Zprávy | Z archivu rubriky


Korejská firma Hyundai Motor Company chce před prosincovým zahájením stavby automobilky v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zachránit asi tisícovku stromů z oblasti významných krajinných prvků potoků Řepníka a Pazderůvky. Ačkoli na jejich vykácení dostala povolení, přivedla na místo korejské dělníky ze své sesterské organizace Amco Asset Management Co., kteří v těchto dnech začali stromy stěhovat. Práce by měly být do konce října, do roka se ale stromy vrátí zpět, řekl ČTK Leo Lee, hlavní koordinátor přesunu. Za záchranu stromů Korejci utratí asi 25 milionů korun.

Některé stromy měří metr, většina je ale vysoká až 30 metrů a jejich stáří je až 60 let. "Dělali jsme průzkum s místními společnostmi, které se zabývají přesazováním stromů, a ty tvrdí, že v našich podmínkách na území republiky je možné přesazovat pouze stromy do pěti let stáří a zhruba do tří až pěti metrů výšky. Korejci doma přesazují vzrostlé stromy, tak se rozhodli všechny stromy zachránit i tady," řekl ČTK Jaromír Brunhofer z pražské firmy Bovis, která dohlíží nad přesunem nošovických stromů, a bude to jedna z firem, které Korejcům budou dělat stavební dozor.

Leo Lee uvedl, že v Koreji běžně přesazují vzrostlé stromy na horách helikoptérami. V Nošovicích si vystačí s trajlerem, který převeze během hodiny dva až tři dospělé stromy. "Nejdříve ořežeme spodní větve u vzrostlých stromů, aby se snížilo odpařování vody, pak bagrem odkopeme kořenový val a ručně obnažíme celý kořen s hlínou, ten zabalíme do juty, zafixujeme a pak uvolníme strom z původního stanoviště. Velkým jeřábem ho přeložíme na trajler a převezeme necelé dva kilometry na místo budoucí vlečky, kde budou stromy dočasně umístěny," popsal postup prací Leo Lee a tím, že tato aktivita nemá žádnou souvislost s náboženstvím. "Je to výhradně ekologie, jde nám o maximální ochranu životního prostředí," zdůraznil Kim Ok-Čo, šéf budoucí továrny, který na přesun stromů dohlíží.

Za speciální péče listnaté i jehličnaté stromy přečkají zimu v lokalitě na území staveniště přímo v zóně. Zhruba po roce se většina vrátí na mezi nově postavené budovy v rámci sadových úprav, zbylá část stromů bude využita na zpevnění ochranných valů. Potok Řepník se bude zatrubňovat a překládat.

Velitel domovní prohlídky ve vile podnikatele Radovana Krejčíře Jan Špitálský byl Obvodním soudem pro Prahu - západ potrestán za miliardářův útěk. "Dnes byl vydán trestní příkaz," řekl ČTK soudce Tomáš Jureček. Protože ale ještě verdikt nebyl doručen obžalovanému, nechce soudce sdělit, jaký trest Špitálskému uložil. Rozhodnutí není pravomocné, bývalý policista si může podat odpor a soudce pak bude muset kauzu projednat v hlavním líčení. Trestní příkaz může soudce vydat v případě, že je podle něj skutkový stav spolehlivě prokázán již opatřenými důkazy. V případě Špitálského mohl soudce uložit podmíněný trest odnětí svobody do jednoho roku, zákaz činnosti do pěti let či oboje najednou.

Špitálský je jediný, kdo byl obviněn za to, že Krejčíř z vily loni v červnu při domovní prohlídce uprchl a podařilo se mu dostat na Seychelské ostrovy, jejichž má občanství. Vyšetřování okolností útěku trvalo téměř rok. Při domovní prohlídce u Krejčíře bylo kromě Špitálského dalších devět policistů z pražské protikorupční policie. Po Krejčířově útěku byli všichni postaveni mimo službu, po čase se ale vrátili do práce. Někteří však poté od policie odešli. Stěžovali si, že s nimi jejich nadřízení nekomunikují a nevrátili jim jejich rozpracované případy. Kvůli skandálu s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, tehdejší ministr vnitra František Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka.

Matka pětiletého Matěje Chrásteckého z Olomouce, který se v polovině června zabil po pádu z vlaku, před soud nepůjde. Soudkyně, která má případ na starosti, se rozhodla podmíněně zastavit její trestní stíhání. Sedmatřicetiletou matku vyšetřovatel stíhal za ublížení na zdraví. Důvodem byl fakt, že nechala chlapce ve vlaku odejít samotného na toaletu, a neměla jej tak pod dohledem.

"Podmíněně jsem zastavila trestní stíhání. Zkušební doba byla stanovena na jeden rok. Rozhodnutí ještě není pravomocné, je zde třídenní lhůta na stížnost. Podat ji může státní zástupce i obviněná," řekla dnes ČTK soudkyně olomouckého okresního soudu Šárka Haltufová. Uvedla, že pro podmíněné zastavení byly splněny všechny podmínky. Matějova matka byla stíhána pro trestný čin se sazbou do pěti let a k činu se doznala. Navíc škoda je podle soudkyně v tomto případě nevyčíslitelná a nedá se nijak nahradit. "Soud má za to, že lze tímto způsobem věc skončit. Obviněná je osobou bezúhonnou a tato věc má pro ni nejbolestivější následky v celé společnosti, toto řešení případu je podle mne správné," doplnila soudkyně.

Pětiletý chlapec se matce ztratil v jedoucím vlaku ve směru ze Zábřehu na Šumpersku do Olomouce, když odešel sám na toaletu. Tělo chlapce nalezli policisté až týden poté nedaleko obce Střeň na Olomoucku, když v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách vlakového kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Malý Matěj si kousek před stanicí Střeň zřejmě otevřel dveře a z jedoucího vlaku vypadl. Podle soudní pitvy chlapec zemřel po pádu z vlaku na následky mnohočetných poranění.

Policisté ženu obvinili za to, že nechala odejít syna samotného na toaletu v jedoucím vlaku, a neměla jej tak pod dohledem. Matěj byl bez dozoru a podle svědků byl viděn, jak zavírá a otevírá dveře vagonu na zastávce Červenka. Matka syna začala shánět, až se vlak blížil do železniční stanice Olomouc hlavní nádraží. Vinu na straně Českých drah policisté během vyšetřování vyloučili.