Zprávy | Z archivu rubriky


Ústřední výkonný výbor ČSSD v Praze v sobotu podle očekávání jednomyslně souhlasil s dosavadním postupem šéfa strany a premiéra Jiřího Paroubka v povolebních jednáních. Podle Paroubka delegáti také dali vedení strany mandát k tomu, aby jednalo příští týden s trojkoalicí o programových ústupcích a o řešení povolební situace. Jediným podkladem k takovému jednání je podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky koaliční dohoda. Místopředseda považuje tento dokument za nevyvážený. Chybí v něm prý rozpočtová politika a neobsahuje nic o přijetí eura. Příliš stručně pojednává o sociální politice a není jasné, co se v něm míní urychlenou deregulací nájemného. Pro sociální demokraty jsou "červeným hadrem" obsáhlé pasáže o rovné dani i o ostatních daňových návrzích, dodal Sobotka.

Na jednáních o podmínkách, za kterých by sociální demokraté podpořili nebo tolerovali vládu trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, se lídři těchto stran dohodli s vedením ČSSD tento týden. Mají začít v pondělí. ČSSD čeká od ODS podle Sobotky jen oznámení místa a času. Očekává se, že by výsledky mohly vést ke zvolení kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka předsedou Poslanecké sněmovny už příští pátek. V týmu vyjednavačů ČSSD jsou místopředsedové Bohuslav Sobotka a Zdeněk Škromach s dosluhujícím vicepremiérem Jiřím Havlem. Občas do něj bude vstupovat Paroubek. Šéf ČSSD také očekává, že by mohl do jednání stran tvůrčím způsobem vstoupit prezident Václav Klaus počátkem příštího měsíce, kdy mu má předseda ODS Mirek Topolánek, kterého pověřil sestavením nové vlády, předložit výsledky své práce. "Bylo by to asi užitečné v této chvíli," poznamenal Paroubek.

Mnozí účastníci zasedání ústředního výkonného výboru ale již před jeho začátkem vyjádřili pochyby o výsledku těchto jednání. Někteří naznačovali, že se na politickém řešení patové situace stejně budou muset dohodnout dvě nejsilnější strany, kterými jsou ODS a ČSSD. Za nepravděpodobnou považuje podporu trojkoaliční vlády například Škromach. Jednat se musí podle něj proto, že nějaký funkční kabinet je potřeba vytvořit.

Místopředseda ČSSD pro řízení Martin Starec v sobotu rezignoval na svoji funkci. Zdůvodnil to oslabením svých kompetencí po přijetí nového organizačního řádu. Některé z nich přešly do pravomoci předsedy strany. O Starcově rezignaci informoval na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru předseda ČSSD Jiří Paroubek. Organizační řád byl údajně předmětem bouřlivé debaty během pátečního zasedání předsednictva strany. V sobotu řád rovněž po ohnivé diskusi schválil Ústřední výkonný výbor ČSSD, který se sešel v Praze. Jaroslav Tvrdík, který naopak na základě organizačního řádu získal novou funkci šéfa poradců předsedy ČSSD, ke Satarcově rezignaci poznamenal, že byl v pátek ve svém odporu proti nové organizaci strany osamocený. "Bylo poctivé, že za takové situace odstoupil," dodal.

ČSSD by měla příští týden rozhodnout o tom, kdo bude mít na starosti hospodaření a stranickou pokladnu. "Doufám, že to nebudu já," poznamenal žertem Paroubek. "Z řádu vyplývá, že stranu bude od pondělka řídit její předseda, nikoliv jak to bylo dosud, že ve věcech, které se týkaly aparátu a v některých dalších otázkách, byla práce svěřena místopředsedovi strany pro řízení," řekl Paroubek.

Cílem nového organizačního řádu je podle něj modernizace, demokratizace a větší otevřenost strany. Koncem srpna chce vedení ČSSD předložit k debatě také nové stanovy. Paroubek podle svých slov Starcovi za jeho dosavadní práci veřejně poděkoval. "Řekl jsem asi tolik, že někdy se lidé rozcházejí, aby se později zase sešli, o čemž vůbec nepochybuji," uvedl. Starec byl místopředsedou pro řízení zvolen v březnu 2003.

Povolební kroky prezidenta Václava Klause do značné míry určuje skutečnost, že je v polovině svého volebního období a bude si chtít zajistit podporu pro příští volbu, soudí předseda ODS Mirek Topolánek. Podle šéfa občanských demokratů tak je možné, že by Klausovi nejvíce vyhovovala dohodla ODS a ČSSD, protože taková koalice by byla nejsilnější. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes (MfD). "Václav Klaus je v pozici prezidenta druhé poloviny svého funkčního období a myslí na první polovinu dalšího funkčního období. Takže jeho postoj je modifikován daleko víc tímto než čímkoli jiným," řekl listu Topolánek.

Šéf ODS také připouští, že mu Klaus termínem, do kdy bude chtít znát jednání o nové vládě, hodně svázal ruce. Prezident chce znát výsledky vyjednávání v prvním srpnovém týdnu, jednání ČSSD a trojkoalice přitom zřejmě začnou až v pondělí. Topolánek se také domnívá, že v případném druhém kole pokusů o sestavení vlády bude Klaus aktivnější. "Může do toho vstoupit i tím, že politickou scénu přesvědčí o tom, že je tady třeba na přechodnou dobu nějaká vláda, která zemi případně přivede k volbám," spekuluje v MfD předseda ODS.

Sám Topolánek považuje předčasné volby za špatné, protože podle něj ukazují na neschopnost politiků se dohodnout. Navíc pro některé strany mohou znamenat velké riziko, jelikož lidi budou politikou znechuceni a přijde jich volit méně. Partaje jsou také finančně vyčerpané a přitom před sebou mají senátní a komunální volby. Do budoucna jsou podle něj dvě cesty, jak patovým situacím zabránit. Jednou je jednokolový většinový systém, druhou pak princip sestavování předvolebních koalic. V této souvislosti nevyloučil, že je možné, aby ODS v případných předčasných volbách utvořila koalici s některými menšími stranami.

S Jiřím Paroubkem chce Topolánek dál vyjednávat o tom, za jakých okolností by byla ČSSD ochotna koaliční nebo i jinou vládu podpořit. "Nicméně permanentní souboj o tu hrozbu, že by opravdu Jiří Paroubek měl možnost sestavit vládu s komunisty, tady je. Ale já tady vládu s podporou komunistů nechci," řekl listu. Zároveň připouští, že není schopen stoprocentně garantovat, že všichni koaliční poslanci budou proti, pokud by o důvěru žádal při třetím pokusu Jiří Paroubek.

Pozastavení činnosti sociální demokracie, které chce navrhnout strana SNK-Evropští demokraté, je podle dosluhujícího ministra financí a místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nesmysl. SNK-ED chce návrh podat kvůli tomu, že ministerstvo financí, které řídí vysoký funkcionář ČSSD, jí nevyplatilo státní příspěvek za zvolené zastupitele. "Pánové si zřejmě myslí, že tady je pořád ještě jednota strany a vlády, zdaleka ne," řekl dnes novinářům premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek. O těchto věcech nerozhoduje ministr, ale úředníci. Nikdo z těchto úředníků není členem sociální demokracie, uvedl Sobotka. Je to podle něj "zoufalý pokus dostat se k penězům, na které z právního hlediska nemají nárok". Jako ministr financí prý respektuje stanovisko ministerstva vnitra, od kterého se nemůže odchýlit, a stanovisko rozkladové komise, která je na něm zcela nezávislá. "Postup je striktně úřední, řídí se striktně zákonem a nemá nic společného se sociální demokracií," zdůraznil. Strana SNK-ED se ale podle Sobotky přesto má ještě možnost obrátit na správní soud. Jeho rozsudkem se bude ministerstvo financí řídit. Sobotka trvá na tom, že postup ministerstva je standardní.

SNK-Evropští demokraté ale trvají na tom, že ČSSD porušuje politickou soutěž a závažným způsobem je poškodila ve volbách. Strana od ministerstva požaduje zhruba 14 milionů korun. "Návrh SNK-ED může vést podle zákona č. 424/1991 Sb. k rozpuštění ČSSD," uvedla v pátek Veronika Jiravová z tiskového oddělení strany. Trestní oznámení kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele, nečinnosti a proto, že se neřídí právními názory nezávislých soudů, podali na Sobotku SNK-Evropští demokraté už v červnu. Stížnost evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku podali letos v dubnu.

Nejvyšší správní soud letos v květnu zamítl kasační stížnost ministerstva, a potvrdil tak rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterého bylo negativní stanovisko ministerstva k vyplacení příspěvků neúplné a nepřesvědčivé. Ministerský výklad práva je sice podle správního soudu možný, nerespektuje ale ústavní principy stranické plurality. Ministerstvo financí trvá na tom, že státní příspěvek za zvolené zastupitele nemůže SNK-Evropským demokratům vyplatit, neboť to neumožňuje zákon o politických stranách.

SNK-ED je nástupnickou organizací sdružení Demokraté Jana Kasla, které v komunálních volbách v Praze v roce 2002 získalo 15 mandátů. Ministerstvo odmítlo vyplatit Kaslově kandidátce příspěvek za mandáty, protože se voleb zúčastnila jako "sdružení politické strany a nezávislých kandidátů". Podle ministerstva mají nárok na příspěvek jen strany a hnutí, které buď podaly samostatnou kandidátku, nebo navrhly své kandidáty prostřednictvím koalice.

Na iniciativu kubánského disidenta Oswalda Payá, jenž nedávno představil program nenásilného přechodu Kuby k demokracii, upozornili tento týden v listu International Herald Tribune (IHT) bývalý český prezident Václav Havel a někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Projekt s názvem Programa Todos Cubanos (Program pro všechny Kubánce) podle nich představuje "výbornou cestovní mapu" pro Kubu. Havel a Albrightová připomněli, že program vzešel z diskuse mezi 12.000 Kubánci žijícími na ostrově i v zahraničí.

Program pro všechny Kubánce je rozšířením kubánského opozičního Projektu Varela, což je obdoba někdejší československé Charty 77. Tuto petici, požadující mimo jiné svobodné volby, svobodu projevu, podnikání a propuštění politických vězňů, podepsalo k dnešnímu dni již 25.000 Kubánců. Asi 50 lidí však bylo kvůli podpisu uvězněno, uvedli Havel s Albrightovou ve čtvrtečním vydání IHT. Kubánská ústava přitom zaručuje, že již 10.000 podpisů stačí na to, aby občané mohli předložit petici parlamentu.

Sám Payá měl v květnu dostat čestný doktorát na americké Kolumbijské univerzitě, režim diktátora Fidela Castra mu však neumožnit vycestovat. Stalo se tak týden poté, co byla Kuba zvolena do nové Rady OSN pro lidská práva. Den po zvolení Kuby do rady představil Payá Program pro všechny Kubánce, jenž mimo jiné zaručuje Kubáncům právo na svobodné vyznání a svobodu projevu, včetně práva kritizovat vládu. Program také počítá se svobodou cestování, soukromého vlastnictví a podnikání. Dokument o 170 stranách zdůrazňuje čestné volby a začlenění Kubánců žijících nyní v zahraničí do kubánské společnosti.

"My jsme usilovali o zrušení utiskující totality, komunistického systému, a chápeme význam solidarity obyvatel ostatních zemí s kubánskými demokraty," napsali Albrightová s Havlem, jenž se za kubánské disidenty dlouhodobě zasazuje. Payá a jeho Křesťanské hnutí za osvobození (MCL) podle nich mezinárodní podporu zvlášť a naléhavě potřebují.

Potřebné peníze na stavbu mezinárodního památníku, který má od příštího června ve Washingtonu připomínat více než 100 milionů obětí světového komunismu, se už podařilo shromáždit. ČTK o tom informoval senátor Martin Mejstřík, jeden z tvůrců návrhu zákona o zákazu propagace komunismu. Americká nadace pro výstavbu památníku podle něj tento týden oznámila, že se jí už podařilo získat nutný obnos ve výši 825.000 dolarů (přes 18 milionů korun). Mejstřík před červnovými volbami do sněmovny vyzval českou vládu a velké parlamentní strany, aby na výstavbu památníku také přispěly. Jeho podnět vyslyšelo ministerstvo zahraničí, které podle senátora na účet nadace převedlo 6800 dolarů (zhruba 150.000 korun). "Příspěvek 20.000 korun oznámila také ČSSD, KDU-ČSL pak 2000 eur (asi 60.000 korun). Finanční dar přislíbila i ODS," uvedl Mejstřík. "Příjem žádného z těchto avizovaných darů však zatím nadace nepotvrdila," dodal.

Památník má být asi třímetrovou replikou sochy Demokracie, kterou v červnu 1989 vztyčili studenti při shromáždění za demokratizaci země na pekingském náměstí Nebeského klidu; podle oficiálních čínských údajů policie a armáda při následném potlačení demonstrace na náměstí usmrtila 500 a zranila více než 10.000 lidí. Socha čínských studentů byla inspirována známou americkou sochou Svobody. Památník vzniká na základě zákona, který americký Kongres přijal v roce 1993.

Zhruba 90 příznivců hnutí skinhead a dalších občanů se v sobotu zúčastnilo protestního pochodu Svitavami. Chtěli tak upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem, který byl před třemi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení. Akce se obešla bez incidentů. Na pořádek dohlíželo několik desítek policistů se psy. Průvod vyrazil před polednem od železničního nádraží přes celé město k restauraci, kde se vražda před pěti lety stala. Tam organizátoři pochodu přečetli dopis, který Pechanec napsal z vězení, a přednesli projev, v němž kritizovali Pechancovo odsouzení a požadovali obnovu procesu. U restaurace na průvod, v němž drtivou většinu tvořili skini, začala křičet skupina asi deseti anarchistů. Policii se podařilo obě skupiny udržet několik desítek metrů od sebe, žádný konflikt nevznikl. Mluvčí svitavské policie Martina Simonová řekla, že veřejný pořádek nebyl narušen. K nasazení bylo podle ní připraveno přes 200 policistů.

Podle zástupce ředitele východočeské policie Miloše Kříže krajská policie pochodu věnovala mimořádnou pozornost. "Z policejního pohledu akci hodnotíme úspěšně. Nedošlo ani k projevům extremismu, nezjistili jsme ani nášivky ani znaky, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu činu přestupku," řekl ČTK Kříž, který průvod osobně sledoval. Účastníci průvodu skandovali různá hesla, například "Obnova procesu", "Pusťte Pechance" či "Vrah je jinde". Policie musela několikrát zastavit dopravu. Zájem svitavské veřejnosti pochod nevzbudil. Svitavští Romové podle svého neformální mluvčího Václav Kotlára v obavě o svou bezpečnost raději opustili město a uchýlili se většinou k příbuzným v jiných městech.