Zprávy | Z archivu rubriky


Prezidenti zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) jsou přesvědčeni o tom, že společné prosazování jejich zájmů je účinnější než individuální postup každého státu. Češi, Slováci, Poláci a Maďaři budou usilovat o dodržení termínu pro rozšíření takzvaného schengenského systému bez hraničních kontrol v EU plánovaného na podzim 2007. Odklad, který Brusel zvažuje kvůli nepřipravenosti počítačové databáze, prezidenti hodnotí jako diskriminaci nováčků pětadvacítky. Trvají na rovnoprávných podmínkách pro přijetí eura a hodlají naléhat na zrušení víz do Spojených států. "Všichni čtyři máme pocit, že je důvod, abychom tyto své postoje uměli formulovat, uměli se na nich předem dohodnout a zesíleným tónem čtyř zemí v Evropské zemi je prezentovat, když to bude potřeba," uvedl hostitel lánské schůzky, který v 90. letech jako tehdejší premiér neskrýval rezervovaný postoj k Visegrádu. Český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se mu tehdy nelíbila snaha Západu vytvořit z visegrádského uskupení "náhražku" plnohodnotného členství středoevropských států v EU. "Byl jsem proti falešným očekáváním, které s V4 někdo spojoval," řekl Klaus s tím, že nyní je zesílený hlas čtyř nováčků proti starým členům unie účinný a rozumný. Podle něj je minulostí éra, když každá ze zemí "hrála na sebe" a snažila se ostatní předhonit nebo nějak trumfnout.

Na návštěvu Plzně přijel z Lán slovenský prezident Ivan Gašparovič. Setkal se se zástupci města i kraje, a prohlédl si Plzeňský Prazdroj. Zavzpomínal rovněž na léta, kdy jezdil na plzeňský zimní stadion jako vedoucí výpravy hokejového Slovanu Bratislava.

Návštěvníci parku lánského zámku mohou nyní při procházkách odpočívat na lavičce, na níž jako první usedli prezidenti. Lavici umístěnou pod mohutnou lípou vyrobil kamenosochař a restaurátor Bohumil Pánek z hořického pískovce a dubu z lánského parku. "Autorkou myšlenky prezidentské lavičky je Livia Klausová, která využila designerský nápad dvorního architekta prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Josipa Plečnika," uvedl při slavnostním odhalení lavičky hradní kancléř Jiří Weigl.

Raně barokní zámek Lány uprostřed křivoklátských lesů si vybral Masaryk jako své letní sídlo, kde rád odpočíval i pracoval. Po abdikaci v roce 1935 se do Lán přestěhoval i s rodinou natrvalo, v roce 1937 tam v 87 letech zemřel. Jako místo posledního odpočinku pro své nejbližší i pro sebe zvolil lánský hřbitov. Po smrti T.G. Masaryka byl lánský zámek využíván sporadicky, jen za druhé světové války v něm bydlel prezident Emil Hácha. Až Václav Havel začal navštěvovat Lány pravidelně, oblíbil si ho i jeho nástupce Václav Klaus. Jeho manželka Livia se systematicky věnuje úpravám zámku, který tvoří dominantu rozsáhlého parku.

Prezident Václav Klaus si myslí, že papež Benedikt XVI. neměl v úmyslu popudit muslimy svými výroky o islámu a nemohl tušit, jakou bouři nevole tím vyvolá. Rozhořčené reakce muslimského světa se Klausovi zdají přehnané. Prezident to uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. "Podle toho výroku bych to tak špatně neviděl a necítím důvod, aby na to byly reakce takové, jaké na to jsou. Co o papežových jiných projevech a jiných textech vím, tak bych se velmi divil, kdyby on se pustil do něčeho, čím by chtěl vědomě 'popíchnout' tuto část světa. To mi nedává vůbec žádný smysl," řekl Klaus, který se hlásí k husitské církvi. Klaus poznamenal, že nezná celý papežův projev, jen úryvky citované médii. "Bohužel jiskřička dalšího neporozumění to prostě je," konstatoval prezident. V nynější nervozitě panující mezi muslimským a západním světem podle něj stačí málo, aby se vztahy ještě vyostřily. Ze zkušeností z vlastních projevů Klaus prý ví, že často "neutrální, bezzubá věta" bývá dezinterpretována a vyvolá naprosto nečekaný spor.

Zástupci české katolické církve tvrdí, že papežovy výroky byly vytrženy z kontextu. Papež vyznavače islámu po celém světě nejvíce pobouřil tím, když v rodném Německu citoval byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." Benedikt XVI. vyjádřil lítost, že svými slovy na adresu islámu urazil muslimské věřící. Některé pasáže jeho projevu byly podle prohlášení Vatikánu vyloženy tak, jak si to papež rozhodně nepřál.

Skupina odborníků, kterou sestavil ministr financí Vlastimil Tlustý, by se měla zaměřit spíše na problémy rozpočtů na další roky. Současný návrh rozpočtu na rok 2007 se dá velmi málo změnit, jelikož skupina má na změny jen málo času. V pořadu Radiožurnálu to řekl člen skupiny odborníků Jiří Rusnok, někdejší ministr financí a prezident Asociace penzijních fondů. Návrh rozpočtu musí být sněmovně předložen do 30. září. Deficit 88 miliard korun navržený bývalým ministrem financí Bohuslavem Sobotkou podle Rusnoka neodpovídá realitě, což podle něho musela vědět i Paroubkova vláda. Buď bude třeba změnit některé zákony, které zvyšují mandatorní - tedy povinnné - výdaje, nebo bude nutno přiznat, že to nejde, a deficit bude vyšší, uvedl Rusnok. Návrh Tlustého, který počítá se schodkem 101 až 127,6 miliardy korun, je podle Rusnoka férovější, protože odpovídá legislativě. Rusnok zároveň označil za problematické zahrnutí příjmů z privatizace do rozpočtu. O privatizacích se ještě ani nezačalo jednat a tyto příjmy nejsou proto podle něho reálné. K daňovým příjmům rozpočtu Rusnok uvedl, že nepovažuje za optimální masivní snižování daní. Podle něho je však třeba výrazně zjednodušit daňový systém.

V souvislosti s expertním týmem ministra Tlustého bývalý premiér Jiří Paroubek připustil odložení vstupu do eurozóny, vyloučil však škrtání sociálních výdajů. Sestavení týmu označil za politický trik. Rusnokovi zároveň pohrozil vyloučením z ČSSD, pokud by se s expertním týmem Tlustého podílel na snižování sociálních výdajů.

Firma Avízo, s.r.o., která vyhrála stopadesátimilionový tendr na výrobu 40.000 policejních uniforem, tvrdí, že u Úřadu průmyslového vlastnictví nebyla zatím zapsána žádná ochranná licence na nové stejnokroje. Společnost tak reagovala na vyjádření ministra vnitra Ivana Langra (ODS), který chce nechat zakázku prověřit. Podle Langra se nákupčí z policejního prezidia dopustili několika závažných chyb. Nikoho z účastníků soutěže údajně neinformovali o tom, že policie není jediným vlastníkem takzvaného průmyslového vzoru neboli ochranné licence.

O případu nedávno informoval Český rozhlas. Uvedl, že držitelem licence je také firma Humi Outdoor, která nový stejnokroj vyvinula. V tendru ale skončila druhá, přestože nabídla nižší cenu než vítěz tendru, firma Avízo, s.r.o. Jednatel společnosti Humi Outdoor Petr Rychlý tvrdí, že bez jeho souhlasu nemůže prezidium výrobu uniforem zadat. Firma Avízo s jeho tvrzením nesouhlasí a považuje ho za nepravdivé. "Až do 15. září 2006 nebyl do rešeršní databáze průmyslových vzorů Úřadu průmyslového vlastnictví zapsán žádný podobný průmyslový vzor a to ani ve prospěch Humi Outdoor, ani ve prospěch ministerstva vnitra. Není proto ani ověřitelné tvrzení, zda se v daném případě jedná o průmyslový vzor a zda splňuje podmínky registrace," sdělila firma ČTK. Průmyslový vzor chrání vzhled výrobku. Je to ochrana proti tomu, aby nikdo jiný nemohl vyrábět výrobek totožného nebo podobného vzhledu.