Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerský předseda a šéf ODS Mirek Topolánek tvrdí, že jeho podnikání ve firmě VAE je nezpochybnitelné z hlediska zákonnosti i podnikatelské etiky. Zopakoval, že když prodával své akcie, už nebyly zastavené. Na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že šéf ČSSD Jiří Paroubek se jej snaží kauzou VAE zdiskreditovat, aby dostal svou stranu zpátky k moci. "Na základě informací, které mohu obtížně doložit, vím, že existovalo politické zadání ze strany ČSSD kriminalizovat moji podnikatelskou činnost ve VAE," prohlásil premiér. Míní, že sociální demokracie se jej snaží poškodit před blížícími se komunálními a senátními volbami a kongresem ODS, který by ho mohl odvolat. Topolánek uvedl, že se žádného úvěrového podvodu nedopustil, věc několikrát vyšetřovala policie, aniž zjistila jeho vinu. Svůj podíl ve VAE prodal loni v srpnu za 2,5 milionu korun, a to podle vlastních slov za nevýhodných podmínek. Peníze použil na koupi bytu. Kdyby podle Topolánka bylo na pohledávkách jeho firmy něco špatného, měla to odhalit První městská banka, ve které byl Paroubek předsedou dozorčí rady. "Kdyby měl sebemenší podezření, určitě by zasáhl," řekl Topolánek na adresu svého rivala.

"Pan Topolánek je domýšlivý. Jeho není potřeba zničit, protože on se zničil sám," reagoval Paroubek. Nemá prý zájem na velké koalici s ODS. "Mám zájem, abych ustavil vlastní vládu, takže pan Topolánek si trošku fandí," uvedl expremiér. Zopakoval, že Topolánek by měl co nejrychleji odstoupit. "To, co se stalo s jeho podnikáním, je ostuda naší země," dodal.

Případ dluhu VAE začal v únoru 1999, kdy si firma, v níž měl nynější premiér čtvrtinový podíl a do roku 2003 byl předsedou představenstva, půjčila u První městské banky 67,5 milionu korun na převzetí tepelného hospodářství v Kroměříži. Podnikatelský záměr ale nevyšel a firma z úvěru splatila jen část, která činila 53 milionů. I s úroky bance VAE dál dlužila 15,9 milionu korun. Po krachu První městské banky přešly v prosinci 2000 její pohledávky na hlavní město Prahu. Dluh VAE převzal magistrát v ceně 11,9 milionu korun. Firma následně nabídla splátkový kalendář, ale město jej nepřijalo a pohledávku prodalo firmě BB Cash za 5,5 milionu korun. Dluh nakonec od BB Cash získala společnost Eltodo, která s VAE spolupracovala na energetických zakázkách.

Viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer vystoupil s ostrou kritikou státního rozpočtu na příští rok. "Mám za to, že půjde o nejhorší a nejnebezpečnější rozpočet za poslední léta," řekl Niedermayer serveru iDnes. Dodal, že ani tak nezáleží na tom, jestli konečný deficit bude 88 nebo 100 miliard. Doplatí na něj všichni, tvrdí. Rozpočet podle viceguvernéra porušuje platná pravidla a závazky České republiky. Země totiž slíbila, že bude postupně rozpočtové schodky snižovat tak, aby byla schopna přijmout společnou evropskou měnu v roce 2010. Tuto variantu však už nový ministr financí Vlastimil Tlustý prakticky vyloučil. Rozhodující bude především rok 2008, ale limit tří procent se dá podle Niedermayera po zhoršení naplánovaném na příští rok jen těžko dodržet. Polovinu rozpočtu tvoří zákonné sociální výdaje a plánuje se jejich 16procentní růst. Navíc kvůli zvyšujícímu se počtu úředníků rostou i náklady na státní správu. To si vyžádá další peníze na jejich mzdy. Ekonomika přitom v posledních měsících podává obdivuhodné výkony a její růst se drží nad šesti procenty.

Ministr financí Vlastimil Tlustý sestavuje skupinu, která by pomohla najít východisko z kritické situace veřejných rozpočtů. Na doporučení bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana nabídl ministr účast v týmu ekonomům z ČSSD i KDU-ČSL. Úkolem skupiny bude nabídnout řešení aktuální krize v návrhu rozpočtu a pomoci najít shodu v otázce zahájení neodkladných ekonomických reforem.

Expremiér Stanislav Gross a bývalý policejní prezident Jiří Kolář nedorazili k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, kde mají svědčit v případu nákupu policejních pouzder. "Již dvakrát se nepodařilo jim doručit obsílky," řekl předseda trestního senátu Tomáš Hájek. Oba muži jsou stěžejními svědky. Měli by se vyjádřit k okolnostem smlouvy na nákup pistolí a pouzder, kterou podepsal jako tehdejší ministr vnitra Gross. Obžaloba viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku bývalou Kolářovu náměstkyni Ivanu Pánkovou a jejího podřízeného Pavla Musila. Podle státního zástupce nesou vinu za předraženou zakázku na nová policejní pouzdra k pistolím. Ačkoli údajně věděli o nevýhodnosti nabídky České zbrojovky Uherský Brod, Pánková prý zakázku schválila. V případě uznání viny hrozí dvojici vězení od dvou do osmi let. Ministerstvo vnitra navíc po nich požaduje úhradu škody přesahující deset milionů korun.

Obžalovaní jakékoli pochybení popírají, plnili prý úkoly dané usnesením vlády expremiéra Miloše Zemana i tehdejšího ministra vnitra Grosse. "Usnesením vlády z dubna 2000 nám bylo znemožněno vybrat kvalitní zbraň a pouzdro," řekla při květnovém zahájení hlavního líčení Pánková. Vláda tehdy údajně rozhodla o tom, aby bez veřejné obchodní soutěže dostala zakázku Česká zbrojovka Uherský Brod, a Pánková prý dostala od policejního prezidenta rozkaz úkol splnit. Členové zkušební komise uvedli, že Pánková akceptovala jejich závěry, podle nichž je třeba nabídku odmítnout. Ani jedna pistole či pouzdro totiž po několika zkouškách nevyhověly nárokům policie. S názorem komise se prý ale neztotožnil Gross - údajně rozhodl o tom, že nabídka odmítnuta nebude, zbrojovka jen měla odstranit nedostatky.