskovi. Pivo je podle něj národní nápoj a významná exportní komodita, jakých ČR moc nemá. "Příliš málo si ho chráníme," uvedl s tím, že třeba Francouzi by si na víno nechali sáhnout jen těžko.

Ministerstvo financí se zvýšením spotřební daně u piva nesouhlasí. "Zásadně s tím nesouhlasíme a použijeme všechny prostředky vedoucí k tomu, aby se daně nezvyšovaly," sdělil ministr financí Vlastimil Tlustý.

Brusel svůj návrh obhajuje tím, že do spotřebních daní z alkoholu se v posledních letech prakticky nepromítala inflace, tedy růst spotřebních cen. Ten jen od roku 1992 v celé EU činil zhruba 31 procent. "Minimální daňové sazby jsou základním kamenem systému spotřebních daní v celé EU," řekl eurokomisař László Kovács, který má na starosti právě daně. Podle něj celý systém spotřebních daní ztrácí smysl, pokud se do něj inflace nepromítá.